Prieteni Pescari

pescuit la crap

Luni 25 Septembrie 2017, 02:08:35 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: pescuit la crap  (Citit de 70468 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
zotya
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Sâmbătă 19 Martie 2011, 15:50:26 »

salut baieti as avea o intrebare daca poate sa ma ajute cineva daca vreau sa lansez cat mai departe folosesc un plumb de 80 grame  dar atunci cum sa momesc ? nu pot sa arunc momeala pana unde arunc cu plumb sau sa nu mai momesc ? Undecided ajunge ce este pe carlig?
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1 : Sâmbătă 19 Martie 2011, 16:14:41 »

Nu sunt pescar de crap insa din ce informatii am exista solutii alternative de nadire la distante mari:

1. barca;
 2. barcuta de nadire;
 3. racheta de nadire;
 4. cosulet de nadire;
 5. pungi/saci solubili de nadire;
 5. catapulta;
 6. alte variante.. Smiley
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Sâmbătă 19 Martie 2011, 18:21:32 »

intrebarea  mea  e ..... de ce sa lansezi  cat mai  departe ?
stii   sigur ca  acolo sunt pestii,?
prima  data  identifica  c  am  unde  este  pestele  si  apoi  vezi   ce  posibilitati  ai  sa  ajungi  acolo.
nu  e o  regula  ca  daca  dai dparte  vei  prinde  si peste .
Memorat
zotya
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 20 Martie 2011, 11:17:53 »

Aici unde pescuiesc eu balta are20 ha si pe mijloc este o nada si acolo stau pesti dar nu stiu cum sa nadesc la distanta asa mare barcuta este interzis cu sac solubil agatat pe carlig incetineste plumbul si nu merge asa de tare
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 20 Martie 2011, 13:08:55 »

In acest caz nu-ti ramane decat sa innadesti tu mai aproape de mal, unde poti arunca usor, cu o nada care sa ''bata'' mancarea data de catre administrator pe mijloc ,si ai posibilitati , numai ca trebuie sa ai si rabdare! Smiley, 2-3 zile, o saptamana....pana cand iti aduci pestele vizat , pe patul tau de nada.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Duminică 20 Martie 2011, 13:18:03 »

cumpara  un ,,spod,, si  o  catapulta fa  bulgari cat o mandarina  pe  care  ii  poti  arunca   foarte departe .asta  ar fi  nadirea  grea  .
nu  te astepta sa  arunci  perfect  din  prima  .
apoi poti  intretine  vadul  cu  bile  date  din  cobra ,  sau  atasate de  carlig  in  saculet sau  fir  solubil  dar  nu  mai mult  de  3   -4  bile in  saculet.
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #6 : Duminică 20 Martie 2011, 21:47:06 »

cati m ai pana la locul gata nadit? daca ajungi direct cu montura acolo nu prea mai trebuie nada
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 21 Martie 2011, 14:56:38 »

poti folosi pungi solubile unde vei introduce si plumbul si il aranjezi pe linga nada din punga in asa fel incat sa aiba o forma cat mai aerodinamica, sau pur si simplu folosesti in loc de plumb ,momitor...
Memorat
zoitadaniel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #8 : Luni 21 Martie 2011, 18:16:32 »

as avea o intrebare daca poate sa ma ajute cineva daca vreau sa lansez cat mai departe folosesc un plumb de 80 grame  dar atunci cum sa momesc ? nu pot sa arunc momeala pana unde arunc cu plumb sau sa nu mai momesc ? Undecided ajunge ce este pe carlig?
poti sa arunci momeala si mai departe decat arunci cu plumbul. ma folosesc de exprimarile tale, desi mi-a fost destul de greu sa le inteleg, in lipsa unor puncte, virgule etc.
cu spodul poti da departe, folosind si racheta si catapulta. garantat peste 100 si multi de metri. un spod bun, o mulineta buna si putina tehnica. daca duci nada departe, poti duce si montura.
alte variante: saculet si punga solubila.
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 05 Februarie 2013, 13:22:47 »

cum sa fac sa nu se mai rasuceasca firul cind mulinez sa-l string eu plantez intrind in apa nu arunc si am luat niste mulinete cind mulinez firul se aduna mai mult sus pe tambur sa le dau inapoi sint in garantie
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 05 Februarie 2013, 15:34:58 »

bănuiesc că mulinetele sunt de la marele popor. trebuie să te joci puțin cu niște bucșe sub tambur, adică să ridici cu câțiva mm tamburul de pe opritorul de pe ax.
 ps. încearcă pe viitor să folosești semnele de punctuație ca să te poți face înțeles. Wink
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 05 Februarie 2013, 18:26:00 »

Luka,e simplu vinde "mulinetele" care le detii si cumpara-ti omule niste mulinete sugubat
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 07 Februarie 2013, 20:35:21 »

mulinetele sint ocuma si sint in garantie dupa cum am spus nu sint facaturi nu se poate pune saibe sit modelul nou  am mai desfacut dar facaturi cred ca o sa iau bani inapoi sau sa dau diferenta dar e pre scump o sa cumpar facaturi de europa si mai mari cum ramane cu firul care il plantez si cind mulinez se rasuceste
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 07 Februarie 2013, 21:50:18 »

Luigi ti-a dat un sfat intelept, ''okuma'' nu-i mulineta, e un mosor care deapana firul , dar cu erori , dupa cum confirmi si tu, orienteaza-te si tu la altele decat kinezarii( o Daiwa, Shimano, Penn, Mitchel, etc , etc) si vei vedea diferenta.
Vorba unor inaintasi: ''sunt prea sarac sa-mi cumpar un lucru ieftin'' Smiley
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 08 Februarie 2013, 17:01:45 »

@LUKA,ieftin cumperi,ieftin porti,asa zicea alt intelept Fir intins
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 08 Februarie 2013, 18:51:03 »

am observat sinteti forte intelepti nu are nimic mulineta doar tamburul de rezerva,puteti raspunde la intrebarea a doua
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 09 Februarie 2013, 10:36:02 »

@Luka
Lucian ti-a dat solutia corecta.
trebuie să te joci puțin cu niște bucșe sub tambur, adică să ridici cu câțiva mm tamburul de pe opritorul de pe ax.

Bucsele respective le poti taia dintr-un PET. Metoda merge sigur la cele cu frina fata (pe tambur).
Firul rasucit:
- indica probleme pe galet: desfa-l si vezi daca ai macar 1 rulment acolo; curata-l; unge-l; etc.
- firul poate fi rasucit deja din momentul cind ai umplut tamburul.
- foarte posibil ca si sectiunea firului sa nu fie rotunda (se simte la mina cit de cit).

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 09 Februarie 2013, 16:48:37 »

multumesc TEODOR mulinetele sint toate noi sint okuma au frina spate am fost la garantie cu ele doar tamburi de rezerva au aceasta problema am si spus ma pricep la reparat problema sint tamburii din turnare a zis ca imi da altii sa astept ma gindeam sa mai zica cineva sa le dau inapoi ca stau in dubii cit despre rasucirea firului nare treaba cu nici o mulineta altul e fenomenul se intilneste numai la plantat
Memorat
carlannelu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 29 Mai 2015, 14:52:56 »

in bacau unde gasesc crab

Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Sâmbătă 30 Mai 2015, 01:38:15 »

in bacau unde gasesc crab

Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 01:30:58
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.