Prieteni Pescari

Pescuit la MREANA

Marți 24 Octombrie 2017, 01:43:56 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuit la MREANA  (Citit de 63565 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #20 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 12:43:24 »

o mreana mare , in jur de 4kg a prins un amic de-al meu , pe Prut, la o montura de somn , cu carasel  de 150 gr, viu, pus in carlig, stiut fiind faptul ca mreana mare devine rapitoare.....si-i place carnitza! Smiley
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 12:46:26 »

Nu doar mreana mare are apucaturi de rapitor, am prins pe Siret, in amonte de podul din Siret ( la " balastiera") mreana in jur de 400-500 de grame ( deci relativ mica) la pestisor ( porcusor mic) .
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #22 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 13:10:08 »

la buchet de rama neagra am prin cea mai mare mreana,dar am prins multe mari , la broscuta ,buchet de rama roz ,racusor si buchet de vetriga dar am avut surprize si la cub de mamaliga...
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 13:23:47 »

Gelu prietene, legat de ''vetriga'' sau vetrita , stiu ca voi in zona Iasi pescuiti mult la aceasta larva,spune-ne te rog cum o procuri, de la localnici, sau o cauti tu in apa, in locurile  cu fundul argilos, etc ?
Din ce am mai citit pe forum-uri, cam toti pestii de pe raurile mari se hranesc cu aceasta larva, iar cel mai interesant  si spectaculos ,este zborul acesteia , in preajma Rusaliilor  .Nu am prins niciodata acest spectacol, cu toate ca pescuiesc de ceva vreme pe Prut si nici n-o sa am ocazia , in viitorul apropiat, atata timp cat prohibitia este pana in IULIE( Suparat) !
Oare ce mai urmeaza, prohibitia este atat de lunga, accesul pe timp de noapte este interzis, anul viitor cred ca n-o sa ni se mai permita accesul la Prut deloc .....daca nu luam atitudine impotriva acestor legi absurde!
Nu m-ar deranja absolut deloc, daca s-ar respecta de catre toti, dar ne-au indepartat pe noi , ca sa poata brancona (PF) , cu ciracii lor localnici! Suparat
Dar asta este alta discutie.......
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 15:12:28 »

evident ca o caut singur,ca asa sa o cumpar de la localnici ma costa o avere .eu am o scafa cu o coada  din 3 segmenti cam 4 m  dar uneori se scoate mai bine la lopata ...
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 15:21:33 »

cam la ce adancime o gasesti, in jur de 1,5 m?
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 15:24:37 »

uneori o gasesti si in mal ,deaceea de fiecare data incep sa sap de la mal in spre larg pana la vreo 2 metri maxim ...
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 16:17:00 »

Prezenta ei este foarte clara in maluri prin gaurile pe care le face, se gaseste in special in curbele Prutului, dar si pe vaduri. Prefera malurile putin mai abrupte. De gasit se gaseste foarte usor insa conteaza si marimea, acum doi ani numai mari scoteam aproape, anul trecut mult puiet, insa pana la urma faceai de o zi de pescuit. In mod normal in juma de ora scoti momeala pentru o jumatate de zi sau poate chiar toata ziua. Folosesc harletul in special.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 16:46:13 »

Mreana mare am prins  in copilarie si adolescenta , dupa cateva zile de ploi torentiale, cand raul(Siretul ) se umfla peste masura, iar noi pescuiam cu un singur carlig,rama pe fir, in coturile unde, apa sapa sub mal care ulterior se prabusea ,innadind natural cu rama de nisip( de lunca,  roz, care seamana cu rama neagra).
Acum sincer n-am mai incercat, dar sigur mananca pe apa tulbure , la rama sau lipitoare.
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:24:59 »

Vetriga in mod normal sta chiar linga mal si migreaza in adincime cind apa scade.Faptul ca pe linga iasi se gaseste la 3-4  adincime se datoreaza faptului ca e super "recoltata".Stiu locuri unde scoteam namol cu mina si culegeam vetrgi.Ea are un ciclu de viata de 2 ani ceea ce explica  dimensiunea variabila.Dar e greu sa prinzi peste mare la vetriga pt ca te ataca maruntisul instataneu.Noaptea in schimb se modifica situatia dar nu e voie asa ca..... Bere
« Ultima modificare: Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:27:09 de către lsnaper » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:28:58 »

.....asa ca ar trebui sa facem o petitie ceva....sa fie voie  sugubat !
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 22:45:48 »

dar de pescuitul la feeder cu un cosulet special pt viermi sau pinkie ce ziceti ?
  si tot montura aia vestita de care vorbeste tot poporul adica f f fina , ar merge?
  si pe langa astea si 2-3 kg special mreana, nadita cu spor

unu destept mi-a vandut si pontul , adica sa-i descopar locul.

voi ce pareri sau ponturi aveti?
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Luni 28 Februarie 2011, 11:50:23 »

pai sa il vad pe cel ce ti-a dat pontul cum pescuieste pe prut la cos de viermi (care nu are decit max 50gr) in mijlocul suvoiului........si daca poate ii adopt si eu tehnica! Wink
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #33 : Luni 28 Februarie 2011, 12:17:07 »

am vazut mai demult din intimplare-pe un site de pescuit erau prezentate niste cosulete facute special pentru rauri cu curent puternic,aveau parca niste gheare de sarma sau ceva asemanator ca sa se prinda de substrat...erau si niste filmulete...n-am retinut exact pentru ca eu nu practic acest stil de pescuit.Personal cele mai mari mrene(+3kg)le-am prins la cub de mamaliga cind dadeam la crap pe Prut relativ crescut si am mai fost martor la citeva partide de-ale unui amic care si-a nadit locul de crap cu citeva kg de boilies si a prins numai mrene mari si foarte mari in loc de crap(sa fi vazut cum se c***u mrenele numai boilies  Risete)
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Luni 28 Februarie 2011, 12:46:14 »

De obicei acele cosulete (din ce stiu eu) sunt home made si nu sunt pt viermi ci pt groundbait....am experimentat si eu asa ceva .....primavara asta le testez.In general cind apa e in crestere si un pic tulbure e momentul de glorie al mrenei Bere
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Luni 28 Februarie 2011, 13:04:03 »

Sunt si cosulete de viermi de 150 si 200g: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pe de alta parte nu te impiedica nimeni sa nu lestezi unul ce il ai deja. Pe un model mare, de exemplu cum sunt alea mari de la Trabucco, mai bagi tabla de plumb pina la 150g sa zicem.
Oricum n-o sa stea pe Prut in curent din cauza suprafetei expuse. ... doar asa ca principiu.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #36 : Luni 28 Februarie 2011, 16:30:22 »

Daca tot ati adus vorba de cosuletele pentru viermi home-made ,poate sa ne zica cineva daca stie cum se realizeaza?Eu am facut cateva cosulete dar nu pentru viermi si recunosc ca m-am inspirat din revista AVP nu mai stiu exact care numar dar este unul recent!Si mai am inca o intrebare ca am vazut mai sus ca cineva a spus ca se mai prind la lipitoare si am auzit si eu si cleanul la fel dar poate cineva sa ne spuna unde se gasesc acele lipitori?Adica in ce zona le place sa stea ca eu am cautat vara trecuta ca nebunul dar nu am gasit.Vreau sa mentionez ca la magazinele de pescuit din oras nu am vazut de vanzare.Si daca poate sa ne zica cineva in ce conditii se pastreaza lipitorile si daca sunt periculoase pentru om adica daca se lipesc de piele sau?.... Cum?
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Luni 28 Februarie 2011, 16:36:28 »

La lipitoare mare intra cu precadere pestele mare . Se tin intr-un vas acoperit cu un capac fin perforat , plin cu apa doar pe jumatate.In vas se pun si cativa pumni de nisip si cateva frunze de trestie. Oricat de calduroasa ar fi vara le poti tine in viata chiar si 2-3 saptamani. Poate sunt si alte metode mai eficiente de pastrare pe care nu le cunosc. Eu asa fac. Nu sunt periculoase absolut deloc. Trebuie doar sa-ti invingi " frica" instincitva de ele cand le iei in mana. Despre procurarea lor ar fi multe de spus. Sunt mai multe metode, de retinut e doar faptul ca in nici un caz nu se procura usor.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Luni 28 Februarie 2011, 17:20:25 »

Daca tot ati adus vorba de cosuletele pentru viermi home-made ,poate sa ne zica cineva daca stie cum se realizeaza?Eu am facut cateva cosulete dar nu pentru viermi si recunosc ca m-am inspirat din revista AVP nu mai stiu exact care numar dar este unul recent!Si mai am inca o intrebare ca am vazut mai sus ca cineva a spus ca se mai prind la lipitoare si am auzit si eu si cleanul la fel dar poate cineva sa ne spuna unde se gasesc acele lipitori?Adica in ce zona le place sa stea ca eu am cautat vara trecuta ca nebunul dar nu am gasit.Vreau sa mentionez ca la magazinele de pescuit din oras nu am vazut de vanzare.Si daca poate sa ne zica cineva in ce conditii se pastreaza lipitorile si daca sunt periculoase pentru om adica daca se lipesc de piele sau?.... Cum?

eu scoteam rame negre dintr-o balta semisecata, in zona plina de stuf pe malul unui mic parauas si era plin de lipitori insa nu le-am luat desi am auzit ca au succes la pescuit, nu prea mi-e indemana sa le pun in carlig...cred ca ar trebui cu manusele... de lipit se lipesc dar se dau jos destul de usor..
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Luni 28 Februarie 2011, 17:34:31 »

daca  tot  gasiti  lipitori  si  vreti  sa  le  folositi, un  pont.........
inainte  de  a  le pune  pe  carlig taiati  ventuza care  ramane  atarnata  in  afara  carligului cu  cutitul sau  foarfeca. astfel  nu  se va  prinde  de  crengi  sau pietre si  va  flutura  in curent  foarte  atractiv ptr peste.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 18 Octombrie 2017, 17:54:45
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.