Prieteni Pescari

Prut

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:21:05 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 70 71 [72] 73 74 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 705676 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1420 : Vineri 28 Mai 2010, 22:13:33 »

repet,nu ai folosit nada corespunzatoare.... sugubat
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #1421 : Sâmbătă 29 Mai 2010, 10:42:10 »

prietene, daca nu ai imprimanta sa-ti listezi un exemplar din comunicat inseamna ca ori esti ignorant ori superficial. Ce ai fi vrut sa-ti puna covor rosu politia de frontiera, sa-ti cante fanfara cand te duci in zona lor.
Memorat
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1422 : Sâmbătă 29 Mai 2010, 13:11:14 »

stii bancul cu Dabija ??  Wink
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1423 : Sâmbătă 29 Mai 2010, 21:24:30 »

stii bancul cu Dabija ??  Wink
EU ! Eu il stiu.
Da' tu il stii pe ala cu omul de la munte ?  sugubat

Tongue Bere
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1424 : Duminică 30 Mai 2010, 08:12:42 »

Risete Risete tata Relu rules  Rinjet Love
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1425 : Luni 31 Mai 2010, 13:14:13 »

Glumim  Smiley

---

Am vazut ieri Prutul.
Dupa cum era de asteptat, in zona Priscani era tulbure si crescut.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #1426 : Luni 31 Mai 2010, 13:49:25 »

prietene, daca nu ai imprimanta sa-ti listezi un exemplar din comunicat inseamna ca ori esti ignorant ori superficial. Ce ai fi vrut sa-ti puna covor rosu politia de frontiera, sa-ti cante fanfara cand te duci in zona lor.

Eu m-am dus dupa ce am listat comunicatul ANPA, altfel ce rost avea sa ma duc pana la PF degeaba? Permisul mi l-am vizat din februarie, si din martie am si permis de acces pe frontiera in zona Stanca, deci.... ce vrfeau eu sa spun e ca cei de la centru, adica BT, nu stiau nimic despre asta, nu stiau care e permisul ANPA (mi-au aratat carnete de la PP SV si AJVPS)....poate i-am luat prea repede si erau prea odihniti.... sugubat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
anicu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1427 : Vineri 18 Iunie 2010, 09:43:39 »

Acum la jumatatea perioadei de prohibitie pe raul Prut, mi-am permis sa astern  cateva ganduri despre aceasta apa,foarte draga sufletului meu si probabil multor altor iubitori de natura si pescuit. Prutul prin comparatie cu alte rauri din tara prezinta cateva particularitati distincte,precum,curentul apei foarte puternic si multimea de radacini,crengi,copaci care se gasesc la mal si in albia sa. Aceste caracteristici impun un pescuit mai deosebit adaptat acestor conditii.Pescarul trebuie sa gaseasca solutii in asa fel incat linia de pescuit folosita sa mentina carligul cu momeala la o distanta suficienta de mal,unde apa este mai adanca fara a fi impins de curent chiar in buza maluluisi in acelasi timp sa evite agatarea monturii in multimea de obstacole de pe fundul apei.  Aparitia pe piata de profil in ultimii ani a unor vergi de lanseta tot mai performante cu blank-uri cu diametru extrem de redus,actiune rapida si rezistente la socuri,dar si a firelor subtiri cu rezistenta sporita pot inlocui vechile linii de pescuit mai ,,grosolane''binenteles in functie de priceperea dar mai ales de punga utilizatorului. In ceea ce priveste greutatea plumbului folosit fara a face recomandari,eu personal folosesc plumbi hexagonali culisanti cu greutate intre 40--70 gr. in functie de puterea curentului apei,cu conditia sa aiba un canal de culisare mai larg care sa-i permita sa culiseze foarte usor,pe toata lungimea firului intre forfac si varful lansetei.  In ceea ce priveste alegerea locului de pescuit,un pescar cu,, vechime  in campul muncii''pe apele curgatoare intuieste un loc bun de pescuit iar dupa sondarea adancimii este edificat,sfatul pentru incepatori este de a,, fura meserie.''In afara de locurile cu ,,faima'' intre pescari,trebuie cautat in permanenta locuri noi,mai putin cunoscute,unde pescarul poate gasi linistea necesara unei frumoase si fructoase partide de pescuit.  Si apropo de locurile cu,, faima'' intre pescari,in zona Iasului in aval de confluenta Jijiei cu Prutul exista acum mai multi ani in urma, o mare densitate de  populatie piscicola in special  tineret de crap si mreana.  Dupa peregrinarile ,,marlaniei''prin zona, populatia picicola a scazut semnificativ,iar malurile pline de gunoaie, pet-uri si agresate fonic arata in special dumineca ca un loc de agrement munciteresc din anii '80. Ani de-a randul,toamna in lunile octombrie si noiembrie cand tineretul de mreana [300--400GR.] se hraneste mai abundent,folosind vetrica drept momeala se indesa in juvelnice mrenute si ciortani in cantitati mult peste limita admisa si subdimensiunea legala nemaivorbind de braconajul la plasa practicat de localnici.  Asadar cresterea numarului de pescari nu este imbucuratoare daca nu este insotita si de o atitudine pozitiva fata de mediu si pesti din partea acestora.Sunt titulari de permise de pescuit care nu cunosc faptul ca pescuitul cegai este interzis si orice exemplar trebuie eliberat imediat,iar cei care se afiseaza in adepti si promotori ai stilului catch& release ar fi mai credibili in bunele intentii fata de soarta apelor daca indiferent din care asociatie fac parte ar lua initiativa instalarii unor placute cu reglementari din legislatia in vigoare  la locurile de acces pe fasie. Si pentru ca pomeneam   mai sus si de vetrica aceasta  efemerida,care in stadiul de larva  se gaseste tot timpul anului in albia Prutului , pentru a fi folosita ca momeala,trebuie sapat pe fundul apei,la o distanta relativ mica fata de mal cu o lopata sau o scafa in locurile cu pamant argilos sau humos, depistate dupa galeriile sapate de catre aceasta.  Este momeala ideala in perioada rece,cand pestii de  talie mica sunt mai putin activi si pestii mari o pot gasi in carlig inainte de a fi sfarmata.   Din pacate si aceasta vietate a suferit in ultimii ani o agresiune fara precedent, habitatul ei fiind sapat si excavat [cu  un zel nemaiintalnit pe ogoarele si gradinile patriei ] de catre pescari si unii localnici din satele riverane, care din ,,harnici'' agricultori, crescatori de animale si navetisti s-au transformat in comercianti de vetrica la coltul fasiei. Dar revenind la sentimente si amintiri mai placute sfatuiesc pescarii si iubitorii de natura sa purceada pe inserat la malul Prutului in a doua jumatate a lunii iunie de Sanziene, cu mainile in buzunare [pescuitul se deschide pe 10 iulie ] si cu acordul politiei de frontiera pentru a urmari superbul spectacol al zborului vetricai si al plescaitului pestilor la praznicul imparatesc, pe care Prutul il organizeaza in fiecare an pentru ei.  Fie ca timpul sa treaca cat mai repede pana la deschidere si sa aveti parte de fir intins.!                                                                                                                                                             
Memorat
Sergiu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1428 : Vineri 18 Iunie 2010, 10:36:59 »

Dar revenind la sentimente si amintiri mai placute sfatuiesc pescarii si iubitorii de natura sa purceada pe inserat la malul Prutului in a doua jumatate a lunii iunie de Sanziene, cu mainile in buzunare [pescuitul se deschide pe 10 iulie ] si cu acordul politiei de frontiera pentru a urmari superbul spectacol al zborului vetricai si al plescaitului pestilor la praznicul imparatesc, pe care Prutul il organizeaza in fiecare an pentru ei. 

Salut,

Nu am avut niciodata ocazia sa observ zborul de seara al vetricii. Cred ca e fascinant sa vezi mii de insecte ce pleaca spre cer simultan. Care ar fi cea mai buna zona de pe Prut pentru vizionarea fenomenului?

Cu respect,
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1429 : Vineri 18 Iunie 2010, 13:17:57 »

Prima si singura data cand am vazut asa ceva...in tinerete.. in primul an de facultate cred.. la Mitoc, o ninsoare de fluturi literalmente... iar in apa o fierbere a pestilor incantati de hrana din abudenta oferita... e ceva nemaipomenit.
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1430 : Vineri 18 Iunie 2010, 14:28:04 »

acea perioada e f. aproape daca nu cumva o fi inceput prin unele zone. nu zboara in acelasi timp peste tot.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1431 : Vineri 18 Iunie 2010, 18:46:52 »

cauta o lutarie cu mal inalt sa ai priveliste
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #1432 : Vineri 18 Iunie 2010, 20:27:18 »

da asta asai,dar mergi la peste sa vezi zboruri Shocked
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1433 : Duminică 20 Iunie 2010, 22:53:58 »

oby ! nu confunda lutul cu ...
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1434 : Luni 21 Iunie 2010, 11:54:52 »

Am văzut acum trei ani la Mitoc acest spectacol de care auzisem de la localnici. O ninsoare nebună de nimfe care a început în jurul orei 17, iar pe măsură ce se însera devenea mai halucinantă. Prutul setcuit și puțin tulbure se părea că nu era interesat de acest festin. Nu am văzut nicio activitate de hrănire a peștelui. Apa era acoperită de culoarea portocalie, iar în dosul cioatelor se strângeau mormane de insecte. Din păcate telefonul cu care am filmat s-a bușit, dar vă asigur că pe retină mi s-au întipărit niște imagini pe care nu le voi uita.
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #1435 : Vineri 25 Iunie 2010, 18:58:28 »

Am văzut acum trei ani la Mitoc acest spectacol de care auzisem de la localnici. O ninsoare nebună de nimfe care a început în jurul orei 17, iar pe măsură ce se însera devenea mai halucinantă. Prutul setcuit și puțin tulbure se părea că nu era interesat de acest festin. Nu am văzut nicio activitate de hrănire a peștelui. Apa era acoperită de culoarea portocalie, iar în dosul cioatelor se strângeau mormane de insecte. Din păcate telefonul cu care am filmat s-a bușit, dar vă asigur că pe retină mi s-au întipărit niște imagini pe care nu le voi uita.

Cum mergi la Prut fara mine,cum scapi la berici.Lasa beuturica,stii ca ai halucinatii dupa a 10-a doza
Memorat
c_tin
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #1436 : Sâmbătă 26 Iunie 2010, 06:40:40 »

sa nu vada si balene dupa a 10 doza Risete Aplauze Bere Bere Bere
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1437 : Luni 28 Iunie 2010, 13:40:43 »

Cătălin, pitic nenorocit, bâhlicios treaz, tu vorbești. Cred că sunt vreo cinci ani de când nu am fost împreună la Prut. Te-ai dat la fund și tot tu comentezi  Evil. Lasă că ne mai vedem noi și atunci am să calc din greșeală pe tronsonul 3 de la bologneza ta.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1438 : Luni 28 Iunie 2010, 19:29:33 »

se vede  anicu ca indragesti Prutul f. mult si-l respecti la fel de mult ,dar ce ne facem cu ''marletii'' care au invadat ,cu catel ,cu purcel,cu manea,cu....etc si-si bat joc de tot ceea ce inseamna natura,locuri salbatice ? Suparat
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1439 : Luni 28 Iunie 2010, 20:11:54 »

cum credeti ca s-a schimbat prutul dupa acest cod  ROSU ?

locuri noi ? vaduri noi ?

mai avem peste ?  nu mai avem ?

cred ca primele partide vor fi mai mult de tatonare .
Memorat
Pagini: 1 ... 70 71 [72] 73 74 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 19 Noiembrie 2017, 09:49:00
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.