Prieteni Pescari

Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava

Luni 24 Iulie 2017, 03:43:31 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 ... 18   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava  (Citit de 173835 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« : Joi 24 Februarie 2011, 22:43:13 »

Deschid acest topic nou (deși în mare parte problema e cunoscută), întrucât e de interes major în această perioadă, când noi, sucevenii, ne gândim să ne facem(vizăm) permisele pe 2011.
 Nu am reușit să adun toate datele din discuțiile care s-au purtat pe forum legat de acest aspect, așa că m-am hotărât să supun atenției câteva elemente concrete pe care le-am descoperit astăzi. Sper ca acestea să nu reprezinte fapte de domeniul trecutului, în totalitate.
 În primul rând, am identificat numărul dosarului de la Curtea de Apel Suceava, prin care AJVPS Sv dădea în judecată ANPA: 319/39/2010.
 Ultimul termen a fost pe 9 septembrie 2010, când AJVPS a câștigat. Faptul e cunoscut de mai toată lumea, mai ales că cei la AJVPS au făcut tamtam in masmedia la vremea respectivă. Informația e verificabilă urmând următorul link:

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]**

Numai că în baza dreptului la recurs(15 zile), ANPA a procedat în consecință, iar dosarul a ajuns la Înalta Curte de Casație și Justiție, care a dat termen acestui dosar abia în 26.05.2011. Acest amănunt mi se pare foarte important. Din nou, informația poate fi verificată la următorul link:

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Urmărind evenimentele petrecute în ultima perioadă: confiscări de permise ”Prieteni Pescari” pe apa Sucevei, la Luncușoara, știri și emisiuni BucovinaTV, concluzionez următoarele:
Deși cei de la ”Prieteni Pescari” au afirmat că lucrurile din punct de vedere legislativ sunt rezolvate în favoarea lor, sunt nevoit să constat că deocamdată nu e chiar așa. (Eu unul mi-aș fi dorit ca disputa să fi fost încheiată). Atâta timp cât există un dosar pe rol la instanța supremă de la București, niciunul dintre cei doi petenți nu pot spune că au dreptate sau că au câștigat, iar până la apariția sentinței definitive, irevocabile și executorii mai e ceva vreme. Precizez că am cunoștință de documentul emis de câteva zile de ANPA, referitoare la acreditatea asociațiilor de pescari sportivi, care dau câștig de cauză Asociației ”Prieteni Pescari”.
Ce părere aveți?   

Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Joi 24 Februarie 2011, 22:52:18 »

au aparut ceva acte de concesiune , oare sunt pe bune?

Postat pe:: Joi 24 Februarie 2011, 22:49:50

si daca sunt pe bune , ce v-a face AJVPS dupa luna mai?
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Joi 24 Februarie 2011, 23:20:32 »

@aleodor45
Pe site-ul indicat de tine apare:
-----------
Obiect dosar: obligația de a face
....
Solutie: Admite acțiunea. Obligă pârâta ANPA să încheie cu reclamanta act adițional la contractul nr.188/24/1993 așa cum a fost completat prin actele adiționale nr.1/2009 și nr.2/2006. Cu recurs în 15 zile de la comunicare.
----------

Stie cineva care este obiectul contractului, ce cuprinde, etc ?
Un avocat ar putea avea acces la dosar.  Wink

« Ultima modificare: Joi 24 Februarie 2011, 23:27:56 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #3 : Vineri 25 Februarie 2011, 17:12:28 »

obiectul contractului e tocmai concesionarea de ape publice,ADS-ul nu a mai vrut sa prelungeasca contractul(are Razvan o adresa prin care se specifica acest lucru) si a predat totu la ANPA,cum nici aceasta nu a recunoscut contractul ,evident a fost data in judecata......si povestea continua Rinjet
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 25 Februarie 2011, 17:20:14 »

Referitor la dosarul în cauză și conținutul acestuia, cred că e destul de greu de văzut ce și cum. De regulă, dosarele aflate pe rol sunt păstrate pe timpul judecării, între termene, în arhivele respectivei instanțe. La această arhivă au acces, evident, membrii completului de judecată(judecători, grefieri), părțile și avocații lor. Doar atât. Dar cum la noi e posibil orice.....mai vedem...
Memorat
imbirvanescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 25 Februarie 2011, 20:23:20 »

cred ca pina la solutionare tre' sa pescuim cu viza de anul trecut....
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 25 Februarie 2011, 21:12:24 »

Nu e 9 sept 2009 ? Anul trecut (2010) au avut loc ceva procese la ICCJ !
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 25 Februarie 2011, 21:33:39 »

Verifică link-urile postate de mine ceva mai sus și vei vedea care situația. 9 sept a fost la CA Suceava, când AJVPs Sv a câștigat, iar recursul ANPA e fixat pe 25 mai 2011, la ÎCCJ. Clar ca lumina zilei.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 05:11:25 »

Si totusi sint sigur ca a mai fost un proces in 2009 la CA Suceava continuat in 2010 la ICCJ ! Posibil sa fi fost cu ADS-ul ?
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #9 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 10:55:16 »

Pe ce data s-a difuzat de Bucovina TV filmarea cu Razvan si Goicea?
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 14:12:14 »

Goicea nu a fost decit doar pomenit !
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 14:49:54 »

Emisiunile au fost difuzate în 8 feb. (știrea) min 28.50

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

și 9 feb.(talk-show)

Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #12 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:07:30 »

de emisiunile astea stiam , se vorbeste prin targ ca a fost filmat  si interpelat Goicea direct in barlogul lui , la AJVPS, sa inteleg ca e doar un zvon
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:11:43 »

Eu unul, nu am auzit așa ceva. Oricum, atitudinea nu e deloc ok, din partea lui. Dacă te știi cu ”sacii în căruță”,  atunci ataci pe oricine se dă la tine, ori el...
Memorat
ianos10
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 28 Februarie 2011, 17:17:06 »

Individul scarbos cu pusca se numeste Bujorean zis "Codru", este chiar din Luncusoara , este unul dintre cei mai periculosi braconieri din zona! Noaptea pune plasele iar ziua, sub pretextul ca el face"control", "colecteaza" captura . Asa a procedat anul trecut cand a fost vazut de localnici, de copii, folosindu-se de o barca gonflabila. A "controlat" astfel apele Sucevei prin zona Poieni, Chiliseni, semanand panica printre copiii nevinovati care se scaldau pana seara tarziu. Asta ar trebui sa stie domnul Goicea: cei mai mari braconieri vin chiar din fieful sau...cu pusca-n spate, chiar si in masina.
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 28 Februarie 2011, 18:24:54 »

Tote ca toate, dar acuș vine vreme să ieșim pe apă. Întrebarea e, ce facem? O soluție ar fi să așteptăm până trece prohibiția, mai exact până trece termenul de judecată de la ÎCCJ, care s-ar putea să dea câștig de cauză uneia sau alteia dintre părți și apoi vizăm permisele la cei care au câștigat dreptul respectiv. Rămân însă nerezolvate două probleme.
1) Adică până la sfârșitul prohibiției nu pescuim pe apele din județ, deloc?
2) Dacă totuși vizăm la unii și câștigă ceilalți, ce facem, mai plătim încă o viză pe 2011?
Memorat
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 28 Februarie 2011, 18:26:44 »

In dosarul 59/39/2009 ajvps da in judecata ADS sa incheie cu reclamanta ajvps Suceava ,act aditional la contractul 188/24/28.01.1999 asa cum a fost completat prin actul aditional nr.2/26.01.2006,incheiat de reclamanta cu CNAFP,in ale carei drepturi si obligatii s-a subrogat parata.
Actiunea a fost admisa cu drept de recurs la ICCJR.
       In dosarul 57/39/2009 dosar de la ICCJR prin decizia 2025/21.04.2010 Admite recursul formulat de ADS .modifica sentinta in sensul ca respinge actiunea ca neintemeiata .IREVOCABILA.
       Intoate procesele de la ICCJR ajvps Suceava a pierdut totul se bazeaza pe tupeu perves si intimidare  si pe neinformarea pescarilor,nu o sale mearga de acum inainte la Suceava.

Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 28 Februarie 2011, 18:31:20 »

asa   si  trebuie Razvan ...cineva  trebuia sa  ia  taurul  de  coarne  .
Bravo.!
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Luni 28 Februarie 2011, 18:38:33 »

Domnule Razvan, am trimis un e-mail la IJP Suceava in care am solicitat sa mi se spuna cine are si cine nu are drept de control pe apele publice din judetul Suceava. Stiti ce mi s-a raspuns prin adresa oficiala scrisa ?( daca doriti o sa v-o trimit scanata pe e-mail ). Ca PP Bucovina nu are nici o legatura cu apele din jud SV si singurii care administeaza aceste ape sunt cei de la AJVPS Suceava. Carea este parearea dvs. vis-a -vis de acest lucr ? Cand vedem acte de braconaj sa sunam la  112 si sa ni se spuna ce? Ca defapt cei care suntem mebrii PP Bucovina suntem in fapt braconieri? Sau ce?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #19 : Luni 28 Februarie 2011, 18:43:48 »

Da protocolul cu IPJ Suceava cine la semnat?.....si reprezentantul politiei care a venit la AGA si a explicat clar cum sau lucrurile ,a venit de capul lui Rinjet?
PS am sa va rog sa-mi trimiteti adresa trimisa de IPJ sa merg cu Razvan sa descalcim itele Rinjet
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 18   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.073 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 04 Iulie 2017, 18:19:09
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.