Prieteni Pescari

Permise pescuit 2011 vs ANPA

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:35:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 14   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Permise pescuit 2011 vs ANPA  (Citit de 142051 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #100 : Miercuri 23 Februarie 2011, 20:34:53 »

Am verificat pe permisul AGVPS al unui amic. Scrie ”cotizație pescuit”, evident orice om înțelege că reprezintă taxa pentru a putea practica sportul în sine. În sfârșit e un amănunut nesemnificativ, după opinia mea.
În mesajul anterior am reținut o sintagmă al cărei sens nu sunt sigur că l-am înțeles,”pe Siret ( in special din amonte de podul din Siret ) unde pescuitul se deschide mai repede decat pe restul apelor din judet”. Ce înseamnă aceasta, că pescuitul în această zonă are alte repere de timp în ceea ce privește prohibiția?
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #101 : Joi 24 Februarie 2011, 06:25:57 »

E considerata apa de frontiera cu Ucraina care are alt regim !Cit e de legal nu stiu ,dar stiu ca gestul e apreciat de toti pescarii !
 Sper sa se poata ajunge la o intelegere cu Ajvps Botosani privind reciprocitatea pescuitului in ambele judete !
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #102 : Joi 24 Februarie 2011, 08:26:12 »

Nu sunt un tip caruia sa-i placa polemicile, dar se impune o precizare, cuvantul " cotizatie " este definit astfel  :
COTIZÁȚIE, cotizații, s. f. Sumă fixă plătită periodic de membrii unei asociații, ai unei organizații etc.; p. ext. contribuție bănească la o cheltuială comună. [Var.: cotizațiúne s. f.] – Din fr. cotisation.
( sursa DEX)
Deci, revin inca o data cu ceea ce am spus, din moment ce scrie pe chitanta " cotizatie " e clar ca se refera doar la faptul ca este o hartie care dovedeste ca posesorul sau este membrul unei asociatii si nimic mai mult.
Ca scrie " cotizatie pescuit"- se poate trage concluzia ca respectivul e membru al unei asociatii care are ca si activitate pescuitul.
M-am uita chiar aseara pe o chiatnta de la AJVPS Siret , de la dl. Tomosoiu , pe care scrie
" cotizatie membru AJVPS ".
Iar in ceea ce priveste cursul superior al raului Siret, fiind considerat zona de frontiera ( pana la podul din. orasul Siret ), conf. Proiectului de Ordin cu privire la prohibitie pe anul 2011 pescuitul va fi posibil incepand cu data de 19.05.2011 , lucru care, dupa cum bine a precizat dl. Buculei, este foarte apreciat de toti pescarii din zona si nu numai. 
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #103 : Joi 24 Februarie 2011, 15:16:58 »

Nici vorbă de polemică de niciun fel. Era doar o simplă remarcă referitoare la chestiunea respectivă. Cât privește AJPS Suceava am aflat telefonic, acum 10 minute, direct de la sediul ANPA, de la Galați că AGVPS Suceava nici măcar nu și-a depus dosar pentru acreditare. Auzisem că e doar un zvon, dar care, iată, s-a confirmat. Oare de ce  nu și-a depus?
AJVPS SV figurează ca asociație înscrisă în registrul ANPA încă din 2010(nr. 1319/01.03.2010 - poz 79 în Registrul unic de evidență). E ceva putred deocamdată. Auzeam că AJVPS SV nu recunoaște ANPA în jud. Suceava.(e oare posibil?) Mai ales că - cerând lămuriri celor de la Galați - mi s-a spus să aștept până la trecerea perioadei de contestații, mai exact până săptămâna viitoare. Din nou...Oare de ce? 
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Joi 24 Februarie 2011, 15:25:18 »

este simplu, deoarece ANPA se ocupa de ape publice si cum ei au hotararea judecatoreasca privind concesiunea apelor de dinainte in mod normal ANPA nu ar mai trebui sa aiba treaba cu acele ape. Daca ar fi depus dosar ar fi recunoscut ca acele ape concesionate nu sunt concesionate ceea ce normal nu le convine. Probabil ca vor mai fi procese...si e posibil sa apara surprize surprize...negative.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Joi 24 Februarie 2011, 15:53:35 »

Oricum un lucru este sigur , AJVPS Suceava nu va elibera niciodata permise ANPA , lucru pe care AJVPS Botosani , spre exemplu, am inteles ca-l va face, asa ca daca dorim sa ajungem pe Prut, tot PP Bucovina e salvarea noastra.
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #106 : Joi 24 Februarie 2011, 16:01:45 »

Dacă  nu e cu supărare, aș dori o mică explicație. Despre ce ”hotarare judecatoreasca privind concesiunea apelor de dinainte” e vorba? Poate îmi dă și mie cineva, oarece relații(nr. de hotărâre, dosar etc.) M-ar interesa, în sensul că m-aș duc la document să văd și eu ce si cum. Nu de alta, dar mă preocupă de acum problema. Vremea bună se va arăta cât de curând...
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #107 : Joi 24 Februarie 2011, 17:34:42 »

Către ochiul vigilent: Am primit P.M. Și am răspuns.
    Am totuși senzația că lucrurile s-ar putea să se modifice întrucâtva. Spun asta, întrucât din discuția telefonică pe care am avut-o cu filiala ANPA de la Galați, am sesizat o ”umbră” de incertitudine în răspunsul persoanei cu care am vorbit, legat de apele din Suceava și disputa dintre cele două asociații. A spus să aștept până săptămâna viitoare...
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« Răspunde #108 : Joi 24 Februarie 2011, 17:39:19 »

Si daca a spus sa astepti, de ce nu o faci?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #109 : Joi 24 Februarie 2011, 17:42:39 »

petru stie mai multe despre acele procese din Suceava.
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #110 : Joi 24 Februarie 2011, 18:00:25 »

Si daca a spus sa astepti, de ce nu o faci?
Cine a spus că nu aștept...?
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #111 : Joi 24 Februarie 2011, 19:19:53 »

Oricum un lucru este sigur , AJVPS Suceava nu va elibera niciodata permise ANPA , lucru pe care AJVPS Botosani , spre exemplu, am inteles ca-l va face, asa ca daca dorim sa ajungem pe Prut, tot PP Bucovina e salvarea noastra.

AJVPS Botosani zice ca da ANPA de cativa ani, si n-a facut-o....faptul ca e trecuta in registrul ANPA nu ma face sa cred ca anul asta va da permise...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #112 : Joi 24 Februarie 2011, 19:27:17 »

Pai de ce sa le mai dea astora 30lei pt permisul ANPA? Nu mai bine stau banii astea in buzunarele AJVPS? Marea majoritatea a pescarilor habar nu au ce-i aia permis ANPA, ei sunt bucurosi ca au platit la AJVPS si pescuiesc linistiti fara sa-i doara capul de cartonul ANPA.  Rinjet
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #113 : Joi 24 Februarie 2011, 19:33:49 »

Am discutat cu un amic din Santa Mare ( jud . Botosani ), a spus ca a fost la AJVPS Botosani , a platit 70 de lei si i s-a spus ca va mai trebui sa achite inca 30 de lei pentru permisul ANPA , dar ca va fi anuntat cand sa vina sa plateasca si sa-si ridice permisul.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #114 : Vineri 25 Februarie 2011, 14:10:42 »

Niuz:
ANPA ar fi pierdut procesul cu APS Banatul, prin care acestia cereau anularea ordinului de anul acesta.
In concluzie pentru moment ar fi valabil ordinul de anul trecut:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/vizualizare/legislatie/ordinul-20-din-2-02-2010-privind-practicarea-pescuitului-recreativ-si-sportiv/

cu completarile de aici:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/vizualizare/legislatie/ordinul-50-din-25-02-2010-privind-modificarea-ord.20-din-2010/

Pina una alta detalii [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ].
 Roll Eyes

Se pare ca va fi o iarna luuuuuunga.

Postat pe:: 25-02-2011, 13:35:59

Pina una alta, mesajul de mai sus tratati-l ca un zvon.  Jenat
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #115 : Vineri 25 Februarie 2011, 14:29:18 »

Minunile nu tin mai mult de 3 zile ! Se cristalizase ceva dupa grele chinuri si travaliu prelungit ! Si n-a fost nevoie nici de cezariana si nici de forceps ...Ce mare bucurie ca se va pescui doar cu permisul ANPA Evil ! Vor lua permis toti japcarii, toti parasutistii,toti ecranistii si probabil toti setcarii,electricienii si gazarii ...Jandarmii si politistii vor verifica existenta permisului AMPA ca doar nu-i intereseaza cu ce "unelte" "pescuiesc" toati oachesii si nu numai ei si ne vor explica (celor care sint prosti de crapa si pescuiesc cu unelte legale) zimbind batjocoritor privind traista goala a C&R -tilor, cam cum pescuieste x care a prins zeci de kile.Si daca din intimplare,ca sa nu zic printr-o minune,un endemism total cum sint inspectorii ANPA ar intocmi acte de constatare a infractinii pentru "pescuit" cu unelte interzise ,in instanta va fi absolvit de orice vina deoarece braconierul poseda permis ANPA ! Bucurati-va !Asa cum o fac cei din Banat! Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac!
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #116 : Vineri 25 Februarie 2011, 14:42:08 »

Gura ta ( a dumneavoatra) adevar graieste.
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #117 : Vineri 25 Februarie 2011, 15:05:44 »

@ Sorin Buculei,
Daca ne faceam toti permis la AVPS eram doar pescari sportivi, japcarii nu primeau permis deoarece veneau cu sculele la control si dadeau test inainte de a primi permisu + jurat pe biblie ca nu vor da la japca Smiley)))))))))))))))))))))))
Eu prefer sa imi fac permis si sa fiu membru in ce asociatie vreau si sa pescuiesc unde vreau pe orice apa publica - Siret, Jijia, Prut , Moldova ....

Postat pe:: Vineri 25 Februarie 2011, 14:50:12

Partea cea mai rea este ca nu stiu ce trebuie sa fac pentru a putea pescui legal in apele noastre dragi cu mai mult sau mai putin peste.
Nu exista nici o strategie nationala prin care pescuitul sa aiba de castigat!
Vreau o tara ca afara!
Memorat

Hooked on Fishing !!
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #118 : Vineri 25 Februarie 2011, 15:24:30 »

S-a finalizat lista cu cine si unde are autorizatie?
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #119 : Vineri 25 Februarie 2011, 15:32:13 »

Pentru moment suntem... de unde am plecat.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 14   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 27 Septembrie 2017, 18:42:33
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.