Prieteni Pescari

Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava

Luni 24 Iulie 2017, 03:35:19 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 15 16 [17] 18   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Disputa Prieteni Pescari - AJVPS Suceava  (Citit de 173834 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #320 : Vineri 08 Martie 2013, 19:23:43 »

pana la urma in suceava unde mergem sa vizam permisele? Fir intins
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #321 : Vineri 08 Martie 2013, 19:32:50 »

pai tu unde ai vrea?   Rinjet
Memorat
marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #322 : Vineri 08 Martie 2013, 19:41:10 »

pai tu unde ai vrea?   Rinjet
anu trecut am avut la PP in itcani, dar erau ceva probleme si nu mai stiu anu asta care si cum au ramas cu administrarea apelor in suceava
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #323 : Vineri 08 Martie 2013, 20:11:05 »

chiar te rog sa-mi spui ce probleme,fiindca se aude prin targ ca nu am avut vizate autorizatiile,te anunt ca am fost martor cand Razvan le-a dat la semnat si au fost semnate stampilate in fata noastra.Anul acesta autorizatiile sunt date la vizat si vor fi ridicate luni 11 martie  Cum?
Memorat
marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #324 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 08:37:14 »

pai anu trecut cand eram vizat la PP in itcani era inca o asociatie care viza si controla permise si daca nu aveai la ei luai amenda si confiscau sculele, acum de asta intreb sa vad daca a rasma si PP ca asociatie autorizata
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #325 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 10:39:49 »

''marioso'', scuza-ma te rog, dar trebuie sa fii prea prost , ca sa vina oricene  pe apa si sa te legitimeze, organele de control trebuie sa vina musai insotite de politie, jandarmerie, sau inspectorul ANPA.
Asa ca ,pentru cei care-s fraieri si prezinta actele fiecarui ''cioflingar'' c-o pusca-n spate , n-au decat, isi asuma riscul! Mai ales acum , cand exista 112, ii poti da si in judecata pe tampiti si le iei si bani! Suparat
Memorat
marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #326 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 13:19:09 »

si pana la urma unde tre sa merg sa vizez sau sa fac alt permis? il fac tot la filiala din Itcani Suveava sau in alta parte deoarece am un prieten care a vizat si anu  trecut undeva in oras si radea de mine ca o sa vina sa controleze si ca permisul meu nu e bun ca asociatia unde am eu nu e autorizata. deci anu asta ce fac?

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Sâmbătă 09 Martie 2013, 13:30:40 de către marioso » Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #327 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 18:53:39 »

si pana la urma unde tre sa merg sa vizez sau sa fac alt permis? il fac tot la filiala din Itcani Suveava sau in alta parte deoarece am un prieten care a vizat si anu  trecut undeva in oras si radea de mine ca o sa vina sa controleze si ca permisul meu nu e bun ca asociatia unde am eu nu e autorizata. deci anu asta ce fac?

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

pentru ca ai citat o postare de pe blogul meu si pentru ca am revenit intre timp cu [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] si cu [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], din punctul meu de vedere te sfatuiesc (strict conform legislatiei la zi in vigoare) sa platesti in primul rand taxa de permis (ANPA) de 30 de lei la Trezorerie. nu este obligatorie inscrierea intr-o asociatie, dar daca vrei sa pescuiesti pe "teritoriul" vreuneia, trebuie sa mai platesti o taxa (exemplu: anul 2012 - permis ANPA 30 lei + taxa PP pt apele colinare si de ses - fara Rogojesti si Beresti-Bucecea - din judet 20 lei/an).
inca o data trebuie sa fac(et)i diferenta intre COTIZATIA de membru la o asociatie si TAXA pentru permisul (unic, national - ANPA) de pescuit.
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #328 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 19:40:37 »

''marioso'', cum spune si prietenul'' haiduc'', daca ai permis de pescuit eliberat de ANPA in buzunar esti in regula, dar apele naturale si o parte dintre cele amenajate sunt concesionate de catre Asociatiile de Pescari, iar ptr. a putea pescui legal pe aceste ape , trebuie ori sa platesti o taxa asociatiei respective(pe zi, luna sau an), care are in administrare apa pe care vrei tu sa pescuiesti sau sa devii membru al acelei asociatii, contra unei taxe modice  .
In zona noastra unicul concesionar este Asociatia Prieteni Pescari(cei de la Itcani), care au in administrare apa Sucevei, Siretul , Moldova, lacul Lipoveni etc.
Alegerea e a ta..... Fir intins
Memorat
marioso
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #329 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 20:30:49 »

asta vroiam sa aflu, deci merg cu ei si anu asta, multumesc si fir intins Fir intins
Memorat
Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #330 : Sâmbătă 09 Martie 2013, 23:16:04 »

Cred ca ar trebui sa fie cat se poate de clar faptul ca Asociatia Prieteni Pescari a concesionat apele din judetul Suceava. Insa incertitudinea pe care o arata posibilii viitori membri PP si nemultumirea unei parti (insemnate se pare) a membrilor PP consta, cred eu , in incapacitatea  asociatiei de a rezolva litigiul cu AJVPS (dovada episoadele neplacute pe care membrii PP le-au avut cu "slujbasii" AJVPS), dar si in atitudinea pasiva, de acceptare a situatiei ciudate din judetul nostru in ceea ce priveste pescuitul din partea organelor de control (Politie, Jandarmerie sau chiar Parchet). Nu se poate ca tu, Politie, aflata in control pe apa, sa intalnesti o echipa AJVPS, de asemenea ,,in control" si sa nu iei masuri! Este o situatie descurajanta pentru orice pescar cu permis valabil!
          Sa speram ca situatia se va clarifica anul acesta, avand in vedere raspunsurile oficiale obtinute de haiduc (multumiri) din partea Politiei si Jandarmeriei care sunt in favoarea pescarilor cu permis ANPA si, in sfarsit, in defavoarea AJVPS!
Memorat
haiduc
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #331 : Miercuri 13 Martie 2013, 20:09:39 »

n-am inteles inteles contractul de mai jos (acum am dat intamplator peste el). pai ANPA nu a dat apele asociatiei PP? pe hartia aia parca scrie 2012...
Memorat

invitatie [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
aleodor45
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #332 : Joi 11 Aprilie 2013, 11:18:18 »

Dacă până acum eram cumva nedumerit și îmi mențineam anumite rezerve, acum îmi este din ce în ce mai clar(ce-i drept încă nu pe deplin), că de fapt totul are și o conotație politică. Au pierdut „ăia”, de acum „noi” suntem la putere. De acum„legea” e de partea noastră ca și înainte, deci, dragi pescari, reveniți la „patria mumă„, căci altceva nu aveți de făcut. S-ar părea că soluție nu prea există...sau cine știe...Aștept, ca și ceilalți, lămuriri.
« Ultima modificare: Joi 11 Aprilie 2013, 14:19:19 de către aleodor45 » Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #333 : Joi 11 Aprilie 2013, 11:49:32 »

Subscriu
« Ultima modificare: Joi 11 Aprilie 2013, 14:24:00 de către ochiulvigilent » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #334 : Joi 11 Aprilie 2013, 18:02:18 »

Deranjant este ca nu avem opozitie oficiala a ,,staf,,-ului PP, pentru care cotizam , cred ca atata lucru meritam si noi , cei care suntem de la inceput alaturi de ei si am crezut si sustinut aceasta asociere, tocmai pentru ca ne saturasem de aroganta si nepasarea celor de la AJvps, sa stim care este de fapt STATUL nostru pescari sportivi cu acte in regula sau.....
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #335 : Vineri 12 Aprilie 2013, 07:57:02 »

ma tot uit pe postari si observ aceeasi nemultumiti,drept pentru care am sa va invit la sediul asociatiei,unde va fi si Razvan pentru a lamuri odata pentru totdeauna nemultumirea voastra.fixati voi o data si o ora........
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #336 : Vineri 12 Aprilie 2013, 08:25:45 »

Mi se pare normal si firesc Petru sa avem o pozitie oficiala, postata pe site, din partea voastra a celor ce conduceti destinele acestei asociatii sa stim si noi ce avem de facut; GRESESC?
Sa venim la asociatie ca sa ce, sa ne aratati dosarele si tot vraful de acte , care s-ar parea ca nu cantaresc prea mult , in fata marsaviei celor de la AJVPS, care acum sunt pe val.
Firesc este sa postati o pozitie oficiala si s-a lamurit toata lumea, ce si cum.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #337 : Vineri 12 Aprilie 2013, 08:48:22 »

Dorine ,ce pozitie oficiala sa avem?, cand Goicea cu tot arsenalul sau incearca sa ne anuleze autorizatiile si faptul ca Razvan a fost saptamanal la ANPA (si asta de prin ianuarie).Sunt lucruri care nu se pot posta,traim in Romania  Shocked PCR-UL dainueste vesnic,te rog sa ma lamuresti care e diferenta intre a posta ceva si a veni la sediu sa te lamurim de adevaratele probleme cu care ne confruntam?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #338 : Vineri 12 Aprilie 2013, 09:06:21 »

Stiu Petru, cunosc aceste probleme, dar tacerea voastra nu e un lucru bun pentru cotizanti, din contra.
Eu zic , c-ar trebui postat din partea voastra ce se intampla in relatia cu ANPA si AJVPS, sa inteleaga tot romanu' ca faceti tot ce se poate pentru  a se solutiona acest conflict si pescarii sa nu mai fie sicanati de cei de la AJVPS.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #339 : Vineri 12 Aprilie 2013, 09:26:15 »

@dorint
Gresesti, "tacerea e de aur" in astfel de cazuri.
Intr-o disputa de genul asta, nu discuti nici pe forumuri si nici in grupuri atu-urile/slabiciunile ce le ai.
Un atu are semnificatie importanta atit timp cit nu-l joci, iar o slabiciune nu-si face simtita prezenta atit timp cit nu o arati.
Discutiile se poarta abia dupa ce se finalizeaza totul.

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Pagini: 1 ... 15 16 [17] 18   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 05 Iulie 2017, 10:55:58
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.