Prieteni Pescari

legislatie ACCES PESCUIT IN ZONA DE FRONTIERA

Duminică 20 August 2017, 08:49:39 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: legislatie ACCES PESCUIT IN ZONA DE FRONTIERA  (Citit de 31878 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 22:08:32 »

@dorin: daca ai fi intrebat la PF de ce ai voie la Botosani si dincoace nu ai fi aflat; eu am intrebat ca multi altii si am aflat:la Botosani e considerata zona cu risc minim si zona turistica, pe cand Iasi si Vaslui e considerata zona cu risc maxim. Ca e stabilita corect sau nu nu suntem noi in stare sa ne dam cu parerea. Oricum cel putin in zona Vasluiului unde pescuiesc mai des chiar e normal sa fie zona de risc maxim la cate se intampla, si aici chiar si localnicii nu au curaj sa pescuiasca noaptea... rar daca se mai duce cate unul..., bineinteles e pila mare la PF; prefera sa lase plasele si perimetrele peste noapte decat dosar penal.
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 22:34:24 »

habar nai radyus cum se trec noaptea tigarile in zona botosaniului
  aduti aminte anul trecut la stiri de nebunul care tragea cu pistolul automat si n-a fost prins nici in ziua de astazi.
  oricum ei se feresc de grupurile de pescari dar de cand cu legea noaptea liber va fi mai rau.

v-om pescui pe intern sau privat in noptile calduroase si pline de tantari.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 22:49:48 »

botosaniul e si zona turistica din cauza lacului din cauza asta e voie sa stai noaptea.
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 23:02:51 »

asta a fost anul trecut. mi-as dori ca anul asta sa fie la fel

ex la iasi unde nici anul trecut nu se putea pescui noaptea.

de curiozitate am sa intreb pilele, chiar nu se poate?
 sa bat drumul de la suceava de dimineata si seara sa vin inapoi, e cam peste mana

Postat pe:: Sâmbătă 26 Februarie 2011, 22:58:53

as dori ca bigogabi sa-mi confirme daca s-a pescuit sau nu anul trecut noaptea pe prut , ca tot nu are somn la ora asta.

cu ocazia asta i-mi verific si sursa...
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 23:08:58 »

in iasi si vaslui numai cei cu pile au pescuit noaptea
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Sâmbătă 26 Februarie 2011, 23:19:15 »

na vezi , la bt e alta ciorba, dar dupa ce-am vizat pe anul asta PG-ul mi s-a transmis prieteneste ca pot sa-mi suflu mucii noaptea tocmai la 500 m in spatele fasiei.

om trai si om vedea , ca pana dupa prohibitie slabe sanse sa ramana vreunul peste noapte pe acolo
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #26 : Duminică 27 Februarie 2011, 10:16:41 »

Pe de alta parte prevederile astea o sa dea o mai mare libertate traficantilor si transfugilor, de peste Prut, pf nu poate acoperi o zona atat de intinsa , pe unde erau dispusi pescarii, cu tot cu termoviziunea lor.
Eu personal le-am adus plocon, prin 2004, celor de la Romanesti 2 transfugi sudanezi, care au fost trecuti peste prut de moldoveni, spunandu-li-se ca partea asta este ''England''.Ei saracii, slabi cu geografia, au mai platit si cate 500 $ de om.
Episoade de astea n-o sa se mai poata intampla, cand noi vom fi izgoniti la 500m de fasie si chiar daca as vedea ceva , nu m-ar mai interesa,atata timp cat pf nu ne va mai permite accesul dupa fasie noaptea,nu-i treaba mea asta!  Cool
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Duminică 27 Februarie 2011, 11:51:06 »

O alta discutie ar fi si faptul ca in BT, nu prea exista'' fasie de protectie'', ori noi cum vom sti unde ar trebui sa campam noaptea?
Conform legii:Fasia de protectie: ''Fasia de teren constituita de-a lungul frontierei de stat in scopul protejarii semnelor de frontiera si asigurarii controlului accesului in apropierea liniei de frontiera. Aceasta are o latime de 20 metri si incepe de la linia de froniera spre interior.'' , dar daca aceasta nu exista?
Am intrebat la cei de la pf si mi-au spus ca intretinerea fasiei este obligatia primariilor , iar acestea cum sunt majoritatea falimentare, ma indoiesc ca la primavara ,s-or apuca de masuratori , de arat, discuit , grapat fasia.  In majoritatea locurilor, aceasta fasie nefiind intretinuta in ultimii 20 de ani , ori este invadata de boscheti sau pur si simplu, datorita inundatiilor, a disparut, fiind inghitita de ape ,cu tot cu maluri.
Asa ca , vom vedea cum va fi cu accesul..... sugubat

« Ultima modificare: Duminică 27 Februarie 2011, 11:53:07 de către dorint » Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #28 : Luni 28 Februarie 2011, 08:33:21 »

in iasi si vaslui numai cei cu pile au pescuit noaptea

aici trebuie sa contrazic-in urma cu 2 ani s-a pescuit pe noapte o perioada ,trebuia doar sa treci pe la pichet sa anunti zona unde mergi la pescuit...
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Luni 28 Februarie 2011, 09:39:08 »

pescuiesc de vreo 4 ani pe prut la vaslui si la iasi din studentie si la botosani de prin liceu...nici atuncea nu lasa noaptea pe mal... cu nici un pichet sau alte chestii...doar prin relatii.. si de fiecare data am intrebat daca am voie sau nu si acelasi raspuns.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Luni 28 Februarie 2011, 09:42:50 »

in zona BT n-am avut aceasta problema niciodata, poate pentru motivul ca suntem cunoscuti in zona si uneori i-am si ajutat, sper sa fie intelegatori si anul acesta, chiar daca legea nu e.... Tac
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Luni 28 Februarie 2011, 11:47:23 »

Nu e corect sa generalizezi, te-as fi invitat oricand , sa vizitezi un loc unde-am pescuit eu si colegii mei, si daca gasesti ceva pe jos , in afara de ceea ce e  biodegradabil, sa mi se interzica accesul la Prut pentru totdeauna.
Nu toti dintre cei ce postam aici suntem manelisti si sacosari, stim sa respectam natura si locurile frumoase ce ni le ofera.
Cat despre altii care se comporta cum spui tu, NO COMENT!
Niciodata nimeni din cei ce am discutat nu a lasat gunoi pe mal, nu asculta muzica la maximum dar totusi daca te duci in weekend la pescuit se intimpla si chiar foarte des....asa ca nu trebuie sa generalizez eu ca o fac "activitatile " si frecventa lor pt mine.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Luni 28 Februarie 2011, 12:00:14 »

Te cred ''isnaper'', am avut nu de putine ori discutia aceasta cu momarlani, care tocmai plecau, dupa ce si-au umplut burtile cu bere si gratar, dar si cu pf, de ce nu reactioneaza , amendandu-i sau chiar interzicandu-le accesul in zona! Suparat
Asemenea indivizi, chiar nu merita sa strice si sa-si bata joc de extraordinarele peisaje si locuri de pescuit.
O greseala, sau nu stiu cum sa-i spun , este si usurinta cu care se gasesc scule de pescuit acum,fata de anii dinainte de '90, usurinta cu care se elibereaza permisul de pescuit, oricui, chiar daca-i branconier, nepasarea cu care trateaza unele asociatii(gen AJVPS si nu numai!) membrii sai , pe care-i vede doar cand le incaseaza banii, in rest....nu mai conteaza.
Si nu in ultimul rand conteaza educatia respectivului individ, dar cum la noi acum se promoveaza in special maneau, incultura, pipitele si cocalarii, ne mai  mira faptul ca fac ce fac pe malul apei? Suparat
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Luni 28 Februarie 2011, 12:50:08 »

Pai nu exista lege prin care sa il amendeze pe "gogau" ca da muzica la maxim.....ca e in padure si nu ar deranja pe nimeni......pt mizerie si resturi pot fi amendati....dar de interzis sa mai aiba acces nu prea se poate.
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Luni 28 Februarie 2011, 22:39:23 »

am cautat intotdeauna cele mai salbatice locuri , masina ascunsa , tufe taiate si facut carare si loc de pescuit.  garantat nu vei gasi acolo chiloti si tampoane abandonate

in zonele cu picnic in primul rand apa e INTOXICATA iar tu vrei sa pescuiesti ?

ai simtit vreodata mistretii in spatele tau in tufe ? senzatia e mai tare decat orice drill.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Luni 28 Februarie 2011, 22:45:37 »

aia  nu  erau  mistretii  frate..........eu  eram  asteptam  sa  pleci  sa  ti  iau  locul...Smiley
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Luni 28 Februarie 2011, 22:47:28 »

sa te vad glumind dupa ce-ti trec printre bete.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Marți 01 Martie 2011, 02:33:50 »

mah eu am impresia ca tu ai plantat cosuletul cu viermi sau malai in tufe mah Smiley)
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Marți 01 Martie 2011, 04:48:33 »

lume rea domnilor , radeti de necazu omului adica , daca el vrea sa stea in tufe,,,

poate stie el ceva...
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #39 : Marți 01 Martie 2011, 09:48:32 »

Pai nu exista lege prin care sa il amendeze pe "gogau" ca da muzica la maxim.....ca e in padure si nu ar deranja pe nimeni......pt mizerie si resturi pot fi amendati....dar de interzis sa mai aiba acces nu prea se poate.
acusi apare legea PICNICULUI  Rinjet sugubat Aplauze
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 28 Mai 2017, 12:54:39
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.