Prieteni Pescari

Pescuit la MREANA

Marți 12 Decembrie 2017, 23:54:10 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuit la MREANA  (Citit de 64965 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #60 : Joi 03 Martie 2011, 20:22:01 »

teodor , m-ai lovit sub centura cu imaginile alea

cu speranta ca mai gasim doar pe prut , in unele locuri asa ceva , trag pe dreapta si visez...
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #61 : Joi 03 Martie 2011, 22:13:10 »

Ia uitati aici copilasi...cum ar fi daca am mai da si drumul la pesti....!
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #62 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 11:21:32 »

@77spin:
 Wink

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
SzylaRd.
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Copsa Mica Jud.Sibiu

« Răspunde #63 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 11:33:23 »

@77spin:
 Wink

Ce nas da sa vad si eu asa ceva pe viu... Smiley Fir intins
Memorat

Daca Nu Stii Ce Cauti, Atunci Nu Mai Cauta!
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #64 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 15:57:16 »

Am observat ca la mreana se foloseste mult pentru nadire pelete.Dar ce fel de pelete?Foloseste cineva?
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #65 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 16:05:29 »

Super tare!!
Mustacioase si pistruiati la dimensiunea asta la un loc......
Raiul pe pamant!
Memorat

CiprianP
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #66 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 19:45:22 »

eu din cate am vazut din ce am pescuit trebuie sa ii gasesti culoarul pe care merge, intr-un an am prins in acelasi loc de fiecare data cand am mers, cel putin asta pe Prut.
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #67 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 21:38:04 »

punem pariu ca si pe prut putem face asa ceva?

numai ca fiind in culmea fericirii s-ar putea sa iesi pe malul celalat din greseala si ADIO pescuit.

mersi teodor.

faze din colectia celor 4 CD-uri.  este cineva care le are la indemana?
m-ar interesa asa de colectie si de bagat la cap...
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #68 : Duminică 06 Martie 2011, 07:14:57 »

daca se pune mana de la mana putem face rost de ele.
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #69 : Duminică 06 Martie 2011, 08:14:12 »

in cele mai multe filmulete urmarite observ ca primii care ataca vadul nadit sunt clenii
 si totusi nu-s chiar asa de speriosi , foarte clar se vede ca si pastravii parca ar fi de alta planeta
 la noi daca te-a simtit unul ar deveni invizibil de frica

Postat pe:: Duminică 06 Martie 2011, 08:03:43

v-a trebui schimbata legislatia odata si la noi si ma refer la examene pt permis de pescuit.

punem pariu ca daca instalam o camera ascunsa si dam filmuletu cu mangaiatul pestilor il vezi de ce-l
 duce capu si de ce-i in stare taranoiu?
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #70 : Duminică 06 Martie 2011, 15:50:21 »

Salut!

Din cate am "citit", mai demult, se folosesc momeli "voluminoase" pentru a scapa/selecta pestii. Daca nu ma insel.. englezii folosesc peletele pt. a scapa de "tacanitul" celor mici.

@77 ... chiar crezi ca examenul va rezolva ? Uita-te la vanatori:))... ca tot au braconieri. Ignoranta.. e "sursa"... restul e poveste.

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #71 : Joi 24 Martie 2011, 03:27:12 »

fratilor , mai avem cateva zile pana intram in concediu !

si-a mai uns cineva degetele cu pestele asta ?
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #72 : Marți 29 Martie 2011, 14:51:42 »

da! Acum nu de mult am fost pe un lac din apropiere si pescuiam la caras si ciortan ,pe carlig aveam vreo 6 viermi,calig nr 10 si a intrat o mreana cam la 1 kg.Nu a durat mai mult de 3-4 minute sa o scot ca apa era inca rece si era cam amortita.Dupa aceea am eliberat-o!
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #73 : Marți 29 Martie 2011, 16:00:26 »

....Dupa aceea am eliberat-o!

La cuptor sau tigaie?
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #74 : Marți 29 Martie 2011, 17:09:06 »

Inapoi in apa Risete
Memorat
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #75 : Duminică 03 Aprilie 2011, 19:45:01 »

Ceva monturi pentru mreana stiti?Eu cand pescuiesc la mreana folosesc o montura cu plumb fix si cu doua carlige unul in capatul de jos si unul la 25 de cm mai sus aprox.Cat despre pescuitul "la fund" eu la inceput foloseam o montura cu plumb de 35g culisant ,prin care treceam firul si puneam un opritor dupa care inceapeam sa atasez carlige.Cam vreo 5 calige puneam si plumbul il incarcam cu TTX cu o chestie nu stiu cum se numeste care ramane dupa extragerea uleiului din diferite semnite si mai adaugam niste aroma de capsune.Dupa aceea am renuntat la carligele acelea nenumarate si am ramas doar cu 2 carlige la o distanta de 40 cm intre ele.
 Am vazut ca aici pe rau in zona mea raspunde mai bine la paine uscata,data prin blender si dupa care inmuiata cu apa si pusa peste plumb sau aruncati cativa bulgari nu foarte mari.
 Ce montura m-ar interesa pe mine:Am auzit despre o montura destul de prinzatoare cu  tripla pe fir si mai jos tot pe firul principal un carlig dar nu stiu exact despre ce este vorba.Daca stie cineva si vrea sa dea din casa..Raman recunoscator! Fir intins Toate cele bune!
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Duminică 03 Aprilie 2011, 20:49:33 »

la  ce   i  spui tripla  la  ancora?.
de  multe  ori mreana a  intrat  la  fedeer (cosulet) un  singur  carlig la  rama  de rau  scoasa  din  mal  si  pusa  in  floare  pe  carlig cu  tija   lunga.
de sa pun mai  multe  carlige   .....daca  montura  e  facuta  corect pestele  o   detecteaza  repede.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #77 : Duminică 03 Aprilie 2011, 21:42:31 »

Corect ce spune ''sollo'', mreana are un supersimt dezvoltat, nu ai nevoie de tripla, doar daca vrei sa branconezi pestele.Am prins exemplare frumoase peste 1kg de nenumarate ori pe apa foarte mare si tulbure(viituri), la rama scoasa din mal , cu un singur carlig si plumb culisor, aruncat la 1-2 m sub malul inalt(din care se prabuseau in apa bucati, care probabil aveau si rame !), asa ca uita de tripla in pescuitul mrenei-nu este eficient! Smiley
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #78 : Duminică 03 Aprilie 2011, 21:56:11 »

Poate doar daca se practica stilul " coasa "... Atunci trebuie " triple " multe ....
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #79 : Duminică 03 Aprilie 2011, 22:27:28 »

Ceva monturi pentru mreana stiti?Eu cand pescuiesc la mreana folosesc o montura cu plumb fix si cu doua carlige unul in capatul de jos si unul la 25 de cm mai sus aprox.Cat despre pescuitul "la fund" eu la inceput foloseam o montura cu plumb de 35g culisant ,prin care treceam firul si puneam un opritor dupa care inceapeam sa atasez carlige.Cam vreo 5 calige puneam si plumbul il incarcam cu TTX cu o chestie nu stiu cum se numeste care ramane dupa extragerea uleiului din diferite semnite si mai adaugam niste aroma de capsune.Dupa aceea am renuntat la carligele acelea nenumarate si am ramas doar cu 2 carlige la o distanta de 40 cm intre ele.
 Am vazut ca aici pe rau in zona mea raspunde mai bine la paine uscata,data prin blender si dupa care inmuiata cu apa si pusa peste plumb sau aruncati cativa bulgari nu foarte mari.
 Ce montura m-ar interesa pe mine:Am auzit despre o montura destul de prinzatoare cu  tripla pe fir si mai jos tot pe firul principal un carlig dar nu stiu exact despre ce este vorba.Daca stie cineva si vrea sa dea din casa..Raman recunoscator! Fir intins Toate cele bune!
monturile descrise de tine sunt neortodoxe si nu onoreaza un pescar sportiv, pentru metoda  cu plumb pe fund este suficient doua carilge , unul pe capat pentru pestele care mananca pe fund( crap , mreanacobar...) si poti pune optional unul deasupra plumbului pentru pestii care mananca intre ape (caras , rosioara , babusca, clean...), montura cu tripla (ancora) este imorala si ilegala , este folosita de braconieri si in limbaj popular este denumita "coasa", "grebla", "hac"..., este o metoda distructiva care raneste pestele indiferent de dimensiune, daca observi persoane care pescuiesc in acest stil  suna la 112 si anunta prezenta braconierilor.
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 06 Decembrie 2017, 22:13:14
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.