Prieteni Pescari

Despre conduita in pescuit - split din Pescuit la Mreana

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 05:44:02 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Despre conduita in pescuit - split din Pescuit la Mreana  (Citit de 17500 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

« : Vineri 04 Martie 2011, 12:17:50 »

Isnapere tata, cine vrei tu sa mai dea si drumul la pesti....Cum??
Aia care pescuiau la bolo si care aveau tunele de 3m fiecare..?
"prietenii stiu la cine ma refer"   Smiley
De asta la Badarai vin pescari din SV, de mult peste ce s-a eliberat pe apa Sucevei si de mult peste ce au acolo!!!
Dar probabil ca sunt eu nebun!
Nu "pescaricii" au distrus puetul prin supracantitati si pescuit prin scule interzise, problema e de la rumegus!!!!!!   Smiley)
Bai desteptilor, eu cand eram copil pe Dumbrava am avut o partida memorabila de ciortan si carasel tocmai fiindca intr-un loc, au aruncat paznicii din ferma 2 roabe de rumegus!!!!!!!!!!!!
Si din Prut o sa se rareasca pestele tot din cauza rumegusului!! Smiley)
Cine stie situatia de la Stanca de pe barajul de linistire stie despre ce vorbesc!!!!!!
Ce pesti se prindeau acum 5 ani si ce se mai prinde acum?Cum?Cum???
Dar probabil ca eu nu sunt normal si visez sa mai am si peste in Prut si maluri curate...si manelisti spanzurati de co{beep}ie in copaci....
« Ultima modificare: Vineri 04 Martie 2011, 20:35:37 de către oby 1 » Memorat

CiprianP
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 04 Martie 2011, 17:21:07 »

cipcop postarea  ta  e  mai mult  decat rautacioasa
nu  stiu  cat  de   mare  pescar   esti  cu  atat  mai  putin   stiu  daca  ai eliberat  vre  un  peste  in  viata  ta .
acu  afla  si tu ca  tunelu  ala   are 3  m  nu  sa  il  umpli  de  peste   ci ptr   ca  pestele  sa  aiba  spatiu    acolo  nu  sa  il  inghesui intr un  juvelnic  mic  de  sarma  sa  moara  sufocat.
esti  prost  informat  la  cantitatea  de  peste   existenta pe  raul  Suceava ....Smiley
este  scobar in cantitati  industriale ,si  se  prinde  foarte  bine ,in  ultima perioada  sa  refacut  frumos  si mreana si  da  daca  nu  va   mai   fi  pescuita excesiv  cu  ecranul  si plasa  de  pe  un  mal  pe  altul   raul  suceava va  avea  peste  frumos  in  urmatorii ani

Postat pe:: Vineri 04 Martie 2011, 17:08:28

de  ce  nu  pui  tu cipcop  niste filmari de  ale  tale ....in  care sa  arati capturile si   eliberarea  lor ,  asa  poate  ai  fi mai credibil.
si aia   cu  crapii  care  au venit la  rumegus   si  i ai prins   tu  Smiley   e  tare  de  tot .
afla   si tu ca  rumegusul  e  chiar toxic ptr  ape .  si  se dau  amenzi  mari  ptr  cei  care  deverseaza   asa ceva  pe  malul   unei ape.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 04 Martie 2011, 17:35:35 »

Scuze sollo :sint prevazute in legi amenzi mari ptr.deversarea de rumegus (si nu numai)...dar cine sa dea amenzi ? Cei de la mediu ? Nu i-am vazut pe malul apelor ! Din pacate!
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 04 Martie 2011, 17:54:26 »

Aia earu ciortani si carasi rozatori de lemn ( specii din neamul  castorului ) care a disparut din fauna acvatica din Romania, ultimii au fost prinsi la Dumbrava in urma cu multi ... multi .... multi ani.
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 04 Martie 2011, 18:40:05 »

Nu am ce sa demonstrez pentru nimeni!
Cine ma cunoaste stie si cat peste am eliberat la viata mea.
Nu am pretentia ca sunt pescar (mai am de invatat oricand in acest domeniu), insa sunt in mod sigur mai pescar decat unii de pe acest forum..asta e o alta discutie.
Remarca cu tunelul de 3m este "o datorie" pe care o am catre cineva de la Suceava si trebuia sa fie un semnal pentru el. Nu spun ca printre suceveni sunt doar pescari care rad tot insa din experienta pe care am avut-o cu cei care vin in Iasi sa pescuiasca nu am vazut niciodata pe nici unul sa elibereze vre-un peste.
Faza cu rumegusul este reala, nu am gasit nici pana azi vre-o explicatie; si stiu ca in legislatia de mediu sunt amenzi pentru deversarea rumegusului, deci banuiesc ca nu este ok pentru peste.
Am exagerat dar stiu ca ati inteles ce voiam sa spun: nu doar rumegusul este o problema ci SI FAPTUL CA SUNT MULTI CARE NU RESPECTA DIMENSIUNILE SI CANTITATILE LEGALE.
Daca este atat de mult peste in apa sucevei, de ce dracu au ajuns echipaje de sucevani pana la Badarai la partide de pescuit?Cum?? Si nu odata..?!? Si mai ales de ce au plecat cu saci de peste?? (asta cand au prins Smiley )
Dupa cum spuneam, probabil ca m-am tacanit eu......Smiley
Memorat

CiprianP
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Vineri 04 Martie 2011, 18:48:17 »

pai daca tot n-ai nimic de demonstrat sterg filmuletele alea ca imi ocupa loc pe card inainte de noul sezon Jamaica
ps. ai dat-o in fasole rau cu rumegusu Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 04 Martie 2011, 19:09:50 »

Obeule....sa-l intrebi pe Bogdan varmiu de faza cu rumegusul (eram cu el acu vre-o 15 ani pe Dumbrava in ferma). Stii foarte bine ca exagerez uneori...in speranta ca daca bat seaua..pricepe iapa! Smiley
Si apropos de filme....daca vrei tu sa urci cateva ...ai acordul meu....dar cu grija...ca vreau sa mai pescuiesc pe acolo si anul asta! Si nu vreau sa pescuiesc dintre gunoaie!
Eventual poti sa le spui si baietilor ca eu nu mananc peste DELOC!  Smiley
Memorat

CiprianP
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #7 : Vineri 04 Martie 2011, 19:24:23 »

Parca sunt niste postari de ale lui LucianR reloaded.Lauda  de sine si vehementa . Aici,in plus, se pare ca cel ce posteaza are circumvolutiunile aplatizate
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Vineri 04 Martie 2011, 19:52:47 »

adica cei ce mananca peste prins sunt niste criminali sau cum?
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 04 Martie 2011, 20:08:14 »

Am vazut si io saci pe la Badarai. Pe mal erau masini cu nr de Suceava.

Rup sucevenii... si nu numai la Badarai, mai vin niste echipaje si pe la Stefanesti - fani ai pescuitului industrial cu bolognesa.
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 04 Martie 2011, 20:27:51 »

Nu am nimic cu cei care mananca pestele prins.
Ideea e ca daca nu mananc peste e suficient sa duc acasa 2-3 pesti pe an de pe Prut si atat.
Cata_60: nu inteleg de ce iti permiti sa ma jignesti atata timp cat tu nu erai invitat la discutie, dar probabil ca ai sa-mi explici!
Sa ne intelegem....eu unul am o problema foarte mare cu cei care pescuiesc cu sacul gasind tot felul de justificari si doar atat! Nu am facut referire  decat la acele persoanele de genul asta asa ca chiar nu inteleg de ce se simt unii, care au pretentia ca sunt pescari sportivi!
Memorat

CiprianP
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 04 Martie 2011, 20:34:54 »

am facut prima data abuz de functia mea de moderator Evil
lasati mreana ca e un peste foarte frumos
si datii aici cu frustrarile
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 04 Martie 2011, 20:43:56 »

Oby,cum e in master Risete?Unde e etapa de mreana?
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 04 Martie 2011, 20:45:35 »

Ai vazut cum te-am facut sa muncesti!!   Smiley
Treci la treaba si nu mai freca frunza la caini mai moderatorule!!??
Acu sper sa nu spui si tu ca-s "trepanat" ca ma las de meserie!!
Smiley)

Memorat

CiprianP
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 04 Martie 2011, 20:50:41 »

Am vazut si io saci pe la Badarai. Pe mal erau masini cu nr de Suceava.

Rup sucevenii... si nu numai la Badarai, mai vin niste echipaje si pe la Stefanesti - fani ai pescuitului industrial cu bolognesa.

Iar incepem discutia asta nesfarsita despre stilurile de pescuit: unii dintre cei care posteaza aici chiar au o problema in a intelege acest stil de pescuit, dar asta nu le da dreptul, consider eu ,sa atace , ori de cate ori au ocazia , pe cei ce practica acest stil ! Trist
V-am mai invitat de nenumarate ori sa veniti sa invatati de la noi, cum si eu sincer as vrea sa invat de la voi ''spinning'', nu vad unde e problema , de sunteti asa recalcitranti? Plictisit
Noi in loc sa avem discutii constructive, sa ne vedem interesul de pescari, muscam unii din altii, ca o haita de caini turbati! Suparat
Eu inteleg ca iarna a fost lunga si unii sunt ''afectati'', dar mai degraba .....hai la PRUT!
Eu maine vreau sa incerc platica , babusca la copca, in lac!
Un biban la dandineta, pestisor...... sugubat
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 04 Martie 2011, 20:51:05 »

nu esti trepanat dar esti prea scandalagiu
si nu indrepti tu lumea doar iti omori neuronii
in alta ordine de idei, pe cind eram pustan pe dorobanti se mergea ori pe jos ori cu autobuzul
la primul autobuz se fugea dupa locuri...un mos a fugit ultima data... are si semn pe mal
nu mai pune atita patima ca nu merita si nici cu coroane si luminari nu am chef sa vin
Memorat

cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #16 : Vineri 04 Martie 2011, 21:18:22 »

Cata_60: nu inteleg de ce iti permiti sa ma jignesti atata timp cat tu nu erai invitat la discutie, dar probabil ca ai sa-mi explici!

Am vrut sa spun ca aceste posturi ale tale nu pot decat sa genereze replici mai mult sau mai putin muscatoare din partea unora,care se pot simti jigniti.Asa cum erau cele ale lui Lucian.
 Faptul ca tu in creierul tau poti sa crezi ca pe un forum public poti sa interzici unuia sau altuia sa participe la o discutie (ai pt asta mesageria privata,daca vrei sa porti un dialog cu cineva) denota exact chestia cu circumvolutiunile aplatizate
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 04 Martie 2011, 21:21:29 »

cata, hai ca trage platica pe Volovat!
N-are rost sa te enervezi.....

Am vrut sa spun ca aceste posturi ale tale nu pot decat sa genereze replici mai mult sau mai putin muscatoare din partea unora,care se pot simti jigniti.Asa cum erau cele ale lui Lucian.
 Faptul ca tu in creierul tau poti sa crezi ca pe un forum public poti sa interzici unuia sau altuia sa participe la o discutie (ai pt asta mesageria privata,daca vrei sa porti un dialog cu cineva) denota exact chestia cu circumvolutiunile aplatizate
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 04 Martie 2011, 21:44:25 »

Recalcitrant? ce ala?

Dorine tata, mi se pare mie sau folosesti niste notiuni pe care nu le stapanesti foarte bine?
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 04 Martie 2011, 21:52:53 »

azu.........
RECALCITRÁNT, -Ă, recalcitranți, -te, adj. Care se opune, care nu se lasă convins; încăpățânat, îndărătnic, nesupus.
cauta in DEX tata ,  nu  te  fa  de  rusine .... cat era  sa  cauti  ce  inseamna  cuvantul in loc  sa  dai cu ,, bata,,..........Smiley)
am  facut  varza  topicul asta   de  mreana
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.069 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 08 Noiembrie 2017, 02:48:46
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.