Prieteni Pescari

Permise pescuit 2011 vs ANPA

Marți 26 Septembrie 2017, 06:47:39 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 11 12 [13] 14   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Permise pescuit 2011 vs ANPA  (Citit de 138493 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #240 : Marți 22 Martie 2011, 17:42:34 »

AVPS Iasi nu a gasit cadrul legal al "tarifului de acces" Rinjet....dar daca va intalniti pe balta nu au nici cadrul legal sa va ceara socoteala pentru tariful de acces Risete......traim in Romania  sugubat
Memorat
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #241 : Miercuri 23 Martie 2011, 09:29:23 »

De la PP Iasi astept sa imi spuna ca uite eu am acces la Prut ca s-a putut...

Poti sa meri la prut in conditiile pe care le-am zis mai sus

Citat
altfel fara a putea plati acea taxa as putea fi amendat si nu am chef sa merg stresat la pescuit,
Acea taxa se plateste la AJVPS nu la PP, iar ajvps nu o incaseaza inca

Citat
si vreau sa platesc in continuare (sau vroiam) cotizatia la PP,
poti sa platesti taxa de membru la pp (sau la alta asociatie) ca sa obtii permisul anpa

Citat
insa vad cum o dati la intors si nu sunteti in stare sa faceti un lucru...
Cine o da la intors?

Citat
cum sa ma astept sa imi dea mie acces daca voi ca lideri nu ati reusit?daca nu ati reusit (eu vreau doar un raspuns sa vad daca se poate)...daca voi reusiti atuncea capat incredere ca se poate...
Da, se poate.

Citat
ca una e sa spui uite legea e asa si asa si asa si alta e cum se aplica
aici nu cred ca astepti raspuns de la PP

Citat
ca doar daca nu primesc accesul de la ajvps doar nu crezi ca stau eu prin tribunale cu ei.. mai degraba e treaba voastra... deci mai pe scurt nu vreau batai de cap...

nimeni nu vrea batai de cap, iar in ce priveste tribunalul, hai sa fim seriosi

vezi ce a scris petru
Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
ionutmx
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #242 : Miercuri 23 Martie 2011, 09:40:54 »

Iar va nacajesc eu ala nou care nu stie nimic cu cateva intrebari.

PG - face referire la avizul ala de la politia de frontiera ? Costa si asta ?

Si deci gata , putem merge la pescuit pe Prut, dar sa avem permis ANPA si acel PG ?

Cine se ofera sa ma ia si pe mine ?! Roll Eyes
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #243 : Miercuri 23 Martie 2011, 09:43:25 »

PG e foita aia de care zici si nu costa nimic. Unele asociatii percep o taxa modica, pt a-si acoperi costurile cu transportul pana la pichet. Poti merge pe Prut cu ANPA si PG, fara probleme, dar grabeste-te, ca de la 1 aprilie incepe prohibitia.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #244 : Miercuri 23 Martie 2011, 09:51:49 »

@ionut

daca ai Anpa si PG poti mere linistit la Prut
Mai trebuie doar un pas
inainte sa sa ajungi pe granita (prut) trebe sa treci pe la pichetul din zona in care vrei sa pescuiesti ca sa te ia in evidenta (iti pune o stampila pe PG)
Iti dau un exemplu la Iasi
daca vrei sa pescuiesti in zona Tutora tre sa meri la piket la Tutora, daca vrei la Bosia tre sa meri la piket la iasi, la botosani tre sa fie tot asa dar aici cred ca te poate ajuta marcel sau altcineva din zona
aaaaa
stampila asta iti trebuie o singura data, prima data cind meri dupa aia nu mai e nevoie sa treci pe la piket
Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #245 : Miercuri 23 Martie 2011, 10:05:03 »

La Botosani depinde de zona unde mergi. Cei de la Romanesti ne-au cerut anul trecut sa mergem de fiecare data la ei, la Radauti - Prut a mers treaba doar cu un telefon prin care ne-am anuntat prezenta, numarul de persoane, numarul masinii , zona in care mergem si cate zile intentionam sa stam. Pe hartia cu viza PG de la IJPF Bt sunt trecute toate " pichetele", cu numerele de telefon si zonele pe care le au in " paza si protectie ".
Memorat
DRAGOS2010
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: SUCEAVA

« Răspunde #246 : Miercuri 23 Martie 2011, 12:08:01 »

va multumesc si eu pentru raspunsurile date in legatura cu viza de PG

CU STIMA SI RESPECT DRAGOS
Memorat
vv_victor
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #247 : Miercuri 23 Martie 2011, 13:53:55 »

Nu pot sa înțeleg faptul cum se poate elibera aceste “autorizații” fara plata unei taxe .

După ce am reținut nu sunt prevăzute in HG 1016 cu taxa sau fara .

CAPITOLUL II - Condiții speciale

Art. 10

(2) Virarea sumelor datorate se realizează înaintea eliberării permisului, licenței sau autorizației de pescuit.

(3) Dovada achitării taxelor prevăzute de prezenta hotărâre se anexează la cererea de eliberare a permisului, licenței sau autorizației de pescuit , după caz.
(4) Neplata taxelor prevăzute in prezenta hotărâre conduce la neacordarea permiselor, licențelor sau autorizațiilor de pescuit, după caz.

(5) In cazul neîndeplinirii condițiilor de licențiere sau autorizare, taxele percepute se restituie solicitanților.

Art. 11
Ministerul Agriculturii si Dezvoltării Rurale, prin Agenția Naționala pentru Pescuit si Acvacultura, va duce la îndeplinire prevederile prezentei hotărâri.

Este o emigma pe care nu o pot dezlega !

poate ma lamureste cineva !

Postat pe:: Miercuri 23 Martie 2011, 13:47:25

MA REFER LA AUTORIZAREA ASOCIATILOR DE PESCARI

Nu pot sa înțeleg faptul cum se poate elibera aceste “autorizații” fara plata unei taxe .

După ce am reținut nu sunt prevăzute in HG 1016 cu taxa sau fara .

CAPITOLUL II - Condiții speciale

Art. 10

(2) Virarea sumelor datorate se realizează înaintea eliberării permisului, licenței sau autorizației de pescuit.

(3) Dovada achitării taxelor prevăzute de prezenta hotărâre se anexează la cererea de eliberare a permisului, licenței sau autorizației de pescuit , după caz.
(4) Neplata taxelor prevăzute in prezenta hotărâre conduce la neacordarea permiselor, licențelor sau autorizațiilor de pescuit, după caz.

(5) In cazul neîndeplinirii condițiilor de licențiere sau autorizare, taxele percepute se restituie solicitanților.

Art. 11
Ministerul Agriculturii si Dezvoltării Rurale, prin Agenția Naționala pentru Pescuit si Acvacultura, va duce la îndeplinire prevederile prezentei hotărâri.

Este o emigma pe care nu o pot dezlega[/size]

Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #248 : Miercuri 23 Martie 2011, 16:46:15 »

hai sa ne intelegem...nu luam permise pana nu facem dovada platii Rinjet
Pentru cei interesati de tariful de acces pe PRUT de astazi AVPS-ul a emis chitante pentru zone,daca sunteti refuzati va rog sa solicitati refuzul in scris si de restul ma ocup personal Wink
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #249 : Miercuri 23 Martie 2011, 17:05:36 »

Si la Bt ?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #250 : Miercuri 23 Martie 2011, 19:20:11 »

Si acolo a fost cantarea Romaniei Rinjet....astept a vad ce a facut Razvan si va comunic sugubat
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #251 : Miercuri 23 Martie 2011, 19:45:36 »

am vb cu razvan la tel si mi-a confirmat ca s-a rezolvat si la BT
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #252 : Joi 24 Martie 2011, 07:51:59 »

S-a rezolvat in ce sens? Se va plati taxa de acces ? Daca da ,unde ? Direct la sediul AJVPS Botosani ? Sau va exista reciprocitate cu PP Bucovina si vom putea pescui fara taxa de acces?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #253 : Joi 24 Martie 2011, 18:52:28 »

tarifele [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
sa rezolvat la modul ca primim avize pentru BT si nu mai e confuzia ca sunt valabile numai carnetele AVPS BT Pling
« Ultima modificare: Joi 24 Martie 2011, 18:55:10 de către petru » Memorat
vhrihor
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #254 : Joi 24 Martie 2011, 19:37:38 »

Puteti fi putin mai expliciti?

1. Putem pescui in judetul BT pe baza carnetului de membru PP si a permisului ANPA?
2. Daca DA, trebuie sa platim o taxa conform listei publicate pe site-ul ANPA?
3. Daca DA, trebuie sa platim taxa la sediul AVPS BT sau putem astepta pe balta sa vina cineva sa ne ceara banii?

Multumesc anticipat.
Memorat

" O zi proastă de pescuit este mai bună decât o zi bună de lucru. "
crysty17bt
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #255 : Joi 24 Martie 2011, 20:13:26 »

Deci in concluzie nu mai inteleg nimic. Unul zice ca s-a rezolvat si se poate merge altul zice altceva. Eu personal am sunat astazi dimineata la IJPF la Botosani si mi-au spus in felul urmator caci se da numai pentru lacul Stanca Costesti in rest inca nu se elibereaza nimic si astepta sa vina nu stiu ce raspuns de la ei de la IGPFR. Maine ma duc si le las acolo sa vad de la ce borne pana la ce borne din cate am inteles de la Crasnaleuca pana la Stanca. De la Stanca la vale nu avem voie
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #256 : Joi 24 Martie 2011, 22:16:17 »

dane vesti atunci de la sursa .
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #257 : Joi 24 Martie 2011, 22:27:15 »

Prostii, eu am vizat personal acu 2-3 saptamani si avem aprobare de la Oroftiana , pana la granita cu IASUL!
Va pot scana aprobarea sa le-o aratati , este eliberata de I.J.P.F. Botosani, sau cum se mai cheama acum!
S-a schimbat legea intre timp sau'' nea'' Goicea , prietenul nostru l-a sunat pe ''nea'' cu ouale nenumarate, nu mai tin minte cum il cheama, am amnezie .....  Risete
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #258 : Sâmbătă 26 Martie 2011, 11:32:06 »

in timp ce noi ne chinuim si incercam sa fim corecti altii rad de noi si ne mai ia si banii.la tirgu neamt AVPS  Zimbru ia banii la pescarii neinformati [135 lei] pe zona moldova 28 km com. boroaia in aval pana la tupilati.dreptul la aceasta zona are AVPS bradul piatra neamt.cum se poate asa ceva?nu mai exista lege in tara asta
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #259 : Duminică 27 Martie 2011, 08:55:35 »

Bai fratilor!,am auzit multe dar sa ma lamureasca cineva sa zicem:
 Sunt pescar pe rau,pescuiesc pe Mures,mai merg si pe Somes si pe Sieu.Spunetimi de ce am nevoie legat de permisul de pescuit ca totul sa fie in regula!
 Multumesc anticipat!
Memorat
Pagini: 1 ... 11 12 [13] 14   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 25 August 2017, 19:04:35
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.