Prieteni Pescari

Pescuit la MREANA

Marți 26 Septembrie 2017, 22:52:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuit la MREANA  (Citit de 62555 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Joi 24 Februarie 2011, 11:51:55 »

Mreana este specia de peste asupra caruia mi-am indreptat atentia.
Un peste puternic, partener de lupta deosebit de apreciat de orice pescar.
Fiind interesat de exemplarele mari, am preferat sa dau gherle, decit sa schimb monturile.
(La urma urmei nu am avut prea multe iesiri la pescuit anul trecut si citeva gherle in plus la numarul deja mare adunat, chiar numai conteaza. Cool )

Informatii pe site-ul nostru gasiti:
- mreana ;
- mreana la vobler ;
- Momeli si nada pentru Mreana
- "Din spatele scenei" (pescuit la mreana vinata)

Totusi, am preferat site-urile din UK ce sunt mai "darnice" in informatii.
De pe unul din aceste site-uri - in masura timpului liber si cu speranta ca autorul isi va da acorda  in curind sper sa putem prelua traducerea unui articol (poate doua) privind pescuitul la aceasta specie.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1 : Joi 24 Februarie 2011, 16:00:46 »

Nu ai gusturi rele  Fir intins

Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Joi 24 Februarie 2011, 22:27:31 »

teodor , frumos clipul dar pt asa bucata eu am tras de bat 20 min. curentul apei la noi e mai puternic si asta o ajuta.
 m-am interesat si de cele 4 cd dar au pret deocamdata pt mine.
 mai e o diferenta mare intre noi si ei , cantitatea si asta spune multe. au fost zile cu 40-50 capturi si toate de 20-30 cm si zile cu 4-5 buc adevarate ma refer la 1.5 maxim 2 kg.
  sunt zone pe prut unde totusi se merita sa-ti arunci betele caci apar surprizele...
 am prieteni care rupeau firul sa nu se mai chinuie cu ele.
 pacat ca nu mai avem acces noaptea, era momentul monstrilor.

fire intinse
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 25 Februarie 2011, 08:55:50 »

oare de ce mai mergi la pescuit ,daca rupi firul singur la un drill mai serios ?
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 25 Februarie 2011, 09:02:24 »

Se zice ca daca esti la pescuit de scobar si-ti intra (" din greseala ") o mreana mare , ca sa nu se sperie cardul de scobari de la drilul mrenii e preferabil sa tai linia . Dar inca nu am vazut pe nimeni facand chestia asta.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 25 Februarie 2011, 09:02:42 »

de ''buni'' Wink pescari ce sunt,nu inteleg frumusetea unui dril, ci cat pun in sacosa este cel mai important!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 25 Februarie 2011, 15:12:02 »

O curiozitate personala - intrucit am avut surprize in legatura cu intrebarea de mai jos:
Ce inseamna (pentru voi, pentru cei ce doresc sa raspunda) mreana mare ?
Sa zicem din punct de vedere al greutatii. De la cit pe cintar incadrati o mreana in categoria mreana mare ?
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 25 Februarie 2011, 15:43:17 »

personal consider, ca  o mreana sa se numeasca mare, trebuie sa aiba cel putin 3,5 kg...
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 25 Februarie 2011, 18:00:18 »

depinde si de stilul de pescuit si de nylon-ul folosit, la bologneza, legat cu 0,12-0,14 o mreana peste 2,5 kg, o putem considera mare, pe cand la'' fund''  sugubat , o mreana mare este,  cum spune prietenul Gelu , peste 3,5 kg.
Apropo, ca tot vorbim de mreana: care e cea mai mare mreana pescuita sau vazuta de voi la Prut ?
Eu personal , cred ca am luat de 4kg, iar cea mai mare am vazut-o la un localnic , in zona Damideni, ''pescuita'' la broasca toamna , la spanzuratoare, cam 6kg am apreciat-o atunci.
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 25 Februarie 2011, 19:37:46 »

Revine bolo in centrul atentiei! Tac .Dar daca pescuiesti la feeder cu 0.18 si la cirlig am tot 14 nu e tot aia?
Cit despre  greutate...am avut o mustacioasa in cirlig in jur de 1 metru!Dar nu se pune ca nu am pirins-o asa ca......... Bere
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 25 Februarie 2011, 21:37:36 »

teodor , sincere felicitari , subiect de 1000 de puncte !

ochiuvigilent a fost cel mai aproape de adevar , e vorba de sacosari iar un drill prelungit sperie tot vadul.

urmatoarea jumatate a adevarului vine de la dorint care aduce aminte de finetea monturii .

deoarece nu am banuit la ce polemici sau furtuni se vor produce pe acest subiect as dori sa precizez ca era vorba de un pescuit la pluta .

iar pt mrenele mari si asa e o disputa , las pe altii sa le lungeasca .
 adevarul e undeva la mijloc.

mi-as dori o lupta cu monstrul , dar toate la timpul lor . inca nu am reusit sa trec de cele mai sus spuse.

as dori sa aflu detalii si pareri din experienta celor mai BATRANI .  doar daca vor sa dea din casa...
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 25 Februarie 2011, 22:32:02 »

Am vorbit din punctul meu de vedere si mi se pare corecta observatia ta, dar nu ti-ai exprimat parerea in ceea ce intreba TEODOR, ci ai atacat bolo, e problema ta daca ai o ''problema'' cu acest stil de pescuit,ideea discutiei era insa alta... Plictisit
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 07:59:51 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 09:28:42 »

@Gelu,
M-am uitat la filmuletul ala.
Din ce prezinta domnul respectiv nu sunt de acord cu un lucru: textilul se taie mai usor in scoici decit un monofilament. Lipsa de elongatie al textilelor face ca frecarea sa se faca pe o regiune mica si cu o intensitate mai mare decit la monofilamente.

Mai jos este un link catre o pagina ce cuprinde un top al firelor atit din punct de vedere al rezistentei la rupere cit si al rezistentei la abraziune:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Sâmbătă 26 Februarie 2011, 09:31:11 de către Teodor » Memorat

ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 09:34:25 »

Ala e Dome Gabor ( Haldorado) . Filmele lui despre pescuit sunt in fapt niste clipuri publicitare pentru produsele pe care ei le comercializeaza.
« Ultima modificare: Sâmbătă 26 Februarie 2011, 09:38:59 de către ochiulvigilent » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #15 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 09:45:47 »

Revine bolo in centrul atentiei! Tac .Dar daca pescuiesti la feeder cu 0.18 si la cirlig am tot 14 nu e tot aia?
Cit despre  greutate...am avut o mustacioasa in cirlig in jur de 1 metru!Dar nu se pune ca nu am pirins-o asa ca......... Bere
tu de ce nu inveti pescuitul la Bolo?vii pe apa Sucevei si o sa vezi ca nu ai ce face cu feeder-ul(nu ai unde sa dai)Cu toate ca la o mreana de 1m nu ai ce cauta cu bolo,doar daca ai rabdare o zi,o scoti pana la urma
PS ce mai mare mreana prinsa de mine a avut 2,7kg si mi-a luat o jumatate de ora sa o scot(bolo de 7m fir 0,18 tambur si 0,14 forfac),dar una de 1m ma indoiesc ca o scoteam
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 09:52:42 »

Cea mai mare mreana a mea a avut 2.55 kg, prinsa anul trecut pe Prut la bologbeza  ( 7 metri fir principal de 0.18 , forfac de 0.12 - fluorocarbon )cu viermi . M-a ajutat un coleg cu minciogul si in 10 minute am scos-o  .
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #17 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 11:03:31 »

Eu am o mica nelamurire:Cand se pescuieste mai bine la mreana cand e apa tulbure sau limpede?
 Si daca tot vorbim de mreana ,ce ziceti de pescuitul ei la cascaval.Aici recunosc nu am avuti nici o captura la cascaval cu totul ca am incercat foarte multe sortimente de branza si cascaval,pana si branza cu mucegai dar ....nimic.Si eu personal am prins cea mai mare mreana la putin peste 500g,dar am vazut si la 4 kg doar ca nu prea stiu care sunt locurile mai bune.Cu curent mai puternic sau mai slab,cu apa mai adanca sau mai mica? Cum? Cea pe care am prinso eu am prinso unde curentul era mai puternic si apa mai adanca,la bolo,cand dadeam dupa clean.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #18 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 11:05:47 »

Cea mai mare avea 4.1 Kg prinsa pe Prut la coropisnita , montura pentru somn cu plumb pe fund numai ca somnul nu s-a arata au intrat in schim 2 mrene , cealalta avea  putin peste 2Kg.Este o fotografie pe site facuta in momentul scoaterii, calitatea nu e prea buna pentru ca era intuneric si a fost facuta cu un telefon mobil.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 12:08:10 »

fisching4ever....cand apa  e  tulburie ai  sanse mai  mari  la  mreana  (nu  cir  insa).
o  mai  poti  prinde  si  la porumb  dulce (bonduielle) cu  2   -  3  viermi pe  ac,  dar si  la  rama  mai   groasa agatata  de ac si lasata  sa  fluture  in curent........si   da  o  gasesti  in  ape  cu  curent mai puternic .
la  adancime  e  discutabil  depinde   de  perioada   in  care  o  cauti   vara  de  exemplu  de  multe  ori  o  gasesti pe  vad  la  apa   mica  ,cand se raceste apa  in schimb.....
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 19:14:33
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.