Prieteni Pescari

Crap Primavara

Luni 23 Octombrie 2017, 11:01:10 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Crap Primavara  (Citit de 22089 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #20 : Duminică 27 Februarie 2011, 10:20:13 »

la copca poti prinde iarna crap, doar in iazurile  piscicole suprapopulate cu crap, dar in mediu natural, rauri sau lacuri aproape niciodata!
Caras am mai prins si eu iarna, pana sa apara setcile mono, dar in ultimii ani :biban, babusca, cate-o stiuca si cam atat.
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Duminică 06 Martie 2011, 07:33:03 »

cele mai fine monturi posibile caci e vlaguit dupa perioada rece.
 nada de preferat pusa pe fir sau in sac solubil si nu prea multa , caci daca e un pic de soare si bate un vant caldut migreaza la apa mica , daca nu , ramane pe gropane sau in locurile cu izvoare.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Duminică 06 Martie 2011, 17:56:07 »

care  credeti  ca  ar  fi solutia  ideala  primavara devreme(imdediat  ce  se  dezgheata) ptr  a prinde  mai  usor  crapul ,
 la  pluta  , sau  la  fedeer, , ?ceva  argumente  daca  se poate.
,
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Duminică 06 Martie 2011, 21:47:09 »

2 stiluri diferite dar , la fiecare dintre ele se poate duce finetea la extrem.

sa presupunem ca se topeste gheata usurel si iesim pe lac cu soarele pe cer. atunci pestele , e innebunit dupa baile de soare si un pic de papa sa se refaca.

acum intra in discutie si minim 2 locatii diferite:
  1. lac plin de agatatura , care tine pestele exact unde nu le place multora sa pescuiasca , oare sa dam la feeder acolo?  doar daca nu ai multa scoala.
  daca nu duduie malul de prostie crapul e la 1-2 m de noi , nu cred ca-ti doresti mai mult.

2. coada unor lacuri , gen bosanci la nistor sau ala de la brehuiesti cu concursul.
  acolo listit poti pescui la feeder cu nade si monturi fine caci pestele se va simti in siguranta in larg sau pe langa stuf

asta e PAREREA MEA,

daca vrei sa mergi dupa crap pe rau , asta inseamna ca ai vointa si-ti doresc ...

sa ti-0 traga la cur.
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #24 : Luni 07 Martie 2011, 14:43:24 »

S-a mai incalzit putin si sper ca pe sambata viitoare sa ies cu niste prieteni pe un lac din apropiere si vreau sa stiu care ar fi cea mai potrivita montura.Eu sincer ma gandesc la una clasica fara fir de par si doar cu un momitor dinacela cu plumb la capete amplasat la vreo 25-30 de cm mai sus de carlig si nimic mai mult.Vreau sa imi spuneti parerea voastra despre aceasta montura si sa imi spuneti ce nada as putea folosii deoarece am auzit niste zvonuri ca ar raspunde bine la o nada simpla formata din ttx in care pui cativa viermi si niste boabe de porumb,dar eu nu stiu ce sa cred si de aceea ma gandeam sa iau ceva nada ...nu stiu ceva cu aroma de usturoi sau.. Cum? in care sa mai arunc si cativa viermi,iar pe carlig sa pun ori rama ori vierme
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Joi 07 Februarie 2013, 20:58:22 »

prima data trebuie sa sti daca balta e de boiles sau de boaba daca e de boiles numai pe boiles degeaba dai la boaba daca merge la boaba fiind rece viermi si larva deci montura e momitor ,ac,fir de par silegat de firul de par un cercelus cu viermi si larva pe momitor ttx dar depinde de lac de vreme sint mai multe monturi asta vezi la locul faptei eu fac monturi de toate felurile si de rapitor pestele de 4 kg nu e ciortan e crap pina in 2kg e ciortan e mai bine sa mai astepti pina dupa martie sa ai sanse mai mari
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Joi 07 Februarie 2013, 21:44:08 »

LUKA , pana i-ai raspuns tu prietenului, a mai trecut ......un sezon Risete ,s-ar putea ca iazul respectiv sa fi fost pescuit asta toamna sugubat
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 05 Octombrie 2017, 15:13:40
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.