Prieteni Pescari

Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava

Joi 23 Noiembrie 2017, 14:43:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 18   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava  (Citit de 184586 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #180 : Joi 09 Iunie 2011, 13:05:18 »

Sincer va sfatuiesc sa dati in judecata PP pentru lipsa de interes in asi indeplini datoria fata de membri sai.
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #181 : Joi 09 Iunie 2011, 15:18:04 »

@radyus, crezi ca esti in masura sa judeci PP?
@aleodor - vezi ca cei de la PP trimit permise la vizat la PF Botosani.... Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #182 : Joi 09 Iunie 2011, 15:34:03 »

Ca fost membru PP de ce nu? si orice cetatean poate sa judece o asociatie care nu isi face macar treaba de bun simt nu celelalte. Eu pana acuma le-am luat apararea, insa de cand cu concesionarile astea ei gata nu mai au treaba decat cu chitantierul. Am vrut si anul asta sa imi fac insa am fost inspirat ca am asteptat. Cel mai important lucru cand ma duc pe un rau e sa am liniste, daca vreau sa ma cert, sa ma judec am cu cine, insa pe rau e locul meu unde uit de toate si de toti. Daca PP nu sunt in stare sa imi asigure acest lucru, nu mie, la membri ei, atunci cred ca sunt indreptatit sa ii acuz.
Nu le-am judecat celelalte actiuni, ci doar aceasta. Insa la cat se mai zbat ei e clar ca parca si lor le e lehamite, insa alti oameni au platit si cred ca si-au cumparat un drept.   eh...multa barbologie oricum nu le pasa.
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #183 : Joi 09 Iunie 2011, 15:47:50 »

Pentru marcel gheorghita: da știu, cu condiția să vrei să fii membru PP. Eu, unul asta îmi doream , însă în condițiile date....cred că voi alege o soluție de compromis.
Memorat
etapmoto
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #184 : Joi 09 Iunie 2011, 16:09:57 »

parerea mea este ca pp au actionat (pana acum)  asa cum trebuie,au licitat, au castigat,au emis permise,......etc.
 am ajuns i situatia in care nu stii cine are dreptate, si aici se intra in cercul vicios.
 am discutat cu prieteni(procuror, avocat conteincios administrativ,etc..persoane care au aceleasi probleme ca noi cind vorbim de pescuit).
 concluzia este ca pp pot face foarte putin(dar trebuie sa se miste)
 pisica moarta este in curtea celor de la anpa, dar ca orice agentie a statului se va misca foarte greu,si  compromisul asteptat(caci asta va fi solutia) va veni dupa ce vor fi epuizate toate celelalte eventuale solutii, va veni foarte tirziu.
 cred ca vor fi controale pe apa dar nici una din asociatii nu va amenda pescarii. pentru ca de la oricare asociatie ar fi , sint in legalitate, au platit o taxa, pot pescui.
 sint curios sa vad ce va contine un proces verbal intocmit de fortele de ordine pentru un pescar pp, gasit pe apa pescuind legal, si ce va contine un proces verbal intocmit la un pescar ajvps, pescuind in acelasi conditii.

Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #185 : Joi 09 Iunie 2011, 16:18:00 »

La intalnirea de constituire a PP Bucovina, cei din conducere au promis ca vor ajuta pescarii membri ai asociatiei in momente de genul asta (amenzi, etc). Sunt sigur ca nu o sa uite lucrul asta...
In rest, cainii latra, caravana trece... Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
etapmoto
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #186 : Joi 09 Iunie 2011, 16:32:23 »

conducerea pp trebuie sa fie prima care trebuie sa tina pescarii(membrii cotizanti) informati.
 nu ajunge un mesaj postat pe forum in doi peri.
 va rog sa postati pozitia conducerii prieteni pescari in sectiunea ANUNTURI.
 sint convisns ca cei din conducere fac tot ce pot, propblema este ca lipsesc informatiile.
 va ro sa ne tineti informati.
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #187 : Joi 09 Iunie 2011, 17:28:43 »

Sună ciudat, dar reprezintă o realitate: Suceava e un „stat în stat”. Astăzi de dimineață am dat telefon la filiala ANPA de la Galați și i-am întrebat care e punctul lor de vedere în legătură cu situația noastră de la Suceava. Persoana cu care am stat de vorbă mi-a răspuns că nu știe despre ce proces este vorba și că ANPA e legală în toată țara. Câteva minute mai târziu am sunat la Bacău, unde ANPA are reprezentanți. I-am întrebat același lucru, iar răspunsul a fost scurt, dar edificator pentru mine: „ Prefer să mă abțin...”. Acest răspuns mie îmi spune totul. Practic am avut confirmarea a ceea ce deja am afirmat într-o postare anterioară. Pentru ANPA, Suceava și problemele ei reprezintă o „a șaptea roată de la căruță”. Nu-i doare capul de noi. Deși au pierdut procesul și ar trebui să ducă la îndeplinire o hotărâte a ÎCCJ,(în sensul că ar trebui să pice la înțelegere cu AJVPS -ul sucevean), nu au făcut-o și mi-e teamă că nici nu se vor grăbi. În fond, s-au văzut cu sacii în căruță, au luat banii pe taxe de la pescarii suceveni și, mai departe....îi doare undeva. Trist dar adevărat. Iar PP au căzut - cum am mai spus - la mijloc. 
« Ultima modificare: Joi 09 Iunie 2011, 17:31:49 de către aleodor45 » Memorat
etapmoto
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #188 : Vineri 10 Iunie 2011, 11:42:46 »

iata ce scrie un ziarist bun amic cu tovarasul goicea:

Postat pe:: Vineri 10 Iunie 2011, 11:22:54

iata una din magariile mai vechi ale tovarasului goicea.

Postat pe:: Vineri 10 Iunie 2011, 11:30:36

acelasi goicea:

Postat pe:: Vineri 10 Iunie 2011, 11:39:15

si lista ar putea continua la nesfarsit.........
Vânatoare și pescuit [1]: Vanatorul a "impuscat" o amenda Seful AJVPS Suceava a fost sanctionat [2]
Publicat de : la 15 Noi 2005 - 07:42
România liberă [3]
Seful Asociatiei Judetene a Vanatorilor si Pescarilor Sportivi (AJVPS) Suceava, Nicolae Goicea, a fost amendat cu suma de 5000 RON de catre Directia Sanitar-Veterinara (DSV)

Goicea a fost amendat deoarece a refuzat sa puna la dispozitia DSV Suceava o situatie cu vanatul recoltat in perioada 2002-2005 din fondul de vanatoare administrat de asociatie. Seful DSV Suceava, Petru Dulgheru, a declarat ca la controlul din data de 9 noiembrie Nicolae Goicea l-a obstructionat pe seful Inspectiei Sanitar-Veterinare, Vasile Semeniuc, si pe medicul veterinar Luana Lungu. In plus, potrivit lui Dulgheru, seful AJVPS Suceava ar fi spus ca face ceva pe DSV Suceava si ca da socoteala doar sefilor de la Bucuresti. Pe de alta parte, Petru Dulgheru are legea de partea sa deoarece, potrivit legislatiei sanitar-veterinare in vigoare, carnea de vanat si trofeele trebuie duse la control inainte de a fi date spre consum sau trimise la export. Acesta a precizat ca, in baza datelor furnizate de Inspectoratul Teritorial de Regim Silvic si Vanatoare Suceava, in ultimii trei ani, din fondul de vanatoare administrat de catre AJVPS s-au recoltat 515 capriori si cervidee, din care s-au examinat de catre institutiile abilitate doar 28 de exemplare. Petru Dulgheru a declarat ca punerea in consum a vanatului fara certificat sanitar-veterinar reprezinta infrac-tiune si ca Goicea are toate sansele sa se aleaga cu dosar penal. Avand in vedere acest aspect, seful DSV Suceava a facut sesizari la Garda Financiara, Directia Generala a Finantelor Publice si Politie, solicitand un control amanuntit la AJVPS Suceava care, in opinia sa, este "un fel de stat in stat". Un articol de Adina Strat
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #189 : Vineri 10 Iunie 2011, 11:47:54 »

totusi, prea multa liniste din partea PP, cel putin aici Trist
daca tov goicea redevine boss-ul apelor, plec din judetul asta de... Suparat
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #190 : Vineri 10 Iunie 2011, 15:16:27 »

Sună ciudat, dar reprezintă o realitate: Suceava e un „stat în stat”. Astăzi de dimineață am dat telefon la filiala ANPA de la Galați și i-am întrebat care e punctul lor de vedere în legătură cu situația noastră de la Suceava. Persoana cu care am stat de vorbă mi-a răspuns că nu știe despre ce proces este vorba și că ANPA e legală în toată țara. Câteva minute mai târziu am sunat la Bacău, unde ANPA are reprezentanți. I-am întrebat același lucru, iar răspunsul a fost scurt, dar edificator pentru mine: „ Prefer să mă abțin...”. Acest răspuns mie îmi spune totul. Practic am avut confirmarea a ceea ce deja am afirmat într-o postare anterioară. Pentru ANPA, Suceava și problemele ei reprezintă o „a șaptea roată de la căruță”. Nu-i doare capul de noi. Deși au pierdut procesul și ar trebui să ducă la îndeplinire o hotărâte a ÎCCJ,(în sensul că ar trebui să pice la înțelegere cu AJVPS -ul sucevean), nu au făcut-o și mi-e teamă că nici nu se vor grăbi. În fond, s-au văzut cu sacii în căruță, au luat banii pe taxe de la pescarii suceveni și, mai departe....îi doare undeva. Trist dar adevărat. Iar PP au căzut - cum am mai spus - la mijloc.
eu personal am trimis adresa catre presedintele ANPA pentru a ne lamuri despre situatia creata....fiindca ne gandim foarte serios sa mergem in instanta.....va tin la curent cu raspunsurile primite
« Ultima modificare: Vineri 10 Iunie 2011, 15:18:20 de către petru » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #191 : Vineri 10 Iunie 2011, 18:43:31 »

Petru ,ai fost in Delta, de ne-ai lasat atata timp in ceata Risete   ?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #192 : Vineri 10 Iunie 2011, 23:54:42 »

citesc de-o bucata de vreme niste postari pe aici. ma buseste rasul. eu personal am in rucsac toata legislatia privind pescuitul in RO. cam 200g de hartie. partea proasta este ca multi dintre noi citesc ziare, reviste, posturi, dar niciodata legea. unde mai pui ca apar tot felul de neaveniti gen radyus(stai acolo la oaslui si poate nu iese legea cu unirea Moldovei). cum naiba sa te intrebe de permis unii in civil, sa faca pe nebunii, fara politie, jandarm sau inspector piscicol in RO. trebuie sa fii naiv tare sa-i bagi in seama. de ex. ieri un amic imi povestea ca a venit ajvps pe apa sa-l intrebe de "sanatate". in momentul in care l-a intrebat scopul si durata a inceput sa o dea cotita ca stiti noi am castigat un proces si bla, bla. la intrebarea concreta "si de ce mai deranjat?" s-a lasat cu "nu va suparati". anpa o sa le dea contract pe 2008, presupun, astfel incat goicea sa nu poata fi acuzat de inselatorie pentru banii care nu i-a virat la stat pt. anul respectiv. end of story
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #193 : Sâmbătă 11 Iunie 2011, 00:39:53 »

Lucian sv ?e departe Burdujeniu-ul?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #194 : Sâmbătă 11 Iunie 2011, 00:50:10 »

o sa incerc sa postez aici cum arata autorizatiile pp fata verso pt apele sv. intru si eu pe aici cum pot ca in mod oficial sunt banat.

Postat pe:: Sâmbătă 11 Iunie 2011, 00:48:56

Lucian sv ?e departe Burdujeniu-ul?
Burdujeni-ul cumva?
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #195 : Sâmbătă 11 Iunie 2011, 08:08:28 »

Da !Burdujeni-ul !
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #196 : Sâmbătă 11 Iunie 2011, 09:16:38 »

citesc de-o bucata de vreme niste postari pe aici. ma buseste rasul. eu personal am in rucsac toata legislatia privind pescuitul in RO. cam 200g de hartie. partea proasta este ca multi dintre noi citesc ziare, reviste, posturi, dar niciodata legea. unde mai pui ca apar tot felul de neaveniti gen radyus(stai acolo la oaslui si poate nu iese legea cu unirea Moldovei). cum naiba sa te intrebe de permis unii in civil, sa faca pe nebunii, fara politie, jandarm sau inspector piscicol in RO. trebuie sa fii naiv tare sa-i bagi in seama. de ex. ieri un amic imi povestea ca a venit ajvps pe apa sa-l intrebe de "sanatate". in momentul in care l-a intrebat scopul si durata a inceput sa o dea cotita ca stiti noi am castigat un proces si bla, bla. la intrebarea concreta "si de ce mai deranjat?" s-a lasat cu "nu va suparati". anpa o sa le dea contract pe 2008, presupun, astfel incat goicea sa nu poata fi acuzat de inselatorie pentru banii care nu i-a virat la stat pt. anul respectiv. end of story

Se pierde din vedere un lucru simplu,pe care l-am mai rpomenit aici: un pescar care a vizat vrea sa pescuiasca in linste,fara emotii si fara sa care dupa el hartii ,bate,pistoale etc.De aceea conducerea P.P Suceava(care a picat ca musca-n lapte in afacerea asta)trebuie sa clarifice de urgenta problema cu ANPA (implicit cu AVVPS) si ulterior sa notifice pescarii cotizanti (eventual jandarmeria,daca este cazul) ce decizii s-au luat,ce protocoale s-au semnat,samd
Memorat
bcmarius
Administrator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #197 : Sâmbătă 11 Iunie 2011, 09:30:10 »

o sa incerc sa postez aici cum arata autorizatiile pp fata verso pt apele sv. intru si eu pe aici cum pot ca in mod oficial sunt banat.

poti posta pe site pentru ca ti-a expirat ban-ul
nu te mai abera ca "postezi si tu cum poti"
cit timp o sa ai un limbaj civilizat si o sa ii respecti pe ceilalti membri ai forumului o sa poti posta linistit.
Memorat

In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #198 : Sâmbătă 11 Iunie 2011, 09:57:33 »

marele nostru noroc e ca jandarmeria si politia respecta legea si protocoalele,deocamdata AJVPS  nu poate sa demonstreze ca are apele fiindca anpa nu le-a facut contract....si nici nu stiu cum o sa le faca fiindca autorizatiile sunt pe PP Rinjet
Memorat
etapmoto
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #199 : Sâmbătă 11 Iunie 2011, 11:08:42 »

corect.
cum spuneam zilele trecute, pisica moarta este in curtea celor de la anpa.
Memorat
Pagini: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 18   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.056 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 31 Octombrie 2017, 20:26:01
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.