Prieteni Pescari

Rodbuilding

Luni 19 Februarie 2018, 10:12:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Rodbuilding  (Citit de 29136 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 09:33:52 »

IM7 -702 - Fast

Blank - IM7 - 702 - Spinning
Mandrina - Alps WI 101 - Tiger Maple
Maner + Fighting Butt - Pluta Supergrade
Inele - H&H Snake si Fuji Alconite Striper

A iesit o lanseta scurta, rapida, cu varf fin si cotor f puternic.
Duce snururi intre 4-6 #.
Greutate totala - aprox 80 g
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 10:00:58 »

Nice !  Smiley
Cine a "lucrat-o" ?
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #2 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 10:06:48 »

Fain montata, felicitari Dream!
  Incredibil de usoara, dincolo de blanc, ai folosit componente de calitate, banuiesc.
  De ce ai ales blancul asta si la ce costuri ai ajuns? (daca nu e secret, normal... Smiley)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 10:13:25 »

Relu, eu am montat-o.
Am destule lansete la activ.
Deci...blancul ala e perfect din punctul meu de vedere. Varf fin pt prezentari (fie ca e vb de musca sau naluci mici) si cotor puternic sa poti scoate si pesti f mari. Blancul e un fel de Hot Shot Light. Foarte bine lucrat, drept, uniform, usor, elastic, dar nu fleasca..etc.
Costuri: blancul 150 ron, mandrina o aveam (una noua e tot cam 150 ron), manerul 50 ron, inelele (si astea le aveam) un set de calitate ajunge cam la 80-100 ron, ata si rasina sint maruntisuri.
Deci ar fi un total minim de 450 ron, rotunjit.

Memorat

adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 12:02:18 »

ce marca e blanku'? Cabelas?
Memorat

blog.adyy.org
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 26 Ianuarie 2011, 12:05:08 »

DA
Memorat

alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #6 : Sâmbătă 12 Februarie 2011, 12:18:59 »

care va pricepeti , spuneti-mi si mie cum scot eu pluta de pe manerul unei lansete?
am rupt o daiwa de la prima lansare,e dintr-o bucata,si s-a rupt de deasupra ultimului inel,din cate se vede e cam oval blank-ul unde s-a rupt ,poate ca au strans aia prea tare inelul ...nu stiu
mi-am luat un varf de carbon pe care ma gandeam sa-l bag prin cotor,sa-l ung cu epoxy si sa intre vreo 30 cm in segmentul de sus si tot asa in cel de jos apoi sa matisez inelul pe ruptura,asta insemnand sa-l pun cu 1-2 cm mai sus de pozitia lui initiala
ca sa bag varful prin cotor am dat o gaura prin pluta dar nu intra varful cum trebuie,am impresia ca a intrat ceva epoxy in blank atunci cand l-au lipit de manerul de pluta,asa ca ma gandesc sa dau cumva pluta jos si sa curat cumva epoxy pe acolo ,apoi sa bag varful si manerul la loc...
aveti voi o idee mai buna?
sa pun si 3 poze

« Ultima modificare: Sâmbătă 12 Februarie 2011, 12:22:10 de către alecs » Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 14 Februarie 2011, 01:52:37 »

pluta aia nu prea ai cum sa o dai jos si sa o lipesti la loc.

teoretic merge sa bagi batul intr-o oala cu apa ce fierbe putin, mai tragi de pluta cu mana, mai bagi in apa, mai tragi, poate iese.

eu unu as taia o rondea de 5mm din partea de jos a menrului si/sau asa da gaura cu bormasina.

P.S. Ceva similar am patit si eu cu un Cabelas FishEagle.
Memorat

blog.adyy.org
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 14 Februarie 2011, 10:17:42 »

Deci...pluta de pe maner se poate scoate...teoretic, dar sigur nu o sa fie la fel cand o lipesti inapoi.
Trebe sa vezi exact unde se delimiteaza "feliile" de pluta, cu o lama de cutter sa tai pana la blanc...si apoi sa incepi sa rotesti pana ies (cate o felie pe rand, nu mai multe odata). Daca nu sint lipite cu f mult epoxi, ar trebui sa iasa.
Din ce inteleg eu, tu vrei sa faci un fel de spigot ca sa imbini bucatile de segment rupte.
Sigur nu o sa reziste.Trebe un spigot mai gros, mai rezistent, nu e de ajuns un segment de varf, poate doua bagate unul in altul, dar nici asa nu cred..
Poti incerca. Oricum, partile exterioare ale segmentelor rupte trebuie matisate si apoi epoxi peste pt ranforsare.
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #9 : Luni 14 Februarie 2011, 11:21:10 »

Fiind un topic de constructie de lansete, ai sa pun si eu ultima achizitie in bransa: Lamiglas XMG LSJ 842, putere: 1/8-3/8, 7 picioare, actiune: moderat-fast. Blancul a fost echipat cu mandrina Fuji, inele Sic Titanium.

Lanseta e echipata cu o Daiwa Liberto Pixy, JDM, tunata cu rulmenti Rocket...
Nah c-am zis tat.. Smiley
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #10 : Luni 14 Februarie 2011, 17:11:39 »

dupa cum arata lanseta ar trebui sa beneficieze de garantie
Memorat

narcisandrioaie
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

cine nu bea nu prinde!

« Răspunde #11 : Luni 14 Februarie 2011, 19:29:38 »

la cat mai mult peste!  Aplauze
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 14 Februarie 2011, 20:49:23 »

cine ti-a "fabricat" dracaria?
Memorat

blog.adyy.org
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #13 : Luni 14 Februarie 2011, 21:39:17 »

Laurentiu Andronic-Aquamania, campionul national.
Memorat

adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 15 Februarie 2011, 01:16:11 »

si presupun ca si pretul e tot campion . . . ca lucratura se vede ca e.
Memorat

blog.adyy.org
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #15 : Marți 15 Februarie 2011, 08:09:31 »

Salut!

Deocamdata nu se pune problema sa construiesc lanseta de spinning, dar trebuie sa le repar pe astea care mi s-au stricat. Am montat cateva inele pe niste vergi, le-am transformat in bolognese.
Pe un Rapala sportsman Classic s-au dus inelele, sunt toate crestate de la textil trebuie schimbate. Aici ma intereseaza metoda sa le dau jos fara riscul sa deteriorez blankul.

Un amic din Alba a spus ca e posibil sa se schimbe numai pastilele din inele fara a umbla la matisaje. Stiti ceva de treaba asta?

Vad ca pe matisaje e dat cu flexcoat, aici am o intrebare daca e vreo smecherie sa nu faca bule de aer la amestecare-aplicare, deocamdata am lucrat numai cu adezivi epoxi si la majoritatea am problema asta cu bulele de aer.

Mai am doua lansete telescopice la care daca trag tare de spit iese cu totul, in timpul pescuitului nefiind bine fixat se tot roteste de nu mai este aliniat cu restul segmentelor. Aici presupun ca merge un epoxi si pe urma finisat in minibormasina la smirghel fin, normal ca inelul de varf se da jos si se monteaza la loc la urma. La inelele astea de varf nu-mi place sistemul in care nervura de rigidizare e lipita deasupra tubului inelului de varf. Uneori patesc de trece firul deasupra si se agata de nervura aia, am pierdut cateva naluci ca s-a rupt firul la lansare. Altfel batul imi place. Silstar X-citer era varful de gama de la ei acum vreo 20 de ani. si acum e mai bun decat majoritatea betelor de generatie noua de categorie medie. S-a cam uzat manerul de neopren. Celalalt e un Gipo Carboglas, bat mai rigid cu care nu mai am de gand sa pescuiesc, dar trebuie sa-l repar sa-l pot vinde macar pe banii de un vobler-doua. La alt bat telescop de la DAM sunt uzate mai multe imbinari , cand il intind vad ca iese la mufare si din zona nevopsita a sectoarelor, nu-mi dau seama cat mai ramane inpanat. Si mandrina tubulara e desprinsa de pe cotor, se roteste si inele de cauciuc de langa mandrina sunt duse demult, acum vad ca e moda cu inele de aluminiu vopsite auriu, rosu sau albastru metalizat...

Un amic de-al meu a reusit sa rupa o lanseta de la mufare, era pe spigot si am ajuns la concluzia ca era iesit pe jumatate din mufare cand a lansat si s-a rupt. Ceva sugestii de reparatii?

Numai bine!

STM
Memorat

sTm
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #16 : Marți 15 Februarie 2011, 09:35:10 »

Sa-ti spun un secret: pretul e dictat strict de valoarea componentelor, de costul lor.
Manopera la builderii din Romania este ieftina, inca...
Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 15 Februarie 2011, 11:34:50 »

Tiberiu, pe scurt: daca amicul tau reuseste sa inlocuiasca doar pastilele, jos palaria, dar eu ma indoiesc. Cel mai simplu e sa schimbi inelele cu totul, pui niste fuji alconite care nu sint cine stie ce scumpe...si ai o lanseta de nota 10...si nici nu o sa ramana urme in urma schimbarii inelelor.

Flex coat-ul ca orice alt epoxi pt lansete e fluid, dar inevitabil cand e amestecat (trebe amestecat f bine, altfel risti sa nu se intareasca cum trebuie) face bule. dar, daca il lasi in repaos vreo 5 minute, bulele se duc singure, daca e pus amestecul langa o sursa de caldura, nu f aproape, ci cat de cat caldura (si pe calorifer e ok).
Memorat

adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Marți 15 Februarie 2011, 13:53:55 »

Sa-ti spun un secret: pretul e dictat strict de valoarea componentelor, de costul lor.
Manopera la builderii din Romania este ieftina, inca...

eu de manopera eram interesat, nu de pretul la componente.
Memorat

blog.adyy.org
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Marți 08 Martie 2011, 21:18:05 »

Cast Micro - putere 1/16-3/8 oz
Inele Fuji alconite micro
Bibi si ce-o mai fi.. Rinjet
Memorat

Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.063 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 16 Februarie 2018, 02:23:52
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.