Prieteni Pescari

Prut

Sâmbătă 26 Mai 2018, 09:23:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 90 91 [92] 93 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 766094 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #1820 : Duminică 28 August 2011, 11:18:09 »

asta cu lanseurile de control cam asa e . sunt o droaie de pescari care arunca lanseta, asteapta jumatate de zi si se trezesc ca au avut montura in copaci/
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1821 : Duminică 28 August 2011, 12:24:10 »

Asta nu e nimic.
Cred ca si mai rau e ca o droaie de pescari considera ca numarul cit mai mare de lansete bagate in apa sunt solutia de a avea macar o captura.  Trist
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
xelavilo11
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1822 : Sâmbătă 17 Septembrie 2011, 14:59:13 »

va salut. sunt nou pe aici, spuneti-mi va rog unde pot pescui(localitatile, locatia exacta) pe Prut. am citit si despre pescuitul pe Jjijia si m-ar tenta si asta dar cum nu am fost niciodata pe acolo cred ca mi-ar fi destul de greu sa ma orientez. locuiesc de putin timp in Iasi si incerc sa ma relaxez cat pot de mult in mijlocul naturii. nu sunt un pescar inrait, novice chiar si am nevoie de ajutor. am fost de vreo cateva ori si in Delta, la Sulina, pe un canal unde am prins mult caras si pe la Facaieni, pe Bratul Borcea, tot la caras( uneori cadea si cate un ciortan). despre balti pt pescuit cred ca m-am cam lamurit, nu cred ca o sa dau vreodata 60-70 lei pt o portie de relaxare. stiu ca aceasta placere (pescuitul) este din ce in ce mai costisitoare si sincer sa fiu nu am bani pt asa ceva. va multumesc mult.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1823 : Joi 22 Septembrie 2011, 15:23:12 »

daca  nu  ai  fost  niciodata  pe  prut   nu  te  sfatuiesc  sa  mergi  singur 
  e  un  loc  destul  de  salbatec  cu  drumuri  pe  care  foarte  usor  poti  ramanea  infundat  sau  suspendat . 
cauta  si  lipeste  te  de  cineva  care  ,,  bate  ,,prutul si  mergi  o  data  de  doua  ori  cu  el    dupa  care  poti  merge  si  singur.
locuri stiu,  dar  nu  pe  partea  cu  iasul   ci  cu  botosaniul   ........cineva  din  iasi  te  ar putea  indruma .
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1824 : Joi 22 Septembrie 2011, 17:21:49 »

Chiar astazi ma intrebam de ce e asa o tacere la subiectul PRUT, cand toti stim ca aceasta perioada este una '' fierbinte'' in pescuitul pe rau si nu numai?
Cu ce se mai lauda baietii din Radauti, trage mreana si scobarul , am vazut ca ati ''invadat''toate locurile posibile si imposibile aval de baraj? Rinjet
Memorat
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #1825 : Vineri 23 Septembrie 2011, 16:33:00 »

Asta nu e nimic.
Cred ca si mai rau e ca o droaie de pescari considera ca numarul cit mai mare de lansete bagate in apa sunt solutia de a avea macar o captura.  Trist

Si asa este. Cam asa pescuiesc eu . Pun o lanseta la cub una la rima una la porumb si alta la vermusi,cite un cirlig la fiecare. Nu odata mi s-a intimplat sa prind peste la o singura lanseta (de cele mai multe ori aia cu vermusi).
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1826 : Marți 04 Octombrie 2011, 02:49:51 »

Doua intrebari va rog.

1.monturi fixe, semi-fixe si culisante. Pescuit la crap, fir de par.

Care din ele sunt potrivite pt prut? Si ca sa fiu si mai exact, avem doua situatii:

a-substrat cu mult frunzis
b-substrat nisiopos

2. Imi dau seama ca un substrat este nisipos cand scot f multe frunze agatate de montura. In cazul substratul nisipos, pot presupune ca daca pescuiesc de pe o plaja, automat si substratul va fi nisipos?

Multumesc!
« Ultima modificare: Marți 04 Octombrie 2011, 03:01:38 de către emil76 » Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1827 : Marți 04 Octombrie 2011, 21:18:56 »

depinde  de  locul  unde  pescuiesti........
montura plumb  perdut forfac  scurt  o  folosesc  in  zone  cu  curent  puternic plumb + 100
montura  cu  momitor supra lestat o  folosesc  pe  locurile unde  curentul  nu  i  mi  scoate  momitorul la  mal.
daca substratul  are  mult  petris  si  nisip ai  sanse  la  crap 
daca  e  cu  frunze  si  mal  , mai  mult  crap.
fa  ti montura  in  functie  de   curentul  apei   si  nu  dupa   frunzele   din  apa.
Memorat
adiy00
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Londra

« Răspunde #1828 : Miercuri 05 Octombrie 2011, 11:35:05 »

Buna ziua,sunt nou pe forum si asi vra si eu sa merg la prut,nu am mai fost niciodata si nu stiu unde sa ma duc.daca este cineva care vrea sa ma ia si pe mine macar o data sa vad si eu despre ce este vorba,ii sunt recunoscator.apropo,pg-ul in cat timp mi-l da?daca am gresit ceva,va rog sa ma scuzati.(sunt din iasi).va multumesc
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1829 : Miercuri 05 Octombrie 2011, 17:28:03 »

-montura plumb  perdut forfac  scurt  o  folosesc  in  zone  cu  curent  puternic plumb + 100
-montura  cu  momitor supra lestat o  folosesc  pe  locurile unde  curentul  nu  i  mi  scoate  momitorul la  mal.

poti te rog sa dezvolti ideea? de ex de ce nu folosesti invers, montura supralestata pe curent puternic si viceversa. Merci.
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1830 : Miercuri 05 Octombrie 2011, 19:40:19 »

in  curent  puternic folosesc  plumbi  plati  care   nu  se  rostogolesc  pe  substrat
montura  cu   momitor (  arc )  are  de obicei c  am 40   gr  plumb  restul  pana  la 100 gr  ar  fi  nada  de  pe  el.
dupa 15 min    curentul dizolva  nada  de  pe  momitor (  arc) ,urmarea   ..... curentul  apei    duce  momitorul  inspre  mal.
asa  ca  folosesc montura   fara  momitor (plumb  pierdut ) si  nadesc  locul  cu  prastia  ,catapulta.  sau  racheta  daca  dau  doar   seminte   (grau   porumb).
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1831 : Miercuri 05 Octombrie 2011, 20:08:12 »

bravo meseriasule ( solo )
 da forfacul cat de lung il lasi ?
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1832 : Miercuri 05 Octombrie 2011, 21:35:49 »

Smiley
c  am  atat .
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1833 : Miercuri 05 Octombrie 2011, 22:05:38 »

Si atunci cand curge matreata, ce folosesti, manusi s-o cureti de pe monturile incarcate si  carate la  mal ? Rinjet
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1834 : Miercuri 05 Octombrie 2011, 22:41:31 »

sollo,
 merci pt raspusuri.

Chiar asa, ce inseamna pt tine forfac scurt?

Banuiesc ca metodele de nadire la prastie & racheta le folosesti doar cad nu ai curent aproape deloc, gen golf. Eu pescuiesc de obicei in curent puternic si nu nadesc deloc. Ca nu stiu si n-am cu ce:( , nu-mi da mana sa nadesc cu jde kile de nush ce, mai ales la Prut.

Folosesc fir de par, exclusiv la crap, cubulete mamaliga & boiles
« Ultima modificare: Miercuri 05 Octombrie 2011, 22:54:25 de către emil76 » Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1835 : Joi 06 Octombrie 2011, 10:09:00 »

cum  pe  prut  nu  ai  voie  sa  intri  cu  barca ,  poti  folosi  doar  navomodel  dar  in  curent  puternic  ai  sanse  sa  l    scapi  la  dracu  n  praznic  .
semintele  de  porumb   si  grau  le  arunci  mai  usor  cu  racheta 15   -  20  m   in  amonte ,chiar  daca  e  curent puternic .
sau.........mamaliga cu  o  punga  de  benzar mix , faci   cocoloase  cat  mandarina   si  le  dai  cu  catapulta ,  sau  prastia  .
forfac  scurt .....maxim 15  cm.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #1836 : Joi 06 Octombrie 2011, 23:22:20 »

sollo, da-o dracului de treaba. numai mura-n gura nu se cheama treaba asta. ia-ti un costum de scafandru si pune-le si pestele in carlig. daca ajunge si pescuitul pe Prut un fel de tonomat in care bagi fisa si iti cade captura baietii care vin din urma or sa se cheme legume. tu incurajezi odihna neuronilor! inteleg si eu, mai dai un indiciu, un contraargument, insa totusi e pescuit sportiv!
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1837 : Duminică 09 Octombrie 2011, 09:43:28 »

asta  c  am  asa   e.   Trist
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #1838 : Luni 14 Noiembrie 2011, 09:15:13 »

am avut o sâmbătă și o duminică super. cireașa de pe tort au fost trei văduvițe  Wink Wink Wink
Memorat
Vendetta
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1839 : Luni 12 Martie 2012, 10:38:07 »

Salutare,sunt nou pe forum si incepator in cele pescaresti mai ales pe ape curgatoare:) Din pacate observ ca nu prea se discuta pe forum..desi ma indoiesc ca nu sunt pescari pe aici.Oricum rugamintea mea de incepator Smiley ar fi sa aflu mai multe despre pescuitul pe prut,zonele mai bune(daca se pot divulga:)) si ce ar trebui sa contina bagajul pt o speranta la partida de pescuit.Stiu ca mai sunt topicuri deschise de genul dar cu greu gasesti toate informatiile de care avem nevoie.Ma gandesc ca daca cei priceputi ar posta aici tot ce am cerut m-ar ajuta foarte mult pe mine si pe multi altii incepatori. Va multumesc Smiley
Memorat
Pagini: 1 ... 90 91 [92] 93 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.045 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 02:41:22
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.