Prieteni Pescari

Prut

Marți 18 Decembrie 2018, 18:58:40 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 793800 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1640 : Joi 18 Noiembrie 2010, 14:56:44 »

fratilor...deviem de la subiect!ideea este ca sau mai postat 10 filmulete in care se prezinta foarte "artistic" scoaterea juvelnicului pe mal....de catre 3 oameni ...ca era plin cu "capturi legale"si ca dimensiuni si ca si cantitate! Cum?
si erau trei "pescari sportivi" si fiecare avea juvelnicul lui!
asa ca stilul de pescuit sau "meseria" cu care minuesc bolo e..........degeaba!  
 dar nu ai cu cine ba...niste.... Aplauze
@ filica:"elegantule " din cauza unor 'domni' ca voi nu merge nimic in tara asta!
daca ordinul zice ca nu s trece cu masina de fisie...voi sunteti mai destepti!?
« Ultima modificare: Joi 18 Noiembrie 2010, 15:05:41 de către lsnaper » Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #1641 : Joi 18 Noiembrie 2010, 15:10:08 »

@isnaper. nu există fâșie în BT. erau chiar proști dacă nu făceau parcarea pe malul apei Cool
Memorat
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1642 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 06:27:33 »

@isnaper--ai zis-o !!!te-ai gandit mult???chiar crezi ca n-are cine-i controla sau ca acolo unde pescuiesc ei e asa,, o haiducie  ??sau ati place sa scrii asa in dorul lelii (asta ca sa fiu"elegant"si sa nu zic *****)?...Nu te lua aiurea de mine ca n-are rost!! Wink

edita de Leba: usor cu limbajul de genul asta.
« Ultima modificare: Vineri 19 Noiembrie 2010, 10:32:37 de către leba » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1643 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 08:33:42 »

Nici tu Luciane nu crezi ceea ce scrii-stii foarte bine cat de limitate sunt locurile pe Prut ,unde poti ajunge cu masina in siguranta( iar 4x4 nu am deocamdata!).
Iar faptul ca ai sa spui ca se poate ajunge cu caruta etc, am facut-o de nenumarate ori,dar nu-mi convine sa depind de niste localnici si sa-mi fac varza sculele , etc.
Ma scoate din sarite stilul asta de a mosteni locul unul de la celalalt, deoarece am patit si patesc de nenumarate ori- gasesc un loc nou,innadesc, pescuiesc o data , de 2 ori ,apoi prin bunavointa localnicilor sau a baietilor de la P.F., acel loc devine loc de pelerinaj pentru aceste echipaje , care nu mai contenesc ,pana nu cade zapada!
Ori eu sau altii ca mine, venim la Prut poate odata pe luna si unde dracu sa te mai duci, poate pe........ Nistru !
Ei daca sunt pensionari isi pot permite sa piarda o zi, doua chiar (cum au stat asta vara in balastiera la Damideni dupa mine si Stoica ) ,iau in primire un loc gata innadit ....si posteaza filmulete pe youtube! Risete
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1644 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 09:18:23 »

@dorint. și uite așa ajungi la vorba mea când vezi un localnic, în loc de bună ziua îi bagi o crăcană de fier pe spate. iar cu Pol. de frontieră nu socializezi, fiindcă sunt mână în mână cu "aspiratoarele" de scule. și încă ceva dorine: ai văzut cum arăta imeseul? nu prea cred că te puteai băga în braniște la Ștefănești  cu mașina ta. După cum știi de la Stânca la vale dacă te-a prins o ploaie, numai tractorul e nădejdea să urci înapoi în asfalt.

Postat pe:: Vineri 19 Noiembrie 2010, 08:40:16

păcat că nu au postat băieți și gherlele pe care l-au luat anul ăsta pe Prut  Rinjet
apa mare, mâl și tânțari buluc, prohibiția a ținut un "secol", când să mai pescuiești?
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #1645 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 10:58:54 »

Ce vorbesti Luciane???
Ia auzi...in Botosani nu este fasie!!!!!!!!O fi Botosaniul in Republica Moldova si nu stiam eu!!
Toata granita are fasie, chiar daca anul asta, dupa inundatii, poate nu mai e asa de vizibila...iar ordinul priveste accesul dupa fasie...indiferent dacae vizibila sau nu.
Daca la PF Botosani sunt niste incompetenti....care, repet, permit pescuitul pe Prut cu barca si accesul cu masina pana la apa...e treaba lor.
Ideea e ca am avut  si eu rabdare sa urmaresc mai toate filmele postate si m-am lamurit de pescarii cu care avem de-aface...are dreptate ISNAPER...."pescari sportivi"...fiecare cu juvelnic de 4M aproape plin de capturi mai mult sau mai putin legale....PESCUIT INDUSTRIAL!!!!!!!!
Astia nu sunt pescari sportivi, chiar daca ase se dau si vor sa para!
Crede-ma un peste se poate elibera mult mai usor la bolo, fiindca tot esti bagat in apa.
Iar argumentul ca un pescuit costa mult......lasa-l pentru altii care nu stiu despre ce e vorba:
la o partida de spin am pierdut uneori 6-8 voblere de 2-300 de mii bucata....si asta tot nu m-a facut sa iau peste acasa pentru tot blocul, pentru pisica vecinilor si pentru tot neamul meu!!!!!!!!!
Memorat

CiprianP
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1646 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 11:26:29 »

care ordin? nr., MO? fâșia în BT nu a fost arată după 89. nici nu au cum! întreținerea fâșiei este obligația autorităților locale Risete Risete Risete

Postat pe:: Vineri 19 Noiembrie 2010, 11:12:17

@cipcop2002. hai prietene că te lămuresc cum stă treaba. vezi OUG 105/2001 privind frontiera de stat. citește și apoi discutăm despre pescuit în zona de frontieră. caută forma la zi a actului normativ!
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #1647 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 12:39:46 »

Ce vorbesti..mon chere??
Ia arunca-ti matale ochii pe OUG26/2009 si mai spune-mi cum e cu administrarea fasiei de stat la autoritatile locale!!   Smiley
(atr. 7 alin.1 mai exact)
Memorat

CiprianP
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1648 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 13:43:07 »

și care e problema? dacă fizic nu poate fi realizată fâșia, ce faci? chiar și acolo unde există fâșie, de ex. jud. Iași, există locuri (porți) pe unde intri cu mașina, căruța, tractorul și-ți faci treaba! Îmi place faptul că PF Iași vă ține la respect și cărați cu cârca sculele și nada. nu e cazul tău cipcop2002 că tu îl cunoști pe șeful de sector.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #1649 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 14:54:04 »

1.Cipcop nu cara cu crca pentru ca pescuieste la spin.  Wink
2. Respectam legea numai daca este fasie proaspat arata? Aste e o interpretare pur romaneasca tipica pentru noi. Eu as fi bucuros sa avem rangeri ca in alte parti, care sa dea amenzi usturatoare celor care nu respecta mediul, care trec fasia cu masina, care retin mai mult peste decat e legal, etc. Sunt absolut convins ca romanul se lasa de braconaj numai de frica unor amenzi foarte mari, chiar inchisoare unde va fi cazul.
Altfel dupa cum se vede o dam dupa visin, am luat mai mult peste, dar eram 5 pescari care am stat 2 zile si jumate,am intrat cumasina ca nu era arata fasia, am pescuit cu 6 scule dar colegu avea numai 1, etc.........
Daca ar fi cineva sa faca o lege a pescuitului cu o organizatie care sa aiba puteri depline sa aplice niste amenzi usturatoare, abia atunci vor mai disparea  din braconieri,indiferent cum sunt acestia cu permis de pescuit sau fara.
Romanul nu e civilizat(in general), trebuie constrans sa o faca.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #1650 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:10:13 »

Daca ar fi cineva sa faca o lege a pescuitului cu o organizatie care sa aiba puteri depline sa aplice niste amenzi usturatoare, abia atunci vor mai disparea  din braconieri,indiferent cum sunt acestia cu permis de pescuit sau fara.
Romanul nu e civilizat(in general), trebuie constrans sa o faca.
   Sint intr-u totul de acord cu tine.
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1651 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:13:45 »

accesul dupa fasie se poate legal cu masina prin locurile demarcate special bineinteles, ca sa nu treci ca vitelul prin tarla de oi, si bineinteles ar trebui si acordul sefului de post al zonei. Chiar daca in lege ar zice ca e interzis in normele legii cu siguranta e reglementat exceptiile si anume cele care au acordul autoritatii protectoare (altfel nu s-ar putea exploata deloc acea zona)

de ce in Boto nu prea e fasie sau de ce se da voie sa stai noaptea? e considerata zona turistica, cu risc scazut de fraudare a granitei, fata de Iasi si Vs unde raspunsul primit a fost ca nu se lasa din cauza riscului maxim.

Si chiar la asta s-a ajuns? Sa spui ca vezi donle aia si-au luat legal pestele de pe balta?? Mi se pare stupid ceea ce s-a comentat. Cum adica sa nu isi ia omul si niste peste, mai ales daca e in dimensiuni si kg pe zile... asta ar fi si culmea. Restul care considera altfel probabil ca nu va place la gust pestele de Prut si va place ala plin de concentrate din Carefour. Eu unul nu as lua 10 kile de peste din magazin pt 1 kil de pe Prut.

Si daca considerati ca oameni de genul sunt braconieri sunteti dusi cu pluta. Inseamna ca nu stiti cat se poate prinde cu curentul, cand dintr-un foc omori de la 20 kile de peste in sus, sau iarna la copca cand scoteau baietii cate 40 kile de caciula pe zi.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1652 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:16:41 »

ah, ce vă roade că bologneza e o enigmă la Iași.
și mă rog cei fac la mediu dacă drumul duce pe malul apei? te temi că-mi sparg baia la motor? lasă-mi mie emoțiile astea. nu e același lucru ca și cum aș ajunge pe malul Siretului, Sucevei, etc. Sau vouă vă place numai drumul amenajat de pe bălțile cu taxă?
numai pozele alea cu n-șpe strapazani agățati pe sârmă sunt beton și atunci cu limbuța începeți tot felul de perversiuni pe lângă autorul performanței.
din partea mea la toți cei care încalcă legea să le-o dea poliția până nu se văd, dar lăsați-o mai ușor cu ipocrizia.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #1653 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:29:38 »

Pescuitul la bolo nu ma intereseaza, asa ca nu am cum sa fiu invidios, in schimb ii apreciez pe pescarii care se pricep, indiferent de stilul pe care il practica.
In alta ordine de idei, daca ar fi dupa mine as face o lege in care 10 ani sa se pescuiasca in Romania numai c&r. Numai asa se mai poate face o repopulare a apelor noastre, pentru ca bani de populari nu or sa fie.
Si sunt asa de vehement cu pescarii de pe Prut, pentru ca apreciez foarte mult potentialul piscicol al acestui rau. Sunt de vre-o 6 ani in Iasi si nu mi-a venit sa cred ca mai sunt astfel de ape in Romania, mai ales naturale. Asta s-a intamplat pentru ca spre norocul nostru, este frontiera de stat si este sub controlul PF.
As vrea sa te intreb Lucian, de ce nu mai pescuiesc cei din Suceava pe Moldova? Mai ales ca era un rau cu un potential foarte bun piscicol? Nu prea mai este peste, nu-i asa? Atunci au inceput sa migreze spre locuri unde scobarul si cleanul sunt inca foarte bine reprezentati. In loc sa se bucure ca mai exista astfel de locuri si sa incerce sa le pastreze cat mai mult timp asa, ei iau tot ce prind acasa. Pescarii de care povesteai ca-si lasa locurile unii la altii ce fac cu atata peste? Daca prinzi in 3 zile 15 kg, iar peste alte 3 zile te duci iar si iei totul acasa, eu nu credca o familie mananca in ritmul asta peste.
« Ultima modificare: Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:31:26 de către nick » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1654 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:34:23 »

ah, ce vă roade că bologneza e o enigmă la Iași.

Se pare Lucian ca asta e intr-adevar o mare durere printre ieseni. Poate se-ndura cineva sa le predea niste cursuri, ca sa nu mai fie asa frustrati. Rinjet

Postat pe:: Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:30:00

lasa locurile unii la altii ce fac cu atata peste? Daca prinzi in 3 zile 15 kg, iar peste alte 3 zile te duci iar si iei totul acasa, eu nu credca o familie mananca in ritmul asta peste.
    Ori vind surplusul ori fac conserve pentru iarna. Cool
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1655 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:41:03 »

se pescuiește pe Moldova, dar durerea mare este că a fost decimat din cauza poluării cu rumeguș de la gatere. asta a făcut ca scobarul să urce mai sus și să kilărească cleanul și păstrăvul prin mâncarea icrelor. n-o să-ți vină să crezi dar cum ia dimensiuni mai mari coboară la Roman și apoi urcă pe Siret, e un nenorocit care trebuie căsăpit oriunde îl prinzi. chiar dacă îl dai de pomană.
este pește în Prut și chiar de la an la an văd din ce în ce mai multă știucă în detrimentul șalăului.
@pinadi. nu ajută lecțiile. pt. stilul ăsta trebuie altceva.
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1656 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:43:00 »

Cuvintele de genul ipocrit sau frustrat, nu-si au locul pe acest forum.
NU ma fortati sa intervin.

Una e sa faci un misto, poate o gluma, mai ales cu cine iti permite, alta e sa numesti o intreaga zona geografica intr-un anume fel...
Memorat

let`em live, they are part of the game!
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1657 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:46:40 »

nick nu pescarii sunt de vina ptr ce se intampla pe Moldova sau alte rauri. Aveti niste idei preconcepute foarte gresite. Chiar crezi ca daca s-ar pescui C&R timp de 10 ani ar creste nr de pesti in orice rau din Romania??? Poate in 1 din 10 sau 20...poate! Pescari au fost si sunt de mii de ani, daca socotim trebuia sa nu mai fie peste de mult timp, insa dupa cum se observa nu pescarii sunt de vina, chiar daca unii iau 1,2 5 kile peste norma, sau in unele zile mai mult... eu sunt de parere ca nu ei, ci poluarea si braconajul industrial.
20 de ani am copilarit pe Moldova si niciodata nu a dat pestele pe dinafara, sa spui ca uite ce mult peste este! Insa cica era, din povestile parintilor si a prietenilor.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1658 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 15:53:12 »

@pinadi. nu ajută lecțiile. pt. stilul ăsta trebuie altceva.
    Da, trebuie sa-ti placa, dar, ca sa le placa la bolo, baietii trebuie ajutati sa descopere mai intii acest stil elegant de pescuit, sa nu mai ramina o enigma pentru ei. Wink
Memorat

Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1659 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 16:01:24 »

credeți că pe Prut se prinde la fiecare ieșire? am luat gherle de m-am plictisit. de aia mă duc la spining sâmbătă și duminică Suparat
@leba,ipocrit= care arată altfel decât este, nesincer, duplicitar, prefăcut la asta m-am referit cu privire la persoanele care au sărit pe tastatută să-i blameze pe băieți de la Rădăuți. dacă deranjează cer scuze
« Ultima modificare: Vineri 19 Noiembrie 2010, 16:04:10 de către Lucian SV » Memorat
Pagini: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.057 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 18 Iulie 2018, 00:12:18
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.