Prieteni Pescari

Permise pescuit 2011 vs ANPA

Joi 22 Iunie 2017, 23:26:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 14   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Permise pescuit 2011 vs ANPA  (Citit de 133133 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #20 : Sâmbătă 05 Februarie 2011, 10:21:51 »

Permisul recreativ sportiv emis de ANPA iti trebuie obligatoriu (pretul lui ramasese 30 de ron din cate stiu). Cu el poti pescui pe Dunare si Marea Neagra (singurele zone care nu se concesioneaza).
Daca vrei sa pescuiesti in Delta Dunarii trebuie sa achiti o taxa sau sa-ti procuri permis de pescuit de la ARBDD (Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării). Taxa inca nu se cunoaste din cate stiu.

Legal de restul apelor publice din Romania : momentan se depun dosarele la ANPA in vederea concesionarii acestora (vezi [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] )
Probabil in martie vom sti exact zonele concesionate / asociatiile care le-au concesionat / tarifele.

Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
ionutmx
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Sâmbătă 05 Februarie 2011, 16:09:57 »

Pffffff.....

Cate persoane intrebate atatea pareri.... De la fiecare persoana cu care am vorbit am auzit altceva.

Ok deci doar permisul de la ANPA  nu imi permite sa pescuesc in Prut ?

Daca vreau sa pescuesc in Prut trebuie sa platesc o taxa la o asociatie catre care are in concesiune acea balta.

Sa zicem ca este clar pana acum, dar mai am doua intrebari !
1. Daca platesc taxa catre aceasta organizatie ( asociatie, SC, sau ce alt statut ar avea ea) devin membru al ei sau ca sa devin membru trebuie sa platesc alta taxa ?

2. Si scuze ca ma repet dar inca astept un raspuns concret la intrebarea referitoare la beneficii. Am alte beneficii din faptul ca sunt membru al unei asociatii? Sau e doar este aceasta echivalenta : sunt membru al asociatiei x am voie sa pescuesc in apele y,z etc pt ca organizatia x le are in concesiune.
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #22 : Sâmbătă 05 Februarie 2011, 18:40:14 »

Citeste primul rand scris de mine "Permisul recreativ sportiv emis de ANPA iti trebuie obligatoriu"
si completez : pentru a pescui in orice habitat piscicol natural (fie ca e concesionat / fie ca e neconcesionat).

Pentru restu mai asteapta o luna de zile pana publica astia pe site-ul ANPA si vei trage concluziile singur...

P.S. se pare ca ti-am dat degeaba link-ul : citeste legislatia in vigoare si te convingi singur !
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

ANPA is fishy

« Răspunde #23 : Luni 07 Februarie 2011, 11:45:19 »

Mi se pare o mare prostie sa imparti Prutul de exemplu, intre asociatiile de pescari. Sunt curios ce poate fi benefic in asta. Nu cred ca vreo asociatie poate controla pescarii mai bine decat politia de frontiera, ori ca vor face populari pe prut, cu Avati Smiley)))
Prieteni Pescari au depus cerere pentru vreo portiune de Prut sau alta apa?
Memorat

Hooked on Fishing !!
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #24 : Marți 08 Februarie 2011, 09:37:19 »

PP vor depune joi dosarul,cererile sunt pentru Prut si Siret......dar batalia e mare tare... Rinjet
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #25 : Marți 08 Februarie 2011, 10:17:14 »

apa sucevii si lipoveniul nu?
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Marți 08 Februarie 2011, 10:35:14 »

Apa Sucevei este afluentul Siretului, Lipoveniul nu este apa publica, teoretic nu se concesioneaza
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Marți 08 Februarie 2011, 11:36:31 »

lipoveniul este in lista pt concesionari, 159 ha e trecut
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Miercuri 09 Februarie 2011, 07:11:06 »

Lipoveniul oricum este ''concesionat'' de ani buni de ''vidra''de Orest(vorba lui Lucian!), care-l strecoara cu monofilamentele in fiecare noapte! Suparat
Asta vara dupa inundatiile care au fost ,era foarte contrariat c-a prins in setca somn de 9kg,( care provenea din iazurile de la Mitocul Dragomirnei , care au fost rupte), se mira catre un cunoscut de-al meu Undecided
Cat timp individul asta este acolo si branconeaza cu km de monofilament, n-o sa fie peste in Lipoveni! Suparat
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Miercuri 09 Februarie 2011, 12:17:09 »

si totusi , cum va fi cu acest iaz?
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Miercuri 09 Februarie 2011, 17:08:25 »

In tot acest timp cat noi ne punem intrebari si nu ne da nimeni raspunsuri, AJVPS imreuna cu Jandarmeria fac controale pe ape, recent la Rusi Manastioara au confiscat permisele a doi pescari invitandui la sediul lor ( adica al AJVPS) pentru a viza permisele pe 2011. Au venit cu aceeasi placa , adica in Judetul Suceava, ei sunt stapanii absoluti ai apelor cerului si pamantului, Suceava este stat in stat si li se falfaiie de legile din Romania si de ANPA, mai mult decat atat  nu au recunoscut nici permisele unor pescari din Bistrita , culmea ironiei fiin ca acestia aveau permise AJVPS Bistrita. Mai multe amanunte se pare ca v-om afla diseara la 9.30 pe Bucovina TV de la insuri Razvan care se pare ca a fost prezent la eveniment.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Miercuri 09 Februarie 2011, 17:38:19 »

Vi se spune ca procesul (judecata) a fost castigat de ei, adica ei sunt concesionarii de ani buni acolo si mi se pare normal sa faca ceea ce fac daca au castigat. ANPA are treaba doar pe apele publice NECONCESIONATE. S-a mai discutat despre asta...pana cand nu se va schimba hotararea aceea judecatoreasca o sa aveti mari probleme acolo.
Memorat
Costy SV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Miercuri 09 Februarie 2011, 18:39:52 »

nu intoxicati cu dezinformari de doi lei. astazi Razvan a fost la jandarmi dupa gafa pe care au facut-o jandarmi si cu actele pe masa i-a cam pus cu botul pe labe atat pe Salari cat si pe juristul p..i. Au recunoscut ca au fost dusi in eroare de tov. G. si ca n-o sa se mai intample. In seara asta la Bucovina TV la 21,30 vedeti continuarea.

Postat pe:: Miercuri 09 Februarie 2011, 18:32:11

uitati-va aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] dupa minutul 30 ce a fost aseara
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Miercuri 09 Februarie 2011, 18:54:44 »

eu spun doar ceea ce s-a spus de cei de la PP in legatura cu subiectul asta pe alte topicuri.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Joi 10 Februarie 2011, 08:29:26 »

Am urmarit emisiunea de aseara de pe Bucovina TV si dati-mi voie sa fiu pesimist, dupa cum a spus si Petru , AJVPS este inscris in registrul unic chiar daca nu a eliberat nici un permis ANPA, la punctaj asta este nesemnificativ.
Memorat
Costy SV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Joi 10 Februarie 2011, 20:20:05 »

cel puțin aseară Răzvan a arătat bcum stau lucrurile vezi [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #36 : Vineri 18 Februarie 2011, 10:52:33 »

PP vor depune joi dosarul,cererile sunt pentru Prut si Siret......dar batalia e mare tare... Rinjet

Cand vor fi  publice rezultatele? parca am citit ca pe 14 Febr se face analiza dosarului.

Postat pe:: 11-02-2011, 09:49:57

Cand vor fi  publice rezultatele? parca am citit ca pe 14 Febr se face analiza dosarului.
Cand vor fi  publice rezultatele?
Memorat

Hooked on Fishing !!
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Vineri 18 Februarie 2011, 12:13:53 »

ANPA trebuie sa dea/afiseze rezultatele astazi.
Probabil o vor lungi cit mai mult posibil bazindu-se pe faptul ca azi e Vineri.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #38 : Vineri 18 Februarie 2011, 12:34:26 »

Multumesc Teodor, sunt foarte curios de rezultat, chiar nerabdator Cheesy. Anul trecut m-am inscris in Prieteni Pescari si am pescuit cel mai mult pe Prut, zona Sculeni. Anul acesta as vrea sa fac acelasi lucru, si sper sa primeasca PP acea zona. Daca nu, ar fi posibila o intelegere cu AJVPS IS? sa permita pescuitul sportiv pe toata lungimea Prutului in IS ?
Memorat

Hooked on Fishing !!
vanatorul si pescarul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Vineri 18 Februarie 2011, 18:45:19 »

Am si eu o intrebare la care vreau un raspuns avizat. Ce se va intampla daca nu v-a lua autorizatia pe Prut la Iasi PP? Ce vor face membrii sai?
 Cum?
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 14   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.076 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 15 Iunie 2017, 23:55:59
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.