Prieteni Pescari

Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava

Miercuri 26 Septembrie 2018, 10:00:38 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava  (Citit de 209176 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #120 : Marți 31 Mai 2011, 10:43:35 »

adica il doare .............................................. de noi

sau

tara arde si baba se piaptana
« Ultima modificare: Marți 31 Mai 2011, 10:56:32 de către adrian89 » Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #121 : Marți 31 Mai 2011, 11:13:08 »

alo ....
 consultati un avocat.
 ca la prosti.
 reclamantul nr 2 adica   AJVPS
 da in judecata nr 1 adica ANPA  parat

SOLUTIA- respinge ca nefondat
 adica nu are temei legal

ce dracu e asa de greu de inteles ?

si va mai dati si destepti pe net.

sau aveti interese sa bagati strambe.

incheiem subiectul !!!!!!!!

domnu' secretar. situatia reala se prezinta exact cum a fost expusa de danubianu. cu alte cuvinte:
"Obligă pârâta ANPA să încheie cu reclamanta (AJVPS) act adițional la contractul nr.188/24/1993 așa cum a fost completat prin actele adiționale nr.1/2009 și nr.2/2006"

ce ar trebui sa cuprinda acest act aditional, habar n-am, pentru ca n-am de unde.

dar vad ca e mai usor sa-i faci prosti pe altii decat sa te documentezi.

cat despre zazanie, nu-i nici pe departe vorba despre asa ceva. e vorba doar despre niste pescari sportivi (fraieri?) care vor sa fie in legalitate si au platit asociatiei PP bani pentru asta.
e clar ca nu e vina PP ca ANPA a pierdut acest proces si nimeni n-a sugerat asta.
asteptam doar, ASA CUM AR FI NORMAL, sa fim tinuti la curent cu ultimele informatii din partea "oficialilor" PP, mai ales ca se deschide sezonul de pescuit.

sau trebuie sa stam cu mainele in san ca sa nu miroase a zazanie???
« Ultima modificare: Marți 31 Mai 2011, 11:15:41 de către haiduc » Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Oliver URSU
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Oriunde pe rau

« Răspunde #122 : Marți 31 Mai 2011, 14:38:09 »

azi, la 21:30 pe BucovinaTV ar fi emisiune in direct legata de acest subiect care a provocat deja destule nemultumiri si contradictii. Are cineva mai multe informatii?  Cum?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
spiry
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: BOSTWANA

« Răspunde #123 : Marți 31 Mai 2011, 14:49:15 »

În primul rând salutare tuturor!!! Azi am fost pe la doua magazine din Suceava, care elibereaza permise ANPA și sunt cu Asociația Prieteni Pescari.Și eu sunt membru de anul trecut la ei. Am întrebat de această problemă cu procesul, cu controalele... Mi s-a zis că nu e nici o problemă,dacă cumva vin în control cei de la AJVPS ,să nu-i băgăm în seamă,sau în cel mai rău caz dacă vin ei cu texte de amenzi și cu poliție să sunăm la 112.Anul trecut nu am prins nici un control, și culmea că pe râurile Suceava și Moldova erau așa ziși pescari fără nici un permis, ba și cu ecranele strecurau de rupeau apa. Dacă ziceai ceva îți răspundeau : VINO ÎNCOACE DE NU ȚII BINE!!! Zilele trecute pe râulețul Soloneț,băieții cu coșurile stăteau numai pe sub cioate, tulburând apa și strecurând chiar și boiștenii, ce să mai vorbim noaptea de furculițarii cu lanterne puternice.Mai putem vorbi de prohibiție? Oricum vai de noi cei cinstiți și care mai punem speranțe și suflet în pasiunea noastră.Se deschide sezonul de vineri,sunt curios ce va fi? Pentru prudență și ,,liniște,, îmi iau electroșocul cu mine de acum înainte...
Memorat
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #124 : Marți 31 Mai 2011, 15:36:20 »

Eroare totala ,sunteti in eroare principalul motiv al dezbaterilor aparute de pe 26.05.2011 cand a fost termenul la dosarul in care ajvps suceava dorea prelungirea unor contracte EXPIRATE,adica contracte care si-au depasit termenul pe care au fost incheiate,contracte care au fost incheiate cu CNAFP fosta companie de administrare a fondului piscicol,dupa infiintarea ANPA,toate actele incheiate de Cnafp devin "acte caduce",lipsite de temei de drept,in orice caz toate contactele ajvps sunt o mare vrajeala,singurii care detin autorizatii de pescuit pescuit pe toate apele din judet in afara de Rogojesti si Hantesti sunt in administrarea Prieteni Pescari pana  in data de 07.03.2016.
   Aviz amatorilor care cred ca pescuiesc cu carnet de membru.Singurul act valabil de pescuit este permisul de pescuit recreativ sportiv emis de catre ANPA si eliberat de Asociatia prieteni Pescari in baza autorizatiilor de pescuit emise de catre Min. Agriculturii si Dezvoltarii Regionale.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #125 : Marți 31 Mai 2011, 16:00:52 »

In primul rand salutam primul raspuns oficial al conducerii PP Suceava.
Daca se dadea acest raspuns inca de vineri cred ca nimeni nu mai zicea nimic. O sa-mi fac o copie dupa acest " anunt oficial" ( il consider eu ), al conducerii PP Suceava, si o sa-l port cu mine ori de cate ori merg la pescuit anul asta. Daca vor veni cei de la AJVPS le arat hartia cu acest anunt, iar daca o sa am probleme cu ei ....... atunci lucrurile se vor schimba.
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #126 : Marți 31 Mai 2011, 16:18:21 »

Eroare totala ,sunteti in eroare principalul motiv al dezbaterilor aparute de pe 26.05.2011 cand a fost termenul la dosarul in care ajvps suceava dorea prelungirea unor contracte EXPIRATE,adica contracte care si-au depasit termenul pe care au fost incheiate,contracte care au fost incheiate cu CNAFP fosta companie de administrare a fondului piscicol,dupa infiintarea ANPA,toate actele incheiate de Cnafp devin "acte caduce",lipsite de temei de drept,in orice caz toate contactele ajvps sunt o mare vrajeala,singurii care detin autorizatii de pescuit pescuit pe toate apele din judet in afara de Rogojesti si Hantesti sunt in administrarea Prieteni Pescari pana  in data de 07.03.2016.
   Aviz amatorilor care cred ca pescuiesc cu carnet de membru.Singurul act valabil de pescuit este permisul de pescuit recreativ sportiv emis de catre ANPA si eliberat de Asociatia prieteni Pescari in baza autorizatiilor de pescuit emise de catre Min. Agriculturii si Dezvoltarii Regionale.

firesc ar fi sa fie asa si sper sa fie asa.
intreb, totusi, ce-nseamna: "Obligă pârâta ANPA să încheie cu reclamanta (AJVPS) act adițional la contractul nr.188/24/1993 așa cum a fost completat prin actele adiționale nr.1/2009 și nr.2/2006"?
la ce acte aditionale/contracte se refera? oare nu tocmai la cele expirate?
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #127 : Marți 31 Mai 2011, 17:10:10 »

ANPA si CNAFP au existat simultan ! CNAFP a predat la ADS si acestia la ANPA!Singurul permis de pescuit e cel eliberat de ANPA (direct de la sursa sau de la intermediari :cluburile si asociatiile de pescuit care vor sa le platesti si carnetul de membru ).Contractele cu CNAFP nu erau expirate pentru ca ele nu aveau un termen limita ! Tratatul de la Trianon e expirat pentru ca ulterior a fost semnate n tratate ?

Postat pe:: Marți 31 Mai 2011, 16:55:13

Mai bine ne-ar spune Amadeo parerea lui !Si toata porcaria asta se intimpla ptr. ca ANPA a nesocotit litigiul pe care-l avea cu ajvps sv si si-a permis sa atribuie niste ape ,din aroganta sau din prostie si incompetenta,pe care, pina la pronuntarea ICCJ, nu avea voie legal sa o faca!
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #128 : Marți 31 Mai 2011, 18:19:57 »

Probabil ca incepand de la anul(in cazul meu e valabil de acum) unii pescari amatori vor viza ANPA si,ulterior,dupa o informare atenta,vor viza la o asociatie(sau mai multe)corespunzatoare arealului unde doresc sa pescuiasca.
 Eu personal m-am decis pt acest an sa vizez la AVPS Botosani(Prutul e raul pe care pescuesc cand am timp),in ceea ce priveste Delta imi trebuie permis ARBDD  deoarece ANPA nu e valabil acolo.
Memorat
imbirvanescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #129 : Marți 31 Mai 2011, 19:48:46 »

as fi curios sa stiu in temeiul carei legi se poate pescui cu permis anpa eliberat numai de pp
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #130 : Marți 31 Mai 2011, 20:42:33 »

as fi curios sa stiu in temeiul carei legi se poate pescui cu permis anpa eliberat numai de pp

in temeiul legii pescuitului recreativ sportiv pe 2011. pt judetul sv PP e singura autorizata, cel putin pt urmatorii 5 ani, sa elibereze permise ANPA
Memorat

radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #131 : Marți 31 Mai 2011, 20:50:26 »

si aici e faza...ca cu ANPA pescuiesti pe apele publice neconcesionate...insa acestea au fost concesionate AJVPS-ului mai de mult...asa ca singurele ape publice neconcesionate si publice vor fi baltile de ploaie si canalizarile...
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #132 : Marți 31 Mai 2011, 21:55:15 »

Deocamdata in afara de decizia ICCJ privind recursul ce mai avem?Mai avem contactul pe 5 ani incheiat cu ANPA in baza caruia PP a eliberat permisele de pescuit. ANPA ca autoritate legala in privinta pescuitului si resurselor acvatice vii nu a anulat contractul cu PP ba mai mult nici nu a incheiat un contract cu AJVPS.V-om vedea ce intreprinde ANPA si v-om actiona ca atare, pe de o parte ANPA este autoritatea legala deci AJVPS ca sa fie in legalitate ar trebui sa elibereze permise de pescuit ANPA , si in acelasi timp sa verse la buget contravaloarea acestora, lucru pe care nu l-au facut de cand este infiintata ANPA ceea ce miroase a evaziune fiscala crasa, ma mir ca , Curtea de Conturi nu s-a sesizat pana acum.Pe de alta parte ANPA daca nu intreprinde nimic in ceea ce priveste detinatorii de permise emise de ei pentru a fi in legalitate, v-a avea parte de multe procese.

Postat pe:: Marți 31 Mai 2011, 21:47:24

Azi am auzit diferite zvonuri , printre care ca, AJVPS v-a intreprinde actiuni de control si ca v-a confisca echipamentul de pescuit.M-a pusfnit rasul, domnilor , drept de control nu au decat organele in drept, respectin Politia si Jandarmeria, care pot cel mult sa te legitimeze si sa-ti dea o amenda in cazul in care este stabilita o contraventie( atentie ) in baza unei legi, as fi foarte curios sa stiu ce lege am incalcat avand permis de pescuit perfect legal emis de autoritatea legala in domeniu si fiinn inscris la o asociatie de pescari sportivi unde mi-am platit cotizatia.Oricere atingere a propriei persoane si degaradare a bunurilor proprii se considera agresiune, deci nu va lasati intimidati de zvonuri.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #133 : Marți 31 Mai 2011, 21:59:53 »

Ajvps a emis carnte de membru ,nu permise de pescuit ! Intr-un an au emis niste permise anpa (cred). Erau de marimea unui format A5 !
Memorat
danubianu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #134 : Marți 31 Mai 2011, 22:24:28 »

Nu cred ca ar trebui sa ne facem mari probleme, indiferent de cine va beneficia de consesionarea apelor (fie PP, fie AJVPS), intrucat mai mult ca sigur ca se vor incheia protocoale intre asociatii, iar cei din PP vor mai cotiza cu o mica taxa (recte 10 sau 20 lei pe an) la AJVPS. Pentru ca ma intreb: Daca un membru a oricarei asociatii din oricare alt judet va dori sa pescuiasca in Suceava si apele sunt la AJVPS, nu va fi lasat sau va trebui sa faca permis la AJVPS? Nu cred! Asa ca mai mult ca sigur ca vor fi protocoale. Sper totusi sa nu fiu prea optimist..
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #135 : Marți 31 Mai 2011, 22:49:31 »

uraaa,   uraaaa  , uraaa

de 3 uraaa

faceti o hora AJVPS -istilor
 a-ti castigat un proces.

si cu atat a-ti ramas,

o sa pescuiti in fantana FARA PERMIS.
  BAFTA !
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #136 : Miercuri 01 Iunie 2011, 00:52:17 »

frumoasa emisiune, felicitari
toate virtutile romanilor - fotbal , manele , pescuit , pacat ca lipseau femeile.

deci legal se pescuieste cu permis ANPA
 felicitari dl goicea , ai luat si-ai sa mai iei banii de la fraieri .

LUPTA CONTINUA.
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #137 : Miercuri 01 Iunie 2011, 14:24:12 »

sa speram ca o sa se rezolve aceste probleme pentru ca singurii care au de suferit sunt pescarii
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #138 : Miercuri 01 Iunie 2011, 16:28:08 »

Ca parere personala:
1. Se pare ca nimeni nu stie ce contine contractul AJVPS-ului.
2. Orice contract are un punct important denumit "durata contractului": de cind si pina cind este valabila intelegerea.
3. In cazul in care acest contract s-a incheiat la data de 31 Decembrie 2010 - data e luata ca exemplu doar - chiar in conditiile in care exista acea hotarire judecatoreasca, contractul este din nou valabil ABIA dupa semnarea unui nou act aditional.

De asemenea, cineva cu scaun la cap de la ANPA ar putea prevede in acel act aditional pe care il solicita AJVPS-ul:
- ca durata contractului se prelungeste pe o perioada de 1 luna doar;
- contractul devine nul la terminarea acestei perioade.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #139 : Miercuri 01 Iunie 2011, 16:33:29 »

Mi-am propus ca sambata si duminica sa merg la pescuit in zona Liteni - Dolhasca, pe Siret, sunt foarte curios cine o sa vina in control, daca o sa vina cineva.
Memorat
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 18   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.072 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 13 August 2018, 10:13:21
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.