Prieteni Pescari

O PROSTIE "EFICACE" INVENTATA DE RUSI-"TRIUNGHIUL"

Marți 26 Septembrie 2017, 06:54:40 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: O PROSTIE "EFICACE" INVENTATA DE RUSI-"TRIUNGHIUL"  (Citit de 16525 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
cata31
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 27 Februarie 2011, 14:20:28 »

Nu stiu daca prin zona Moldovei se practica acest tip de braconaj , dar in schimb in Maramures e la ordinea zilei sa aiba cineva "triunghi"....Problema mai mare e ca nimeni nu face nimik in sensul acesta , cel putin aici....cu prostia asta se prind pestii cei mari si ramane puietul...deci ca urmare clean sau mreana mare sau scobar mare au cam disparut din apele Maramuresului istoric...Taxa de pescuit o platim mai mult pt a pescui pe Tisa...unde si aici se braconeaza cot la cot cu politia de frontiera....nici nu stiu ce sa mai zic , sau sa mai fac....ma apuc de pescuit pe balti private...e pierdere de timp pescuitul natural pe rauri...!!! Ma intreb daca si in partea Moldovei se practica acest sport de c.c.t....
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #1 : Duminică 27 Februarie 2011, 14:31:42 »

da se braconeaza la greu si in moldova cu asa ceva numai ca la noi se numeste ecran.din pacate nu ne luptam numai cu pestii cum ar trebui ne luptam si cu morile de vant numit braconaj.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 27 Februarie 2011, 14:33:12 »

Acusica, cand urca scobarul la bataie pe raurile interioare, e raiul branconierilor-prind cu sacul la ecran! Suparat
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 27 Februarie 2011, 14:36:23 »

prezidente , atata timp cat judecatorii ii pun pe liber pe acesti indivizi , nu v-om avea nici-o sansa in fata lor.
  traim cu speranta ca generatiile viitoare , in functie de educatie , vor scapa de asa ceva.
Memorat
Oliver URSU
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Oriunde pe rau

« Răspunde #4 : Duminică 27 Februarie 2011, 15:25:24 »

Sa vad AJVPS Botosani... ce masuri iau.
Asa e la vale de barajul Rogojesti. plin. ecranu e minciuna de acum. setca de pe un mal pe altul e la putere!
( din motive lesne de inteles am cenzurat fata celui surprins in prim plan )
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
cata31
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 28 Februarie 2011, 08:00:57 »

Asa e la vale de barajul Rogojesti. plin. ecranu e minciuna de acum. setca de pe un mal pe altul e la putere!

Frumos....banuiesc ca individul acela nu prinde peste pentru simplu trai ci pentru a se imbogati de pe urma lor..si ne miram ca nu sunt pesti ca si in celelalte tari...unde doldorosesc raurile de pastrav , clean si alte specii...la noi e o lupta continua dupa captura , pe cand pe dincolo gasesti capturi la tot pasul...asta este ROMANIA si e o rusine...
« Ultima modificare: Luni 28 Februarie 2011, 08:05:56 de către cata31 » Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #6 : Luni 28 Februarie 2011, 08:40:40 »

Stai linistit, AJVPS Bt sigur nu va face nimic...acu cativa ani am fost personal la ei si le-am atras atentia ca pe baraj la Bucecea toata lumea pune plase fara nici o grija, si ca ar fi normal ca ei sa faca ceva, ca lor le platim cotizatia...m-au trimis sa fac reclamatie la Politia Bucecea. Dupa aia am auzit de la pescari ca maestrul de ceremonii pe acel baraj e paznicul de vanatoare...angajat al AJVPS BT...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 28 Februarie 2011, 09:07:41 »

asta nu e acelasi filmulet , care l-a postat si ''SOLLO'' acu catva timp?
Nu ca n-ar fi branconieri , dar parca am mai vazut aceste imagini.  Police-lipsa reactie!
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 28 Februarie 2011, 10:11:31 »

am o curiozitate: ce e ala triunghi/ecran? sa stiu sa-l recunosc cand il vad . . .
Memorat

blog.adyy.org
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 28 Februarie 2011, 11:48:45 »

este un triunghi din plasa monofilament cu ochiuri mici, care are la baza o tija de metal ca si lest, care se leaga la capatul unui bat de pescuit. Suparat
Sa nu care cumva''ADYY''  sa treci de partea cealalta..... sugubat
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 28 Februarie 2011, 12:53:36 »

nu vai, stai linistit. am mare boala pe braconieri.
ma gandesc serios la o metoda de casapire a lor la "fata locului".

de mai multe ori pe vremea cand dadeam la pastrav, vedeam diversi "romani adevarati" prinzind pastraviori cu mana prin paraiele de munte. si ma tot gandeam (si inca ma gandesc) la o "solutie" pentru ei . . .
Memorat

blog.adyy.org
imbirvanescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Luni 28 Februarie 2011, 13:27:26 »

ADDY,hai sa fim obiectivi:pastravii din piraiele de munte n-au disparut din cauza ' romanilor adevarati' iti spun eu sigur ci din cauza rumegusului de la forestoarele chiaburilor care-l arunca in albia mai tuturor piraielor.
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 28 Februarie 2011, 14:02:03 »

depinde de loc. in unele e cum zici tu, in altele datorita despaduririlor care duc la viituri dupa fiecare ploaie, pescuitului abuziv si braconajului.
« Ultima modificare: Luni 28 Februarie 2011, 14:03:43 de către adyy » Memorat

blog.adyy.org
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 28 Februarie 2011, 14:17:56 »

bai daca si de aia care prind pestele cu mana va luati!!!! sincer mi se pare cel mai natural mod de a prinde peste!!! si nu e deloc braconaj.
Memorat
adyy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 28 Februarie 2011, 16:24:16 »

mah, la pastrav e alta treaba.

paraiele sunt mici, pestele creste si se dezvolta mult mai greu ca la ses (comparativ cu carasul, bibanul, obletele, etc. se dezvolta ca paduchii comparativ cu pastravul), bajetzii cu mana iau absolut tot de la 5 cm in sus, prind pana obosesc si nu au nici o limita la numarul capturilor . . . mai ales ca multi si deviaza in prealabil cursul apei inainte sa se bage cu mana . . .

poate ca pescuitul pestelui cu mana intr-o balta de cateva hectare nu o fi braconaj - poate o fi mai sportiv - dar intr-un parau de munte e altceva.

e drept ca nu ei sunt pericolul principal, dar au un aport.
Memorat

blog.adyy.org
cata31
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 28 Februarie 2011, 16:29:13 »

bai daca si de aia care prind pestele cu mana va luati!!!! sincer mi se pare cel mai natural mod de a prinde peste!!! si nu e deloc braconaj.
Hai sa fim realisti...cu mana nu poti spune ca e braconaj..nu poti distruge fauna acvatica nici daca stai 1 an sa prinzi cu mana...la inceput de existenta cum crezi ca s-a pescuit? cu fire monofilamente...Smiley?...as fi chiar bucuros sa lase triunghiul si sa se apuce sa prinda pestii cu mana..Smiley....problema cu braconajul (parerea mea) este asemanatoare cu FEBRA VAMESILOR DIN TARA , adica seful de pe AGVPS e mana in mana cu braconierii...nu ai cui sa i spui ce ai vazut sau ce ai patit ca te trimite sa vb cu politia , iar politia spune ca nu e de competenta ei...si asa ajungi sa vb singur...la noi in zona noastra problema este ca "taranii" de la sate au foarte clara impresia ca si apa e "intabulata" odata cu pamantul pe care il detine...poi daca scoate 10 m de fir cu curent din casa si il baga in apa?Cum???( am vazut cu ochii mei) , si chiar un baiat a murit din cauza asta (facea bietul baie)...ce sa mai zici de CARBIT si CLOROFORM aruncat pe ape....dezastru....maluri pline de GUNOAIE...ce sa mai !!!! putem povesti la nesfarsit ca doar atat putem face sau sa ne resemnam pe lacuri private....ca si mine...
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Miercuri 02 Martie 2011, 06:58:29 »

Ba chiar au disparut din cauza acestor tarani cretini, un caz concret , undeva langa Vama(sv), pe un parau care cobora din munte , pastrav, in toata splendoarea lui, il admiram in fiecare an cum muscarea seara, mergand in zona la hribi. Smiley
De vreo 3 ani, paraul mort, anul trecut am intrebat un localnic cunoscut si mi-a zis de  cativa ''romani destepti''-localnici, in sept. cand era urcat la bataie au varsat la izvoare cateva sticle de clor........si povestea s-a incheiat! Suparat
Dar bine inteles este doar una din cauze, rumegusul intr-adevar a fost cauza nr.1, acum nu mai este ca-l cumpara EGGER-ul.
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #17 : Miercuri 02 Martie 2011, 09:52:57 »

Ii vad aproape zilnic pe Bahlui. Uneori, imi fac timp si-i pozez, pentru ca imediat sa dau mailuri la politie, jandarmi, anpa, mediu.

Daca am face mai multi asta, va asigur ca autoritatile vor fi obligate pana la urma sa raspunda. Mie personal mi-au raspuns doar politia si jandarmii. Politia a spus ca intocmit cateva dosare cu N.U.P., au confiscat unelte iar jandarmii si-au declinat competenta. Dar e mai mult decat nimic. Chiar daca scapa de puscarie, macar ii speriem si-i rarim!
  Ieseni, ganditi-va la asta!

Memorat

let`em live, they are part of the game!
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #18 : Miercuri 02 Martie 2011, 09:54:44 »

Eu cred ca controalele, chiar si de forma, fara confiscari sau alte acte violente, vor avea un efect mult mai puternic...vor arata ca de ape se ocupa cineva, ca nu-s la liber...
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Miercuri 02 Martie 2011, 10:03:46 »

''Oliver'' nu am inteles de ce ai cenzurat ''fataul'' branconierului din clip, eu zic ca ar trebui sa-l vedem toti si poate unii dintre noi il vor recunoaste si-l vor ''ajuta'' sa devina pescar sportiv , c-un sfat , cu o ''mangaiere''....etc Suparat
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 06:24:53
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.