Prieteni Pescari

Protest impotriva pretului benzinei

Sâmbătă 21 Aprilie 2018, 10:39:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Protest impotriva pretului benzinei  (Citit de 10963 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Marți 18 Ianuarie 2011, 16:15:31 »

Pareri ? Impresii ? Observatii ?

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Marți 18 Ianuarie 2011, 16:17:40 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Marți 18 Ianuarie 2011, 16:25:29 »

ideea ar fi fost buna daca ar fi fost insotita de manifestatii de amploare timp de macar 3-4 zile...asa e un mare fas.

tin minte pe vremea studentiei nu era toamna in care sa nu fie greva....acu de 3-4 ani studentii nu au mai spus nici pas, restul grevelor de tip manelist.. foarte putine care sa atinga pe shafi..poate aia a politistilor.
« Ultima modificare: Marți 18 Ianuarie 2011, 16:27:14 de către radyus » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 18 Ianuarie 2011, 16:27:20 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Marți 18 Ianuarie 2011, 18:14:16 »

multe treburi in Romania se rezolva tot din.....mouse
Memorat
Sergiu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 18 Ianuarie 2011, 21:07:49 »

Am 2 pumni de monede  Rinjet , pentru o cauza *mobila* ii donez cu placere.
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #5 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 11:09:20 »

Ba fratilor...ce sa va spun ..ne meritam soarta!!!!!!
Atunci cand in vara spuneam ca iarna asta o sa ne ia gaia....zicea lumea ca-s nebun..
(bine...sunt...dar nu foarte tare..Smiley) )...
SItuatia asta cu benzina e cam asa:
-- statul castiga din pretul mare al benzinei foarte mult prin accize si impozite (cam 70% din pretul de pompa) deci in acest moment Bocul nu o sa lege la cap decat de forma
(ii pica ca o manusa pretul mare). Parerea mea personala este ca mesajul sau catre companiile petroliere este de fapt: baieti, vine campania electorala,cotizati la partid, ca daca nu, ne facem ca va controlam si va umblam la preturile umflate....
-- in Romania, desi suntem tara din UE cu cele mai mari rezerva de petrol, PRETUL la RAFINARIE al benzinei este cu aprox 20 de centi mai mare ca media europeana (cresterile de la pompa in marea majoritate de aici sunt date, si asta e profitul companiilor care ne-au cumparat tara pe 2 lei cu acordul jigodiilor care au incasat comisioane babane si care erau atunci la putere)
-- in momentul cand dobitocul care este Presedintele Consiliului Concurentei declara ca hotul neprins e negustor cinstit, trebuie SA PLECE in secunda 0 (acesti idioti chiar ne insulta inteligenta, ei se asteapta ca vor descoperi prin controale vre-o dovada inregistrata la registratura a intelegerii dintre aceste companii/ ase ceva se face verbal intre putini ochi)
-- din punctul meu de vedere e clar ca marile companii au facut un Cartel (care contravine practicilor concurentiale din orice tara), si acest lucru ar trebui sanctionat, si probabil ca ar fi in orice alta tara, mai putin Romania, unde incompetenta este la putere si hotia
Memorat

CiprianP
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 19:43:09 »

....zicea lumea ca-s nebun..
(bine...sunt...dar nu foarte tare..Smiley) )...
Si mie mi s-a parut ceva suspect  Risete

Chestia cu greva pe mess e o mare basina  Cool Pana nu ia foc o statie peco nu se va intampla nimic, pretul va creste mereu.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #7 : Miercuri 19 Ianuarie 2011, 21:10:49 »

Salut!

>.. pe la stiri  (asta-seara) aparea ceva de genul: "proprietarii pe a caror terenuri se afla zacamanturi de petrol sunt obligati de  catre stat sa cedeze/inchirieze terenurile". Problema e.. ca ei primesc doar chirie, petrolul revenind "statului", pe motiv ca e "bun" al statului etc, am uitat sa zic.. suma fiind derizorie, statul taxand si suprataxand benzina.

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #8 : Joi 20 Ianuarie 2011, 08:25:17 »

circula pe mess o varianta cu loteria 6/49 . urmarim toti extragerea saptamanala . primul nr daca e intre 1-9 nu mai luam benzina de la petrom o sapt. putem lua de la alte firme : lukoil , mol , si care or mai fi .urmatoarea sapt primul nr poate fi intre 10-20 sau 30-40 sau 41-49 . fiecarei multimi de numere ii corespunde o firma de carburanti. in urmatoarea saptamana poate pica ghinionul pe alta firma de carburanti . o sapt de incasari reduse le va afecta serios bugetul  sugubat
« Ultima modificare: Joi 20 Ianuarie 2011, 08:30:42 de către radu_bug » Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 20 Ianuarie 2011, 09:16:11 »

eh, uite aia cu banarea achizitiilor de la o firma anume, timp de 1 saptamana chiar e o treaba buna. as vrea sa-i vad pe la Petrom pe toti aliniati cum se uita dupa masini pe strada.
Memorat

blog.adyy.org
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 20 Ianuarie 2011, 09:37:53 »

urmarim toti extragerea saptamanala

Asta mi se pare o greseala. In cazul asta ce n-a incasat firma vizata saptamina asta, recupereaza saptamina urmatoare.
Din punctul meu de vedere trebuie insistat pe aceeasi firma mult mai mult timp ca sa-si faca simtit efectul.

Saptamina asta a fost vizata Petrom/Omv, ca urmare Lukoil a sarit cu promotii la motorina (ai mai scumpa) si benzina de 98 pentru a-si atrage clienti.
Memorat

cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 20 Ianuarie 2011, 09:41:37 »

Fratilor, ar fi minunat daca intradevar s-ar implementa chestia asta cu cate o firma si daca am respecta asta cat mai multi.
Problema e ca ca majoritatea nu vor respecta chestia asta (si poate chiar nu din vina lor).
Ganditi-va ca la mine la firma de exemplu, parcul de masini are contract cu Moll-ul....si mai stiu de contracte la altii cu Lukoil, etc....
Insa nu er fi o idee rea, pentru ca altfel benzina o sa ajunga lejer la 6 RON.
Memorat

CiprianP
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #12 : Joi 20 Ianuarie 2011, 11:23:08 »

Mai este kestia cu comunicarea....cati citesc de pe net, sau dau importanta anunturilor de pe masini?
Eu sunt sigur ca suntem f.putini care incercam sa alimentam la alte statii decat cele obisnuite...
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 20 Ianuarie 2011, 11:24:57 »

eu zic ca cel mai bine ati iesi astia de pe frontiera sa alimentati dincolo, la moldoveni si la ucrainieni
dar stiu ca unii"obisnuiesc " sa puna cite 5 litri Evil
Memorat

ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 20 Ianuarie 2011, 12:48:13 »

Tot ce am vazut drept protest pina acum denota doar ca exista multa nemultumire si ca protestatarii incep sa se asocieze.

Atit si nimic mai mult ... sa nu va asteptati ca atare forme de protest sa influenteze semnificativ pretul benzinei.

Sunt semne ca pretul benzinei nu a depasit pragul de suportabilitate si ma refer in primul rind la datele statistice din care rezulta ca in 2010 consumul de carburanti a fost in crestere.
Ce poate insemna daca in al doilea an de criza, dupa amputari salariale, concedieri si desfiintari de firme private creste consumul de benzina ?

Cind va fi depasit pragul de suportabilitate vom vedea mai multi cumparatori de biciclete, vom vedea cresterea interesului pentru GPL si chiar cresterea interesului pentru automobilul (ori scuterul) electric. Atunci vor scadea consumurile de benzina si motorina si producatorii vor reactiona in sensul dorit de noi.

Deocamdata eu am vazut ca cei care nu au alimentat trei zile facusera plinul cu o zi inainte si nu s-au sfiit sa o mai faca o data dupa trecerea protestului. Daca as fi vazut tramvaiele circulind cu oameni pe scara si masinile taximetristilor trase pe dreapta poate as fi crezut ca interesele benzinarilor vor fi afectate in vreun fel.

Hai sa luam si alimentarea de bani putini platiti cu fise. Pai merge omul pina la benzinarie sa alimenteze asa in dorul lelii. Pentru acest protest mai consuma un litru de benzina si uite ca prin asta mai baga citiva banuti in buzunarul benzinarului printr-un consum suplimentar (care in alte conditii nu ar fi trebuit facut).
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 20 Ianuarie 2011, 13:40:29 »

GPL-ul a luat-o si el la deal, ajungind de pe la 2.1-2.3 la 2.72-2.99 ron.
Cit despre masinile electrice, ai nostri legislatori ( Cum? ) isi pun deja problema ce taxe sa plice si pentru ele.  Shocked

In ce priveste plata cu fise o consider fix/pix , tot bani is si aia; cu 2 monezi de 0.5 ron cumpar tot atit cit si cu o hirtie de 1 ron (adica mai nimica).

Uitasem de mersul la vecini: pentru benzinare nu merita efortul; la motorina da.
« Ultima modificare: Joi 20 Ianuarie 2011, 13:42:14 de către Teodor » Memorat

cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 20 Ianuarie 2011, 14:18:53 »

Mersul la moldoveni nu e o solutie!!
Nu stiu cum e motorina la ei, insa benzina este foarte proasta! Decat sa-mi bat joc de motorul masinii mele, mai bine merge mai putin cu ea.
La dacie, merge si chiar merge foarte bine, desi si acolo din cauza benzinei moldovenesti nediluate am ars vre-o 2 supape.  Smiley
Memorat

CiprianP
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 20 Ianuarie 2011, 14:59:43 »

tu esti sigur ca de la moldoveni din rezervor luai benzina de pompa?
asta cu protestul cu fise nu face decit sa enerveze ultimul angajat al benzinariei, in nici un caz pe angajator
Memorat

cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 20 Ianuarie 2011, 15:23:01 »

Nu ma refer la ce luam din rezervor!!
Stiu de la pompa ce benzina buna au!!! (ai uitat ca am calegi care fac Moldova des??)
Memorat

CiprianP
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Joi 20 Ianuarie 2011, 15:37:33 »

pai si eu am si stiu ca-i ok Tac
multa e luata din ro Wink
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 03 Octombrie 2017, 21:17:08
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.