Prieteni Pescari

Specii de pesti...

Duminică 24 Septembrie 2017, 04:32:34 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Specii de pesti...  (Citit de 17158 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 11:15:24 »

@ mikebazga ... uite unde  este marea problema ... sinonime si altele ... plus confuziile ... citeste urmatorul link !

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

uite una din denumirile in latina somonului de lac ... care dupa cum vezi nu este aceiasi cu a somonului de atlantic...

" Salmo salar saimensis " sau " Salmo salar m. sebago Girard " e simplu nu ?  Risete

Sa o ai pe batz !
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 11:23:27 »

in engleza numai la somon am numarat peste 20 de sinonime ...  Rinjet ... bine la somon dupa marimea lui si perioada in care este capturat are diferite denumiri chiar si in finlandeza...  Smiley
« Ultima modificare: Sâmbătă 02 Iunie 2007, 12:22:05 de către dumitru » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 11:28:29 »

Uite de curiozitate si la astia cum apare TAIMENUL ... ESTE PASTRAVUL NOSTRU...  Risete

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

deci inca nu am gresit prea tare...  mai ales ca daca citesti cu atentie spune chiar si in limba romana ... pastrav de mare... Smiley
« Ultima modificare: Sâmbătă 02 Iunie 2007, 14:11:43 de către dumitru » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 14:09:46 »

discutia este amicala in continuare  Smiley
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #24 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 17:06:04 »

amicala dar cred ca ar fi mai interesanta despre pesti de pe la noi
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 21:10:26 »

amicala si amicala...  Smiley forumul asta moldovenesc bineveneste pe toata lumea... iar speciile pe care ne intereseaza pot fi altele/diferite cu ale celororlalti... dar atita timp cit vorbim despre pescuit si pesti sper ca nu deranjam prea tare cu interesele noastre ... si pe de alta parte nici nu impiedicam pe alti sa vorbeasca despre alte specii chiar si mai autohtone ca pastravul ... ba din  contra sint toti membri bine veniti sa participe la acest subiect fiecare cu ce are mai bun si mai demn de destainuit celorlalti.
Memorat
aligaby
Administrator
*
Deconectat Deconectat

pestele doar ... cu mujdei

« Răspunde #26 : Sâmbătă 02 Iunie 2007, 22:57:20 »

Sint de acord cu @dumitru in privinta libertatii discutiilor despre orice specie de pesti.
@dumitru te rog sa folosesti de acum acel "buton" numit "Modifica" care se afla deasupra mesajelor tale personale pentru cazul in care doresti sa aduci completari la ultimul tau mesaj - pentru a nu exista o succesiune de n! mesaje ale unui singur utilizator ( =spam ).

Spor la discutii !
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #27 : Duminică 03 Iunie 2007, 09:39:16 »

Cine nu este interesat de o anume discutie,poate sa nu urmareasca topicul respectiv.
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Duminică 03 Iunie 2007, 19:55:04 »

scuze ma gindeam totusi ca am dat peste cineva dela care as fi putut afla ceva care m-ar fi interesat dar cred ca m-am inselat, imi pare rauca m-am bagat unde nu trebuia
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #29 : Duminică 03 Iunie 2007, 20:00:18 »

tot timpul este cite ceva de invatat, iar sistemul de invatamint romanesc ne spune sa invatam orice, necontind daca ne este folositor sau nu Wink
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Duminică 03 Iunie 2007, 21:07:51 »

scuze ma gindeam totusi ca am dat peste cineva dela care as fi putut afla ceva care m-ar fi interesat dar cred ca m-am inselat, imi pare rauca m-am bagat unde nu trebuia

Nu e cazul sa iti ceri scuze din " te miri ce " ... dar e greu sa ne dam seama ce anume mai iexact te-ar fi interesat pe tine ... ca in Prut sint multe specii nene ... daca ai vreun interes anumea ... oare nu este mai simplu si usor sa pui o intrebare directa ? esti intre prieteni ... sigur se gaseste cineva sa iti raspunda la intrebare  Smiley
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Luni 04 Iunie 2007, 07:31:12 »

personal ma intereseaza tot despre prut
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Luni 04 Iunie 2007, 21:37:59 »

bine ... este un pic off topic ... subiectul fiind despre specii de pesti ... dar sper ca nu se supara nimeni dat fiind faptul ca este unul din riurile noastre falnice din Moldova ... pe care eu cu regret tre sa recunosc ca nu l-am vazut cu ochii mei ... dar uite ce am pescuit pt tine de pe internet ...

Râul Prut, lung de 953 km, izvorăște din Carpații Păduroși din Ucraina, de unde curge spre est, mare parte din curs fiind apoi pe direcția sud-est. Se varsă în Dunăre lângă Reni, la est de orașul Galați. Formează granița între România și Republica Moldova. În perioada interbelică, râul era navigabil până la Ungheni, însă în perioada comunistă navigația pe râu a fost treptat abandonată, cursul nemaifiind întreținut. Principalul afluent pe partea dreaptă sunt Râul Ceremușul și Jijia (cu afluenții Bahlui și Bașeu). Există pe Prut amenajări hidroenergetice (la Stanca-Costești) realizate împreună cu Uniunea Sovietică (actualmente Republica Moldova).

Cel mai mare oraș din calea sa este Cernăuți, în Ucraina. Alte orașe apropiate de cursul său sunt: Săveni, Iași și Huși, în România, și Ungheni și Cahul, în Republica Moldova.

Pe teritoriul României râul are o lungime de 742 km, un bazin hidrografic de 10990 km² și un debit mediu multianual de 110 m³/sec (înainte de vărsarea sa în Dunăre). Pe o porțiune de 39,4 km râul marchează frontiera româno-ucraineană, pe o porțiune de 681,3 km (din care 73,9 km sunt alcătuiți din Lacul Costești-Stânca) marchează frontiera dintre România și Republica Moldova.

Smiley
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #33 : Marți 05 Iunie 2007, 22:37:04 »

te astept sa t-il prezint cu prima ta vizita in tara
poate pacalesti niste recorduri de avat la stremere Peste
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Joi 07 Iunie 2007, 09:34:25 »

Merci ! cind sint in zona iti dau un semn de viata ...  Smiley
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.251 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 01 August 2017, 21:30:14
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.