Prieteni Pescari

legislatie ACCES PESCUIT IN ZONA DE FRONTIERA

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 05:41:57 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: legislatie ACCES PESCUIT IN ZONA DE FRONTIERA  (Citit de 33477 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 15:19:19 »

Deschid acest topic nou, legat de aceasta lege tampa, consider eu, de acces a pescarilor sportivi , in apele de frontiera.
Cine o fi gandit aceasta lege  si care-ar fi scopul ?
Chestia cu'' schengen'' si securizarea frontierelor mi se pare o abureala de 2 lei, atata timp, cat in ultimele saptamani , am vazut toti cat de securizate sunt acestea! Risete
Ori noi, ca pescari sportivi deranjam anumite interese obscure si nocturne si nu se pot desfasura branconierii lor , din cauza noastra, sau cei ce fac trafic cu tigari?
Pun aceste intrebari, deoarece, inainte de '90 aveam acces in toate zonele si nu trebuia sa strangem ''cadabalacul'' seara si sa ne mutam la 500m de fasie!
Oare asta am castigat noi , in acesti ani pseudo-democratici, sa fim ingraditi in a ne practica pasiunea ?
As fi  total de acord sa fie amenzi extraordinare , pentru cei ce incalca legea, cu nr. de bete, carlige, peste retinut, curatenia etc, dar cu aceasta lege nu pot fi de acord! Trist
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #1 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 17:58:05 »

care e legea si cand a aparut?, se poate face o petitie in acest sens, pana la urma legile sunt facute de oameni pentru oameni
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:19:09 »

sau asa ar trebui sa fie...... Trist
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:35:54 »

@dorint:
Legea ce reglementeaza accesul in zona de frontiera nu s-a scimbat....cit despre securizarea front. faci confuzie intre punctele de trecere si frontiera "verde",si trebuie sa privesti lucrurile si din perspectiva pf.De acord legea poate fi inbunatatita ,dar din 90 pina acum sau scimbat multe.Nu vreau sa devin avocatul pf dar cunosc situatia din ambele perspective(pescar/pf)
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:41:33 »

Hai sa fim seriosi , cu securizarea frontierelor, vrei sa spui ca inainte de 90 nu erau securizate?
Ori noi aveam acces, dar acum cand localnicii , cu acordul lor setcuiesc Prutul noapte de noapte,se face trafic cu tigari sub umbrela pf( Inger),  ti se par c-ar fi mai securizate?
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:47:21 »

ai vrut sa spui ,cu concursul unora  de la pf.
« Ultima modificare: Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:54:26 de către geluiasi » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #6 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 18:57:20 »

daca aveti dovezi la DNA,
daca nu, nu mai mincati cacaturi aiurea
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 19:00:30 »

Pai din 90 pina azi sau schimbat rolurile:pina in 90 dormeam noi si pazeau ei si dupa  pazim noi si dorm ei.
@ gelu:
Eu din 2005  am vazut de 2 ori plasa in apa si erau pe malul moldovenesc.De cind cu salupele nu mai baga plase si nici curent...cit despre japca...e sport national
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 19:09:42 »

Discutia a mai avut loc pe acest forum .Iti aduci aminte isnaper ? Oricum tu nu poti sa fi total obiectiv din moment ce lucrezi la pf ! Oby,astea nu sint cacaturi aiurea,sint doar discutii aiurea .pentru ca oricum nu se va schimba nimic! DNA are alta menire decit sa se ocupe cu cacaturile astea...Alo,CNA, daca ma banati pe mine si n-o faceti si cu oby ma pling la CEDO Risete.
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 19:17:00 »

inainte de 90 cred ca erau destul de securizate frontierele,plus de asta  si localnici  aveau o contributie ,nimic si nimeni nu intra in zona fara stirea lor ,de asta nu inteleg unii de ce localnicii au alt statut ...
 (   era sa uit ,oby ! oare ai nevoie de cineva, sa te mai invete cum ar trebui sa te exprimi?)
« Ultima modificare: Sâmbătă 26 Februarie 2011, 19:29:57 de către geluiasi » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #10 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 19:25:46 »

multumesc amindurora pentru bunele intentii
eu STIU sa vorbesc dar mai ales CAND sa vorbesc
o seara buna
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 19:31:06 »

tocmai ai dovedit, ca nu stii...
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 19:46:18 »

Eu stiu ca tu stii (na ca am comiso!) sa vorbesti si chiar si cind  !Doar oare sti cum ?Nu incerci esperanto ,ca oricum e o limba mondiala pe care n-o cunoaste nimeni  Risete!Ca sa nu-ti mai spun ca despre noi,moldovenii,se spune ca avem limba lata si aspra  Risete! Sau poate mai bine prin semne :eu mai am sub ochiul drept semnul de la ultima noasta convorbire !
 o sara buna!
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 20:15:00 »

anul  acesta de exemplu  se  mai  poate ajunge cu  masina  pana  pe  malul  apei ....?
in sensul  asta  am  auzit  ca  se  vrea   o  lege  care  sa  interzica  accesul  auto  la mai  putin  de  500 m  de  fasie.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 20:29:24 »

si pana acuma era interzis accesul auto
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 20:31:32 »

depinde de zone, in zona BT  nu era nici o problema, dar nu trebuie sa ne mai mire nimic, fac ce vor in tara lui Papura Voda!
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 20:36:48 »

@sorin:
Pai daca o luam asa nici tu nu poti fi obiectiv ca esti de cealanta parte.........dar eu intii am fost pescar .........
Si uite un ex concret:sa zicem ca s-ar pescui noaptea(sa intimplat la iasi acum 3 ani),romanul tot roman e,vine si anunta ca se duce intrun loc,dar umbla toata noaptea(eventual dupa ce sa afumat bine") aiurea si pune pe umblat prin boscheti o armata de oameni care ar trebui sa faca altceva in acel timp si lasa "ferestre "infractorilor, si astea erau cazuri fff frecvente .....asa ca te las pe tine sa fii obiectiv.....
cit despre accesul cu masina  pe mal.........mai bine nu ca se lasa cu manele si mizerie asa ca daca vrei cu masina la balta cu bon Bere
« Ultima modificare: Sâmbătă 26 Februarie 2011, 20:38:50 de către lsnaper » Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 21:00:15 »

@isnaper:orice ,dar faptul ca sint de cealalta parte ...Cum? Esti sigur Cum? Si pentru ca sint azi pus pe "litere " ,te intreb cu vorbele inteleptului de la Silistea Gumesti :pe ce te bazezi ? Pai niciun om nu poate fi absolut obiectiv ! Asta (obiectivitatea) e treaba de calculator sau de Dumnezeu ! Eu am facut armata la graniceri si am conlucrat multi ani cu granicerii ,asa ca pot sa fiu si din acest motiv mai putin obiectiv ! Mi s-a spus de bine despre tine !
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 21:28:32 »

Ne trebuie cineva neutru sa ne arbitreze...... Cool
de cealanta parte adica pescar...poate nu mai inteles
« Ultima modificare: Sâmbătă 26 Februarie 2011, 21:30:15 de către lsnaper » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 21:35:42 »

Nu e corect sa generalizezi, te-as fi invitat oricand , sa vizitezi un loc unde-am pescuit eu si colegii mei, si daca gasesti ceva pe jos , in afara de ceea ce e  biodegradabil, sa mi se interzica accesul la Prut pentru totdeauna.
Nu toti dintre cei ce postam aici suntem manelisti si sacosari, stim sa respectam natura si locurile frumoase ce ni le ofera.
Cat despre altii care se comporta cum spui tu, NO COMENT!
Memorat
Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.069 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 08 Noiembrie 2017, 09:13:57
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.