Prieteni Pescari

Filiale noi

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:17:40 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Filiale noi  (Citit de 16374 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Vineri 14 Ianuarie 2011, 09:21:22 »

Am primit solicitari de la doua grupuri de initiativa din Bacau si Piatra Neamt pentru a face filiale in aceste judete.Oamenii au o parere buna despre noi si au urmarit si siteul Rinjet ce parere aveti?
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 09:38:43 »

cutia pandorei a fost deschisa in ambele sensuri
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #2 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 09:43:39 »

Am primit solicitari de la doua grupuri de initiativa din Bacau si Piatra Neamt pentru a face filiale in aceste judete.Oamenii au o parere buna despre noi si au urmarit si siteul Rinjet ce parere aveti?

Cred ca asta trebuie hotarat in Adunarea Generala.
Va aparea si anunt/convocare in ziar, nu Petru?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: pascani

« Răspunde #3 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 13:30:14 »

Parea mea este ca ar trebui domnule petru  mai intai sa le explicati celor de la bc si nt ca pp iasi nu face mai nimic pt pescarii de pe apele publice (actiuni antibraconaj, populari),ci se ocupa cu pescuitul competitional pe baltile private ,pt a nu si face sperante ca cei de la pascani si sv ca daca vine pp , se vor face actiuni ca la pascani si cu sprijinul pp iasi.Si pe langa asta cred ca la bc  este cre bc care a facut ceva pt pescari.Asta nui o critica la pp iasi ,spuneti-le oamenilor adevarul ca sa nu-si faca iluzii,ca dupa aceia sa i desfiintati sau sa le retrageti numele,mai de greaba sa-si faca asociatia lor si sa se inscrie in fnpsr care a incercat sa faca ceva ,macar declarativ
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 13:32:17 »

deci lukaka nu e de acord ! Propunere respinsa Petrush ca "asa vrea muschii lor"  Plictisit
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 13:37:25 »

deci lukaka nu e de acord ! Propunere respinsa Petrush ca "asa vrea muschii lor"  Plictisit
NU ca nu sunt deacor ,dar spuneti-le oamenilor adevarul ,si daca vor pt competiti sa faca filiala,ca la noi la pascani eram si eu, cand domnul presedinte la inceput ne spunea ca pp iasi are protocoale cu politia ,jandarmeria...,si ca pp iasi au facut pupularii si fac actiuni antibraconaj,si ulterior sau interesat cei din conducerea pp pascani si nu erau protocoale si alte alea
« Ultima modificare: Vineri 14 Ianuarie 2011, 13:41:10 de către luk » Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 14:58:26 »

Parea mea este ca ar trebui domnule petru  mai intai sa le explicati celor de la bc si nt ca pp iasi nu face mai nimic pt pescarii de pe apele publice (actiuni antibraconaj, populari),ci se ocupa cu pescuitul competitional pe baltile private ,pt a nu si face sperante ca cei de la pascani si sv ca daca vine pp , se vor face actiuni ca la pascani si cu sprijinul pp iasi.Si pe langa asta cred ca la bc  este cre bc care a facut ceva pt pescari.Asta nui o critica la pp iasi ,spuneti-le oamenilor adevarul ca sa nu-si faca iluzii,ca dupa aceia sa i desfiintati sau sa le retrageti numele,mai de greaba sa-si faca asociatia lor si sa se inscrie in fnpsr care a incercat sa faca ceva ,macar declarativ

Luciane, cred ca nu ai inteles ce e aia filiala.
Este o asociatie (sau, ma rog, aproape o asociatie) predata "la cheie" unui grup interesat. Ii va costa mai putin (ca timp si ca bani) decit daca si-ar face-o singuri si decit daca pentru asta ar apela la serviciile unui avocat. Bineinteles ca pentru asta "grupul interesat" a trebuit sa accepte numele si statutul asociatiei "fondatoare" ... insa in afara de asta "grupul interesat" are libertate totala ce face cu filiala.
Nu cred ca asociatia "fondatoare" are vreo obligatie sa vina la tine la Pascani sa-ti faca actiunile care te-ar interesa pe tine. Nu cred ca asociatia "fondatoare" are vreo obligatie fata de membrii filialei, deoarece si asociatia are proprii membri care sunt interesati de anumite activitati si fata de care asociatia are anumite obligatii.
Bineinteles ca intre asociatia "fondatoare" si filiala va exista colaborare insa cit de mult si cu ce contribuie fiecare ramine obiect de negociere intre conducerile celor doua entitati (pentru ca asociatia "fondatoare" si filiala sunt in fapt doua entitati distincte).

Nu sunt membru al asociatiei Prieteni Pescari si nu am vreo simpatie deosebita fata de aceasta. Poate ca s-a intimplat sa fiu prin zona cind a fost fondata asociatia si asta m-a ajutat sa inteleg ca membrii fondatori aveau un scop pe care l-au inscris in statut. Cum niciunul dintre ei nu traieste din asta, nu i se poate cere cuiva sa faca zi de zi ceea ce scrie in statut pentru ca in statut scrie tot ce poate face asociatia. Sper ca sesizezi diferenta, una e ce poate sa faca asociatia si alta ce trebuie sa faca.

Iti spun sigur ca nu ca scrie nicaieri de cite ori in unitatea de timp asociatia va efectua o activitate anume. Asta nu stie nimeni, insa s-a intimplat ca tu (si inca vreo 2-3 de la Pascani) sa credeti ca stiti ... si au cam fost "luati in suturi" cei care au crezut asta. Dupa adunarea generala se schimba situatia, membrii interesati voteaza ce va face asociatia anul asta ... si daca voi nu sunteti de acord (pentru ca stiti mai bine ce ar fi trebuit sa faca) iar veti fi "luati in suturi" . Oamenii isi fac planificarea muncii in propria ograda si nu poti sa vii tu sa le impui reguli ... chestie ce tine de respect.

In aceste conditii o asociatie face intr-un an ceea ce si-a propus prin programul de activitati anual. Acest program se voteaza in adunarea generala si reprezinta vointa membrilor interesati ... pentru ca sunt si membri care nu sunt interesati si nu se prezinta la adunarea generala. (Nu cred ca tu poti ridica pretentii cum ca ai reprezenta vointa membrilor neinteresati ai asociatiei.)

Acelasi rationament vi se aplica si voua, in sensul ca si filiala are un nucleu de pescari interesati care a ajutat la demararea activitatii filialei si probabil ca si acestia au facut-o cu un scop. S-a intimplat ca si scopul acestora sa se regaseasca in statutul asociatiei, asa ca nu a fost nici o problema sa accepte statutul asociatiei (care le permitea indeplinirea scopului). Mai departe cred ca nu e nici o problema ca pescari interesati din filiala sa isi impuna vointa in ceea ce priveste planul de activitate anual care sa-i satisfaca. 

Si uite asa se ajunge la n+1 planuri de activitate, unde n este numarul de filiale. Daca cele n+1 planuri de activitate nu corespund nu e nici o problema pentru ca vorbim de n+1 entitati distincte si fiecare poate astfel sa satisfaca asteptarile propriilor membri.
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 15:09:29 »

Poate nu ai inteles,acelasi lucru spuneam si eu sa le spuna la oameni de la innceput aceste lucruri,si dupa cum stiu eu cei de la pascani au facut singuri demersurile la av si la celelalte,numai ca au avut multe deceptii ,pt ca presedintele pp  a spus ca pp are protocoale cu jandarmeria si cu acel protocol va colabora si pp pascani cu jandarmeri si politia ,ulterior aflandu-se ca pp iasi nu a avut niciodata un protocol cu jandarmeria si ca pp iasi a facut actiuni antibraconaj si ca a facut populari fapte ca nu sau infaptuit niciodata,asta spunem sa le spuna la oameni ca sa nu aiba iluzii cum au avut cei de la pascani si sv
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 15:48:12 »

ai punctat perfect nelu
de apreciat ca desi neinteresat si neimplicat, te chinui sa explici, pe timpul tau, niste normalitati, o parte din noi(daca nu toti) ne-am pierdut rabdarea si entuziasmul inceputurilor

Postat pe:: Vineri 14 Ianuarie 2011, 15:43:51

sau le-am canalizat spre proiecte care are ne sunt mai apropiate si care au o finalitate palpabila
patriotismul si daruirea neinteresata s-a terminat in tara asta odata cu pasoptistii, fara o sustinere temeinica din spate nimeni nu-si mai sacrifica familia, jobul si timpul liber in lupte duse pentru altii
Memorat

ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 16:50:32 »

Poate nu ai inteles,acelasi lucru spuneam si eu sa le spuna la oameni de la innceput aceste lucruri,si dupa cum stiu eu cei de la pascani au facut singuri demersurile la av si la celelalte,numai ca au avut multe deceptii ,pt ca presedintele pp  a spus ca pp are protocoale cu jandarmeria si cu acel protocol va colabora si pp pascani cu jandarmeri si politia ,ulterior aflandu-se ca pp iasi nu a avut niciodata un protocol cu jandarmeria si ca pp iasi a facut actiuni antibraconaj si ca a facut populari fapte ca nu sau infaptuit niciodata,asta spunem sa le spuna la oameni ca sa nu aiba iluzii cum au avut cei de la pascani si sv
Hai sa-ti spun un secret :  Eu sunt "dusmanul", asta in masura in care va conduceti dupa deviza : "Cine nu e cu noi e impotriva noastra !" .  Uite si un sfat de la "dusman" :  Nu-ti serveste la nimic sa "dai tot pe goarna" !  Oricum eu tot nu pot sa inteleg de ce voua vi se intimpla tot ce poate fi mai rau: presedintele asociatiei va minte, politia va persecuta, membrii asociatiei va insulta etc..
Oameni buni, parca prea si-a bagat necuratul coada pe acolo, mai mergeti si voi pe la biserica, mai stropiti cu agheasma  ...  sau macar identificati cauza a tot ce se intimpla.

Hai ca te las sa reflectezi ... pentru ca -daca continui- simt ca din "dusman" devin inamic.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 18:29:18 »

voi credeti ca nu au vazut tot scandalul de pe forum Rinjet,eu personal i-am sfatuit pentru club(nr limitati de membri si cu recomandari),dar au considerat ca demarajul e mai mare cu filiala care se poate folosi si de site.Au inteles foarte bine ca sunt independenti din toate punctele de vedere si ca au datoria morala sa nu ne pateze numele.Deranjeaza pe cineva ca alti apreciaza munca noastra Rinjet ? chiar daca e putina dar e la subiect

Postat pe:: Vineri 14 Ianuarie 2011, 18:12:13

deci lukaka nu e de acord ! Propunere respinsa Petrush ca "asa vrea muschii lor"  Plictisit
NU ca nu sunt deacor ,dar spuneti-le oamenilor adevarul ,si daca vor pt competiti sa faca filiala,ca la noi la pascani eram si eu, cand domnul presedinte la inceput ne spunea ca pp iasi are protocoale cu politia ,jandarmeria...,si ca pp iasi au facut pupularii si fac actiuni antibraconaj,si ulterior sau interesat cei din conducerea pp pascani si nu erau protocoale si alte alea
"pupulari" nu au facut,protocoale nu au decat cu politia de frontiera dar nu a fost reinoit,dar te anunt luk ca am sa urmaresc activitatea voastra dupa ce o sa va numiti altfel decat PP Pascani,si cum o sa se poarte autorotatile cu voi fiindca, vad ca George te lasa pe tine purtator de cuvant,dar cel mai mult ma doare ca nu a inteles un lucru....legea compensatiei sugubat.Sa nu mai povestesc ca Anpa si politia stie ca vrem sa va retragem denumiurea.....cred ca nu vrei sa stii parerea Cum?

Memorat
catfish
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 20:52:31 »

va rog sa nu generalizati si sa acuzati de rea intentie pe cei de la prieteni pescari pascani.
parerile unor useri nu reprezinta parerile majoritatii, pana la urma fiecare are parerea lui
eu chiar cred in cauza asociatiei si nu ma intereseaza decat sa putem duce la bun sfarsit intentiile noastre.
pe toti ne leaga aceeasi pasiune pentru pescuit si cred ca la asta trebuie sa ne gandim tot timpul cand luam o decizie.

Postat pe:: Vineri 14 Ianuarie 2011, 20:25:51

sper ca decizia de retragere a numelui sa nu fie luata inainte de AGA, poate mai multi oameni vor lua decizia cea mai buna. e luata decizia inainte de AGA?
Memorat

pescar sportiv
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 22:17:55 »

Domnule presedinte eu vb in nume personal ,nu vb in numele pp pascani ,si raman la aceleasi pareri.Eu m-am inplicat anul trecut in actiunile antibraconaj din placere si ca am spirit civic ,nu ca se chema pp pascani sau alt fel ,si nu cred ca daca asi vor schimba numele asociatiei nu vor mai face actiuni antibraconaj sau ce au facut pana acum.Si dupa cum stiti actiunile au faost facute fara sprijiinul anpa ,militie  si cred ca vor continua ,si nu cred ca intereseaza pe cineva parerea lor sau mai bn zis daca cereti sa va spuna george actiunile  antibraconaj sau facut mai mult pe banii nostri personali ai membrilor pp pascani.Asa ca nu mai dati sperante si stiti la ce  ma refer ca altii nu erau de fata cand veneati la pascani si le umpleati capul de miinciuni celor doi frati
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #13 : Vineri 14 Ianuarie 2011, 23:21:09 »

Greu tare cu limba asta romaneasca...
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 15 Ianuarie 2011, 08:20:01 »

Domnule presedinte eu vb in nume personal ,nu vb in numele pp pascani ,si raman la aceleasi pareri.Eu m-am inplicat anul trecut in actiunile antibraconaj din placere si ca am spirit civic ,nu ca se chema pp pascani sau alt fel ,si nu cred ca daca asi vor schimba numele asociatiei nu vor mai face actiuni antibraconaj sau ce au facut pana acum.Si dupa cum stiti actiunile au faost facute fara sprijiinul anpa ,militie  si cred ca vor continua ,si nu cred ca intereseaza pe cineva parerea lor sau mai bn zis daca cereti sa va spuna george actiunile  antibraconaj sau facut mai mult pe banii nostri personali ai membrilor pp pascani.Asa ca nu mai dati sperante si stiti la ce  ma refer ca altii nu erau de fata cand veneati la pascani si le umpleati capul de miinciuni celor doi frati
cand l-am intrebat pe George de ce are acelasi IP  cu luk a zis ca scrii de pe calculatorul lui,deci accepta toate comentariile tale,pentru ce sa mai pastrati denumirea daca v-am mintit atat de mult?....eu imi tin cuvantul si nu postez motivele pentru care se va retrage denumirea...dupa AGA vor fi postate in  cadrul  hotararii
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 15 Ianuarie 2011, 10:07:22 »

Dupa cum v-am  zis vb in nume personal,cu retragerea denumirii face-ti cum vreti, eu nu sunt in conducerea pp pascani dar daca asi fi asi cere eu schimbarea  denumirii ca se fac de cacauo cu acest nume, mai degraba s-ar chema antibraconaj,deci nu vad cu ce ia ajutat acesta denumire pute-ti sa ne spune-ti dumneavoastra cum i-a ajutat si cu ce, nici in actiuni ,nici financiar, nici juridic, nici macar nu i-ati sustinut verbal ,.....Si numai lasa-ti sa se inteleaga ca ati facut niste demersuri la politie sau la anpa .Ca am scris de pe acelasi pc,nu cred ca este o crima ca ne cunoastem si ca a venit pe la mine sau an fost eu la el,v-am mai spus am mers si eu in actiunile antibraconaj si normal ca ne cunoastem si cred ca pot avea si eu pareri fara a va cere dvs voie sau lui george sau altcuieva....
Memorat
catfish
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 15 Ianuarie 2011, 10:13:01 »

in continuare sustin ca parerea unor membri nu reprezinta pozitia majoritatii.
mai mult cred ca cearta asta printre gard nu face bine nimanui si lucrurile pot fi spuse fata in fata si clarificat pentru totdeauna ce face si ce nu face fiecare din parti pentru o colaborare si nu o discreditare sau distrugere reciproca.
Memorat

pescar sportiv
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #17 : Sâmbătă 15 Ianuarie 2011, 13:39:49 »

Catfish, eu vad ca partea cu dicreditarea si distrugerea vine dintr-o singura directie. Pentru ca nu am pretentia ca Luk sa inteleaga, te rog pe tine sa citesti ce a scris Ironick mai sus, ca sa intelegi ca PP Pascani este o entitate independenta, iar PP Iasi i-a ajutat juridic sa se infiinteze si in plus au primit destule sfaturi din experienta PP Iasi. nu merg mai departe decat la "faimoasa" populare cu carasi, care acum sunt prin barajele din Bacau, Vrancea, etc. Cei de la Iasi i-am sfatuit sa rezolve si sa se acopere cu hartii care sa-i fereasca de eventualele plangeri ulterioare. fiind la inceput nu stiau ca sunt anumiti pasi care trebuie urmati , nu mergi direct cu lada de carasi si o versi in Siret. Aspectul acesta l-am cunoscut intamplator, probabil ca presedintele PP Iasi stie multe alte situatii asemanatoare. Cand luk si cativa useri au venit sa traga de urechi conducerea PP Iasi (ma gandesc si acum cu ce drept), li s-a raspuns ca aceste probleme se discuta numai in cadrul AGA (ceea ce e si normal in orice asociatie) si au fot invitati sa-si expuna problemele acolo. Ei insa au continuat sa tipe ca cei de la PP Iasi au actiuni la Moll din banii pescarilor, etc. Cine e lipsit de orice logica in cele scrise de mai sus?
P.S. E  ultimul post in care imi pierd timpul sa explic cum stau lucrurile, cei cu capul pe umeri au inteles sigur depre ce e vb, iar depre gaska de lukujerrysti, cu ei o sa continui sa ma joc, ca sunt distractivi, e ca si cum ai merge la zoo.  Risete Risete Risete

Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Sâmbătă 15 Ianuarie 2011, 20:28:52 »

Si totusi ce mai cauta pe forumul asta ?? Doar isi au site-ul lor! Cu limba romana ce sa mai spun Cum? Le-a spus taicanoe ,pe rapitori,si nu l-au crezut ! Vorba lui pikeman ,pina nu au aparut ei ,si nu numai ei, site-ul asta era mai mult decit decent si PRIETENESC !
Memorat
luk
Persona Non Grata
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 15 Ianuarie 2011, 21:28:52 »

Domnule nick ,nu vreau sa intru in polemica cu tine dar am sa-ti raspund la niste lucruri:
1.mai intereseazate la dn petru ca pp iasi nu i-a  ajutat nici juridic si nici cu sfaturi pe pp pascani deoarece pe vremea aia  domnul presedinte nu stia cum se face o filiala si am cerut sprijinul la un  membru de al nostru care este avocat ,si dupa aceia domnul prsedinte a venit la pascani si a luat actele de la noi si sfaturi cum sa faca filiala de la sv , daca vrea sa recunoasca ,faptul ca nu stia nu este un defact ,ca nu avea de unde sa stie ca nu era avocat
2.popularea respectiva a fost facuta legal si daca nu-ti vine a crede fa tu o plangere sa vedem ce se intampla ,si pe langa asta s-au cerut sfaturi specialiti  piscicoli(ingineri care au ferme in zona)si care au spus ca la orice viitura pestele migreaza maxim 10 km si nu migreaza in aval ci in amonte,dar sa stii ca popularile voastre ao fast ma benefice,dar actiunile antibraconaj si ma benefice,dar stii cum e e mai usor sa comentezi decat sa faci ceva pt pescari,si spune tu sa vedem care pasi trebuiai urmati la o populare.
3.nu poti sti tu ce discutii au fost intre noi cei de la pascani si domnul presedinte,lasal pe el sa vorbescaa despre acele lucruri ca vad ca esti intr-o mare nebuloasa ,dar vad ca vb chir daca nu stii despre ce e vb
 si nu inteleg cu ce drept vb tu in numele asociatiei.Eu doar vroiam ca domnul preedinte sa nu le dea sperante cum le-a dat celor de la pascani ca pp iasi va face si va drege....
 Deci nu vreau un raspuns de la tine ,lasa-l pe domnul presedinte sa vb in numele asociatiei,si nu cred ca trebuie sa pierdem timpul pe la aga ca sa aflam raspunsule la niste intrebari simple care nu vreau sa le mai repet ca sigur ve-tii ocoli raspunsul
 Noi am vrut sa se faca filiala la pascani ca din spusele domnului presedinte pp avea protocoale cu jandarmeria ca facut populari si sa fim o alternativa la ajvps,ulterior afland si vazand ca pp se ocupa mai mult cu pescuitul competitional si mai putin cu pescuitul pe apele publice...
« Ultima modificare: Sâmbătă 15 Ianuarie 2011, 21:37:22 de către luk » Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 19 Septembrie 2017, 18:45:01
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.