Prieteni Pescari

Prut

Miercuri 21 Februarie 2018, 18:52:54 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 86 87 [88] 89 90 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 733767 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1740 : Duminică 19 Decembrie 2010, 16:33:02 »

La fel si de la  borna 905 Oroftiana,in aval,iar la Horodistea-Paltinis  pod de gheata!
Dar a fost bun vinul-fiert baut pe malul Prutului ....
Memorat
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1741 : Duminică 19 Decembrie 2010, 16:54:58 »

Joi dimineata nu era nimic inghetat !!  Shocked inseamna ca e "groasa" problema  Trist
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1742 : Duminică 19 Decembrie 2010, 17:48:12 »

arata exact ca in poza lui razvan cu muresul azi Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1743 : Duminică 19 Decembrie 2010, 18:22:46 »

frumos peisaj,salupa patrula  si politistii nostri foarte interesesati de capturile vecinilor nostri , care greblau printre sloiuri...
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1744 : Duminică 02 Ianuarie 2011, 08:54:01 »

crescut vreo 2 metri si multe sloiuri in continuare...
Memorat
siluru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1745 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 16:03:28 »

Buna ziua, dragi colegi, deschid acest subiect in dorinta de a face ceva, toti impreuna, nu doar a sta si ne lamenta. Am cateva probleme legate de pescuitul la Prut, anul acesta :
1. pescuitul pe timpul noptii - interzis (de ce?)
2. pescitul cu mai mult de 2 lansete - interzis (de ce?)
3. pescuitul din barca - interzis (de ce?)
si cea mai apriga:
4. prohibitie 100 zile (de ce?)
Propun sa gasim raspunsurile la aceste intrebari, sa le combatem si sa facem o petitie catre guvern(Ministerul Mediului), catre ANPA sau alte organe de decizie, pentru remedierea lor. Nu stiu daca pentru anul asta mai putem face ceva, dar macar sa incercam sa facem ceva pentru la anul...
Altceva va mai aduc aminte...Prutul si Dunarea sunt singurele ape naturale din C.E. unde se pescuieste industrial (de ce?).
Memorat
imbirvanescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1746 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 19:00:24 »

stimate coleg, atit timp cit ne patroneaza ungurii nu cred ca se poate face ceva...
Memorat
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1747 : Sâmbătă 05 Martie 2011, 19:28:47 »

A se citi  László Borbély ?
Memorat
siluru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1748 : Duminică 06 Martie 2011, 00:13:10 »

Dar a incercat cineva sa faca ceva? La urma urmei e interesul nostru...Hai sa redactam o petitie si sa le-o trimitem in numele asociatiei noastre...la urma urmei in afara de "P.P." cine mai reprezinta interesele pescarilor sportivi in zona noastra?
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1749 : Duminică 06 Martie 2011, 07:09:25 »

la modul cel mai serios pot sa va ajut.
  cunosc pe cineva care cunoaste limba maghiara la perfectie.
  si daca o redactam pe limba lui avem mari sanse sa ne bage in seama .

altfel ....

ne mai ramane o sansa , s-o cunoasca cineva direct pe elena udrea !
Memorat
siluru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1750 : Duminică 06 Martie 2011, 09:35:02 »

Daca vi se pare subiectul hazliu, rog un moderator sa-l mute in alta sectiune, poate "bancuri", daca am nimerit pe un forum de nationalisti sau orice alta forma de politica, imi cer scuze ca am fost asa de nesimtit si v-am deranjat cu un subiect atat de marunt referitor la pescuitul sportiv. La fel, rog un moderator sa stearga tampeniile scrise de mine. Totusi ma afund in nesimtire si intreb : stie careva vreo mana de oameni care sa fie interesati de pescuitul pe Prut?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1751 : Duminică 06 Martie 2011, 10:32:15 »

Daca vi se pare subiectul hazliu, rog un moderator sa-l mute in alta sectiune, poate "bancuri", daca am nimerit pe un forum de nationalisti sau orice alta forma de politica, imi cer scuze ca am fost asa de nesimtit si v-am deranjat cu un subiect atat de marunt referitor la pescuitul sportiv. La fel, rog un moderator sa stearga tampeniile scrise de mine. Totusi ma afund in nesimtire si intreb : stie careva vreo mana de oameni care sa fie interesati de pescuitul pe Prut?

Nu ''siluru'', subiectul tau este unul care ne roade pe toti din zona noastra care pescuim pe Prut.
Daca vei citi postarile mele anterioare vei vedea , ca exact ceea ce spui tu am adus si eu in discutie , dar s-ar parea ca nu prea intereseaza.
Eu zic sa ne auzim pe privat si sa discutam!
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1752 : Duminică 06 Martie 2011, 11:00:35 »

Buna ziua, dragi colegi, deschid acest subiect in dorinta de a face ceva, toti impreuna, nu doar a sta si ne lamenta. Am cateva probleme legate de pescuitul la Prut, anul acesta :
1. pescuitul pe timpul noptii - interzis (de ce?)
2. pescitul cu mai mult de 2 lansete - interzis (de ce?)
3. pescuitul din barca - interzis (de ce?)
si cea mai apriga:
4. prohibitie 100 zile (de ce?)
Propun sa gasim raspunsurile la aceste intrebari, sa le combatem si sa facem o petitie catre guvern(Ministerul Mediului), catre ANPA sau alte organe de decizie, pentru remedierea lor. Nu stiu daca pentru anul asta mai putem face ceva, dar macar sa incercam sa facem ceva pentru la anul...
Altceva va mai aduc aminte...Prutul si Dunarea sunt singurele ape naturale din C.E. unde se pescuieste industrial (de ce?).
La intrebarile de la pct. 1, 2, 3 vei gasi rapunsurile [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
La intrebarea de la pct. 4 nu stiu unde gasesti raspunsul, insa, daca iubesti Prutul (si presupun ca il iubesti pentru ca altfel nu ai fi postat   Wink) cred ca esti constient ca presiunea exercitata de pescari este din ce in ce mai mare ... si in consecinta perioada de prohibitie marita nu poate avea decit efecte benefice asupra populatiei piscicole.

N.B. Pe o buna bucata din Prut nu se mai practica pescuitul comercial ... si s-ar parea ca asta are oarece legatura cu prohibitia de 100 de zile . Eu asa interpretez [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] (Art. 3, alin (1), pct. a) )  Aplauze

Postat pe:: Duminică 06 Martie 2011, 10:47:15

..............................................
Totusi ma afund in nesimtire si intreb : stie careva vreo mana de oameni care sa fie interesati de pescuitul pe Prut?
Da ... eu stiu  Rinjet .
Intrebarea e daca vrei sa "contribui" la cresterea numerica a grupului pe care-l stiu eu ... sau daca vrei sa formezi propriul grup care sa colaboreze cu cel deja existent ?  Rinjet . (Eu ti-as recomanda a doua varianta si in masura posibilitatilor sunt dispus sa te sprijin in acest sens.  Tac )
Memorat
siluru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1753 : Duminică 06 Martie 2011, 11:23:24 »

Iti multumesc "dorint" pentru sustinere, sint sigur ca sint destul de multi ca noi, la fel sint sigur ca si cei care au deviat un pic de la subiect sint pescari adevarati, i-am prins doar intr-o perioada mai "politica". Dar sa revin...Ce stiu eu: pescuitul pe Prut e guvernat, pe langa Legea pescuitului si de O.G. 104 si 105(referitor la activitatea pol de frontiera) cat si de un Protocol incheiat cu moldovenii care specifica la un moment dat :
-prohibitia de vreo 45 zile intr-un interval de 100 de zile
-pescuitul cu doua lansete
-pescuitul de la rasarit la apus
-pescuitul doar de pe mal(sau gheata)
Nu gasesc acest protocol (l-am avut in calc. dar l-am pierdut). Cred ca aici e cheia rezolvarii problemelor noastre. Acest protocol a fost semnat pe vremea cand in Legea pescuitului romaneasca existau asemenea restrictii. Legea s-a modificat insa actele semnate in virtutea acestei legi au ramas nemodificate. Tre sa fie printre noi un jurist care sa dea o forma cat de cat oficiala(legala) la tot ce ne doare. Referitor la discutiile pe privat, n-am nimic impotriva, dar cred ca daca discutam pe forum la modul serios e mult mai constructiv (mai multe creiere, mai multe opinii, poate iese ceva). Ne putem ocupa si de pescuitul industrial care-i braconaj cu tenta legala. Cred c-ar trebui sesizat vreun for european. Daca stiam eu tot ce-i de facut, te rog sa ma crezi c-o faceam singur. D-aia am iesit pe forum, sa gasesc o solutie cu ajutorul celor ca mine. Eu nu pescuiesc decat pe Prut si pe Dunare, foarte rar ma duc pe vreo balta si vad ca pe zi ce trece pescuitul sportiv in aceste locuri devine din ce in ce mai greu.  

Postat pe:: Duminică 06 Martie 2011, 11:00:41

Pescuitul comercial se practica doar pe Lacul de acumulare Stanca costesti (de unde e considerat el lac, parca Manoleasa). Prohibitia de 100 de zile intr-adevar e benefica pt efectivele de peste, dar si mai benefica e prohibitia de 200 de zile iar cea de 365 e chiar mana cereasca pentru pesti...dar cu noi pescarii cum ramane? Prohibitia este o masura de protectie a pestilor in perioada de inmultire, are efect mare la pescuitul comercial si foarte scazut la cel sportiv (pestele daca e in bataie nu mananca, in schimb vin in carduri mari pe sub maluri, la apa mica unde pot fi usor prinsi cu plasele). Parerea mea e ca daca se urmareste o refacere a populatiei piscicole, ar trebui prohibit pescuitul comercial. Intrebarile mele erau " de ce? " la niste probleme pe care dvs le-ati gasit (si va multumesc pentru asta) in regulamentul de pescuit pe Prut.
1.de ce nu am voie din barca atata vreme cat am voie sa fac agrement cu barca pe Prut si atat timp cat pescuitul comercial se face din barca
2. de ce sint limitat la doua lansete (toata tara da cu patru) atat timp cat pescarii comerciali nu sunt limitati la numar de setci sau lungimea lor
3. de ce nu am voie noaptea atat timp cat in toata tara este voie
Astea sint intrebarile mele.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1754 : Duminică 06 Martie 2011, 12:06:43 »

Chiar ieri am fost la Prut si pot sa va spun ca la Ripiceni se lucra de zor la scosul setcilor de sub gheata.Pe Volovat au venit 3 de la Sadoveni, au scos o setca monofilament, cu ochi de maxim 20, am apreciat eu, lungime cca 150 m , latime 2m. Interesant ar fi si de unde le procura, ca toate pareau la fel, la echipe diferite!?
La Ripiceni erau vreo 3-4 echipe care faceau acelasi lucru,iar ca peste au scos : platicuta, carasel,crapusor 200gr, babusca, cate-un salauas, avat de 250-300 gr. cel mai mult.N-am putut face poze de aproape ca erau multi si s-ar fi prins.I-am intrebat pe ''pescarii'' respectivi , daca nu e pacat de crapusorul , avatul si salauasul care-l retineau si mi-au zis ca ''este f. mult , a venit de la rusi asta vara cu viitura si este de unde''!? Suparat
L-am intrebat pe politistul de frontiera daca i se pare normal acest branconaj? Iar acesta , pe buna dreptate mi-a spus ca el poate verifica autorizatii, acces , etc, dar faptul ca folosesc plase monofilament , este treaba inspectorului ANPA, care nu vine niciodata! Tac. Adica si el mananca peste de acolo si toata lumea e multumita!
Ori unii dintre  colegii nostri , in loc sa vada adevarata problema a disparitiei pestelui de pe Prut, ataca ori de cate ori au ocazia pe cate unul dintre cei ce pescuiesc la undita, ca retin peste peste limita legala.Hai sa fim seriosi, branconajul salbatec si pescuitul industrial  sunt adevaratele probleme!
Dar e foarte usor , din spatele tastaturii, sa stai si sa judeci pe unul sau pe altul, in loc sa ne unim si sa facem ceva cu adevarat , pentru a ''lovi ''acolo unde  trebuie!
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1755 : Duminică 06 Martie 2011, 12:21:40 »

Pescuitul comercial se practica doar pe Lacul de acumulare Stanca costesti (de unde e considerat el lac, parca Manoleasa). Prohibitia de 100 de zile intr-adevar e benefica pt efectivele de peste, dar si mai benefica e prohibitia de 200 de zile iar cea de 365 e chiar mana cereasca pentru pesti...dar cu noi pescarii cum ramane? Prohibitia este o masura de protectie a pestilor in perioada de inmultire, are efect mare la pescuitul comercial si foarte scazut la cel sportiv (pestele daca e in bataie nu mananca, in schimb vin in carduri mari pe sub maluri, la apa mica unde pot fi usor prinsi cu plasele). Parerea mea e ca daca se urmareste o refacere a populatiei piscicole, ar trebui prohibit pescuitul comercial. Intrebarile mele erau " de ce? " la niste probleme pe care dvs le-ati gasit (si va multumesc pentru asta) in regulamentul de pescuit pe Prut.
1.de ce nu am voie din barca atata vreme cat am voie sa fac agrement cu barca pe Prut si atat timp cat pescuitul comercial se face din barca
2. de ce sint limitat la doua lansete (toata tara da cu patru) atat timp cat pescarii comerciali nu sunt limitati la numar de setci sau lungimea lor
3. de ce nu am voie noaptea atat timp cat in toata tara este voie
Astea sint intrebarile mele.
Stiu ca exista asociatii de pescari comerciali si aval de barajul de la Stinca-Costesti. Pe legislatia actuala ar putea pescui, insa prin declararea Prutului ca zona de refacere biologică / zone de protecție pentru resursele acvatice vii a sectorului cuprins între baraj Stânca-Costești și confluența cu râul Elan s-a stopat pescuitul comercial .
Singurul mod (asa cum il vad eu ... s-ar putea sa mai fie si altele insa nu trebuie uitat ca si pescarii comerciali sunt organizati in asociatii si au mijloace de a face "lobby" superioare asociatiilor de pescari sportivi  Cum? )  de a stopa pescuitul comercial in toate apele naturale ar fi prin inasprirea conditiilor de calitate impuse pestelui de consum. Pentru pestele de consum recoltat din apele naturale nu se poate face proba calitatii apei in care a trait si nu se poate prezenta un istoric al calitatii apei pe toata perioada dezvoltarii pestelui.

Nu se pune problema pescuitului in perioada de reproducere a pestelui ci in perioada imediat urmatoare, perioada cunoscuta drept una de hranire intensa. Strict din experienta proprie, pe cind prohibitia era de 60 zile si pe Prut, pina la 1 iulie puteam sa prind 1-2 crapi intre 3 si 10 kg si apoi doar pe la sfirsit de septembrie sau prin octombrie daca mai vedeam crapul. Acum cu perioada de prohibitie de 100 de zile eu prefer sa vad doar partea care ne avantajeaza.

La fel cu celelalte restrictii impuse pe Prut (pescuitul cu doua lansete, pescuitul de la rasarit la apus, pescuitul doar de pe mal) imi displac (ca orice restrictie de altfel) insa analizate in detaliu s-ar putea sa aiba si efecte benefice. Hai sa le luam pe rind:
- Ne displac cei care pescuiesc cu o padure de lansete. De ce sa nu incurajam cit mai putine lansete ?  Eu cred ca pentru un pescar experimentat o lanseta este suficienta, asa ca doua lansete pot fi considerate suficiente pentru cel care vrea sa invete. 
- Pescuitul pe timp de noapte cred ca e restrictionat si din motive de asigurare a frontierei de stat. Prefer sa nu comentez.
- Pescuitul din barca, hai sa zicem ca ar fi posibil, insa spune cit de incintat ai fi daca in fiecare localitate de pe malul Prutului pe unde trece un drum asfaltat ar apare cite un debarcader ?  La fel, analizeaza cit de incintat ai fi daca din sfert in sfert de ora (sau chiar mai des) ar trece pe Prut cite o barcuta, unele mai discret, altele in viteza. Uite ce valuri si ce deranj in hranirea pestelui face barca politiei de frontiera cind trece, imagineaza-ti de 100 de ori mai multe treceri (presupunind ca vrei un loc de pescuit linistit) . 

Sincer, eu nu sunt incintat de orice facilitati noi care ar apare in pescuitul pe Prut, sunt pentru mentinerea restrictiilor existente. Nu as fi incintat nici daca in fiecare localitate de pe malul Prutului ar "ajunge asfaltul", nici daca s-ar putea campa pe malul Prutului, nici de amenajarea locurilor de pescuit (asa cum prevede legislatia in vigoare ca ar fi in competenta asociatiilor) ... si in general sunt impotriva anularii acelor dificultati care ar aduce toti pescarii de balta pe Prut.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1756 : Duminică 06 Martie 2011, 12:42:49 »

si in general sunt impotriva anularii acelor dificultati care ar aduce toti pescarii de balta pe Prut.
Sunt de acord si in acest sens aprob pozitiv.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
siluru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1757 : Duminică 06 Martie 2011, 18:31:01 »

In aval de baraj nu exista nici o asociatie de pescuit comercial, exista ceva de genul asta cu ceva ani in urma la gura Prutului.
       Referitor la prohibitie: nu cred ca luna iunie e "perioada imediat urmatoare", adica perioada vulnerabila d.p.d.v. al hranirii pestelui. O prohibitie eficienta ar trebui sa vizeze speciile de pesti pe perioade distincte. Cum a fost cu stiuca. Degeaba imi bagi prohibitie la rapitori in iunie-iulie (poate doar somnul pe iunie).
        Referitor la restrictia din timpul noptii, nu poti motiva prin siguranta frontierei, prin simplul motiv ca in Ro. exista prezumtia de nevinovatie, doi la mana nimeni nu-mi interzice sa stau pe malul apei si sa admir luna..., trei la mana malul Prutului e spatiu public, teritoriu romanesc si am tot dreptul sa stau acolo.
        Referitor la nr de lansete...e mult de discutat daca e deajuns una, doua sau patru, dar cata vreme in Ro. se pescuieste cu patru, pe Prut trebe tot patru. Nu poti argumenta limitarea nr de scule sportive prin faptul ca protejezi fauna piscicola atata vreme cat permiti dezastrul ecologic facut de sculele comerciale cu acoperire legala.
        Referitor la barci...nimeni nu-mi interzice sa fac agrement cu o barca pe Prut, dar mi se interzice sa dau cu batul in balta din barca, iar apropos de deranjul care-l are pestele la hranire, pe Prut nu te contrazic, ce-i drept n-am studiat fenomenul, dar pe Dunare si pe canalele din Delta, imediat dupa trecerea unei salupe te astepti la muscatura de crap sau somn (cei care pescuiesc pe Delta pot sa-ti confirme). Explicatia e ca pestele care inoata intre ape e trimis la fund(acolo unde e si momeala). Un lucru e sigur...daca e voie cu barci, mai vedem si noi ce plase sint in apa. O alta justificare e ca daca vreau sa dau la clonc n-am cum...Trebe barca neaparat.
        Ma bucur ca sint colegi cu alte pareri decat mine, cred ca asta inseamna un dialog constructiv.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1758 : Duminică 06 Martie 2011, 19:37:36 »

totusi pescuitul de noapte iti ofera unele satisfactii (amintiri) pe care pescuitul de zi nu ti le poate oferi.
Memorat
Sergiu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1759 : Duminică 06 Martie 2011, 21:26:17 »

totusi pescuitul de noapte iti ofera unele satisfactii (amintiri) pe care pescuitul de zi nu ti le poate oferi.
....mai ales daca il practici in Delta, in jurul unui foc, cu un carnat infipt in bat si visinata umpland "ochi" o canuta de metal....
Memorat
Pagini: 1 ... 86 87 [88] 89 90 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.059 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 16 Ianuarie 2018, 15:42:03
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.