Prieteni Pescari

Prut

Sâmbătă 01 Noiembrie 2014, 13:26:05 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 89 90 [91] 92 93 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 475944 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1800 : Sâmbătă 09 Iulie 2011, 22:38:20 »

scobar   mreana  si  clenisor  se  prinde   foarte   bine.....
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1801 : Duminică 10 Iulie 2011, 11:35:22 »

asta dupa ce inchid barajul, ca acum, la ce viteza de apa este, cam greu..... sugubat
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1802 : Marți 12 Iulie 2011, 18:00:02 »

stie careva cum este Prutul inainte si dupa barajul de la Stanca?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1803 : Miercuri 13 Iulie 2011, 08:17:13 »

Este f. bun de pescuit,au inchis o turbina a barajului  luni si se poate pescui in bune conditii.
Pentru a  verifica cotele Prutului  ai site-ul lor:  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], care singura problema ca uita sa-l mai actualizeze uneori sugubat 
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

ANPA is fishy

« Răspunde #1804 : Vineri 29 Iulie 2011, 11:11:54 »

Am fost ieri la Prut pentru o dupa-amiaza de spining. Prutul era foarte limpede, cum l-am vazut doar toamna tarziu anul trecut.
Voi cum pecuiti la spining pe apa foarte limpede? cu ce naluci ?
Memorat

Hooked on Fishing !!
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #1805 : Vineri 29 Iulie 2011, 18:40:05 »

Eu folosesc cele mai naturale culori din trusa. Desi cleanul m-a surprins de cateva ori.
Daca dai cu ata, pune fluorocarbon ca inaintas, profilactic. Atentie insa la nod...

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #1806 : Vineri 29 Iulie 2011, 18:41:29 »

cat mai mici, culori naturale si bataie discreta . Camuflajul e esential cat si firul subtire!
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1807 : Vineri 12 August 2011, 18:18:40 »

am o problema f mare la prut. De fapt 4 probleme Smiley

1. am citit ca sunt unii care reusesc sa pescuiasca la crap cu plumbi de 50g. Eu am dat cu plumb de 90 si tot il ia curentul. Un coleg din dreapta dadea tot cu plumb de 90g si la el statea. Care e secretul sa pot pescui cu plumb cat mai usor?

2. Cum naditi pt crap la prut? Nu ia apa nada f repede?

3. Pt montura fir de par, credeti ca e mai ok sa folosesc cubulete de mamamliga vs boiles? Are vreo preferinta crapul?

4. dupa partida de pescuit, scoateti monturile de pe lansete si le pastrati separat sau le lasati pe lansete? Puneti ceva in ace ca sa nu se agate de huse? (e corect sa le infigeti in dopuri de pluta?)

Thaks!
« Ultima modificare: Vineri 12 August 2011, 18:52:21 de către emil76 » Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1808 : Sâmbătă 13 August 2011, 13:50:46 »

am o problema f mare la prut. De fapt 4 probleme Smiley

1. am citit ca sunt unii care reusesc sa pescuiasca la crap cu plumbi de 50g. Eu am dat cu plumb de 90 si tot il ia curentul. Un coleg din dreapta dadea tot cu plumb de 90g si la el statea. Care e secretul sa pot pescui cu plumb cat mai usor?

3. Pt montura fir de par, credeti ca e mai ok sa folosesc cubulete de mamamliga vs boiles? Are vreo preferinta crapul?

4. dupa partida de pescuit, scoateti monturile de pe lansete si le pastrati separat sau le lasati pe lansete? Puneti ceva in ace ca sa nu se agate de huse? (e corect sa le infigeti in dopuri de pluta?)

Thaks!

1. Daca vei folosi fir subtire si ai sa ridici cat mai sus lanseta pe suport  ai sa observi ca va sta si plumbul tau in curent.
2. depinde de nada si de cum vrei sa nadesti. Cand spui crap te referi la crap comun sau la ten? daca vei cauta comun sfatu meu e sa nu l cauti in curent prea mare
3 pe fir de par cred ca e mai bine sa folosesti boabe de porumb asta daca nu il nadesti sa l inveti la bile
4 personal "dezmembrez monturile " am cateva carlige legate si trase pe fir de par cateva boabe dibuite alea raman acolo.
cam asta e parerea mea poti incerca!.
ps cu ce fir pescuiesti?
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1809 : Sâmbătă 13 August 2011, 17:28:35 »

fir de 0.30, vechi de 1 an  Rinjet

Intr-adevar, ultima oara am uitat acasa suportii verticali pt lanseta, asa ca am lasat-o culcata.

E ok fir de 0.3 ?
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1810 : Sâmbătă 13 August 2011, 19:57:47 »

incearca un 0.2 cu o mulineta si un bat pe masura n-o sa ai probleme in drill! daca o sa cauti pesti peste 10 kile poti incerca cu mai gros 0.25...de ex.
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1811 : Sâmbătă 13 August 2011, 19:59:24 »

ptr  Prut  e  OK    ,incearca  sa  schimbi  firul  in  fiecare  an.
daca   ai  un  fir  de  calitate  totusi si  nu  a  facut   deja  bucle  il  poti  pastra  .
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1812 : Duminică 14 August 2011, 16:56:51 »

Daca vrei sa nadesti un loc anume pe curent sau in marginea lui, la punct fix cum s-ar zice, folosesti o nada colanta in care bagi pietris mai fin sau mai mare.

Faci mai intii nada apoi o lasi "la dospit".
In timpul asta speli pietrisul bine, dupa care il incorperezi in nada.
Faci bile, mingi, boambe, cuburi, chiftele, parjoale si nadesti locul.
Dupa ce ai nadit, te apuci facut monturile si montat sculele.
Ai grija la cantitatea nadita - o nada prea abundenta nu este de dorit de asemenea.
  sugubat

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1813 : Joi 25 August 2011, 19:41:36 »

am cumparat 2 mulinete Free Carp, au venit cu fir de 0.4 pe ele.

1. Are sens sa il scot si sa il inlocuiesc cu fir de 0.25? Folosesc plumbi de 90.
2. Am o rola de 0.3 de 100m. Banuiesc ca pt Prut, ar trebui sa ajunga 100 m, corect?\
3. Voi ce dimensiuni folositi la carlige pt crap? Am nr 2,4 si 6 si ma uit prostit la ala de 6 cat de mic e. Mie cele mai decente pt prut mi se par cele nr2.

Pe una din lansete (alta decat cele care sunt echipate cu mulinetele de mai sus) am ascultat sfatul lui Gippa si am bagat fir de 0.2. Probabil o sa-i pun plumb de 45g, sunt curios daca rezista firul (lanseul + un eventual drill). Gippa, nu mi-e f clar ce ai vrut sa spui cu "bat si mulineta pe masura". Lanseta respectiva e una ordinara din bazar, 2.4m echipata cu o mulineta la fel de ieftina fara baitrunner si alte minuni.
« Ultima modificare: Joi 25 August 2011, 19:50:32 de către emil76 » Memorat
Hassion
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1814 : Joi 25 August 2011, 21:55:52 »

Si eu mi-am comandat 3 combo lanseta Lineaeffe Carp Beater + mulineta Free Carp care trebuie sa imi ajunga maine...pe lansetele actuale am fir de 0.5 Trabucco iar forfacul e cu fir textil de 0.6..sincer n-am avut probleme pana acum si cu toate ca am mai agatat,am scos bucatele de crengi din apa cu aceasta combinatie.
Carlige pt crap folosesc Gamakatsu de 1.
Metrajul de fir depinde de locul unde pescuiesti pe prut si cat de departe arunci insa,niciodata mai mult fir pe tambur nu strica.
Dupa ce o sa primesc noile achizitii,tot pe 0.5 o sa merg..macar stiu ce pun pe ele
Voiam sa te intreb,esti multumit de mulineta asa la prima vedere referitor la constructie si caracteristici generale?

« Ultima modificare: Joi 25 August 2011, 21:58:21 de către Hassion » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1815 : Vineri 26 August 2011, 10:26:11 »

@emil76
Pentru monturile grele eu folosesc 0,28. Pentru mine o "montura grea" este constituita dintr-un plumb de 90 + un naditor ce contine 40-60 g de nada = total 130-150g.
90g poti arunca si cu 0.14, depinde cum te "proptesti" in lanseta.

Pentru Prut iti recomand sa inveti sa arunci "de sub mina" si din lateral. Aruncarea de sub mina e identica cu cea de la pluta: tii lanseta la un 45 grade, da-i drumu la plumb si cind firul ajunge la aproape de verticala, cu o scurta miscare lunga din incheietura miinii ridici virful la lanseta citiva cm, sa zicem cam 10 sau 20 de cm. In felul asta, firul nu este supus unui soc puternic in timpul aruncarii si vegetatia din jur nu te incurca.

Memorat

emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1816 : Vineri 26 August 2011, 13:18:28 »

Voiam sa te intreb,esti multumit de mulineta asa la prima vedere referitor la constructie si caracteristici generale?

foarte multumit!
Memorat
Hassion
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1817 : Vineri 26 August 2011, 16:43:34 »

azi mi-au ajuns sculele...pentru banii astia is super
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1818 : Sâmbătă 27 August 2011, 21:22:03 »

Pentru monturile grele eu folosesc 0,28. Pentru mine o "montura grea" este constituita dintr-un plumb de 90 + un naditor ce contine 40-60 g de nada = total 130-150g.
90g poti arunca si cu 0.14, depinde cum te "proptesti" in lanseta.
Folosesti si plumb de 90 grame si naditor odata amandoua?  Cum? 130 grame mi se pare o greutate cam marisoara pentru Prut, oricum nu am experienta ta la stationar, dar cred ca ar fi de-ajuns o greutate de 80 grame, sa zicem.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1819 : Duminică 28 August 2011, 11:08:32 »

E un naditor nelestat (un simplu arc) ce se descarca mai mult sau mai putin rapid in functie de tipul de nada folosit. In schimb prezenta lui pe linie creste suprafata pe care se exercita presiunea apei (din fizica: forta = presiunea X suprafata).
Plumbul mare, in cazul asta, stabilizeaza montura. Tipul de naditor, pe linga cit de colata e nada, poate determina cantitatea de nada eliberata in timp.
Forta cu care apa apasa pe fir si elasticitatea lansetei creaza un sistem dinamic cu oscilatii in jurul unui punct de echilibru - curentul apei nu are aceeasi valoare constant.
La tipul de momitor pe linie:
- daca e blocat la ambele capete cantitatea de nada eliberata va fi mai mare per unitate de timp, datorita frecarii de substrat imprimate de oscilatiile mai sus amintite.
- in cazul in care nu e blocat, firul va culisa prin momitor si acea frecare de substrat va fi mai mica astfel si cantitatea de nada eliberata va fi mai mica decit in primul caz.
Pe de alta parte, in cazul al doilea, exista sansa destul de mare ca momitorul sa raminat agatat pe undeva si montura sa plece mai departe, momind un loc si avind cirligele in alt loc.
Asa ca eu prefer ca sa-l blochez la o distanta cam de 20-30 cm de capetele sale.
De aici, variantele se deschid destul de mult: cirligul deasupra momitorul sau sub momitor; legatura cu plumbul realizata cu o linie mai subtire ca in caz de agatatura sa cedeze primul (varianta de "plumb pierdut").
Greutatea plumbului asigura efectul de autointepare, pe de alta parte trebuie coroborata cu viteza curentului.
Un plumb prea usor va determina ca viteza monturii dupa aruncare pina la asezare sa fie mare, naditorul se va ciocni de substrat mai des si mai cu forta; in cazul in care substratul e pietros, riscam ca nada sa se desfaca mult prea repede datorita socurilor nadind astfel alta zona decit pescuim.

Si daca tot am scris atit pe tema ... sa continuam Smiley
Mai multe lanseuri implica mai multe sanse ca forfacul / forfacurile cirligelor sa se incurce cu linia.
Chiar daca multi nu vor fi deacord cu mine: NU neaparat diametrul de 0,14 la forfac este de preferat unui 0,30, sau unul mai lung fata de unul mai scurt,
In fapt, trebuie folosit cel mai mic diametru posibil si cu lungime aferenta astfel incit montura sa lucreze in apa asa cum a fost gindita.
Presupunind ca pescuiesti la o specie la care timpul de asteptare e mare - poate 1 sau 2 ore intre schimburile de nada si momeala - si scoti montura din apa vezi ca-s toate incilcite si rasucite... ai cam pierdut timpul de pomana si cel mai probabil ai ratat momentul de maxima activitate a speciei respective.
Primele 2 lanseuri se fac de control, las cam 5-10 minute intre ele: verificam agataturile, comportarea nadei si momelii in timp, cum lucreaza montura. Daca e ceva in neregula se schimba sau se modifica.
Sa nu uit: un forfac facut "cirlionti", indiferent cit de usor, se schimba obligatoriu.
In general, cind plec pe apa, am 2 monturi pregatite si 4 cirlige legate cu 2 diametre diferite (2+2).
O montura este de test si in caz de agatatura la prima lansare, o am pe a doua. Cirligele sunt pregatite tot din aceleasi considerente.
In rest, adaptare la fata locului.
Memorat

Pagini: 1 ... 89 90 [91] 92 93 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.037 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 27 Octombrie 2014, 18:59:23
Copyright © 2006-2014 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.