Prieteni Pescari

Prut

Marți 21 Noiembrie 2017, 10:15:57 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 704443 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1580 : Joi 07 Octombrie 2010, 15:56:11 »

Retineti va rog faptul ca v-am atras totusi atentia.
Sa nu va plangeti dupa... Cafea
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
pescaradauti
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1581 : Joi 07 Octombrie 2010, 17:37:40 »

Care merge weekendu asta la bolotau? pe prut?  Cum? cum adica iesenii sunt lacuste? cum vine asta? Cum?
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #1582 : Joi 07 Octombrie 2010, 17:57:56 »

Probabil rad tot ce prind in cale, asa cum rade leba cafeaua. Risete Risete Risete
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
sorin15
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1583 : Joi 07 Octombrie 2010, 21:30:28 »

Leba, parerea mea este ca sunteti prea indulgenti ca si moderatori.

Nu mi se par deloc normale cele sustinute de anumite personaje de pe aici.
Vad ca se folosesc cuvinte demne de niste adevarati posesori de lansete insirate pe sute de metri de apa, vad ca toata lumea e bagata in aceasi galeata ca "regateni" si "botoseneni".

Citat
sorin15, tu trebuie sa fii fiul lui tattu", marele vice de la ajvps. iti inteleg resentimentele, dar viata merge inainte

Lucian SV nu cred ca am avut ocazia sa ne cunoastem, nici pe malul apei, nici in alta parte. Asa ca mai usor cu regionalismele de ex-regatean.
Crede-ma ca nu am nici un resentiment fata de tine, imi erai total indiferent.
Si ai presupus bine al cui fiu sunt.(oricum vede toata lumea de la semnatura)
TU?
Memorat

Sorin Buculei
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1584 : Vineri 08 Octombrie 2010, 00:27:19 »

Solidaritate brasoveana! =D>Nu e de mirarare, toata lumea stie ca Brasovul a fost invadat de regateni botosaneni cu multi ani in urma. Esti si tu un mic regatean frustrat, ofuscatule, de-ai sarit in sus asa obraznic fara sa-ti spuna nimeni nimic?

nu bre, e doar o chestie de bun - simt si de felul de a vorbi, imi place sa pedepsesc taranismu, ia citeste ce a scris marcel mai sus de mesajul tau cu "boasele" si mai rumegale nitel , sau bag sama ca nu iti place sa gusti din ce ai semanat  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1585 : Vineri 08 Octombrie 2010, 08:14:52 »

Si pe mine ma deranjeaza si mai tare taranismele de pe malul Prutului si nu numai. Insistenta unora de a-i deranja pe altii pe malul apei are mare legatura cu lipsa de bun simt. Nu crezi? Jenat
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1586 : Vineri 08 Octombrie 2010, 08:43:26 »

gata, am înțeles. ca să fie lumea mulțumită, când apare un spinangiu în spatele meu pun bologneza pe crăcană și îl invit să dea cu voblerașul, rotativa, shadul, etc. în apă. Dacă în 30 de minute prinde norocul lui. Dacă nu ce ciomege își ia pe spate.... Risete Risete Risete
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1587 : Vineri 08 Octombrie 2010, 08:48:19 »

Ar fi o idee, daca tot insista sa blinchereasca peste mine, sa-i pun clepsidra si sa-i arat care-i "premiul" daca rateaza mansa. Rinjet
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #1588 : Vineri 08 Octombrie 2010, 09:50:02 »

Va agatati de o falsa problema, totul depinde de bun simt si de o parte si de cealalta. Nu mi se pare normal ca un "spinnangiu" sa dea peste locul unde pescuieste un stationarist, iar in acelasi timp nu mi se pare normal si sportiv ca sa vad un stationarist cu 10 lansete care ocupa 100 de metri de mal. Daca ne respectam pe noi si pe ceilalti pescari nu ar trebui sa apara asemenea probleme.
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1589 : Vineri 08 Octombrie 2010, 10:24:13 »

asta cam așa-i. Însă în condițiile de azi când tranportul este scump la o mașină se cuplează câte 4. La patru bețe fiecare din 10m în 10m socoteala iese la 150m distanță de mal ocupat. deci se aplică regula primului venit "sănătos m-ai găsit, sănătos să mă lași".  Bere
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #1590 : Vineri 08 Octombrie 2010, 11:07:18 »

Nu ii stiu pe toti participantii la aceasta discutie, insa am sa va spun chiar daca va intereseaza chiar daca nu parerea mea.
Dobitocii care vin la Prut cu 60 de lansete si ocupa 1 km de mal ar face bine sa stea acasa, indiferent daca sunt 4-5-6 10 in masina; la fel cei care retin tot de la icra in sus (indiferent daca sunt suceveni, vasluieni...etc).
Atunci cand un amarat de spiningiu vine si va plimba un vobler pe langa lansetele voastre nu va va "agata" crapul, tenul, scobarul, mreana, scobarul sau de cele mai multe ori obletele pe care il retineti (ca de..doar benzina costa scump...)!!!
Faza cu trebuie sa duc mancare la mata nu tine!!!! Daca esti atat de dobitoc incat nu esti in stare sa ii asiguri matei mancare impusc-o!!! (nu are nici o vina ca are un asa stapan).
Apropos, ce pana mea mancati din crapul cat o bricheta pe care am vazut ca il retineti acum pe Prut?Cum?Cum?Cum?? In loc sa se bucure ca o sa aiba ce pescui si peste cativa ani, ca viitura a populat moka Prutul "stationaristii lu peste" se plang de acest puiet si il mai si retin!!!!!!!!!!!!
Caz trait de mine recent, pe o zona care a fost foarte buna pana acum cativa ani cand a devenit loc de promenada (Jonah stie la ce ma refer Smiley ) erau acum 2 saptamani 5 pescari (2 la spinning, care nu erau sigur cu scule) cu vre-o 14 lansete + 2-3 undite si care aveau "capturati vre-o 10 obleti intr-o sticla de 5 kg de apa" si evident ocupau 100 m de mal. (asta pe langa faptul ca aveau 3 masini trase la "cur" desi noul regulament de frontiera nu permite acest lucru/si tare ma manca sa dau un telfon anonim la Pichetul Bivolari sa le fac o "bucurie").

P.S.: Daca cineva se simte atins de ce am scris FOARTE BINE!!!!!!
Nu ma banati ca nu am folosit limbaj licentios catre cineva anume ci doar cuvinte din dictionar si oricum si voi ganditi asa!
Memorat

CiprianP
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #1591 : Vineri 08 Octombrie 2010, 11:12:00 »

Cip a avut "boase" (ca sa citez pe cineva) si pus punctul pe problema. Eu n-am vrut sa fiu atat de colorat in exprimare, dar cam spune ce gandesc si eu.
Bravo Cip!
Memorat

cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #1592 : Vineri 08 Octombrie 2010, 11:21:22 »

Un amic a venit aseara de la Stanca aval,Prutul  curge cu vreo 100 mc/s,acceptabil,nu a prins nimic frumos,desi a avut 2 kg viermi.Dupa lasarea serii a prins pana pe la 12 noaptea fo 5 kg de albitura frumoasa,in special babusca. S-a intalnit cu un localnic(faimosul " Roscatu") care i-a povestit ca a fost o vara de senzatie in lacul de linistire pt el.La japca,evident.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1593 : Vineri 08 Octombrie 2010, 11:28:49 »

Ce ziceam eu despre insistenta unora in a-i deranja pe altii pe locul de pescuit! Nu intelegi cipcop 2002 ca eu prefer ca pe locul nadit de mine, cu nada cumparata de mine, nu vreau sa-mi deranjeze nimeni avatii cu voblerasul? Cind pescuiesc la bolo avatii sint prietenii mei pentru ca-mi fugaresc obletii care-mi freaca viermii din cirlig. Daca vii peste mine te primesc doar ca sa faci un pescuit-viteza la obleti sau...iei viteza. sugubat
       Si mai pricepe ca nu toti pescarii care vin la stationar pe Prut o fac de foame, nu toti vin ca sa-si hraneasca si pisica si nu toti pescuiesc cu 10 lansete de om. Cei mai multi merg la Prut fugind din oras in cautarea linistii naturii. De-aia eu nu  vreau sa aud niciun fel de muzica pe malul apei inafara de cintecul pasarilor si oracaitul broastelor. Si mai vreau sa nu ma f..a nimeni la cap in momentele alea cind eu vreau s-ascult broasca! Panimaies celovec? Suparat
« Ultima modificare: Vineri 08 Octombrie 2010, 11:30:50 de către pinadi » Memorat

cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1594 : Vineri 08 Octombrie 2010, 11:42:51 »

Pinadi, tu nu intelegi:
1. Si eu pescuiesc la stationar pe Prut, dar in limita bunului simt.
2. Nadirea care spui ca o faci nu cred ca e eficienta pe 100m de mal.
3. NICIODATA nu "spal" un vobler in apa daca sunt sculele altcuiva in zona fara sa cer permisiunea (desi fie vorba intre noi uneori proprietarul lor ar trebui aruncat in apa sa se racoreasca pentru ca ii lipseste cel mai elementar bun simt)!! Asta tine de bun simt!!!!!!
4. Pe aceeasi logica a ta cu naditul locului taranii au dreptul sa va dea afara de pe loc sau sa va cotonogeasca daca sunteti tari in gura pentru ca de cele mai multe ori ei nadesc un loc constant si se poate intampla sa il ocupi, nu??? Cum spuneam e o chestie de respect si buna crestere (nici cel mai dobitoc taran, daca stii sa vorbesti cu el, nu o sa-ti faca probleme)! Dar asta daca nu vii cu 100 de lansete pe 1 km de mal si cu gura mare!! E regula primul venit primul servit, nu??
Cum spuneam, nu am nimic personal cu nimeni, dar cine se simte vizat poate intelege ce vreau sa spun si se corecteaza!
Memorat

CiprianP
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1595 : Vineri 08 Octombrie 2010, 12:37:21 »

De la 60 ai ajuns la 100 de lansete pe 1km de mal de Prut! La urmatoarea postare la ce nivel se va ridica obsesia ta? Shocked
        Cit priveste naditul, ma refeream la nadirea pentru bolo. Deobicei acolo vor si intrusii nesimtiti sa dea la table sau plasticuri fiindca vad sarind rapitorul pe nada. Si eu pescuiesc la spinning, in special pe riu la clean, dar nu deranjez niciodata stationaristii, pe principiul "ce tie nu-ti place...". Nici nu ma gindesc sa le cer permisiunea, e ridicol, adica..."imi dai voie sa ti-o trag?" sau cum Cum? Nu, pur si simplu imi "tirii boasele" amonte sau aval de ei, fara sa-i deranjez! sugubat
Memorat

cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1596 : Vineri 08 Octombrie 2010, 12:45:13 »

Ai inteles foarte bine ce am vrut sa spun!
Cat despre obsesia mea, din cate stiu exista un numar maxim de scule si carlige pe care trebuie ca orice posesor de permis de pescuit trebuie sa-l respecte pe apele publice!!!!!!!!!
Si chestia aia cum ca de fapt erau 3 pescari cu 12 lansete, doi din ei fiind nu stiu pe unde prin boscheti nu prea tine...daca ai venit la stationar la pescuit se presupune ca-ti pazesti sculele..nu?
Am redus numarul de lansete ca sa intelegi si tu si sa fi multumit!!  Smiley
Memorat

CiprianP
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1597 : Vineri 08 Octombrie 2010, 13:16:33 »

Am inteles exact la ce te referi, ca nu-s timpit, ideea-i ca nu toti procedeaza cum spui tu. Eu merg la Prut cu 4 lansete, dar de foarte multe ori nu dau in apa decit 2, una amonte si una aval. o^oCam la fel procedeaza si coechipierul meu. Celelalte 2 lansete sint prevazute cu montri pentru somn si intra la apa noaptea. Noi chiar sintem adeptii pescuitului la Prut cu cit mai putine lansete in apa, stim noi de ce. sugubat
        Tu si Marcel si ceilalti ca voi probabil ca v-ati intersectat pe Prut cu un sucevean poreclit "Manghilaul", care v-a ingrozit cu padurea lui de lansete. Il stim si noi! Risete Risete Risete

Postat pe:: Vineri 08 Octombrie 2010, 12:58:50

4. Pe aceeasi logica a ta cu naditul locului taranii au dreptul sa va dea afara de pe loc sau sa va cotonogeasca daca sunteti tari in gura pentru ca de cele mai multe ori ei nadesc un loc constant si se poate intampla sa il ocupi, nu??? Cum spuneam e o chestie de respect si buna crestere (nici cel mai dobitoc taran, daca stii sa vorbesti cu el, nu o sa-ti faca probleme)! Dar asta daca nu vii cu 100 de lansete pe 1 km de mal si cu gura mare!! E regula primul venit primul servit, nu??
Cum spuneam, nu am nimic personal cu nimeni, dar cine se simte vizat poate intelege ce vreau sa spun si se corecteaza!
        Taranii riverani n-au decit sa-si nadeasca constant gainile, ratele si curcile din propria ograda. Ala e singurul loc in care pot emite de drept pretentii de proprietari. Pe malul apelor publice singurul stapin e statul...in rest se aplica regula primului venit, dupa cum v-a spus si Lucian SV. Poate taranul sa nadeasca un loc toata luna august cu o caruta de porumb si eu sa vin la pescuit pe 1 septembrie pe acel loc. Care-i problema atita timp cit locul era liber cind am ajuns eu? Daca-l vrea rezervat n-are decit sa organizeze 3 schimburi si sa-l tina ocupat permanent, nu-l opreste nimeni sa faca asta. Rinjet
Memorat

roximus
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1598 : Vineri 08 Octombrie 2010, 14:07:30 »

Incep... nu sunt pescar de prut ....
Am fost ieri 07.10.2010 la prut zona Iasi - Iesire din Bosia. Fata de Sambata trecuta...prutul a scazut jumate de metru ba chiar mai bine . Am dat nada, un crap la vreo 3 kg.. sarea pe nada, mai sus altul... Nu a tras de nici o culoare, numai oblete. De ce oare ? sa fie din cauza ca a scazut apa ?
Si inca ceva... am vazut de tura trecuta ca dupa ce am scos nada din apa, la jumatate de ora o platica, dupa care 3 crapusori la 1 kg, scurt, dupa care nu a mai vrut deloc. Tura asta am agatat acolo unde inainte nu agatam, se poate ca prutul aduce crengi pe sub apa ?
Si inca ceva daca este vreu pescar de crap, ii las numarul meu de tel. ca sa mergem impreuna. ms
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1599 : Vineri 08 Octombrie 2010, 14:28:56 »

Da, Pinadi. Nu folositi pre multe lansete pentru ca probabil ati avut peste mare care v-a incurcat firele celorlalte lansete.
Asa cum stiu multi, care au inteles dupa ani de zile de pescuit la la Momaie (inclusiv subsemnatul), ca pescuind cu 1 carlig ai mai multe sanse sa scoti un peste mare, mai ales din apa cu agataturi, ca sa nu mai vorbesc de ranile inutile care le provoci pestelui.
Nu cunosc individul de care imi povesteai pentru ca nu pescuiesc in zona Botosani, dar crede-ma ca daca am sa dau vreodata de el o sa-i aduc Politia de Frontiera pe cap, daca da cu o padure de lansete.
Nu te-am acuzat pe tine personal de nimic, ci pur si simplu "bat seaua" sa priceapa iepele!!!!
Poate o sa mai ramana ceva peste pe Prut si pentru copii nostri totusi!!!
P.S. de asemeni Idiotii care lasa munti de gunoaie dupa ei (mai ales stationaristii, care au mult bagaj, dar si spiningarii...) sa faca bine sa pescuiasca in cada acasa....
Memorat

CiprianP
Pagini: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 05 Octombrie 2017, 19:10:34
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.