Prieteni Pescari

Prut

Sâmbătă 15 Decembrie 2018, 15:29:03 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 792354 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Crapudeaur
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1540 : Sâmbătă 25 Septembrie 2010, 21:27:16 »

Acu` ce am ajuns de la Prut, zona Priza Prut. . .Tutora..  multi copaci, multe crengi... a picat si un avat 1,5kg . . .carasei la boloneza..o mrenuta la jumate si vreo 2 crapsori palmari la rima, care i-am "zvarlit" inapoi . ..insa prea multa lume la pescuit. . .prea multa lume frate, i-a palit criza pe craparii de pe iazurile din zona iasului... sau nu inteleg. 6 masini erau azi in zona acolo . . si din cate am inteles nu au luat nimic mai mare.

Ce ne facem cu atatia copaci in apa... eu si-n stanga si-n dreapta numai de crengi si copaci am dat...am lasat cred ca 500mg de plumb azi, chiar daca primul Avat pe 2010 a meritat.

fir`ntins
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #1541 : Duminică 26 Septembrie 2010, 01:35:00 »

i-ati o drujba  Risete si un peridoc unde sa pui lemnele ca doar n-o sa le dai la vale peste firele celor din aval  Risete Risete Risete nu lasa plumb in prut ca americani din satelit deja s-au sesizat ca ar fi vreun filon de neferoase in acest rau. pune beton armat sau pietre gaurite in loc de lest.  Risete Risete Risete. lasand gluma la o parte pe prut cand te duci la pescuit trebuie sa te astepti la ce e mai rau in primul rand si apoi sa visezi la capturi. daca te-au inmuiat plantele de pe mal ce sa mai zici de bastinasi si restul pescarilor care vin la prut cu sacul gol. noroc ca si pesti au inceput sa-i cunoasca. o zi mai buna. Noroc
Memorat
DorinPopescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

Când râul seacă, toți devin pescari.

« Răspunde #1542 : Luni 27 Septembrie 2010, 08:40:35 »

Am fost la prut joi si vineri pe la mine la tara (Trifesti) am luat cativa carasei la viermi si un somotei de vrei 2 kg...tot rama  Aplauze
Memorat

Nu am timp să mă grăbesc.
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1543 : Vineri 01 Octombrie 2010, 21:52:43 »

pare ca a mai crescut vreo cativa cm asta e scade un pic creste iar la fel ,intra chinezul in bazinul de linistire ,trag baietii cu plasele ,scot si introduc setci si totul la vedere  ,legal s-ar zice...
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #1544 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 08:39:37 »

Am fost la Bobulesti am stat de pe la 12 pana in seara,am luat doua mrene,una mare,ceva sub 2 kg,alta pana in kil.Altceva nimic,nici trasaturi,nici ratari.Am avut 1,5kg viermi si ceva prafuri samd.
 Apa multa pescuit dificil.Aia mare am luat o pescuind cu Bolo Clarusso varga Trabucco de 7m.
 E un pescuit ceva mai putin obositor decat cu pluta normala,numai ca trebuie ca si cel(cei )de langa tine sa aiba cam tot asa ceva
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1545 : Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 08:44:35 »

ai vrut sa dai buful (scurt asa de la 12 la 18), dar pesti s-au prins ca le vrei raul  Rinjet. alea doua mrene nu erau cam chioare? Risete Risete Risete bolo cralusso de câte g?
« Ultima modificare: Sâmbătă 02 Octombrie 2010, 09:03:19 de către Lucian SV » Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #1546 : Luni 04 Octombrie 2010, 16:45:46 »

ai vrut sa dai buful (scurt asa de la 12 la 18), dar pesti s-au prins ca le vrei raul  Rinjet. alea doua mrene nu erau cam chioare? Risete Risete Risete bolo cralusso de câte g?

10 gr
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1547 : Marți 05 Octombrie 2010, 08:16:37 »

Nu prea am inteles un aspect, la "varga " de 7 metri ai folosit pluta "bolo", specifica pescuitului la bologneza? Ciudata combinatie.
Sau te-ai exprimat gresit , "varga " fiind defapt o bologneza?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1548 : Marți 05 Octombrie 2010, 08:33:05 »

a scris bine pt. cine cunoaște.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #1549 : Marți 05 Octombrie 2010, 09:57:37 »

Merge si cu pluta "bolo" cu varga de 7m, doar ca ai "cursa" scurta si-atunci intr-adevar nu prea mai e pescuit ca la bologneza. Wink Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1550 : Marți 05 Octombrie 2010, 09:59:55 »

Am fost la Prut 25-26 septembrie, in zona Crasnaleuca, fata de o luna in urma Prutul a scazut cu cel putin 1.5 m, pescuitul  a fost destul de slab, in afara de rarele platicute capturile au fost un somotei de 2 kg luat de un amic de al meu, eu m-am scos cu doua mrene, una o adevarata captura de 4 kg ( ati citit bine,  4kg) si alta de 2 kg. Curios este ca mrenele le-am luat la coropisnita cu monturi pentru somn , la cea de 4 kg drilul a fost un adevarat spectacol, martori au fost 3 pescari  din Suceava cu care am mers la Prut plus inca 6 persoane din sat are au asistat la cantarire, v-oi reveni in curand cu fotografii.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1551 : Marți 05 Octombrie 2010, 10:08:39 »

curios este ca mrenele le-am luat la coropisnita cu monturi pentru somn , la cea de 4 kg drilul a fost un adevarat spectacol, martori au fost 3 pescari  din Suceava cu care am mers la Prut plus inca 6 persoane din sat are au asistat la cantarire, v-oi reveni in curand cu fotografii.
     Felicitari! Aplauze O mreana de 4kg e o captura frumoasa. N-ar trebui sa te mire ca mrenele au intrat la coropisnita, e o momeala folosita frecvent la mreana mare, care e stiut ca se da in vint dupa gingania sapatoare de galerii. Fir intins
Memorat

pescaradauti
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1552 : Marți 05 Octombrie 2010, 20:57:12 »

care stie ce se intampla cu turbinele alea de la Stanca? am inteles ca turbina noastra urma sa fie dusa la P.Neamt pentru ceva reparatii... alt zvon care circula e ca turbina moldovenilor intra in reparatii... oricum , de ieri dimineata apa la vale a scazut cu vreo 50cm exact cand s-a terminat si sedinta de urgenta a celor de la Ape si electrica,  miercuri si joi si se va stabiliza. solunarul arata ca pe 7 si 8 ar fi zile f bune, dar locuri foarte greu accesibile ( iti tre 4wd ) din cauza ca e ud cam peste tot.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1553 : Marți 05 Octombrie 2010, 23:59:53 »

Nu prea am inteles un aspect, la "varga " de 7 metri ai folosit pluta "bolo", specifica pescuitului la bologneza? Ciudata combinatie.
Sau te-ai exprimat gresit , "varga " fiind defapt o bologneza?
varga de 7m pe care o foloseste "bahliciosul" e tot o bologneza. pluta bolo, normal ca si batul e bolo. Bingo!
« Ultima modificare: Miercuri 06 Octombrie 2010, 00:08:38 de către Lucian SV » Memorat
pescaradauti
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1554 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 12:19:14 »

Am fost la Prut 25-26 septembrie, in zona Crasnaleuca, fata de o luna in urma Prutul a scazut cu cel putin 1.5 m, pescuitul  a fost destul de slab, in afara de rarele platicute capturile au fost un somotei de 2 kg luat de un amic de al meu, eu m-am scos cu doua mrene, una o adevarata captura de 4 kg ( ati citit bine,  4kg) si alta de 2 kg. Curios este ca mrenele le-am luat la coropisnita cu monturi pentru somn , la cea de 4 kg drilul a fost un adevarat spectacol, martori au fost 3 pescari  din Suceava cu care am mers la Prut plus inca 6 persoane din sat are au asistat la cantarire, v-oi reveni in curand cu fotografii.
apropos.. acolo in zona este semnal la vreo firma de telefonie mobila? OR Cosmo , Vdf.. ? sau tot roamningul? ca ma mananca...
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #1555 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 12:25:35 »

Cosmote....mai vb cu localnicii, ca aia stiu tot ce mica...e bun sa ai un telefon pt situatii de urgenta, nu pt sunat prietenii ca mananca pestele....no offence, dar sambata nu aveam loc unde sa arunc un jig de lansetele unor "suceveni", care, sfidand bunul simt, au ocupat o bucata buna de mal cu o gramad de lansete....fratilor, eu, cand mi-e foame, imi iau o bucata de salam, nu ma duc la pescuit...si inca ceva: si puii de peste merita sa traiasca! Putina educatie pescareasca ar fi necesara. Inteleg ca faceti drum lung, si orice iesire costa, dar hai sa respectam si oamenii si pestii...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pescaradauti
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1556 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 12:58:05 »

Cosmote....mai vb cu localnicii, ca aia stiu tot ce mica...e bun sa ai un telefon pt situatii de urgenta, nu pt sunat prietenii ca mananca pestele....no offence, dar sambata nu aveam loc unde sa arunc un jig de lansetele unor "suceveni", care, sfidand bunul simt, au ocupat o bucata buna de mal cu o gramad de lansete....fratilor, eu, cand mi-e foame, imi iau o bucata de salam, nu ma duc la pescuit...si inca ceva: si puii de peste merita sa traiasca! Putina educatie pescareasca ar fi necesara. Inteleg ca faceti drum lung, si orice iesire costa, dar hai sa respectam si oamenii si pestii...
asa este ! sunt de acord cu tine! Citat de la 1 din radautenii mei : "unde esti nenea Victor la pescuit? ... La PRUT ! ... unde la prut ? cum unde?!? la Prut!!!" , a venit raspunsul sec. partea cu educatia e discutabila, dar dupa cate ai vazut si ai patit cum ai scris mai sus in contextul zilei de azi daca nu esti nesimtit nu castigi.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1557 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 13:44:53 »

hai că-i tare faza. adică nu avea loc de lansetele sucevenilor. dar ce erau pe tot prutul de la intrarea în țară până la vărsare? sau asta-i chestia de ce n-ar da un spinangiu pe locul înădit de alți poate le arată cum se prinde un pește. dute domnule și bate apa cu tinichele până nu mai poți că e loc destul. sa stii ca eu de multe ori pun lansetele de forma doar pt. a nu fi deranjat tocmai de tot felul de curiosi. sugubat
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #1558 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 14:03:05 »

Incep sa le dau dreptate localnicilor care mai fugaresc cateodata sucevenii de pe malul Prutului. Se pare ca nesimtirea e la ea acasa, smecherii sa traiasca!
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1559 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 14:21:22 »

Incep sa le dau dreptate localnicilor care mai fugaresc cateodata sucevenii de pe malul Prutului. Se pare ca nesimtirea e la ea acasa, smecherii sa traiasca!
     Cred ca esti dus cu pluta chiar daca esti pescar de spinning. Sau suferi si tu de sindromul regatenilor riverani Prutului care cred cu tarie ca malul Prutului e proprietatea lor doar pentru ca au mostenit de la parinti o gradina si-un buletin de Santa Mare. Sau suferi de cunoscutul complex de inferioritate fata de suceveni, de care e contaminata majoritatea frustratilor regateni?
     Cind merg la pescuit pe Prut, primul lucru pe care-l fac atunci cind ajung pe malul apei este sa instalez rapid doua lansete, una aval si una amonte de locul in care pescuiesc la bologneza. Rolul lor principal este sa ma "ecraneze" fata de bagaciosi ca tine. Evil

Memorat

Pagini: 1 ... 76 77 [78] 79 80 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 11 Octombrie 2018, 19:48:48
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.