Prieteni Pescari

Prut

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:28:23 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 77 78 [79] 80 81 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 705653 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #1560 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 14:27:52 »

păi aia e nesimțire. când dai peste altul care a venit înaintea ta la pescuit. mai nou cresc un caine cu scopul de a-l lua cu mine la pescuit.  Evil Evil Evil
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #1561 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 14:34:09 »

Dreseaza-l sa nu manince de la regateni, sa nu ti-l otraveasca salbaticii de la Santa Mare. Cool
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #1562 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 14:42:27 »

Incepeti sa semanati cu pescarii din zona Pascaniului. Am un mare respect fata de PESCARII suceveni, f.buni pescari la pluta - am avut ocazia sa cunosc cativa cu adevarat maestri, am stat 5 ani in Suceava, insa eu ma refer la faptul ca se intind lansete pe zeci de metri de mal, si nu se elibereaza puietul.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1563 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 14:55:20 »

Si care-i problema ta daca doi pescari vor sa-si planteze 6 lansete din 50 in 50 de metri intr-o plisa. Iti atirna boasele prea greu si nu te poti deplasa pe alt loc unde sa nu deranjezi pe nimeni?
Memorat

sorin15
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1564 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 15:00:52 »

@Pinadi si Lucian SV

eu nu pot sa inteleg ce vreti sa spuneti cu "regatenii".
nu cred ca faptul ca locuiti in SV e suficient ca sa nu fii "regatean".
cat despre instalatul lansetelor in aval si amonte de locul de pescuit:FELICITARI - alt sindrom de proprietate.

Memorat

Sorin Buculei
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1565 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 15:22:37 »

cat despre instalatul lansetelor in aval si amonte de locul de pescuit:FELICITARI - alt sindrom de proprietate.

Confunzi dorinta unui pescar de a nu fi deranjat pe locul lui de pescuit cu atitudinea de stapini ai malului Prutului pe care o au unele animale cu doua picioare din specia "regatean de malul Prutului" si mai ales cele din subspecia "regatean de Santa Mare".
    Daca vii de la Brasov la un pescuit pe Prut ai sa constati ca aceasta specie de animal biped este foarte raspindita in arealul Prut, unde s-a aclimatizat si s-a inmultit intr-o veselie. sugubat
    Vezi insa ca acesti bipezi se dau la om, de-aia s-a decis Lucian SV sa-si creasca un ciine de paza. Stie el ce stie, ziua bipezii te deranjeaza pentru ca insista sa pescuiasca pe locul nadit de tine, iar noaptea te calca sa se "doteze" cu sculele si accesoriile pe care ti le-au inventariat pe timpul zilei. Suparat

Postat pe:: Miercuri 06 Octombrie 2010, 15:19:26

Incepeti sa semanati cu pescarii din zona Pascaniului. 
     Cum semanam, din fata sau din profil? Wink
Memorat

ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1566 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 15:41:05 »

Si eu personal am cele mai urate amintiri de la Prut tot de la Santa Mare. Atunci "bravii" graniceri ( ca aia nu pot fi numiti "politisti de frontiera") si cu doi localnici ametiti rau de la bautura ( sau poate de la natura )-( pe post de martori ), ne-au acuzat ca am vrut sa trecem Prutul in Republica Modova si nu ne-au lasat in pace pana nu am eliberat locul de pescuit pe care-l tineau pentru altii.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1567 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 21:22:56 »

iar ma asimilati cu pinadi, galeria mea neconditionata. sorin15, tu trebuie sa fii fiul lui tattu", marele vice de la ajvps. iti inteleg resentimentele, dar viata merge inainte. oricum nu au regateni cu ce sa-mi otraveasca cainele fiindca ei vin pe malul apei cu botul de "maliga" care le ramane de la masa de seara si cu un borcan de fasole fara ulei. care este fomist si care vrea sa pescuiasca? eu personal la prut nu vreau sa vad oameni, acolo ma duc sa pescuiesc pur si simplu, nu sa socializez, sa-mi pazesc noaptea sculele, sa fiu cersit si studiat in timpul zilei de tot felul de milogi care noaptea te fura si a doua zi se jura pe masa ca nu au fost ei. era mai bine daca investeam in niste capcane cu ghiare si sa gasesc hotii la chirurgie in spital? sau care-i smecheria ca bastinasii din bt, nu au permise de pescuit, dar sunt cvasipermanenti pe malul prutului. limitati ati fost si tot asa o sa ramaneti. pacat ca scrie in Constitutie ca Romania este stat unitar, bt face exceptie de la tot ceea ce este firesc. Chiar si VS v-a luat-o inainte. Asa ca ciocul mic si intrati si voi in rand cu lumea. Acest mesaj este pt. cei care vin la prut cu mana in buzunar si cu doi saci de rafie in aceeasi mana.  Wink
« Ultima modificare: Miercuri 06 Octombrie 2010, 21:27:04 de către Lucian SV » Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1568 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 21:35:01 »

Daca-mi spun parerea despre subiectul in discutie nu inseamna neaparat ca-ti fac galerie. Pur si simplu subiectul mi-a suscitat interesul, mi-am amintit de-un "meci" pe care l-am avut impreuna cu Ghita S. cu ragatonii de Santa Mare...si-atit. Wink
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1569 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 22:08:41 »

Baieti, va rog sa pastrati un limbaj decent, sa combateti civilizat.
Multumesc.

Stie cineva cum arata Prutul in zona Probota?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1570 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 22:19:39 »

Pe la noi, pe la Probota trece Siretul. Rinjet
Memorat

sorin15
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1571 : Miercuri 06 Octombrie 2010, 23:12:17 »

iar ma asimilati cu pinadi, galeria mea neconditionata. sorin15, tu trebuie sa fii fiul lui tattu", marele vice de la ajvps. iti inteleg resentimentele, dar viata merge inainte. oricum nu au regateni cu ce sa-mi otraveasca cainele fiindca ei vin pe malul apei cu botul de "maliga" care le ramane de la masa de seara si cu un borcan de fasole fara ulei. care este fomist si care vrea sa pescuiasca? eu personal la prut nu vreau sa vad oameni, acolo ma duc sa pescuiesc pur si simplu, nu sa socializez, sa-mi pazesc noaptea sculele, sa fiu cersit si studiat in timpul zilei de tot felul de milogi care noaptea te fura si a doua zi se jura pe masa ca nu au fost ei. era mai bine daca investeam in niste capcane cu ghiare si sa gasesc hotii la chirurgie in spital? sau care-i smecheria ca bastinasii din bt, nu au permise de pescuit, dar sunt cvasipermanenti pe malul prutului. limitati ati fost si tot asa o sa ramaneti. pacat ca scrie in Constitutie ca Romania este stat unitar, bt face exceptie de la tot ceea ce este firesc. Chiar si VS v-a luat-o inainte. Asa ca ciocul mic si intrati si voi in rand cu lumea. Acest mesaj este pt. cei care vin la prut cu mana in buzunar si cu doi saci de rafie in aceeasi mana.  Wink
Memorat

Sorin Buculei
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1572 : Joi 07 Octombrie 2010, 00:04:18 »

Si care-i problema ta daca doi pescari vor sa-si planteze 6 lansete din 50 in 50 de metri intr-o plisa. Iti atirna boasele prea greu si nu te poti deplasa pe alt loc unde sa nu deranjezi pe nimeni?

io mi le-as atarna in juru  Tongue tale, poate ai incerca sa le inghiti si te-ai ineca cu ele  Risete ori poate ai incerca sa le pipai mai mult cu limba aia si ai vorbi mai elevat 

auzi la asta 50 de metri  Risete io cand pescuiam la stationar cu 2 bote (nush care o fu handicapatu care o dat voie in regulament cu 4) le tineam si eu la bun simt la maxim 10 m una de alta, ocupati bre 100 km sa nu te deranjeze nimeni, pun pariu ca si acasa ai cada de 50 de metri sa nu te intersectezi cu nevasta, poate te deranjeaza cand te joci cu obectele mai sus mentionate  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1573 : Joi 07 Octombrie 2010, 07:13:05 »

va fac eu o scurta descriere a pescarilor din diverse judete pe care i-am intalnit de-a lungul anilor pe Prut la pescuit :            - vasluienii= foamea in glanda
                       - sucevenii= baga tot la sacosha ,nu ierta nimic
                       -botosaneni= maestrii greblei sau japca la superlativ
                       -ieseni= lacuste

stiu ca sunteti in asentimentul meu chiar daca orgoliile va impiedica sa recunoasteti asta .fiire intinse !  Fir intins
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #1574 : Joi 07 Octombrie 2010, 07:29:10 »

Dorinta de a prinde si retine prin orice mijloace cat mai mult peste are cauze  complexe.
 In primul rand,este vorba de lipsa de educatie,viziune,cultura si respectul total fata de legi,lucruri din ce in ce mai specifice noua.
 In al doilea rand,este nepasarea crasa a autoritatilor fatza d evinimentele legate de pescuitul sportiv-recreativ.De pescuit in general,mai degraba.
  In al treilea rand,si poate cea mai importanta cauza este legea cererii si ofertei.Cererea genereaza oferta.Daca ai zece vecini cu venituri modeste care te roaga sa le vinzi lor pestele daca e cu 2-3 lei mai ieftin ca in piatza te determina sa uiti de lege,bun simt samd.
 Suntem,in principiu,o natiune cu un grad de civilizatie de mana a doua.Poate a treia
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1575 : Joi 07 Octombrie 2010, 07:29:19 »

e jale man . m-am dus odata pe la tutora de la priza prut la vale cu voblerasele mele . locurile bune de salau , clean erau intesate de asa zisi crapisti . eram la vreo 30m de unul si cica sa nu dau acolo ca ii sperii pestele apoi el arunca 3 monturi (bombe cu mamaliga la 1 kil bucata) in zona aia . cine sperie pestele ? pliciul facut de vobler sau bomba lui de hiroshima care starnea valuri de ma udau pe picioare . nu au nici-un habar de pescuit dar ocupa arii intinse de mal . tarani au fost si tarani vor ramane . si apoi stiam ca e voie doar cu 2 scule in apa a cate 2 carlige. sau poate s-o schimbat regulamentul? Trist
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1576 : Joi 07 Octombrie 2010, 08:19:58 »

cu siguranta in tara asta ,cea mai mare dusmanie,este intre pescari...cred ca fiecare ar trebui sa isi revizuiasca comportamentul pe balta iar la bastinasi nu ai ce sa le ceri atat timp cat  oameni cu carte si cu bani se comporta si mai si...
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1577 : Joi 07 Octombrie 2010, 10:04:39 »

mai există o Probota pe Prut în jud. IS, între Cârniceni și Bălteni
« Ultima modificare: Joi 07 Octombrie 2010, 12:30:48 de către Lucian SV » Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1578 : Joi 07 Octombrie 2010, 15:17:24 »

io mi le-as atarna in juru  Tongue tale, poate ai incerca sa le inghiti si te-ai ineca cu ele  Risete ori poate ai incerca sa le pipai mai mult cu limba aia si ai vorbi mai elevat 

auzi la asta 50 de metri  Risete io cand pescuiam la stationar cu 2 bote (nush care o fu handicapatu care o dat voie in regulament cu 4) le tineam si eu la bun simt la maxim 10 m una de alta, ocupati bre 100 km sa nu te deranjeze nimeni, pun pariu ca si acasa ai cada de 50 de metri sa nu te intersectezi cu nevasta, poate te deranjeaza cand te joci cu obectele mai sus mentionate  Risete
    Solidaritate brasoveana! =D>Nu e de mirarare, toata lumea stie ca Brasovul a fost invadat de regateni botosaneni cu multi ani in urma. Esti si tu un mic regatean frustrat, ofuscatule, de-ai sarit in sus asa obraznic fara sa-ti spuna nimeni nimic? Jenat

Postat pe:: Joi 07 Octombrie 2010, 14:15:53

mai există o Probota pe Prut în jud. IS, între Cârniceni și Bălteni
     Mersi Lucian, n-am stiut, pe-acolo n-am ajuns inca. Jenat

Postat pe:: Joi 07 Octombrie 2010, 15:03:46

va fac eu o scurta descriere a pescarilor din diverse judete pe care i-am intalnit de-a lungul anilor pe Prut la pescuit :            - vasluienii= foamea in glanda
                       - sucevenii= baga tot la sacosha ,nu ierta nimic
                       -botosaneni= maestrii greblei sau japca la superlativ
                       -ieseni= lacuste

stiu ca sunteti in asentimentul meu chiar daca orgoliile va impiedica sa recunoasteti asta .fiire intinse !  Fir intins
    Cu precizarea ca nu se poate generaliza, sint de acord cu tine. Trebuie sa tinem cont totusi ca fiecare padure...
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #1579 : Joi 07 Octombrie 2010, 15:37:01 »

N-am inteles de ce v-ati inflamat asa de tare. Eu spuneam realitatea care e pe malul Prutului, fara atacuri la persoane.
Memorat

Pagini: 1 ... 77 78 [79] 80 81 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.06 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 19 Noiembrie 2017, 04:36:41
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.