Prieteni Pescari

C&R si Prohibitia

Marți 27 Iunie 2017, 06:36:33 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: C&R si Prohibitia  (Citit de 7761 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« : Vineri 04 Februarie 2011, 14:43:59 »

Ce parere aveti de pescuit C&R in prohibitie? ca si asa setcarii si ecranistii nu tin cont ca-i prihibitie , ca nu-i ... . astept raspunsuri  sincere!  ati respeta aceasta regula daca s-ar permite pescuitul in prohibitie si obligatoriu eliberarea pestelui in maxima siguranta? Cafea
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #1 : Vineri 04 Februarie 2011, 14:48:24 »

Despre ce vorbim???
Legal nu este permis nici un fel de pescuit in Prohibitie!
Si pe de o parte este mai bine asa in conditiile noastre....fiindca la cum se fac controalele de catre Politia de Frontiera..toti ar pescui linistiti ca in perioada de pescuit permis.
Eu personal....fac C&R si in afara prohibitiei in majoritate, pe ape publice sau pe ape private care specifica acest lucru in regulament.
Deci, pur teoretic la intrebarea ta raspunsul meu este DA!!!! De 100 de ori! Smiley
Memorat

CiprianP
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 04 Februarie 2011, 18:25:58 »

e cu doua tatisuri, ar putea speria unii braconieri dar instiga pe altii sa braconeze, la noi inca nu tine treaba cu c&r ; ai vazut cum era inainte cu 'dau la stiuca' si defapt umblau sa agate scobarul
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #3 : Sâmbătă 05 Februarie 2011, 11:14:27 »

Despre ce vorbim???
Legal nu este permis nici un fel de pescuit in Prohibitie!
Si pe de o parte este mai bine asa in conditiile noastre....fiindca la cum se fac controalele de catre Politia de Frontiera..toti ar pescui linistiti ca in perioada de pescuit permis.
Eu personal....fac C&R si in afara prohibitiei in majoritate, pe ape publice sau pe ape private care specifica acest lucru in regulament.
Deci, pur teoretic la intrebarea ta raspunsul meu este DA!!!! De 100 de ori! Smiley

Aham. Cool
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #4 : Duminică 06 Februarie 2011, 12:10:57 »

Eu sincer nu as fi de acord cu asa ceva!Fara suparare dar..Stim bine ca la noi la romani se respecta prohibita asa cum se respecta,ca sa nu mai vorbim despre C&R.In oameni nu prea mai poti avea incredere.Ar zice:"Aaa da ma duc la o partida de pescuit pe timplul prohibitiei de gen C&R dar cand ar termina ar fi instare sa isi bage pestii si in pantaloni si in  cizme numai sa vina cu ei acasa.Totu ar fi in regula daca s-ar respecta doar ca la noi se respecta doar pe hartie ca in practica...Eu unul pe ape publice pescuiesc numai in stilul C&R bine acuma daca mai tin 2-3 obleti si 4 porcusori nu se pune.Pe apele private sincer tin peste.Dar nu cu 10-le de kg,asa 4-5 bibani,6 carasi si 7 rosioare,cat pentru o masa...Cat despre crap daca are mai putin de 5 kg ii dau drumul.Dar si daca este mai mare de obicei ii dau drumul.Nu tin numai dinastia marunti,rar de tot mai iau un crap.Deci...eu zic ca treaba asta ar avea si o parte buna si una mai putin buna si...Sunt de parere ca pe timpul prohibitiei pesti trebuie lasati in pace,departe de carlige.E doar parerea mea poate unii sunt de alta parere!
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #5 : Duminică 06 Februarie 2011, 23:06:09 »

Salut!

De ce nu se pune, pastratul celor "2-3 obleti si 4 porcusori nu se pune" ? Ah, scuze, te referi la C&R nu la "No kill"

De acord cu "no fishing" in prohibitie, pentru mine ar putea avea loc doar in momentul in care raurile ar fi "full" de peste, regim C&R, sau cel putin in 90% din cazuri C&R, in toata tara. De ce ? Poate pentru ca.. prohibitia este "pusa" cu cap, de obicei, cum ziceau si altii, 'atentia' pestilor scade (ma refer la atentia fata de pericole), de asemenea stresul la care sunt supuse animalele salbatice este foarte mare, desigur, si ele il resimt mai acut (acum depinde, ar putea fi.. si "factorul" ca "hormonii" estompeaza durerea etc., dar este improbabil), desigur.. ranile cauzate raman, probabilitatea de a supravietuii scade, mai sunt si pradatorii naturali, conditiile de mediu etc. Daca se respecta sau nu acest lucru.. tine de temeiurile morale ale fiecaruia si.. desigur, de cunostintele detinute in momentul respectiv.

Asta-seara am avut.. ocazia de a citi un articol de-al dn. Bob Roberts, din care voi cita 2-3 parti, cele referitoare la "Pescuitul in Rezervatii", desigur si dumnealui facea o mica paranteza (la acest subiect) la excursia efectuata in scop recreativ, avand ca final pescuitul, in India.

" The State, based on the Union Government’s letter dated June 7, 2010, has begun discussion regarding the angling of mahseer in sanctuary. The letter says that angling and its release into the water immediately also amounts to hunting.

According to the proceedings of the copy of the minutes of the meeting available with Deccan Herald, the Union Ministry says “capturing, coursing, snaring, trapping, driving or baiting any wildlife or captive animal amounts to hunting and presuming capture of mahseer amounts to sport is wrong. Even hunting was a sport earlier and has been banned now.”

Acest lucru.. imi intareste convingerile enuntate mai sus, prin urmare.. No fishing, cand e prohibitia; respectarea prohibitiei fiind ultimul resort intr-o tara care "n-are" bani de populari, protectie sau educare.

Daca-mi este permis, sursa citata este urmatoarea:  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Spor la treaba si toate cele bune!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 09 Februarie 2011, 15:22:11 »

Cafea
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 03 Iunie 2017, 22:06:58
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.