Prieteni Pescari

Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 00:09:26 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 13 14 [15] 16 17 18   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava  (Citit de 184723 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #280 : Miercuri 15 August 2012, 22:45:56 »

Nu am zis sa iei dreptatea in propriile maini. Dar fiecare intelege ce vrea.
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #281 : Joi 16 August 2012, 08:56:48 »

"Ai facut voluntariat la vre-un club si se poate face mai mult?"
DA domnule HAPPY, am facut si probabil nu sunt singurul care a facut, si DA , pe poate face mai mult.
Dar de ce deviati subiectul discutiei?
Era vorba despre o asociatie care strange bani de la pescari si care nu le reprezinta interesele.
Eu unul sunt poate printre putinii care m-am judecat cu AJVPS-uL, cu AJVPS filiala Radauti si am si avut castig de cauza.
Pescarii care-si exprima public nemultumirile fata de PP au tot dreptul sa o faca.Fiecare dintre noi munceste iar timpul pentru pescuit pt. multi dintre noi este mai mult decat dramuit. In aceste conditii este normal ca sa ne dorim ca acele cateva ore pe saptamana atat cat avem timp sa iesim pe "margine de rau" sa  le petrecem fara probleme, concentrati doar la pescuit.
Nimeni nu doreste altceva decat o pozitie oficiala din partea PP (a conduceriii PP ) cu privire la aceasta problema.
Se va vedea la anul cati pescari vor mai cotiza la PP. Eu anul asta am facut-o a treia oara consecutiv, dar la anul .... nu cred ca voi mai da bani pt concursuri si altele care pe mine ca pescar de rau nu ma intereseaza. Fiti sigur ca sunt multi care gandesc ca si mine.
Daca nu sunteti din "patura de sus" a PP, atunci chiar nu inteleg de ce va erijati in avocatul lor. Exista un domn Florea Razvan pe care il rog public sa rapunda in aceasta chestiune. Oare chiar are nevoie ca altii sa faca diversiuni pe o tema data in locul sau?
Dvs. personal d-le Happy nu o sa va raspund chiar daca o sa scrieti mesaje cu trimitere directa la adresa mea, deoarece nu sunteti din conducearea PP.
Noi, pescarii de rau, asteptam parearea lor nu pe a dvs.
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #282 : Joi 16 August 2012, 23:22:48 »

FNPSR ? De cand suntem noi afiliati la aceasta federatie, nu-mi amintesc sa se fi discutat de o asa asociere, seamana a mai mult a spalare de bani " acolo se duc banii pescarilor Suceveni", am mai spus-o si o repet, 80% din pescarii Suceveni sunt pescari de rau( apele concesionate de PP sunt ape curgatoare) si nu ii intereseaza competitiile, ar trebui ca banii din cotizatiile lor sa se regaseasca in activitatea de pescuit pe rau, s-ar putea ca de anul viitor sa aveti mari surprize.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #283 : Luni 20 August 2012, 14:05:41 »

cred ca ar trebui sa ma suni ca esti total dezinformat Rinjet
ps 0745519133
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #284 : Joi 23 August 2012, 13:50:39 »

1) Cine a mai avut parte de controale pe apele județului, în ultimele două săptămâni, din partea AJVPS ?
2) La nivel oficial, între cele două asociații, care mai e stadiul disputei? Există vreo cale de înțelegere sau comunicare?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #285 : Joi 23 August 2012, 16:38:11 »

anpa le-a retras actul aditional pentru corectii(prea tarziu,noi l-am atacat in instanta)au o turma de plangeri penale,tin sa felicit grupul de pescari care au avut curajul sa infrunte asa zisele controale,cerand un banal proces verbal pentru a sti de ce sunt sanctionati,fara a instraina permisul s-au carnetul de membru.Asteptam urmatoarele termene la procese....asta e, procesomani ne-a facut goicea
Memorat
sorint
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #286 : Vineri 31 August 2012, 12:50:58 »

Astazi a fost control AJVPS Suceava pe Lipoveni si chiar daca am permis PP vizat la zi, mi s-a luat undita.
Nu am vrut sa o dau, dar au luat-o cu forta.
Am vorbit cu Razvan si Gabi si au zis ca o sa facem plangere penala, dar treaba naspa este ca eu, raman pana la solutionare, poate si dupa solutionare, cu undita luata.
Am sunat la 112 si "operatorul 9" de la politia Suceava nu a vrut sa-mi spuna identitatea si chiar daca i-am zis ca mi s-a luat undita cu forta, a spus sec, sa fac plagere penala.
In concluzie AJVPS poate sa confiste undite, sa se comporte ca un organ de control? Daca nu poate de ce politia nu intervine?
In situatia asta cum trebuie sa reactioneze pescarul cu permis PP? Am poze cu undita mea in masina lor si inregistrare audio cand recunosc ca mi-au luat undita si ma invita la sediu sa mi-o dea.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #287 : Vineri 31 August 2012, 18:38:22 »

nu te costa nimic o plangere penala pentru talharie....au destule....sa vedem cum le solutioneaza justitia.Cei drept situatia jenanta cu batul tau,dar asta e Romania legile se respecta dupa bunul plac al AJVPS-ului
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #288 : Sâmbătă 01 Septembrie 2012, 16:49:29 »

cei de la PP trateaza problema cu nonsalanta si chiar un pic de dispret,frumos raspuns "fa plangere penala" cu batul omului cum ramane pana la anul sau peste doi cand vor solutiona cazul,se stia de acesta problema ca nu este primul caz,se puteau lua ceva masuri ca sa nu ramana oamenii fara bete si sa poata pescui linistiti,daca cumva se luau pescarii de cei de la filiala, ei nu mai faceau plingere penala ii luau direct politia
Memorat
peter76
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #289 : Sâmbătă 01 Septembrie 2012, 21:27:21 »

Eu chiar nu înțeleg indiferenta cu care tratează PP situația : "Sunati la 112 !, Faceți plângere penală !, Luați-va de gât cu cei care vin in control", etc.
Pai, dacă toate astea trebuie sa le facem noi, ce nevoie mai avem de voi ?
Atitudine pur românească : le-am luat prostilor banii, da-i dracu', lasa ca se descurca ei ...

De ce am plătit cotizatie de membru ?

Si încă ceva ( poate măcar asta o sa va dea de gândit ) : de ce as mai plăti si la anul cotizatia de membru la "prieteni ( oare ? ) pescari" ?

Treziti-va si faceti ceva, ca la anul "ciuciu" cotizanti.
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #290 : Sâmbătă 01 Septembrie 2012, 22:45:52 »

Intr-adevar dupa cum formuleaza raspunsurile conducerea PP, se arata sfidarea de care avem parte in toata aceasta problema in primul rand din partea lor. Dar oare sa facem plangere penala (ca tot ne indeamna) impotriva dansilor: ne-au luat banii si nu fac nimic pentru noi, noi trebuie sa ne luptam cu AJVPS, sa facem procese, sa stim legile etc. Oricum si organele de control Politia , Jandarmeria tolereaza probabil aceste incalcari flagrante ale legii din partea AJVPS. Dar ce sa ne mai mire in aceasta tara unde avem foarte multe obligatii, foarte multe taxe de platit, dar nu ti se respecta nici un drept (in cazul de fata ti se confisca batul cu permisul de pescuit in mana). Oricum multi se vor gandi de doua ori la anul daca mai platesc la PP....Eu unul sunt foarte dezamagit
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #291 : Duminică 02 Septembrie 2012, 09:36:10 »

sa stiti ca de data asta mi-a ajuns la ....voi de acasa din fata monitorului e foarte usor sa va dati cu parerea dar sa va vad facand anticamera la Ministerul Agriculturii pentru a rezoilva problema autorizatiilor,sa va vad pe balta in control dupa care sa va amenite familiile si sa va taie cauciucurile la masini,sa va plimbati prin tribunale cu procesele interminabile ale lui Goicea,eu nu cred ca treaba conducerii e sa va faca plangeri penale fiindca v-a luat batul din mana in baza a ce lege ?in fata carui organ de control abilitat?.Eu personal am considerat ca e un ajutor din partea membrilor sa faca plangeri penale pentru a putea arata la ANPA toate abuzurile facute de AJVPS.In ceea ce ne priveste pe noi am facut cam tot ce ne statea in putinta :am contestat in instanta actul aditional facut de ANPA AJVPS-ului
-am contestat contractul AJVPS-ului care e facut dupa o lege din 1974,si expirat in 2011
-am dat ANPA in judecata pentru nerespectarea contractului
-plangere penala pentru fals in acte si autenticitatea contractului AJVPS
Sfatul meu e sa puneti mana pe legislatie,nu va ia mult timp ,si sa nu stati ca pampalai sa le dati ,permis ,carnet de membru,betele,pestele eventual,fara sa stiti ca trebuia sa se legitimeze,sa va faca un proces verbal,ca sa va treaca motivul confiscarii,nu asteptati sa va vina conducerea PP  sa va rezolve problemele fiindca nu va obositi sa va cunoasteti drepturile.
PS de la anul chiar va rog sa va platiti unde vreti cotizatia de membru,fiindca de membri care au impresia ca au numai drepturi, fara a si le cunoaste macar,ne lipsim

Postat pe:: Duminică 02 Septembrie 2012, 09:14:07

Vreti sa vina conducerea PP cu voi pe balta sa va apere drepturile?    Cum?

Postat pe:: Duminică 02 Septembrie 2012, 09:27:04

Vizavi de atitudinea pur romaneasca, pur romanesc este si a astepta sa faca altii ceea ce ar trebui sa faci tu, adica sa iei atitudine atunci cand stii precis ca ai dreptate!
Memorat
peter76
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #292 : Duminică 02 Septembrie 2012, 10:01:03 »

E foarte ușor sa te lipsesti de "membrii care au impresia ca au numai drepturi".
Probabil si mai ușor va fi ca membrii sa se lipseasca de o asociatie care considera ca singura ei treaba este sa încaseze cotizatia de membru.
Da, nu ne cunoastem drepturile, nu vrem sa ne batem pe balta cu ajvps, suntem prosti, dar anul asta suntem mulți. La anul vom fi, probabil, mai putini. Si anul următor si mai putini. Pentru ca asociația in care ne-am înscris ne lasa expusi abuzurilor ajvps.
Hai sa facem un execitiu : am 4 clase, abia stiu sa scriu si câștig 500 de lei pe luna. Mi-am cumpărat cu greu un băt si o mulineta care au costat împreuna 50 de lei. Tot 50 de lei am plătit cotizatie la PP. Si încă 30 anpa. Si vreau sa merg sa pescuiesc, legal si in liniste, nu sa mă cert/bat cu diversi si nici sa umblu pe la poliție si judecătorie pentru plângeri penale, declarații, procese. Dacă ajvps imi ia sculele cu forța pe balta, cât durează solutionarea plangerii mele ? Mai pescuiesc anul asta ? Cine imi restituie cei 80 de lei plătiți pentru a obține dreptul de a pescui anul asta ? Probabil răspunsul PP va fi : nu știu.

Dacă nu sunteți in stare sa ne reprezentanți, de ce nu ați spus de la început ? Dacă v-ați saturat, restituiti banii celor care au cotizat si renuntati. Ati stiut de la inceput la ce va inhamati, nu ? La placinte înainte, la război înapoi ?

Se pare ca dinozaurii de la ajvps sunt mai orientati decât reprezentanții PP. De ce ?
De ce poliția nu i-a somat pe cei de la ajvps sa inceteze cu abuzurile ? I-ați întrebat ?
Pe cei de la ajvps i-ați contactat ? Ca de la instituție la instituție sau ca de la oameni la oameni ...

Prea multe întrebări fără raspuns ...
« Ultima modificare: Duminică 02 Septembrie 2012, 10:22:29 de către peter76 » Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #293 : Duminică 02 Septembrie 2012, 11:24:48 »

daca voiam sa ajung in anticamera de la Ministerul Agriculturii si sa cunosc legislatia ma faceam parlamentar nu pescar,noi am platit permisul ca sa pescuim legal si linistiti nu sa ne luam la bataie cu cei de la AJVPS,multi au venit la PP pentru ca AJVPS nu mai erau legali asa se stia,daca merge tot asa in continuare la anul multi o sa fuga iar partea cealalta
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #294 : Duminică 02 Septembrie 2012, 13:30:40 »

Eu zic sa depuneti plangeri penale contra PP...sa nu mai faca ei asa figuri....sa vezi daca la urmatoarea concesionare de rauri mai primesc ei atatia km din Prut...aveti si taxe mari....niste nesimtiti la ce raspunsuri dati si la cum va implicati...va implicati mai mult in gratarele de pe la concursuri decat la problemele membrilor.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #295 : Duminică 02 Septembrie 2012, 19:48:34 »

fratilor stabilim o zi veniti la sediu si discutam concret cu hartiile in fata......
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #296 : Luni 03 Septembrie 2012, 13:16:36 »

E foarte ușor sa te lipsesti de "membrii care au impresia ca au numai drepturi".
Probabil si mai ușor va fi ca membrii sa se lipseasca de o asociatie care considera ca singura ei treaba este sa încaseze cotizatia de membru.
Da, nu ne cunoastem drepturile, nu vrem sa ne batem pe balta cu ajvps, suntem prosti, dar anul asta suntem mulți. La anul vom fi, probabil, mai putini. Si anul următor si mai putini. Pentru ca asociația in care ne-am înscris ne lasa expusi abuzurilor ajvps.
Hai sa facem un execitiu : am 4 clase, abia stiu sa scriu si câștig 500 de lei pe luna. Mi-am cumpărat cu greu un băt si o mulineta care au costat împreuna 50 de lei. Tot 50 de lei am plătit cotizatie la PP. Si încă 30 anpa. Si vreau sa merg sa pescuiesc, legal si in liniste, nu sa mă cert/bat cu diversi si nici sa umblu pe la poliție si judecătorie pentru plângeri penale, declarații, procese. Dacă ajvps imi ia sculele cu forța pe balta, cât durează solutionarea plangerii mele ? Mai pescuiesc anul asta ? Cine imi restituie cei 80 de lei plătiți pentru a obține dreptul de a pescui anul asta ? Probabil răspunsul PP va fi : nu știu.

Dacă nu sunteți in stare sa ne reprezentanți, de ce nu ați spus de la început ? Dacă v-ați saturat, restituiti banii celor care au cotizat si renuntati. Ati stiut de la inceput la ce va inhamati, nu ? La placinte înainte, la război înapoi ?

Se pare ca dinozaurii de la ajvps sunt mai orientati decât reprezentanții PP. De ce ?
De ce poliția nu i-a somat pe cei de la ajvps sa inceteze cu abuzurile ? I-ați întrebat ?
Pe cei de la ajvps i-ați contactat ? Ca de la instituție la instituție sau ca de la oameni la oameni ...

Prea multe întrebări fără raspuns ...

Foarte interesant modul de a pune problema! măi, măi. adică mă fac prost cu 4 clase și aștept să vină cineva antrenat să le dea în bot celor de la ajvps și atunci mă simt satisfăcut că cei 50 de lei au fost investiți cum se cuvine.
CE NU ÎNȚELEGE NIMENI ESTE FASPTUL CĂ NU TREBUIE SĂ BĂGAȚI ÎN SEAMĂ ! DOAR POLIȚIA ȘI JANDARMERIA AU DREPT DE CONTROL!

Postat pe:: Luni 03 Septembrie 2012, 13:09:32

apropo d-le Diaconița, cred că ați putea să-i ajutați pe cei care au fost abuzați de ajvps cu o plângere penală tip pe care aceștia doar să o completeze și să o depună la poliție sau parchet. confiscarea undiței este un alt abuz deoarece posesorul ei a dobândit-o legal ca pe orice altă ustensilă, iar în lege  scrie că se confiscă doar uneltele cu care se braconează! nu mai spun că în cazul confiscării se întocmește un act care descrie bunul confiscat, caz general.
Memorat
peter76
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #297 : Luni 03 Septembrie 2012, 15:19:27 »

Lucian, eu nu vreau "mă simt satisfacut" cand merg la pescuit, ci vreau sa pescuiesc in liniste, lucru pe care ajvps nu mă lasa sa îl fac.

Vad ca in continuare, discuția e luată la modul personal si subiectul e tratat la misto, in loc sa se răspundă punctual macar la o întrebare simpla : dacă suntem in regula din punct de vedere legal, de ce PP nu reuseste, cu ajutorul instituțiilor statului, sa determine ajvps sa inceteze cu abuzurile ?

Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #298 : Luni 03 Septembrie 2012, 21:17:18 »

Lucian noi am facut plangere penala ajvps-uli si am ajutat toti membri care au vrut sa depuna plangere penala.In plus am reusit sa intram in posesia unei copii a anexei la contract pe care o vom posta si toti doritorii o vor putea lua de la sediu  o copie ....ca sa fie toata lumea informata
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #299 : Marți 04 Septembrie 2012, 16:30:33 »

Lucian, eu nu vreau "mă simt satisfacut" cand merg la pescuit, ci vreau sa pescuiesc in liniste, lucru pe care ajvps nu mă lasa sa îl fac.

Vad ca in continuare, discuția e luată la modul personal si subiectul e tratat la misto, in loc sa se răspundă punctual macar la o întrebare simpla : dacă suntem in regula din punct de vedere legal, de ce PP nu reuseste, cu ajutorul instituțiilor statului, sa determine ajvps sa inceteze cu abuzurile ?

ca să te lămuresc cu mai multe trebuie să-ți spun că nu pescuiesc în apele jud. SV deși sunt membru PPSV. în schimb am susținut această asociație oridecâteori a fost nevoie pt. a ieși din monopolul impus de ajvps și pentru a respecta legea. fiindcă legea e una în toată RO numai că la SV dinozaurii încă n-au fost aboliți.
eu personal am învățat să pescuiesc pe Lipoveni și am populat din proprie inițiativă acest lac. alți amici au făcut și ei gesturi asemănătoare. am și eu o întrebare pt. tine: când ai eliberat ultimul pește peste 200g?
eu chiar mi-am pus problema cum ar fi să vină cei de la ajvps să mă întrebe de sănătate și să am maceta la-ndemână.

Postat pe:: Marți 04 Septembrie 2012, 16:00:23

și mai e o chestie care arată un mod primitiv de a gândi la tine! cu lanseta și mulineta aia luată cu sforțări maxime vrei să supravețuiești când ai timp liber. las-o așa cum a picat că sunt flăcăi care cu o "poloneză" și 1kg de mămăligă rup fâșul dacă-s meseriași.

Postat pe:: Marți 04 Septembrie 2012, 16:05:35

încă un amănunt: cum naiba să ai permis de pescuit cu însemnele staului român și un ong ca ajvps sv să fie mai presus de lege? câte clase trebuie să ai că să-ți dai seama că e japcă pe față? Wink
Memorat
Pagini: 1 ... 13 14 [15] 16 17 18   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 00:05:12
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.