Prieteni Pescari

Legislatie pentru incepatori !

Marți 26 Septembrie 2017, 06:44:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Legislatie pentru incepatori !  (Citit de 10121 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ionutmx
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Vineri 25 Februarie 2011, 13:41:52 »

Inca de anul trecut am vrut sa imi iau un permis ca sa pot pescui in lacul Bicaz si la momentul respectiv nu am reusit sa inteleg nimic de unde iau permis cat costa unde este valabil.

Pentru ca anul asta vreau sa merg mai mult in baltile publice am zis sa imi fac si eu permis. Si asa a inceput totul, nu stiam nimic si nici de unde as putea sa ma informez. Sper ca acest post sa fie de ajutor pentru cei care sunt in postura mea de a incepe acest sport si nu au pe nimeni care sa ii indrume. Eu unu la inceput ma pierdeam printre toate denumirile astea :ANPA,AJVPS, AGVPS ,  PP ** ( a se citit IS, VS, SV, BC etc) si alte asociatii mai mici sau mai mari.

Ce am inteles eu :

1. Exista o institutie mare  Jamaica care se numeste ANPA (Agentia Nationala pentru Pescuit si Acvacultura: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]) ea administreaza toate apele din Romania.

2. Exista o serie lunga de asociatii: PP, AGVPS , AJVPS si multe alte [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] care preiau in admisitrare/ concesiune aceste ape ( vb aici de lacuri, baraje , rauri  tot)
       2.1 AGVPS : Evil  este o asociatie infiintata de prin anii 70 care are mai multe filiale in fiecare judet adica AJVPS [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]. Aceasta asociatie este una dintre cele mai active in ce priveste partea de controale pe balta, colaboreaza cu polita  Police, jandarmeria sau politia de frontiera. In acelasi timp foarte multi oameni ii acuza de braconaj  Suparat si fiind o institutie care este foarte strans legata inca de institutile statului oamenii inca ii vad ca pe niste functionari care stau si nu fac nimic ba chiar dimpotriva au activitati suspecte Tac

2.2 PP si alte asociatii Love . Aceste organizatii sunt grupuri de pescari, mai mici sau mai mari, care sunt grupati dupa zone de pescuit si uneori dupa modul de pescuit. Aceste organizatii nu au la fel de multe resurse pentru a realiza controale, populari ale baltilor ( nu ca AJVPS-urile ar excela la acest aspect)si uneori nu au suportul autoritatilor locale in efectuarea controalelor. Toate aceste asociatii sunt infiintate dupa 90.

3. La anumite intervale de timp ANPA ofera posibilitatea unor alte organizatii ( AJVAPS-uri, PP si alte organizatii/asociatii) sa prea in concesiune apele . Cu obligatia de a face controale, a impiedica braconajul si sa intretina poate chiar sa dezvolte prin populare cu peste. Acesta concesiune se face prin depunerea unor dosare ( un fel de candidatura ), fiecare dosar este evaluat dupa o serie de punctaje etc etc Plictisit.

4. Deci fiecare pescar care vrea sa pescueasca legal in Romanica noastra  Fir intins trebuie sa aiba un permis de la ANPA si ..... aici vine partea complicata:
      4.1 Daca apa pe care vrei sa pescuesti este luata in administrare de o asociatie trebue sa platesti o taxa la acea asociatie ( adica la  AJVPS IS, AJVPS BC, PP sau cine are apa in concesiune)
      4.2 Daca pentru acea apa nu depune nici o organizatie dosar ca sa o ea in concesiune atunci poti pescui doar cu permis ANPA daca nu sunt alte restrictii gen rezervatie naturala zona de frontiera cu regim special etc.

5. Alte aspecte importante:
          1.  Lista cu asociatiile care au preluat in 2011 ape in concesiune: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
          2.  Exista colaborari intre diferite asociatii astefel astfel incat sa poti pescui in mai multe ape decat cele pe care le are asociata la care ai cotizat ( EX: cu un permis ANPA + taxa PP Iasi poti pescui si in apele PP SV ( INTREABA IN MOMENTUL IN CARE ITI EI PERMISUL))

Cam asta am inteles eu din ce am citit pe mai multe forumuri in ultima luna ! Va rog corectati daca gresesc pe undeva iar daca gresesc cu totul scoate post-ul. Nu am spus nimic despre pescuitul in Delta Dunarii pentru ca am inteles ca este un regim special de pescuit. Daca poate pune cineva o completare despre Delta cred ca ar fide mare ajutor pentru oameni sa fie totul centralizat !

In final dupa multe forumuri cititi si multe persoane intrebate inca mai o nelamurire pe care nu stiu cum sa o rezolv pt ca primesc mult prea mute raspunsuri si mult prea variate :

Am gasit oameni care sa imi spuna ca pot pescui in toate apele publice doar cu permis ANPA. Chiar si pe baltile concesionate/ luate in administrare de asociatii gen AJVPS-uri sau PP sau etc.

Fir intins tuturor !  Fir intins si hai odata cu vreme ma domoala sa prindem si noi o partida pana in prohibitie  sugubat Rugaciune
« Ultima modificare: Vineri 25 Februarie 2011, 18:18:28 de către ionutmx » Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 25 Februarie 2011, 13:53:13 »

AGAVPS nu exista ! Exista doar AGVPS !
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Vineri 25 Februarie 2011, 13:54:16 »

din ce am citit eu pana acuma PP ar fi una dintre cele mai mari asociatii din Romania
Nu e una din cele mai mari, ci doar una din cele mai active pe Internet.

PS.
Ionutmx,
Foarte buna ideea cu topicul acesta.
Va deveni stiky astfel oricine va avea acces rapid la el.
« Ultima modificare: Vineri 25 Februarie 2011, 13:56:53 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 25 Februarie 2011, 14:01:18 »

Nicio asociatie nu ia in concesiune ! ANPA a dat anul acesta autorizatii de pescuit receativ/sportiv pe o perioada de 5 ani la diferite asociatii.
Memorat
ionutmx
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 25 Februarie 2011, 17:41:55 »

Ma bucur ca si alte persoane considera aceste informatii importante, sper sa putem ca utilizatorii sa vina cu corecturi si/sau completari.

Am corectat partea cu AGVPS !
Am editat partea cu PP !

As tare bucuros sa vad si un post care sa completeze partea de legislatie pentru Delta Dunarii !

Nicio asociatie nu ia in concesiune ! ANPA a dat anul acesta autorizatii de pescuit receativ/sportiv pe o perioada de 5 ani la diferite asociatii.

Sorin pentru ca te vad mai in cunostinta de cauza poti sa imi raspunzi la ultima me anelamurire ? Este sa nu posibil sa pescuesti doar cu permis ANPA ?

Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 25 Februarie 2011, 18:15:49 »

La punctul 2.2 :asociatiile nu se ocupa cu POLUARI poate POPULARI,prietene! Suparat Suparat Suparat
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #6 : Vineri 25 Februarie 2011, 18:44:48 »

Ionut,ANPA nu administreaza apele Rinjet ci numai pestii din apele  Patriei  sugubat ,dreptul de administrare revine Apelor Romane
Memorat
ionutmx
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 25 Februarie 2011, 19:04:22 »

Ionut,ANPA nu administreaza apele Rinjet ci numai pestii din apele  Patriei  sugubat ,dreptul de administrare revine Apelor Romane

Mda.... inca de la inceput cand am intrebat pe acest forum despre informatii de mai sus nu am primit un raspuns clar. Acuma ca am oferit aceste informatii sunt luat peste picior de mai multe persoane inclusiv de Dl "El Presidente del PP" ..... va multumesc !

Daca vad ca tot sunteti conectat dumneavoastra la ora asta puteti sa imi raspundeti la intrebarea mea ? Se poate sau nu sa pescuesc in apele din Romania doar cu permis ANPA ?

Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 25 Februarie 2011, 21:24:28 »

Da se poate pescui doar cu permis ANPA in apele pentru care nu au primit autorizatii asociatiile!
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 25 Februarie 2011, 21:59:38 »

@ionutmx
N-ai fost luat peste picior.
E exact asa cum scrie Petru: ANPA se ocupa de pesti/pescuit - Apele Romana au ingrija apa (mediul speciilor acavatice).

Pe scurt:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] este subordoanata [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] (MADR).
ANPA are in grija potentialul piscicol al tarii in care (din nefericire) ne aflam. Cei de acolo vin cu propuneri catre Minister. Ministrul, fiind sef, da cu batul si aproba si apar OM-urile.

In ce ne priveste ca pescari - permisul de pescuit - tot ANPA hotaraste caile cum ajunge la beneficiarul final si intinderea valabilitatii regionale a acestuia, a permisului.

In ultimii ani, in fiecare an, aceste cai au fost schimbate din diferite puncte de vedere.
Permisul de anul trecut era valabil pe orice apa din tara, ceea ce n-a convenit la "unele" asociatii.
Odata pentru ca se putea achizitiona nu numai prin intermediul acestora ci si direct de la ANPA.
Implicatiile le putem discuta zile intregi. Sunt cu + si - .

In mod logic, dupa pasul de anul trecut, caile de distributie de anul asta ar fi fost normal sa fie diversificate. Dar acest lucru nu s-a intimplat.

Din punctul meu de vedere normal ar fi fost sa apara pe tapet pe linga asociatii: Posta Romina, bancile, magazine interesate, bla bla.
Asta e si motivul pentru care am si scris:
d3) problema permiselor ANPA (mai eliberam sau nu);
Asta pentru a scapa de cei care sunt in postura de simpli spectatori si care zic / striga / tipa: "Pai daca vin la voi ce-mi oferiti ?" la care as adauga pe cei care doresc permisul si ATIT.

Din punctul meu de vedere raspunsul e foarte simplu: "Pxxx, daca TU nu ai ce oferi, nu veni !" stai acasa si plingete la prieteni, pe internet si unde mai vrei."

Divaghez, asa ca sa revenim.

Ce se intimpla anul asta e un pas MAJOR inapoi din toate punctele de vedere.
Un tarif normal pentru dreptul de pescuit pe an ca persoana fizica ar trebuie sa fie in jur de 100 de euro. Dar tinind cont de ce se intimpla in RO si cum merg treburile nu ar fi justificat.

PS.
Tot ce am scris reprezinta punctul meu de vedere personal.
« Ultima modificare: Vineri 25 Februarie 2011, 22:03:03 de către Teodor » Memorat

77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 25 Februarie 2011, 22:07:56 »

teodor perfect de acord cu tine dar ce s-ar intampla sa merg la bicaz de exemplu si sa ma trezesc cu o taxa din partea asociatiei respective de sa-mi sara sapca de pe cap?

ca dupa experienta tot cei cu acte in regula vor trage ponoasele.

Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 25 Februarie 2011, 22:32:31 »

Frate,
Ca pe orice alt forum unde discutiile sunt deschise e multa "barbologie".
Care mai de care sare ca are nevoie de permisul de pesuit ACUM.
Ma uit pe geam si ma intreb simplu: "Ce naiba face cu el ACUM ?!". De pescuit, cu adevarat, abia peste 2 sau 3 saptamini POATE o sa putem vorbi.
Da' nah ! Vremea de afara e potrivnica si o cana de vin fiert in fata computatorului e tot ce ne putem permite pentru moment.

Vrei un raspuns exact la intrebare ? Sa mai treaca 1 saptamina... pentru moment is prea multe fumigene lansate si ceata e deasa.  Wink
« Ultima modificare: Vineri 25 Februarie 2011, 22:34:40 de către Teodor » Memorat

ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 08:53:41 »

Cu tot respectul, anul asta am fost deja de sase ori cu bolo pe rau si de fiecare data am prins peste, deci se poate pescui bine si pe vremea asta. Sunt pescari care merg aproape zilnic la scobarit (bineinteles cei care au timp ).Deci intr-un fel intrebarile cu privire la permise sunt indreptatite tinand cont ca atat AJVPs-ul Sv si Siret umbla cu confiscatul ( au mai atras si altii atentia pe forum despre incidentele astea ). Probabil ca si maine o sa ies la peste.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 09:19:16 »

Am inteles acum.
Macar din punctul asta de vedere stati mai bine.
Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #14 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 11:27:35 »

Cu tot respectul, anul asta am fost deja de sase ori cu bolo pe rau si de fiecare data am prins peste, deci se poate pescui bine si pe vremea asta. Sunt pescari care merg aproape zilnic la scobarit (bineinteles cei care au timp ).Deci intr-un fel intrebarile cu privire la permise sunt indreptatite tinand cont ca atat AJVPs-ul Sv si Siret umbla cu confiscatul ( au mai atras si altii atentia pe forum despre incidentele astea ). Probabil ca si maine o sa ies la peste.
Slab ochiule, eu am iesit iarna asta cel putin o data pe saptamana la peste si am prins de fiecare data, scobi a mancat iarna asta mai bine ca vara, martori sunt baietii din Humor, Radauti sau Bistrita care bat zeci de kilometri sa pescuiasca iarna pe Suceava.Deci sunt indreptatit sa solicit si sa intru in posesia permisului cat mai rapid posibil, taxa o platesc pentru un an de zile , nu pentru 9 luni (daca mai scadem si prohibitia raman 7 respectiv 6 pentru Prut).
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 12:41:38 »

Fiecare merge cand are timp si posibilitate.Eu muncesc zilnic cate 10-11 ore pe zi la servici, asa ca doar duminica daca apuc sa ies ( din pacate ) .
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 23:14:46 »

fratilor , intrebare de 10 ptc , dar pe cinstite caci parerile sunt impartite de ani de zile

nu am nici un interes anume dar am auzit de scobarul asta de pe suceava prea multe.

ramaneti numai cu drilul sau mai are si valoare gastronomica?

personal pescuiam la pod la veresti sau dolhasca si tot faceam cadou pestele.
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #17 : Duminică 27 Februarie 2011, 09:58:49 »

or fi parerile impartite, dar realitatea e ca are un gust groaznic
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Duminică 27 Februarie 2011, 12:51:19 »

are gust excelent....de cacaina Risete, dar sunt multi amarati care pescuiesc si de foame, la care gustul nu mai conteaza, ii vad cum tremura , cand eliberez un peste ..... Cum?
« Ultima modificare: Duminică 27 Februarie 2011, 12:53:43 de către dorint » Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Duminică 27 Februarie 2011, 14:32:35 »

bravos colega , deci nu sunt singurul care face pasi de pe zonele respective.

dupa telefoanele date azi , fiecare metru patrat de pe malul sucevei era pazit cu strasnicie, probabil si ceva profit , aflu mai tarziu cum se termina ziua.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 11 Septembrie 2017, 02:01:04
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.