Prieteni Pescari

Prut

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:47:57 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 705660 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1460 : Joi 01 Iulie 2010, 22:31:16 »

Iti spun eu ce trebuie facut... iti iei PG de la Pf din Botosani apoi la Stanca Costesti iti aproba acel PG...trebuie sa ii instiintezi...eu ii instiintam pentru ca stateam cu cortul.
Pe prietenul tau il treci drept insotitor ori la Botosani ori la Stanca Costesti.
Eu asa fac si crede-ma ca am patit-o de mai multe ori si de aia stiu ca asa trebuie procedat.
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #1461 : Joi 01 Iulie 2010, 22:47:37 »

multumesc. nu vreau sa imi vad prietenu in baraj sugubat
Memorat

Traim in Romania ! Si atat !
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1462 : Vineri 02 Iulie 2010, 08:47:34 »

radyus, radyus iar ai lipsit la instruire și mai rău înveți omul greșit. adrian89 dacă erai atent la ce s-a discutat în legătură cu pescuitul în zona de frontieră din jud. BT nu mai era nevoie să pui întrebări. Rezumatul sună așa: îți iei aprobare de la IJPF BT până la 31.12.2010 prin simpla prezentare a permisului de pescuit la sediul lor. Singurul loc unde Pol. de frontiera dă aprobări la sector este la Stânca pentru 6 borne de frontieră tot până la 31.12.2010. În rest dacă te duci la Prut într-un sector de frontieră este suficient să le dai un telefon să-i informezi că vei pescui pe acolo pentru a fi înregistrat în evidența lor. La următoarele partide nu-ți mai trebuie decât nadă, scule, apă, papa, bere, rachiu, etc. și evident să nu-ți uiți acasă actele de identitate, permisul și aprobarea de IJPF BT  Fir intins. În legătură cu prietenul (însoțitorul) să ști că este o problemă. Dacă pentru pescuit sportiv este nevoie de aprobarea semnată de șeful IJPF, pentru agrement conform legii aprobarea trebuie luată de la șeful de sector. Se mai poartă anunțarea la sector de către titularul aprobării de pescuit sportiv asupra faptului că are însoțitori însă dacă ai ghinionul să nimerești o tură proastă mai bine îți lași prietenul în sat. În vremuri imemoriale pe aprobarea de acces după fâșia de frontieră pe lângă titular era o rubrică cu numărul de însoțitori, iar pe verso se scriau datele de identificare ale acestora. Aveam un pomelnic întreg de prieteni pe acest document, însă așa am ajuns să mă urască localnicii de la Santa Mare, fiindcă chipurile eu i-am adus pe suceveni acolo. Așa că mare grijă cu ceea ce îți propui, fiindcă rezultatul poate fi altul.
« Ultima modificare: Vineri 02 Iulie 2010, 08:59:17 de către Lucian SV » Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1463 : Vineri 02 Iulie 2010, 09:13:07 »

Si eu ce am spus...tu ai repetat ce am spus eu...omul trebuie sa se duca  la PF Botosani si apo la Stanca...daca avea cumva deja aprobarile nu mai intreba omul...si e clar ca a doua oara nu mai trebe sa mearga in anul respectiv...

Insa cu insotitorul nu e asa cum spui...bagi frica in om degeaba... eu am avut insotitori si acolo la Prut in Botosani si in zona Vaslui si in zona Iasi. Si nu e bai cu granicerii nu comenteaza la insotitori daca sunt trecuti ca insotitori pe aprobarea de la Stanca Costesti. In schimb poti avea alte surprize neplacute... ti se mai poate fura pestele din juvelnic in timp ce dormi sau chiar alte chestii mai naspa... probabil conteaza daca stai si intr-un loc mai ferit. Eu personal nu am patit-o insa un amic de al meu cu care mergeam a patit-o anul trecut. Eu m-am impacat bine cu localnicii, chiar ne-au mai explicat (chiar dat lectii) la prinsul crapului.
Si stiam ca e limita de insotitori maxim 2 parca pe cap de pescar.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1464 : Vineri 02 Iulie 2010, 09:35:56 »

radyus. Uită-te la întrebarea inițială a omului. Tu îl trimiți direct la Stânca la prins buletine în lacul de compensare când el poate are treabă la Baranca. Uite aici un extras la zi din OUG 105/2001 privind frontiera de stat a României ca să te lămurești cu însoțitorul.
“Art. 40 - Pescuitul industrial și sportiv în apele de frontieră, apele maritime interioare și în marea teritorială se efectuează, în condițiile legii, în locurile și sectoarele stabilite de autoritățile competente, cu avizul prealabil al șefului inspectoratului județean al poliției de frontieră.    Art. 41 - Bărcile și ambarcațiunile înmatriculate potrivit legii, aflate pe apele de frontieră și apele maritime interioare, se păstrează în locurile stabilite de căpităniile de port sau, după caz, de autoritățile administrației publice locale, cu avizul șefilor sectoarelor poliției de frontieră, luându-se măsuri de către cei care le dețin, pentru a se preveni folosirea acestora la trecerea ilegală a frontierei de stat, la practicarea contrabandei sau la alte activități ilicite.
    Art. 42 - (1) Activitățile de agrement și sportive în apele de frontieră, marea interioară și marea teritorială se pot desfășura cu aprobarea căpităniei de port sau, după caz, a administrației publice locale și cu avizul șefului sectorului poliției de frontieră ori, după caz, al șefului grupului de nave al poliției de frontieră
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1465 : Vineri 02 Iulie 2010, 09:39:03 »

"omul trebuie sa se duca  la PF Botosani si apo la Stanca"- citat

PF Botosani: politia de frontiera din Botosani de unde scoate PG-ul si APOI la Stanca. Fiindca s-au desfiintat acu mai multi ani in urma mai multe posturi de PF, si ptr Prutul de la Mitoc trebe aprobare tot de la Stanca.

Nu l-am trimis direct la Stanca.Eu asa am procedat pana acuma...si orice alta metoda s-a lasat cu drumuri de sute de km facute in plus.
« Ultima modificare: Vineri 02 Iulie 2010, 09:43:10 de către radyus » Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1466 : Vineri 02 Iulie 2010, 09:54:34 »

vezi, iar te arunci broasca în beton. Pt. cultura ta generală să știi că la Mitoc de vreo două luni s-a reactivat sectorul de frontieră care a preluat în competență zone atât de la Stânca cât și de la Rădăuți Prut. Dacă dai o bere îți spun zonele, fiindcă în baza a ceea ce am discutat mai sus nu este necesar să treci pe acolo dacă ai aprobare de la IJPF BT.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1467 : Vineri 02 Iulie 2010, 10:30:45 »

Nici nu aveam de unde stii chestii de genul de 2 luni sper ca iti dai seama...eu stau in vaslui...si oricum aflam cand ajungeam la Botosani, pt ca intrebam. Daca s-a reactivat ori cel de la Manoleasa ori cel dinspre Radauti Prut care era cam departe si care oricum am impresia ca functiona numai ca isi pierduse din influenta teritoriala spre lac. Presupun ca cel de la Manoleasa???
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1468 : Vineri 02 Iulie 2010, 11:03:47 »

Prietene, bine că ai spus de unde ești. Să știi că pichetul din Mitoc există (nu știu data construcției, dar după arhitectură e după modelul anilor 65-70), e ditamai cazarma și se află amplasat pe strada cu Poliția și cu fostul complex comercial pe care îl găsești în toate satele. Nu ai nici o treabă cu Manoleasa. La Rădăuți Prut sectorul nu a fost niciodată pus în conservare. La Mitoc s-a reactivat treaba din cauza fumului de țigări nașpa, și pt. că la Rădăuți Prut s-a făcut punct vamal cu Lipcani, iar mulți dintre polițiști au căpătat alte atribuții specifice unui punct de trecere în/din UE.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1469 : Vineri 02 Iulie 2010, 11:33:23 »

Timp de 8-9-10-11 ani cat am fost eu prin zona aia la pescuit nu am auzit de cazarma la Mitoc, nu zic ca nu ar fi...dar nu stiam de ea...stiu unde e complexul comercial de acolo... e bine ca s-a facut si acolo punct de lucru. Oricum voi intreba la Botosani.Cheesy Mersi de informatie.
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1470 : Vineri 02 Iulie 2010, 15:35:56 »

incet domnilor. m-ati zapacit. decipana la urma cum procedez>? merg la botosani imi pune o viza pe permis si... ? Cum?
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #1471 : Vineri 02 Iulie 2010, 15:45:16 »

Si...astepti sa treaca ploile si sa scada Prutul! Rinjet Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1472 : Vineri 02 Iulie 2010, 15:53:30 »

radyus iar ești hazliu. "Timp de 8-9-10-11 ani cât am fost eu pe acolo..." mă face să mă gândesc că e posibil să fii vreun nemuritor care s-a plimbat pe la Prut prin secolele trecute și ai uitat perioada. Apoi eu ți-am zis că există cazarma și nu trebuie să auzi de un imobil ci trebuie să-l vezi când treci pe lângă el.
Memorat
adrian89
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1473 : Vineri 02 Iulie 2010, 19:55:30 »

Si...astepti sa treaca ploile si sa scada Prutul! Rinjet Fir intins
ma ioronizezi ?nu am mai fost pe prut si nu stiu cum merge treaba. sper sa ajung acolo prin august. poate nu o ploua pana atunci. deci mai am o nelamurire. eu as vrea sa stau cu cortul vreo 3 zile. trebuie sa merg personalk la stanca si sa anunt ca , campez acolo sau potanunta telefonic?
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1474 : Vineri 02 Iulie 2010, 20:07:29 »

Pina in august oricum poti sa stai linistit cu Prutul. Se anunta inca o saptamina de furtuni cu viiturile aferente. Trist Dupa ce se linistesc apele si trece potopul asta poti sa mergi linistit cu cortul pe Prut, ti-a explicat Lucian cum trebuie sa procedezi cu PF-ul. Wink
Memorat

radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1475 : Vineri 02 Iulie 2010, 20:17:01 »

daca nu ai avut deloc pe anul acesta aprobare de la Stanca Costesti (asta pe langa PG) trebuie obligatoriu sa ai acea aprobare...care cica acuma se poate obtine de la Mitoc direct.

@Lucian: in tot acel timp numai cu aprobare la inceput de la Manoleasa, apoi de la Radauti Prut (sau cum s-o numi acea cazarma oricum in acea directie) si acu 1-2-3 ani de la Stanca Costesti.

Ca acuma o fi si la Mitoc eu te cred...dar nu inteleg ce crezi tu asa hazliu cand sunt sigur ca asa s-a procedat pana acuma.
« Ultima modificare: Vineri 02 Iulie 2010, 20:19:05 de către radyus » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1476 : Marți 06 Iulie 2010, 07:58:56 »

...care reactie ....nu vine!
Poate la SF. ASTEAPTA...............! Suparat
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1477 : Marți 06 Iulie 2010, 09:59:32 »

Vrei avioane cu reactie Dorine? De unde, nu vezi ca-i criza...de indiferenta? Risete Risete Risete
Memorat

Danielule
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1478 : Vineri 09 Iulie 2010, 11:35:52 »

salutare colegi. vreau sa merg pt prima data pe prut.. Rinjet Jenat la momentul actual a scazut debitul? Sarut
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1479 : Vineri 09 Iulie 2010, 11:54:56 »

daca te uiti la prognoza apelor romane prut ai sa vezi ce viitura vine acuma din nou de la radauti prut unde ieri era 210-220 cm si se anunta 550cm...iar de la baraj e dat drumul destul de la maxim deja...peste 700...cred ca ne asteapta o inundatie si mai mare daca viitura e de lunga durata... da doamne macar sa se linisteasca putin.
Memorat
Pagini: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.063 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 07:06:40
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.