Prieteni Pescari

Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:26:32 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 18   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava  (Citit de 184749 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #160 : Luni 06 Iunie 2011, 09:01:22 »

Si PP sta si incaseaza banii linistiti fara sa faca nimic...zero absolut.. ar trebui sa vina oamenii sa le ceara socoteala..sa ii zgaltaie putin.
Memorat
pytycus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: FALTICENI

« Răspunde #161 : Luni 06 Iunie 2011, 11:16:28 »

si pe moldova a fost ajvpsul, domnul Chiriac plus o namila de doi pe doi cu un pistol in teaca

Memorat

SCOBAREL
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #162 : Luni 06 Iunie 2011, 11:52:21 »

Deci pana acum , de cand a inceput sezonul , scorul este de 3-0 pentru AJVPS (Darmanesti ( pe raul Suceava), Dolhasca ( pe raul Siret) si pe raul Moldova ).
Memorat
geo 70
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #163 : Luni 06 Iunie 2011, 11:53:42 »

Ieri am fost la pescuit la Lipoveni, iar la un moment dat au venit doi indivizi de la AJVPS, dintre care unul cu arma de vanatoare si ne-au spus (dupa ce le-am zis ca sunem vizati la PP), ca nu avem voie sa pescuim acolo si ca de data asta ne lasa in pace, ca nu am stiut, dar pe viitor vin cu politia si va fi de rau. Cred ca ar trebui sa cerem PP clarificarea acestei situatii, in mod oficial, fata in fata cu cei de la AJVPS, iar daca acestia din urma au dreptate, sa ne prezinte solutii ca sa putem pescui legal in judet.  Apropo, pana vom sti ceva sigur, suntem in continuare in "prohibitie"?
Memorat
spiry
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: BOSTWANA

« Răspunde #164 : Luni 06 Iunie 2011, 11:54:25 »

degeaba ne amenință ei pe noi cu teroarea puștii, nu mai suntem în comunism ca să ne tremure chiloții pe noi. orice control fără un organ al legii ex. poliția este nul. și dacă vin ce o să facă? ieri pe Dărmănești erau o mulțime de pescari și cu permise la AJVPS și la PP și fără permise ,și nu a zis nimeni nimic.ziceau băieții: să vină încoace dacă au curajul, nu văd ei cât de mulți suntem pe apă? poate au chef de o baie... Smiley    tare de tot....
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #165 : Luni 06 Iunie 2011, 12:13:00 »

Erau o multime de pescari si toti erau foarte curajosi ,tocmai pentru ca erau o multime.
 In cazul meu, eram doar eu si cu un batran . Ei erau 5 insi . Ce sa facem sa ne luam la tranta cu ei ? Sa sunam la 112 ? Era ora 9-30 , la ora 10 ne-am fost propus sa incheiem pescuiala, sa strangem bagajul si sa plecam la gara sa prindem trenul ( am stat la Dolhasca de sambata dimineata pana duminica la orele 10 ). Pana venea politia, pana se lamureau treburile pierdeam trenul.
Cand raportul numeric le este favorabil si sunt si inarmati nu vad alta metoda de a rezolva problema decat cea de a le arata hartiile pe care ti le cer.
« Ultima modificare: Luni 06 Iunie 2011, 12:57:48 de către ochiulvigilent » Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #166 : Luni 06 Iunie 2011, 15:10:16 »

cel mai simplu mod de a va lamuri e sa sunati la jandarmerie pentru ca ei fac controale pe ape publice. o sa va spuna ei ce si cum.
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Luni 06 Iunie 2011, 15:12:37 de către adrian89 » Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #167 : Luni 06 Iunie 2011, 15:25:34 »

Urmaresc de o luna cred aceasta dezbatere vizavi de problema permiselor. Am fost la Suceava sa platesc permisul la Baracuda, dar era inchis si nici nu mai aveau. Astazi am fost si la filiala AJVPS din Radauti, iar niste domni de acolo, care pareau putin cam prea imbujorati, mi-au declarat sus si tare ca treaba cu permisul e rezolvata in favoarea lor pentru ca au castigat la ICCJ si mi-au aratat o sesizare trimisa de la domul Goicea in care se specifica ca doar AJVPS are dreptul de a elibera permise de pescuit pentru Suceava.
     Pentru a fi cat mai lamurit am sunat direct la sediul ANPA din Bucuresti pentru a fi cat mai lamuriti.Secretara de acolo mi-a facut legatura cu un inspector care mi-a spus clar ca SINGURA solutie legala de a pescui in Suceava si in toata tara este cu permis ANPA, indiferent de procesele pe care le au cu AJVPS. Mai mult decat atat mi-a spus ca aceste permise ar trebui eliberate si fara apartenenta la o asociatie de pescari, iar in cazul de fata PP  (mi-a subliniat asta) are obligatia de a elibera permisele ANPA si fara a deveni membri. Doar acea taxa de concesionar de 5 lei pe luna sau 20 lei pe an parca.
      Eu unul acum sunt acum 99% convins ca AJVPS nu are nici o treaba cu eliberarea de permise, dar am sa mai dau un telefon la Politie sau Jandarmerie sa vad cu care asociatie au parteneriat pentru control.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #168 : Luni 06 Iunie 2011, 15:57:16 »

Draga Prietene Pescar , te rog sa ne anunti si pe noi ce raspunsuri o sa primesti de la jandarmi si de la politisti. Eu te sfatuiescsa ca pe langa telefon ( la care o sa primesti un raspuns pe loc) sa trimiti si un e-mail la adresele lor de relatii cu publicul. Respectivul e-mail va primi numar de inregistrare ( sau ceva de genul) si vor fi obligati sa-ti raspunda in scris. Acea dovada o vei putea lua cu tine cand mergi la pescuit , eventual , nefiind un act cu continut secret ( dupa cum va fi specificat in adresa oficiala pe care o vei primi ) il vei putea scana si-l vei putea atasa pe site , facand astfel un bine tuturor celor interesati de acest fenomen.
Numai bine!
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #169 : Luni 06 Iunie 2011, 17:47:39 »

Eu unul acum sunt acum 99% convins ca AJVPS nu are nici o treaba cu eliberarea de permise, dar am sa mai dau un telefon la Politie sau Jandarmerie sa vad cu care asociatie au parteneriat pentru control.

exista un protocol national ( [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]) semnat intre ANPA si Jandarmerie...
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #170 : Luni 06 Iunie 2011, 18:21:15 »

Am sunat azi la Jandarmeria Suceava si am vorbit cu ofiterul de serviciu care mi-a facut apoi legatura cu cineva de la Juridic. Mi-au spus ca e falsa informatia ca Jandarmeria a amendat fie pescari PP, fie AJVPS, daca aveau permisul vizat la una din cele 2 asociatii totul a fost in ordine din punctul lor de vedere. Dar cica ei trebuie sa raspunda solicitarilor de control si descurajare a braconajului din partea ambelor asociatii (aici mi se pare ciudat), desi PP a licitat pentru apele din Suceava. Astept si un raspuns in scris in urma solicitarilor trimise din partea ANPA si Jandarmeriei. Oricum demersurile astea ar fi trebuit facute de asociatia in drept a elibera permise de pescuit, nu credeti?
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #171 : Luni 06 Iunie 2011, 19:02:38 »

Cred ca ati aparut prea multi in prea scurt timp!Totusi va expuneti parerile in mod civilizat!
Memorat
danubianu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #172 : Luni 06 Iunie 2011, 19:50:49 »

Pe mine unul ma bucura faptul ca din ce in ce mai multa lume intra pe forum si cred ca acest lucru se intampla pentru ca o mare parte dintre noi dorim sa fim informati cu privire la toate aspectele ce tin de "linistea" pe care cel putin eu mi-o doresc atunci cand ma duc la pescuit. Eu personal am foarte putin timp liber si folosesc orice prilej pentru a trage cate o fuga pe o apa pentru a mai uita de toate problemele. Iar daca si atunci cand caut o "oaza de liniste", putinul timp pe care incerc sa-l petrec doar cu mine imi este tulburat de cate unul sau altul care se bate cu pumnul in piept ca e apa lui,va dati seama ce minunat ar trebui sa ma simt.
Am citit tot ce s-a scris in acest topic, de altfel cum a precizat si dl. Buculei lucruri pertinente si de bun simt, in care lumea isi pune intrebari logige si ma mira faptul ca sunt foarte putine interventii din partea reprezentatilor asociatiei, care pe linga faptul ca ne asigura ca nu vom avea nici o problema nu vad sa intreprinda ceva. Poate intreprind si nu stim noi si atunci imi cer mii de scuze, dar cred ca cel mai bine (si asta as dori sa o luati ca o parere pur personala) ar trebui ca conducerea PP sa ceara un PUNT DE VEDERE OFICIAL al ANPA sau al Ministerului Agriculturii cu privire la situatia din Suceava si cum afecteaza acea decizie a ICCJ pescarii afiliati PP, punct de vedere care ar trebui publicat intr-un ziar local pentru a vedea toata lumea cum ar sta treaba. Pescarii de rand nu sunt vinovati pentru ca ei au facut TOT ce trebuie pentru a intra in legalitate. Vina o poarta altii si de aceea va rog sa limpeziti un pic apele. Pana una alta fire intinse si zbuciumate.   Fir intins
Memorat
vps
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #173 : Marți 07 Iunie 2011, 12:22:44 »

Intrebarea mea este daca am permisul vizat la Asociatia Lucioperca din Bistrita, o sa am probleme in a pescui pe apele din judetul Suceava?
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #174 : Marți 07 Iunie 2011, 12:57:46 »

Cu siguranta.
Memorat
pytycus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: FALTICENI

« Răspunde #175 : Marți 07 Iunie 2011, 22:06:44 »

te poti interesa la filiala ajvps, sa vezi ce iti vor zice
Memorat

SCOBAREL
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #176 : Joi 09 Iunie 2011, 07:16:36 »

pt ochiulvigilent

ce tare erai in gura pe net si cum dadeai tu sfaturi la toti , uite cum a venit controlul si ti-au tremurat chilotii.
 vezi cum se intoarce foaia? si inca nu ai scapat de ei  Risete
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #177 : Joi 09 Iunie 2011, 07:56:12 »

Te rog sa-mi amintesti si mie " sfaturile  pe care le-am dat la toti ". Doar am ridicat anumite probleme si am pus mai multe intrebari ( ramase fara raspuns marea lor majoritate ). Faptul ca am ce am cu AJVPS-ul , e problema mea personala. De 2 ori in pana acum AJVPS-ul , prin reprezentantii sai , mi-a adus prejudicii grave , lucru pentru care n-o sa-i iert toata viata. Am fost si in proces cu ei.
Chestia cu " tremuratul chilotilor" este oarecum "relativa ". Am explicat cred contextul in care s-au intamplat lucrurile. Nu-mi permiteam nici un fel de intarziere. Nu eram cu masina ca sa nu mai conteze o juma de ora in colo sau in coace. Daca stii locurile de la Dolhasca , eram in apropiere de " stalp", de acolo pana la gara sunt kilometri buni de mers pe jos. Mai multe o sa-ti povestesc daca esti interesat pe privat .
O zi buna !
« Ultima modificare: Joi 09 Iunie 2011, 08:09:50 de către ochiulvigilent » Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #178 : Joi 09 Iunie 2011, 12:24:19 »

Ieri am trecut pe la sediul AJVPS să îi întreb de viza de Prut. Mi s-a spus foarte clar că dacă doresc să pescuiesc pe Prut trebuie să-mi fac viză la AJVPS Botoșani. Deci încă o taxă. O mai adaug pe ce de la „Prieteni Pescari” și cam trec de vreo 300 Ron. Faină treabă, nu-i așa?
Ok, până la urmă eu știam de faptul că având permisul ANPA, indiferent de unde, pot obține viza de frontieră, dar vroiam să văd atitudinea celor de acolo. No comment...
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #179 : Joi 09 Iunie 2011, 12:58:36 »

Din pacate traim in Romania si asta spune tot.....Toti vor sa ne jupeasca de bani, dar nimeni nu ofera servicii de calitate pentru banii pe care ii dam. Deja treaba aceasta merge prea departe si vad ca nimeni nu are interesul sa o lamureasca nici PP si nici celelalte organe ale statului. Rusine!!!!!!! Organele de control ar trebui sa se autosesizeze in situatia aceasta cand AJVPS cere bani aiurea pentru viza de frontiera, nu sa arate ca sunt prezente doar cand vin sa amendeze pe malul apei.
Memorat
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 18   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 04:37:07
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.