Prieteni Pescari

Voblere din spuma

Marți 12 Decembrie 2017, 08:15:08 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Voblere din spuma  (Citit de 28746 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Miercuri 02 Februarie 2011, 15:55:18 »

Deci...fac de ceva timp voblere din spuma si am incercat multe materiale pt matrite.
Merg si astea din silicon, este un silicon mai dur.
Ideale sint matritele din metal (aluminiu), dar sint greu de facut si f scumpe, merita doar la productie serioasa.
Daca mai aveti intrebari legate de spume, spuneti, am experimentat multe materiale..si va pot impartasi din "greselile" mele  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 02 Februarie 2011, 16:43:20 »

misto! ce fel de spuma folosesti? matritele alea de silicon nu se deformeaza cand se umfla spuma?
Memorat

blog.adyy.org
mario
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bistrita

So be it!

« Răspunde #2 : Vineri 04 Februarie 2011, 13:02:49 »

Daca mai aveti intrebari legate de spume, spuneti, am experimentat multe materiale..si va pot impartasi din "greselile" mele  Wink
Eu as dori sa stiu mai multe despre spume si matrite dar nu as vrea sa dezvoltam acest subiect aici poate nu toata lumea doreste sa se discute in amanunt acest subiect. Nu am reusit sa-ti vad profilul si implicit sa-ti dau un PM, adresa mea de mail este mstrungar@silbistrita.ro
Memorat

invat repede...
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 04 Februarie 2011, 13:38:00 »

misto! ce fel de spuma folosesti? matritele alea de silicon nu se deformeaza cand se umfla spuma?

Folosesc [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ].
Asta e cea mai compacta si dura dintre toate. E mai dura decat cea de la voblerele salmo, dorado...etc
e putin, dar putin mai densa ca balsa.
Merg facute si voblere f mici (am de 1.5 cm).
Intr-adevar expandeaza, dar daca matritele sint facute cum trebuie, ies voblerele.
Avantajul e evident  Wink
E de munca pana iti dai seama care e procesul dar sint destule info.

Postat pe:: Vineri 04 Februarie 2011, 13:36:28

Eu as dori sa stiu mai multe despre spume si matrite dar nu as vrea sa dezvoltam acest subiect aici poate nu toata lumea doreste sa se discute in amanunt acest subiect. Nu am reusit sa-ti vad profilul si implicit sa-ti dau un PM, adresa mea de mail este mstrungar@silbistrita.ro

Eu zic ca sint destui interesati.
Zi-mi la obiect ce anume te intereseaza si iti explic.
Adresa de e-mail e andreibogdan7@yahoo.com, care e si id de mess.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mario
Oblete
**
Deconectat Deconectat

So be it!

« Răspunde #4 : Vineri 04 Februarie 2011, 14:16:59 »

Pe scurt, am postat mai demult doua link-uri cu "jigvobler" intre timp am cumparat rasina poliuretanica si silicon bicomponent pentru matrite, am facut matritele si am turnat rasina jucandu-ma cu greutatea "capului" dar nu prea am reusit (la cele din rasina, pentru ca am facut si din balsa si acolo este alta poveste) sa scot bataie pe coborare. Cei de pe saitul italian aveau un filler pentru rasina care scadea greutatea specifica a produsului final pana la flotabilitate (cu armatura si ancora) a corpului. La noi nu am gasit acest filler, iar rasina intarita nu este plutitoare. Am incercat sa cresc flotabilitatea corpului folosind un miez de balsa in interiorul voblerului dar nu a iesit, o sa incerc si cu miez din poliester extrudat (daca o sa se inteleaga cu rasina) iar daca nu o sa reusesc ma gandesc sa torn din spuma tot corpul daca tot am matrita... siliconul este HT33 RTV de la Zhermack (cel mai rigid pe care il au), am si o matrita din ipsos pentru matrita din silicon dar nu stiu cum va decurge procesul de turnare, daca trebuie acoperita gura de turnare si ce forta va exercita asupra matritei si implicit a "dopului". Nu am turnat niciodata spuma...
Memorat

invat repede...
Voodoo Master
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

« Răspunde #5 : Vineri 04 Februarie 2011, 14:26:12 »

@ Dreamer "Eu zic ca sint destui interesati."
corect! si eu sunt interesat de subiect, ma intereseaza sa stiu daca matritele din ipsos sunt bune de ceva si cam cate voblere te duce o astfel de matrita (intentionez sa folosesc ipsosul momentan si poate in curand sa fac rost de ceva silicon).
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 04 Februarie 2011, 14:31:52 »

.....
Eu zic ca sint destui interesati.
Zi-mi la obiect ce anume te intereseaza si iti explic.
Adresa de e-mail e andreibogdan7@yahoo.com, care e si id de mess.
.....

salu,
mersi de detalii.
eu zic mai bine sa facem un thread separat pe tema asta, decat sa te bombardam cu mail-uri care mai de care.
Memorat

blog.adyy.org
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 04 Februarie 2011, 14:32:47 »

@Mario
Spuma asta e f flotanta.
Fillerul respectiv e ceva de genul Microbaloons, dar fiindca se gaseste spuma...nu ai ai nevoie de altceva.
Spuma nu e in tara, dar pot aduce in 2-3 zile daca e pe stoc.
HT 33 folosesc si eu.
Ai nevoie de o gura de turnare si minim o gura pt a iesi aerul prins in matrita (sa nu te trezesti ca iese voblerul cu gauri)
Nu ai nevoie si de camasa de ipsos. Eu de obicei introduc armatura si lestul in matrita, injectez" spuma si aceasta expandeaza, iesind prin orificiile de aerisire.
Jumatatile de matrita le lipesc cu scotch si e de ajuns cat sa nu se departeze la expandare.

@Voodoo..nu merge doar matrita din silicon, pt ca spuma adera la aproape orice material. Siliconul pt matrite e impregnat cu o substanta de nu adera spuma  Wink
Memorat

mario
Oblete
**
Deconectat Deconectat

So be it!

« Răspunde #8 : Vineri 04 Februarie 2011, 14:48:23 »

Cum este ambalata, cam cat ar costa cu transport cu tot si ce termen are de la desfacere? Scuze...
Memorat

invat repede...
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 04 Februarie 2011, 14:58:38 »

Spuma este ambalata in pachete de 1.9 lbs (2 cutii de cate aprox 425 g) sau in pachete mai mari, dar nu am luat asa ceva.

Anul trecut era cam 25 Euro pachetul de 1.9, la care se mai adauga transportul.
Transportul e in jur de 15-20 eur pt pachete de pana la 18-15 kg. deci...cu cat sint mai mule pachete, costul transportului pe bucata e mai mic.

Termen de valabilitate...parca 1-2 ani de la deschidere, daca sint inchise etans.

P.S. Am sectionat subiectul...pentru a fi urmarit mai usor
Memorat

mario
Oblete
**
Deconectat Deconectat

So be it!

« Răspunde #10 : Vineri 04 Februarie 2011, 15:07:51 »

daca gasim mai multe persoane interesate (eventual si alte produse) in asa fel in care sa iesim bine cu transportul, eu sunt disponibil pentru un transport. Daca exista doritori sa iasa in fata, Dreamer care ar fi numarul optim pentru a minimaliza transportul/pachet? undeva in jur de 15kg?
Memorat

invat repede...
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 04 Februarie 2011, 15:08:50 »

siliconul asta de il folosesti la matrite e ieftin?
mai poate fi folosit si la altceva, gen turnat de jig-uri?
Memorat

blog.adyy.org
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 04 Februarie 2011, 15:16:05 »

Mario, e simplu, daca se aduna 5 persoane cu cate un pachet...si ajunge 15 eur transportul, inseamna 3 eur de fiecare. Daca se aduna doar 2 cu cate un pachet..se imparte transportul la 2.
Cu cat mai multi, cu atat mai ieftin.

Siliconul parca era 19 eur + TVA / kg, kitul de 2 kg.
Da, se pot turna si jiguri in asa ceva
Memorat

adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 04 Februarie 2011, 15:33:51 »

acu vazushi . . . BTools sunt din Brasov de la mine.
saptamana viitoare dau o tura pe acolo.
Memorat

blog.adyy.org
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #14 : Vineri 04 Februarie 2011, 21:29:24 »

ce noroc pe tine . astept sa vad ce ai vorbit cu b-tools  Noroc
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 05 Februarie 2011, 02:45:59 »

iau silicon, daca nu o fi otrava de scump . . . in rest nimic.
poate eventual daca au vreo rasina de topcoat pentru voblere.
Memorat

blog.adyy.org
mario
Oblete
**
Deconectat Deconectat

So be it!

« Răspunde #16 : Luni 07 Februarie 2011, 08:27:46 »

Eu sunt interesat dar se pare ca nu mai sunt si alti doritori... iar in aceste conditii ar iesi mult prea scump. Am gasit la BTools ceva asemanator doar ca nu au pe stoc si este ambalata la 5 + 5 kg, si asta este o alternativa sa cumparam si s-o impartim in 5. Din pacate, desi majoritatea caracteristicilor tehnice sunt identice, expandarea este mult mai mare 15 - 25 ori...
Poate totusi se strang 3 - 5 doritori si comandam din afara.
Mario.
Memorat

invat repede...
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 07 Februarie 2011, 09:46:12 »

Spuma de la Btools are 50 g/cm3 si in niciun caz nu expandeaza de 15-25 ori, nu stiu unde ai citit tu asta.
De care zic eu, de 15 LBS, expandeaza cam de 3 ori si are densitatea cam la jumate ca asta de la btools, daca nu mai mica.
Eu va pot comanda oricand, numai sa va hotarati.  Smiley
Memorat

mario
Oblete
**
Deconectat Deconectat

So be it!

« Răspunde #18 : Luni 07 Februarie 2011, 12:01:29 »

Asteptam sa vedem daca mai apar si alti doritori... poate nu ar fi rau daca am posta posibilitatea de-a achizitiona spuma si pe topicul principal. Dreamer, ce topcoat folosesti la voblerele din spuma?
Mario.
Memorat

invat repede...
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 07 Februarie 2011, 12:06:26 »

Orice fel de lac care sa protejeze vopseaua e bun. (acrilic, de barci, nitro..etc)
Nu prea are importanta, pt ca oricum voblerele nu se deformeaza ca astea din lemn.
Memorat

Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.145 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 07 Decembrie 2017, 16:06:24
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.