Prieteni Pescari

Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava

Luni 24 Iulie 2017, 03:34:09 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 18   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava  (Citit de 173833 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Luni 28 Februarie 2011, 18:46:27 »

Cu tot respectul domnule Petru , v-am trimis respectiva adresa ( ambele pagini ) pe e-mail chiar in ziua in care am primit-o, dar daca nu a ajuns , nu-i nimic, v-o mai trimit inca o data.
Memorat
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Luni 28 Februarie 2011, 18:51:14 »

Termenul din Dosarul 319/39/2010 al ICCJR este pe data de 26.05.2011,in acest dosar sa schimbat fondul si anume ajvps a chemat in judecata ANPA in locul ADS, a schimat paratul in dosar documentele ramanand aceleasi in dosar chichita avocatesca autoritaea lucrului judecat da castig de cauza ANPA,Jandarmeria si Politia judetului au fost informate despre aceste situatii,urmand ca incel mai scurt timp sa efectuam plangere penala impotriva celor care au efectuat controale abuziv in judetul Suceava,in acest caz politia aduna probe pe care noi l-am pus la dispozitia lor pentru a prezenta procurorului cazul solid.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Luni 28 Februarie 2011, 18:56:44 »

Domnule Petru v-am retrimis e-mailul, pe adresa pe care o aveti data pe site : diaconitapetru@yahoo.com
« Ultima modificare: Luni 28 Februarie 2011, 18:58:35 de către ochiulvigilent » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #23 : Luni 28 Februarie 2011, 19:01:40 »

Da multumesc,l-am citit Shocked se pare ca PLANUL lui Goicea a dat rezultate Shocked am sa merg cu Razvan la IPJ.....te rog daca poti sa ne dai adresa sa o aratam si noi  impreuna cu protocolul si cu lista de ape.....fratele meu asa ceva nu am mai vazut.....cred ca o sa ploua cu plangeri penale Shocked
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Luni 28 Februarie 2011, 19:02:44 »

Sa inteleg ca doriti sa va trimit cumva originalul ?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Luni 28 Februarie 2011, 19:05:05 »

daca se poate Rinjet
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Luni 28 Februarie 2011, 19:09:29 »

Va rog sa-mi trimiteti prin mesaj privat adresa de destinatie .Sa o trimit prin posta.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Luni 28 Februarie 2011, 19:30:33 »

Va rog sa-mi trimiteti prin mesaj privat adresa de destinatie .Sa o trimit prin posta.
multumesc frumos Bere Bere
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Luni 28 Februarie 2011, 20:06:28 »

Adresa respectivă am primit-o și eu tot de la ochilul vigilent. Recunosc faptul că m-a cam lăsat în ceață, în sensul că nu mai știu cine e cu legea în mână și cine nu.

Lui RăzvanSV îi pun o întrebare destul de simplă. Ești sigur că dosarul 319/39/2010, care are termen pe data de 26.05.2011 la ICCJR, are același conținut ca și dosarul în care a pierdut, respectiv, dosarul 57/39/2009?
   Dacă așa stau lucrurile, mă întreb cum se face că, în sentința din 9.09.2010, de care aminteam mai sus, C.A. Suceava îi dă dreptate. Ceva nu sună logic. Ai pierdut un proces, ai o hotărâre irevocabilă dată de cea mai înaltă instanță din stat, dar reiei procesul cu aceleași date și - evident - ajungi la aceeași instanță, după cum s-a văzut. Ar fi de râsul curcilor ca de data acesta să mai și câștige.(asta în cazul în care documentele din dosar sunt aceleași).
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #29 : Luni 28 Februarie 2011, 21:07:22 »

Da multumesc,l-am citit Shocked se pare ca PLANUL lui Goicea a dat rezultate Shocked am sa merg cu Razvan la IPJ.....te rog daca poti sa ne dai adresa sa o aratam si noi  impreuna cu protocolul si cu lista de ape.....fratele meu asa ceva nu am mai vazut.....cred ca o sa ploua cu plangeri penale Shocked
o sa mergeti si vi se va spune ca o fost o eroare, cum eroare a fost si prezenta celor doi jandarmi alaturi de cei de la AJVPS in control, asta este politica de intimidare al AJVPS, politisti , janarmi , avocati , procurori , judecatori , au si permis de vanatoare, intelegeti cum stau treburile?
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Luni 28 Februarie 2011, 21:49:58 »

”...asta este politica de intimidare al AJVPS, politisti , jandarmi , avocați , procurori , judecători , au și permis de vânătoare..”
Înclin și eu să fiu de aceeași părere. Gândiți-vă că prin inființarea asociației ”Prieteni pescari” s-au pierdut o grămadă de cotizanți și se vor mai pierde. Nu cred totuși că cei vizați, polițiști, avocați, procurori, etc. își vor permite să le țină partea multă vreme. Pe de o parte, între pescari mai sunt și oameni care cunosc legile și știu cum să pună problema, pe de alta, cred că își dau seama și ei că nu mai poate fi întinsă coarda pentru multă vreme. Asta ar însemna, implicit, un curent de opinie antiguvernamental, ceea ce suna cam a insubordonare față de legile statului. Nu cred că așa ceva dorește nimeni, mai ales cei care sunt factori de respectare a legilor statului în teritoriu, adică cei amintiți mai sus.
Am auzit de la ceva vânători de prin urbe, că de fapt Goicea ar cam fi în pragul colapsului cu AJVPS-ul lui. E vorba de ceva probleme cu administrarea fondului de vânătoare...Sunt nemulțumiri mari și între vânători... poate e doar un zvon, însă de obicei nu iese foc fără fum...
« Ultima modificare: Luni 28 Februarie 2011, 22:03:09 de către aleodor45 » Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Luni 28 Februarie 2011, 22:04:50 »

goicea a ramas cu cel mai bun loc pt vanatoare din SV.
  iar cei mai mari PUSCASI de la capitala acolo se infing si tot acolo de discuta toate .......

asa ca lupta cu acest individ va fi de anduranta maxima.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 01 Martie 2011, 07:01:06 »

Totusi e un site de pescuit !  Cotizatia la vinatoare e intre 2400,00 lei si 2700,00 lei (asta functie de momentul in care e platita :pina la 31 ianuarie,pina la 31 martie si dupa;din aceasta suma 200,0 euro sint pentru un fond de garantie bancara ce se constituie pe o perioada de 10 ani si din care se vor remedia eventualele nereguli constatate cu ocazia controalelor.Anul viitor nu se vor mai plati cei 200,0 de euro).In occident e invers :cotizatia este mica dar cheltuielile cu vinatoarea sint foarte mari !Asa cred ca ar fi normal sa se procedeze si la noi dar din pacate nu se prea poate ptr.ca fondurile (cele de la deal)sint secatuite din cauzele pe care le cunoasteti : ploile devastatoare din ultimul deceniu,ciclurile solare,braconajul,ciinii hoinari ,ciinii de la stine,reducerea habitatului,folosirea fara restrictii a pesticidelor etc.Si o aberatie venita de sus :cocosul de munte (care era 1.000,00 euro dar la care se adaugau si cheltuielile de organizare a vinatorii ) care era vinat mult de straini si care ,de multe ori aceasi,veneau si la ursi si la cerbi pentru ca le placeau locurile si oamenii,nu se mai vineaza ....legal  Wink!

Postat pe:: Marți 01 Martie 2011, 06:44:10

Ajvps Suceava nu are cele mai bune fonduri de vinatoare din judet cum nu are nici cabane sau case de vinatoare ;are o cabanuta pe la Cicanesti cu trei camere ,fara apa curenta ,cu WC-ul afara ...conditii de cabana muncitoreasca ( exploatari forestiere) din anii '70 ! Cred ca modul in care sint gospodarite fondurile de vinatoare este OK !  Grav e ca nu pricepe fenomenul pescuit ! Ca mentine starea asta de incertitudine ,de harababura ! In felul asta sintem invrajbiti unii (ajvps-isti) impotriva altora (pp-isti) si ,cum am mai spus,cistiga doar braconierii ! Mult mai bine ar fi daca am pune in valoare ce ne uneste :pasiunea pentru pescuit ! Sper ca nu va-am plictisit prea tare ! CNA Risete:scuze si pentru off topic!
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Marți 01 Martie 2011, 16:01:48 »

Cred că ideea cu învrăjbirea e mai mult decât valabilă. Personal, dacă aș avea vreo răspundere în acest sens, indiferent din care asociația aș face parte, aș pleda pentru o înțelegere mutuală și chiar mai mult. E drept că, de o parte, în ceea ce privește ”cazul” nostru, e vorba de orgoliu aproape nemăsurat, iar de cealaltă parte de o oarecare inabilitate în sens diplomatic. Încerc să mă pun în pielea lor. Pe de o parte, m-am știut stăpân absolut până acum peste tot județul, iar acum vine un ”neica nimeni” pentru mine și se vrea și el stăpân, de cealalată parte, sunt eu cel nou care vin cu idei înnoitoare, care mă lupt cu ”Brontozaurul” cel bătrân. Poate e prea multă parabolă în cele spuse de mine, dar am impresia că lucrurile cam așa stau...
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #34 : Marți 01 Martie 2011, 18:19:50 »

Eu cred ca AJVPS-ul isi roade acum unghiile pt faptul ca a pierdut monopulul pretului asupra permiselor de pescuit. Practic PP a sos la iveala cat costa dreptul de a pescui pe ape publice: 30 lei! Acum, chiar daca prin tot felul de smenuri AVPS incearca cu disperare sa preia locurile bune de pescuit, min pe cinci ani ca sa-si recupereze investitia facuta in spagi, acum nu o sa mai poata impune un pret“cat vaca” si asta cred ca ai doare cel mai tare.  sugubat  Au trecut vremurile bune pt ei, cand pescarii cotizau cu ochii inchisi fara sa puna intrebari indiscrete.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Marți 01 Martie 2011, 18:33:29 »

bingogabi ai putea fi mai precis în ceea ce privește afirmația ta: ”prin tot felul de smenuri AVPS incearca cu disperare sa preia locurile bune de pescuit, min pe cinci ani ca sa-si recupereze investitia facuta in spagi,...”?
 Să înțelegem că ai ceva informații de ultimă oră legate de concesionarea apelor din județ? Aș fi interesat, ca mulți alții de pe forum, de acest aspect...
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Joi 03 Martie 2011, 10:24:35 »

A apărut pe seit-ul ANPA lista cu rezolvarea contestațiilor. Cum mă așteptam, dinspre zona noastră a Sucevei nu a apărut nimic. Mă așteptam la o oarecare reacție din partea AJVPS...dar nimic. A mai apărut o informație destul de interesantă, aceea referitoare la organizarea unei a doua sesiuni de atribuire a zonelor de pescuit. Foarte interesant...Să mai fie areale de pescuti care nu au fost atribuite....?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Joi 03 Martie 2011, 10:31:48 »

Rogojestiul si Bucecea Rinjet  sugubat
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #38 : Joi 03 Martie 2011, 13:22:17 »

adica raiul braconierilor! Rinjet
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Joi 03 Martie 2011, 15:11:33 »

Academia Braconerilor Rinjet,dar Rogojestiul merita atentia
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 18   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.043 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 04 Iulie 2017, 18:00:13
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.