Prieteni Pescari

Despre conduita in pescuit - split din Pescuit la Mreana

Marți 26 Septembrie 2017, 06:56:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Despre conduita in pescuit - split din Pescuit la Mreana  (Citit de 16937 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

« Răspunde #20 : Vineri 04 Martie 2011, 21:57:56 »

Bai fratilor!
1. A spus cineva ca Bolo e nu stiu cum..?
2. De ce aruncam cu noroi in bolo...ma rog..? Pentru faptul ca unii din practicanti rad tot ce misca..? Daca asta problema nu e problema stilul, ci oamenii!!
3. Pantru a retine 3-4 pesti nu ai nevoie de juvelnic de 3m. Poti elibera pestii prea mici imediat dupa ce ii prinzi...nu?
4. Cata_60: arata-mi unde ti-am interzis accesul la discutie! Am spus ca te-ai autoinvitat cu o injurie, dupa ce in prealabil am specificat cu cine am problema si nu arai tu vizat! Chiar daca creierul meu nu e foarte "ondulat", asta apune foarte multe despre educatia ta! Sa stii ca pot si eu sa te injur, dar din respect pentru site nu o sa ma cobor la nivelul tau!
5. Faptul ca unii pescuiesc, la bolo sau la feeder, sau oricum altfel,  cu sacul pe apa publica nu inseamna ca as vrea sa invat ceva de la ei. Faptul ca sunt masini de Suceava cu pescari vazuti de mine cu juvelnice mari cu peste subdimensionat inseamna ca nu inteleg stilul bolo??? Nu inteleg mania acestora de "flamanzi" si disperarea cu care "isi tin" locurile cate 2-3-4 zile unii altora!!!!! Asta nu inteleg!!!
6. Oby, ma consum pentru ca m-am saturat si m-am scarbit de prostie si incompetenta din Romania, si de atitudinea asta: las-o ba ca merge-asa! Chiar daca unii ma injura,sper ca macar unii sa inteleaga ce vreau sa zic si sa se gandeasca un pic!  Mai stii faza cu moldovenii si cu avatii? (pana la urma am reusit sa-i fac sa elibereze si ei ceea ce era sub juma de kil). Da-mi voie sa sper ca un sucevean are mai multa minte decat basarabean! Smiley)
Memorat

CiprianP
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Vineri 04 Martie 2011, 22:05:29 »

Recalcitrant? ce ala?

Dorine tata, mi se pare mie sau folosesti niste notiuni pe care nu le stapanesti foarte bine?
ti-a raspuns ''sollo''.....pentru unii e ''grele'' gramatiku sau DEX-ul , daca stii ce e ala!
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Vineri 04 Martie 2011, 22:15:36 »

Bre sollo, la ce naiba ma opun eu?

Ca nu-mi place de fomistii aia ce vin la pescuit sa-si umple burdihanele cu scobari?

Io inteleg ca niciunii nu respectam legea la milimetru, deh' suntem romani. Dar cand pleci acasa de la Badarai cu jumate de portbagaj de scobari ....

Dati-mi voie sa  nu fiu admiratorul acestei specii de nehaliti!

Postat pe:: Vineri 04 Martie 2011, 22:13:36

Recalcitrant? ce ala?

Dorine tata, mi se pare mie sau folosesti niste notiuni pe care nu le stapanesti foarte bine?
ti-a raspuns ''sollo''.....pentru unii e ''grele'' gramatiku sau DEX-ul , daca stii ce e ala!

Bah, tie ti-a zis cineva de cuvantul asta, asa-i ?
 A uitat sa-ti explice in ce context sa-l folosesti.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Vineri 04 Martie 2011, 22:18:16 »

Bre sollo, la ce naiba ma opun eu?

Ca nu-mi place de fomistii aia ce vin la pescuit sa-si umple burdihanele cu scobari?

Io inteleg ca niciunii nu respectam legea la milimetru, deh' suntem romani. Dar cand pleci acasa de la Badarai cu jumate de portbagaj de scobari ....

Dati-mi voie sa  nu fiu admiratorul acestei specii de nehaliti!

Postat pe:: Vineri 04 Martie 2011, 22:13:36

Recalcitrant? ce ala?

Bah, tie ti-a zis cineva de cuvantul asta, asa-i ?
 A uitat sa-ti explice in ce context sa-l folosesti.

e greu cu tine....ma duc la culcare , ca maine dimineata voi fi pe Prut, pe cand tu vei ''blinkeri ''...in cada!
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Vineri 04 Martie 2011, 22:27:18 »

Sa-nteleg ca tu esti ala care face regulile iar eu sunt ala recalcitrant si nu vreau sa mi le insusesc?

E greu cu mine...

Sa mor de ras, nu alta!
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Vineri 04 Martie 2011, 22:48:16 »

Si uite asa am revenit de unde am plecat...... nu sunt avocatul nimanui dar...
Ce zice cip e cam adevarat, din mai multe zone din bt si Is se pleaca cu zecile de kg de peste sub si peste dim. legale.Problema nu  e stilul la care e prins ,(pt cei ce nu pricep ) ci faptul ca se pescuieste aproape industrial si sa recunoastem ca la bolo nu prea poti sa selectezi pestele ca dim.,dar un pescar cu"coloana" elibereaza ce nu e conform....parerea mea.
Din "greseala" cele mai multe vehicule care aduc pescari in aceste zone sunt cu nr de Sv...trageti voi concluziile.
Mai stiu din surse sigure ca in badarai este un tip care are magazinul de vi-a-vis de drumul ce duce la prut ,care e angajatul baietilor la curatat peste(pt ca se prinde atit in cit nu mai incape nici in tunelele de 3 m).Asa ca ,parerea mea aici trebuie lucrat...la mentalitate....nu conteaza ca dai la bolo,feeder,aruncator,sau spinning.
« Ultima modificare: Vineri 04 Martie 2011, 22:50:00 de către lsnaper » Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 01:37:58 »

Daca imi dati voi exemplu de tara gen Romania ca dezvoltare economica care face ceea ce fac englezii sau spaniolii sau eu stiu care tara civilizata in ale pescuitului... Nu putem avea pretentii ca peste noapte sa devenim nush cum.. aia s-au imbuibat tot pe spinarea unor sarantoci ca noi si au fite de aristocrati si isi permit sa afiseze in masa anumite comportamente. La noi cam slabe sansele din nspe mii de motive si nu are deloc sens sa se dezbata aceasta problema ca e ca si cum ai vb de ce culoarea neagra e neagra si nu e alba. Asta e, tre sa incercam sa acceptam ca asta e tara in care traim, si nu putem sa o schimbam radical, ca nu ai cum. Insa incetul cu incetul cu pasi mici de bebei poate s-o mai carpi pe ici pe colo si cine stie ce o iesi.
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 05:49:46 »

Si oare "ceilalti" cum au ajuns la gradul asta de respesct pentru natura? In mod sigur cu ciomagul ! Legi avem dar alea sint pentru aruncat praf in ochii occidentului nu pentru a fi aplicate !Tot vorbiti de SV si IS !Dar cosasii din BT? Aia sint mari,da' mari de tot,maestrii ai coasei !Si stim ca "pescuitul"la coasa e cel mai legal pescuit! Nu foamea e o justificare ! Politica pasilor marunti care de fapt e un pas inainte si doi-trei inapoi ,nu va fi niciodata o solutie !Toleranta si intelegerea :balcanisme criminale!
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #28 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 08:24:57 »

oare ce ar fi facut englezii ,daca ar fi trait in romania ?cu siguranta ar fi lasat locurile de pescuit mai curate ,dar in privinta pestelui nu stiu ce sa cred ,atat timp cat ei nu  consuma crapul ,sau alte specii de ciprinide...
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #29 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 10:14:34 »

Domnul Buculei are foarte mare dreptate!!
In Romania exista legi doar pentru a arunca praf in ochi celor de la UE, si pe care nu are sau nu vrea cineva ele aplice!!!
Prutul este un caz fericit datorita Politiei de Frontiera cat timp aceasta a avut drept de control pe piscicol, insa stiu sigur politisti care habar nu au cum arata un clean sau un oblete, daramite sa mai si stie de coasa, momaie, numar de carlige..etc. Acesti oameni, daca nu sunt instruiti si motivati, nu poti avea pretentii de la ei sa poata schimba ceva.
Si, intradevar, in judetul Botosani sunt multi experti "cosasi", o parte din ei actionau si in zona de granita intre judete, iar acestia pot face uneori pagube mai mari decat cei care pescuiesc la maruntis.
In iernile trecute s-a auzit de somni de zeci de kg luati la japca si in mod sigur se s-a auzit e doar o mica parte.
Repet, nu acuzam un anume stil de pescuit ca este nu stiu cum, ci oamenii care il practica nelegal; cei care retin mai mult de limita legala, cei care retin pesti subdimensionati..etc.
Memorat

CiprianP
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 21:12:58 »

vand manusi de box folosite.
Memorat
Oliver URSU
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Oriunde pe rau

« Răspunde #31 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 21:25:38 »

Rinjet
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Duminică 06 Martie 2011, 07:04:54 »

foarte productiva discutia

dar , daca deschidem bine ochii la ce se intampla in jurul nostru , in viata de zi cu zi, observam de la distanta ca cei ce ar trebui sa aplice legea sunt primii care profita de ea.

asa ca norocul cu politia de frontira e RELATIVA.

in lacul de linistire si pe prutul mort ei sunt sefii , pai se poate intampla ceva acolo fara stirea lor. doar trebuie sa treci de 3 bariere.
 si exemplele ar continua cu lacul de la rogojesti unde groasa rau , lacul hantesti unde e si mai groasa

nu cred ca prea curand se va putea schimba ceva , dar asta nu inseamna ca ne v-om da batuti.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Duminică 06 Martie 2011, 19:31:48 »

sa  se  revizuiasca  .....primesc 
dar  sa  nu  se   schimbe  nimic.   ..asa  e  acum. Caragiale  curat coane.
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 17 Iunie 2017, 16:14:48
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.