Prieteni Pescari

Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava

Vineri 14 Decembrie 2018, 14:15:27 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 14 15 [16] 17 18   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava  (Citit de 214050 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #300 : Marți 04 Septembrie 2012, 17:17:16 »

În orice activitate cu caracter infracțional și nu numai, există prevenția, care constă într-o serie de măsuri cu caracter anticipativ, ce pot duce, în final, la eradicarea fenomenului respectiv. Dacă tot vorbim de o tendință în creștere, în sensul că cei de la AJVPS, continuă cu abuzurile, DE CE ASOCIAȚIA „PP” NU REZOLVĂ ACEASTĂ PROBLEMĂ CU AJUTORUL POLIȚIEI JUDEȚENE? DE CE NU REUȘEȘTE SĂ DETERMINE ATÂT POLIȚIA CÂT ȘI JANDARMERIA SĂ ÎI PUNĂ LA PUNCT PE CEI DE LA AJVPS.
Pe de altă parte, mie mi se pare cam ciudat: să ai peste 20 plângeri penale adresate ție, Poliției și să nu ai o discuție conducerea AJVPS, PRIN CARE SĂ ÎI DETERMINI SĂ ÎNCETEZE CU ABUZURILE.
Alt aspect: săptămâna trecută, pe Apa Sucevei am fost controlat de către POLIȚIE, fără niciun reprezentant al vreunei asociații. (Am înțeles că era o acțiune a lor din proprie inițiativă). I-am întrebat care e situația cu disputa dintre asociații. Răspunsul a fost că pentru ei contează ca să fim în regulă cu actele(permis vizat), la oricare dintre asociații și că AMÂNDOUĂ ASOCIAȚIILE SUNT LEGALE.
Memorat
peter76
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #301 : Marți 04 Septembrie 2012, 21:23:21 »

Citat din mesajul lui Lucian SV
ca să te lămuresc cu mai multe trebuie să-ți spun că nu pescuiesc în apele jud. SV deși sunt membru PPSV. în schimb am susținut această asociație oridecâteori a fost nevoie pt. a ieși din monopolul impus de ajvps și pentru a respecta legea. fiindcă legea e una în toată RO numai că la SV dinozaurii încă n-au fost aboliți.
eu personal am învățat să pescuiesc pe Lipoveni și am populat din proprie inițiativă acest lac. alți amici au făcut și ei gesturi asemănătoare. am și eu o întrebare pt. tine: când ai eliberat ultimul pește peste 200g?
eu chiar mi-am pus problema cum ar fi să vină cei de la ajvps să mă întrebe de sănătate și să am maceta la-ndemână.

Postat pe:: Marți 04 Septembrie 2012, 16:00:23

și mai e o chestie care arată un mod primitiv de a gândi la tine! cu lanseta și mulineta aia luată cu sforțări maxime vrei să supravețuiești când ai timp liber. las-o așa cum a picat că sunt flăcăi care cu o "poloneză" și 1kg de mămăligă rup fâșul dacă-s meseriași.

Postat pe:: Marți 04 Septembrie 2012, 16:05:35

încă un amănunt: cum naiba să ai permis de pescuit cu însemnele staului român și un ong ca ajvps sv să fie mai presus de lege? câte clase trebuie să ai că să-ți dai seama că e japcă pe față? Wink
[/quote]

Lucian, eu zic s-o lași tu așa cum a picat, ca n-ai înțeles nimic din ce am postat eu pana acum.

Singura ta grija, ca si a celorlalti care au postat luând apărarea PP, pare a fi sa încercati sa ii puneti la punct pe cei care nu va "cânta in struna", nicidecum sa puneti umărul pentru a-i sprijini pe membrii COTIZANTI.

Relaxeaza-te : nu pescuiesc de foame, investițiile mele in scule de pescuit ( fără a mă lauda cu asta ) sunt mult peste medie, educație mea la fel,  eliberez in mod constant pesti pe apele publice, indiferent de dimensiune ( pe de o parte din convingere, iar pe de alta parte din cauza ca pestele nu e bun de mâncat din cauza poluării ). Dar nu cred ca asta e relevant, ci faptul ca am plătit o cotizatie de membru si aștept sa primesc ceva in schimb : măcar respect si informare, dacă nu altceva ...

Si acum ca te-am lamurit in legătura cu persoana mea, deși nu cred ca era cazul, se poate totuși ca un reprezentant PP sa răspundă la obiect ?

PS
Cred ca primitiv e tocmai cel care încearcă sa își rezolve problema cu maceta, dar poate ca tu știi mai bine ...
« Ultima modificare: Marți 04 Septembrie 2012, 21:25:38 de către peter76 » Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #302 : Miercuri 05 Septembrie 2012, 09:06:55 »

aleodor45, felicitări pt. ultima postare. Aplauze
am și eu alte "lăcrimații" de făcut asociației PPSV. mai ales cea legată de posterele care trebuiau să ajungă în fiecare școală din județ pentru popularizarea pescuitului sportiv.  Suparat hai d-le președinte că acuși începe școala!

Postat pe:: Miercuri 05 Septembrie 2012, 08:59:11

am senzația că cineva nu-i chiar acel cineva. adică chiar dacă nu ești legal pe apă cu permis ANPA, dar ai cotizat la Goicea care-și trimite paznicii de vânătoare la stresat pescarii în SV, e mai liniștită treaba. asta ținând cont că cei de la pp vin însoțiți de poliție ori jadarmerie și nu te iau la poceală dacă nu ești în regulă. a induce o asemenea idee e o manipulare ieftină.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #303 : Sâmbătă 08 Septembrie 2012, 07:55:46 »

În orice activitate cu caracter infracțional și nu numai, există prevenția, care constă într-o serie de măsuri cu caracter anticipativ, ce pot duce, în final, la eradicarea fenomenului respectiv. Dacă tot vorbim de o tendință în creștere, în sensul că cei de la AJVPS, continuă cu abuzurile, DE CE ASOCIAȚIA „PP” NU REZOLVĂ ACEASTĂ PROBLEMĂ CU AJUTORUL POLIȚIEI JUDEȚENE? DE CE NU REUȘEȘTE SĂ DETERMINE ATÂT POLIȚIA CÂT ȘI JANDARMERIA SĂ ÎI PUNĂ LA PUNCT PE CEI DE LA AJVPS.
Pe de altă parte, mie mi se pare cam ciudat: să ai peste 20 plângeri penale adresate ție, Poliției și să nu ai o discuție conducerea AJVPS, PRIN CARE SĂ ÎI DETERMINI SĂ ÎNCETEZE CU ABUZURILE.
Alt aspect: săptămâna trecută, pe Apa Sucevei am fost controlat de către POLIȚIE, fără niciun reprezentant al vreunei asociații. (Am înțeles că era o acțiune a lor din proprie inițiativă). I-am întrebat care e situația cu disputa dintre asociații. Răspunsul a fost că pentru ei contează ca să fim în regulă cu actele(permis vizat), la oricare dintre asociații și că AMÂNDOUĂ ASOCIAȚIILE SUNT LEGALE.
ca sa vezi cu se lucreaza in judet;ANPA trimite notificare catre jandarmerie si politie privind valabilitatea permiselor ,iar ajvps trimite instiintare catre politia din Falticeni ca ei sunt singurii concesionari si ca vor percepe 100 lei taxa,nu se poate stabili un dialog cu cei de la AJVPS,drept pentru care avem plangere penala ,noi nu putem sai determinam sa inceteze o va face justitia
PS scuze ca nu am reusit sa postez acele documente de care vorbeam,dar vor aparea sigur
« Ultima modificare: Sâmbătă 08 Septembrie 2012, 07:59:57 de către petru » Memorat
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #304 : Duminică 09 Septembrie 2012, 11:10:30 »

Salut prieteni. cu toate ca nu sunt din Suceava va pot spune cum au procedat f multi pescari pe care ii cunosc(din jud. Botosani, Suceava si Iasi) de mai multi ani si nu au avut treaba cu asociatiile si m-au "DESTEPTAT" si pe mine...eu am mai postat o data la pagina 13 (ultimul mesaj) ...si am intrat pe site-ul anpa sa ma lamuresc, unde scrie clar urmatoarele :
" Pentru eliberarea permisului de pescuit recreativ/sportiv, persoanele interesate trebuie sa depuna:
-copie act identitate
-copie document justificativ pentru categoriile de permise cu pret redus sau gratuite (conform HG 1016/2008)
-dovada achitarii la trezoterie a contravalorii permisului (cod de CONT 20160103) "

Posesorii permiselor de pescuit recreativ-sportiv pot practica pescuitul pe toate habitatele piscicole naturale, inclusiv pe Dunăre. Însă, pentru  porțiunile de graniță de pe Dunăre este necesar și Avizul de la Poliția de Frontieră (PG-ul).

pt mai multe detalii uitati-va si aici sau sunati si intrebati (este un tabel cu programul filialelor anpa): [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] .

cu respect, Bogdan.
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #305 : Luni 01 Octombrie 2012, 12:32:12 »

DEȘI CINEVA DE LA „PP”, CU VREO DOUĂ SĂPTĂMÂNI ÎN URMĂ SPUNEA CĂ, DE ACUM S-A TERMINAT CU ABUZURILE AJVPS,(AR FI VENIT CEVA CLARIFICĂRI DE LA POLIȚIE TOCMAI DE LA NIVEL CENTRAL)  AM ÎNTÂLNIT PESCARI TOCMAI DE PE LA DĂRMĂNEȘTI, CARE MI-AU SPUS CĂ, PESCUIND ÎN ZONĂ, ZILELE TRECUTE(CEL MULT O SĂPTĂMÂNĂ ÎN URMĂ) AU FOST CONTROLAȚI DE CĂTRE PAZNICI DE VÂNĂTOARE. ÎNTRUCÂT PERSOANA ÎN CAUZĂ ERA MEMBRU „PP”, A FOST AMENINȚAT CĂ, DACĂ VA FI PRINS A DOUA OARĂ FĂRĂ VIZĂ DE LA AJVPS, I SE VOR CONFISCA SCULELE ȘI VA PRIMI AMENDĂ. CE PĂRERE AVEȚI?
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #306 : Sâmbătă 06 Octombrie 2012, 13:48:25 »

... CE PĂRERE AVEȚI?
Eu cred ca daca scriai cu litere MICI se vedea la fel de bine.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #307 : Marți 09 Octombrie 2012, 22:07:42 »

„Bună ziua, bat pari.” Cam așa e răspunsul TĂU. Crezi că, dacă am scris din greșeală (grabă), nu s-a înțeles mesajul? Nu văd rostul replicii tale. Cine ar fi avut de replicat, ar fi înțeles mesajul...chiar și cu litere majuscule. Dar mă rog... End of story.
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #308 : Marți 09 Octombrie 2012, 22:17:25 »

... Nu văd rostul replicii tale...

Scrisul cu majuscule pe net e ca si cum ai injura pe cineva sau ai striga « in gura mare » de parca ceilalti care te urmaresc ar fi surzi. Acesta era rostul replicii mele.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #309 : Marți 29 Ianuarie 2013, 23:39:38 »

Ei, stimabililor, vremea trece! Ianuarie e cam pe ducă, ne gândim să ne punem vizele pe 2013. Vom fi iarăși stresați de AJVPS? Nu am auzit de vreo rezolvare de orice natură în ceea ce privește disputa. Topicul a cam„amorțit” mi se pare. Prevăd însă o învigorare a postărilor, după ce ieșim pe apă. Am vaga impresie că iarăși ne vom juca de-a „șoarecele și pisica” cu cei de la AJVPS. Oare nu-i nicio rezolvare pe cale amiabilă?
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #310 : Sâmbătă 02 Februarie 2013, 13:05:39 »

Unii susțin că anul acesta „PP” ar fi încheiat un nou contract cu instituția care ar fi succesoarea ANPA(acum defunctă parțial, se pare) și că AJVPS a „ieșit din schemă”, definitiv și irevocvabil. Oare așa să fie?
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #311 : Luni 04 Februarie 2013, 14:42:25 »

ANPA a trec ut la alt minister (al mediului), nu a murit. cel putin, nu inca!
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #312 : Miercuri 27 Februarie 2013, 18:17:14 »

Pentru că în ultimul an – mai ales – unii dintre sucevenii practicanți ai pescuitului recreativ/sportiv s-au aflat în postura de a fi controlați pe malul apei de către reprezentanți ai AJVPS Suceava, rămânând fără sculele de pescuit și putându-le recupera doar prin achitarea cotizației de membru al AJVPS Suceava, deși aveau în buzunar permisul național ANPA, am cerut poziția oficială atât a Inspectoratului de Poliție Județean Suceava, cât și a Jandarmeriei Suceava, pentru ca toți iubitorii pescuitului să știe exact cine are drept de control pe apele județului Suceava. astazi am primit [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ].

p.s. as fi preferat ca toate hartiile oficiale pe care le-am primit si le-am adus la cunostinta pescarilor  interesati prin blogul personal sa ne fi fost aduse la cunostinta de PP Suceava. din nefericire asociatia la care sunt membru a uitat de mult timp sa (ne) mai comunice cate ceva. doar Petru (Diaconita) a mai spus cate putin, in rest, liniste totala.
nu pot sa-mi exprim decat dezamagirea pentru modul in care sunt(em) tratati, cu atat mai mult cu cat inca de la sedinta de constituire a PP Suceava am imbratisat ideea unei schimbari in bine pentru iubitorii pescuitului recreativ(in primul rand!!!)/sportiv.
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #313 : Miercuri 27 Februarie 2013, 19:40:23 »

sa inteleg ca inspectorii anpa au sarcina de a controla permanent  Risete nu cred ca este posibil cand sunt 6 inspectori pe toata Moldova.Acel OUG 23 DIN 2008 e valabil cel reactualizat...
PS stiu ca si jandarmeria si politia au primit adrese de la ANPA referitor la situatia de la SV,eu am vazut hartiile in birou la PP SV ,nu sunt in masura sa raspund de ce nu au fost postate  Cum?
Memorat
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #314 : Miercuri 27 Februarie 2013, 22:57:38 »

Așadar, se pare că avem un element de noutate. Reprezentanții asociațiilor de pescuit sportiv nu mai au drept de control asupra pescarilor, sarcina rămânând, în exclusivitate, pe seama inspectorilor piscicoli, a poliției și jandarmeriei. E interesant și, oricum, sună bine. Aș vrea, însă, să văd că acest lucru va fi respectat și de AJVPS Suceava, care până acum a contestat orice și oricui, arogându-și dreptul de stăpân suveran pe apele din jud. Suceava.
Personal, sunt cam sceptic în ceea ce privește atitudinea celor de la această asociație. Nu cred că se vor domoli. Știu că la adresa lor au fost înaintate poliției, aproximativ 20 de plângeri cu caracter penal, pentru care trebuiau să dea socoteală. Nu am auzit pînă astăzi ca cineva dintre cei care au  înaintat astfel de acțiuni - ca urmare a confiscărilor de unelte -  să-și fi văzut soluționată cererea. Din câte mi-a relatat o persoană avizată, cei de la AJVPS Suceava nici măcar nu s-au sinchisit să vină la poliție pentru a clarifica problema. Oare se va relua circul de anul trecut, pe ape? Sper să mă înșel, însă tare mi-e teamă că așa va fi.
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #315 : Luni 04 Martie 2013, 19:06:25 »

si iata si [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #316 : Luni 04 Martie 2013, 20:01:45 »

si iata si [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

si pana la urma pot sa merg sa vizez permisul la filiala din ITCANI str.Depoului Suceava sau nu mai au dreptul ei si tre sa merg in alta parte?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #317 : Luni 04 Martie 2013, 20:05:36 »

A mai aparut un eveniment simpatic ....in felul sau ...la ultimul control  cu jandarmi au dat peste un echipaj de la AVPS ,la Veresti,au fost legitimati,li s-a explicat cine e cu controalele......au raspuns ca ei executa ordinile lui Goicea  Cum?
« Ultima modificare: Luni 04 Martie 2013, 20:14:03 de către petru » Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #318 : Luni 04 Martie 2013, 23:39:05 »

...la ultimul control  cu jandarmi au dat peste un echipaj de la AVPS ,la Veresti,au fost legitimati,li s-a explicat cine e cu controalele......au raspuns ca ei executa ordinile lui Goicea  Cum?
          Asta chiar e culmea culmilor....Si Jandarmeria ce le-a facut, o amenda ceva, un dosar penal? Sau fiecare se apuca sa faca controale unde vrea si cand vrea. Daca chestia a ramas asa, doar la nivel de glumita, inseamna ca nici o institutie nu isi face treaba si ne indreptam cu pasi repezi spre un nou Ev Mediu, in care fiecare isi face dreptate dupa cum crede.....Ca in banc s-au intalnit hotii cu vardistii
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #319 : Marți 05 Martie 2013, 08:00:47 »

Goicea se pare ca sfideaza toate institutiile statului  Cum?
Memorat
Pagini: 1 ... 14 15 [16] 17 18   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.07 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 05:33:43
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.