Prieteni Pescari

Prut

Vineri 14 Decembrie 2018, 14:09:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 792042 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #460 : Vineri 23 Februarie 2007, 07:21:04 »

pai poate ma inveti si pe mine cum se scoate un crap de 10 kg cu fir de 0,18 Rinjet Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #461 : Vineri 23 Februarie 2007, 10:21:12 »

revin cu un mesaj pt geluiasi.atentie la cratime.
 in rest totul bine si frumos dar nu imi place atitudinea atoatestiutoare.toti avem de invatat despre prut.senzatia ca ar trebui sa-i invatam pe altii e cel putin paguboasa
Memorat
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #462 : Vineri 23 Februarie 2007, 11:41:10 »

mai da tu esti angajat la Academia Romana ?? politia gramaticii romane?? Rinjet Rinjet lasa omul sa ne invete ce esti rautacios Shocked eu vreau sa iau lectii Tongue
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #463 : Vineri 23 Februarie 2007, 12:49:22 »

Uai! Di shi sariti in schinarea oamenilor ?  Cheesy

Lasind gluma la o parte; cei care stiu, au experienta si sunt dispusi sa impartaseasca din cunostintele lor sunt rari si trebuie apreciati.

@Gelu,
Cum iti organizeaza o partida de pescuit pe Prut si ce crezi ca este mai important pe durata ei ?
Astept un raspuns cind ai timp si chef.  Smiley

PS. Bine ai venit pe forum !
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #464 : Vineri 23 Februarie 2007, 15:09:52 »

Uai! Di shi sariti in schinarea oamenilor ?  Cheesy   

di shi, di shi...iaca asa-i pi forumuri, bre... Roll Eyes
Lasind gluma la o parte; cei care stiu, au experienta si sunt dispusi sa impartaseasca din cunostintele lor sunt rari si trebuie apreciati.

@Gelu,
Cum iti organizeaza o partida de pescuit pe Prut si ce crezi ca este mai important pe durata ei ?
Astept un raspuns cind ai timp si chef.  Smiley

PS. Bine ai venit pe forum !

la ce specie, tata? ca sunt partide si partide... la obleti e un fel, la crap e altfel, la somn... la..., la... Roll Eyes
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #465 : Vineri 23 Februarie 2007, 16:16:02 »

lasand gluma deoparte,cred ca totusi decenta de care vorbim toti exista si in gramatica.
 inteleg f bine comoditatea limbii romane scrise pe net sau pe sms dar totusi...
 si apoi expresia:daca vreti sa aflati ceva,eu sunt acela...

Postat pe:: 23-02-2007, 16:09:02

sper ca nu s/a suparat nimeni pe micile mele atentionari.nu sunt facute cu rautate dar sincer nu doresc sa scriem precum renumitul premar CARE ESTE
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #466 : Duminică 25 Februarie 2007, 22:19:02 »

la pesti pasnici deci la pescuit stationar o partida e cuprinsa din nadire si pescuitul propiu zis,nadirea se face intr-un loc bine ales care se face in functie de anotimp ,curenti , adincime mal daca e pamint sau piatra.deobicei eu nadesc mai multe locuri intr-o zona care merg si ma asez la pescuit in functie de timp sau de citi pescari sunt in zona .ma asez la distanta de cam 100m de alt pescar.folosesc trei lansete dintre care una in fata mea si doua la vreo 10 m.lansetele le prefer de finete si doar atunci cind ma intereseaza somnul folosesc lansete mai dure.imi plac lansetele de peste 4 m dar folosesc uneori si de 3 m in functie cit de mare e apa.crapul se cauta aproape de mal capturile cele mai mari se fac in malul opus deoarece crapul mare simpte orice miscare si majoritatea se cam misca pe mal si nu stiu de ce nu prind.la prut trebuie sa pescuiesti in liniste orice zgomot in plus compromite partida.firul subtire si plumbul mai usor aduce mai multa activitate.indiferent la ce pescuim e bine sa avem o distanta apreciabila intre noi.cind stai la stationar e bine sa mai dai un pic din nada data anterior dar dicret atit cit sa-l inciti.se mai da si nada subtire care sa fie dusa la distanta ,pestele v-a urca pe fir pina gaseste momeala daca pui in cirlig ceva interesant,daca nu am rezultate ma mut mai jos sau in sus dar nu departe de nada .dupa fiecare captura schimb locul de lansare.cam atit deocamdata
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #467 : Marți 27 Februarie 2007, 13:48:00 »

In 2006 am invatat bine ca exista o singura regula pe Prut in ceea ce priveste pestele:
"NU exista nici o regula.".

Indiferent de natia pestelui, ca sa-l prinzi, ai doua optiuni: ori il cauti (a), ori te cauta (b).
In cazul (a) tre' sa citesti apa si la asta ajungi ori ca te-ai nascut cu simtul asta, ori prin experienta, ori niciodata. (Ar mai fi varianta ca ai foarte mult timp liber, foarta multa rabdare asa ca  testezi toate locurile care iti ies in cale.  Rinjet )
In cazul (b) e oarecum mai simplu, tre' sa-l atragi in zona in care pescuiesti intr-un mod sau altul (nada sau vibratii).

PS. Sper ca v-am stirnit interesul si pofta pentru discutie...
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #468 : Marți 27 Februarie 2007, 21:03:42 »

e valabil ce spui tu dar la o apa pe care nu o cunosti dar pe una care ai batut malul 25 de ani .nustiu cum ai ajuns la concluzia cu regula daca ai vrea sa explici mai concret.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #469 : Marți 27 Februarie 2007, 21:48:54 »

Gelu,
Vreau sa-ti pun o intrebare mai intii: ce intelegi prin "a cunoaste apa" ?

In ce priveste asa zisa regula... e foarte simplu: anul trecut (2006) la fiecare partida s-a intimplat cite ceva care a contrazis total tot ce stiam pina in acel moment.
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #470 : Marți 27 Februarie 2007, 22:18:18 »

ce inseamna de fapt a cunoaste ?sa stii ce e pe fundul apei , obstacole ,ce adincimi sunt ce pesti isi fac veacul in locul unde te afli etc/cind imi aleg locul stiu clar la ce voi pescui .de exemplu am invitat pe cineva la prut si l-am avertizat ca daca se aseaza in locul pe care si l-a ales v-a prinde doar anumite specii de peste,nu m-a ascultat si s-a intimplat asa cum am prevazut de atunci cind ii dau un sfat tine cont de el.poate totusi mi se pare usor dar dupa ani ajungi sa capeti si instincte
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #471 : Marți 27 Februarie 2007, 22:19:01 »

pozitia circotasului
altfel spus:"sa intimplat cite ceva ce ti-a completat cunostintele ce le aveai pina atunci"
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #472 : Marți 27 Februarie 2007, 22:26:30 »

da da bine zis !instinct e cuvintul cheie cind e vorba de Prut.de multe ori nu poti exprima in cuvinte,nu toti avem acest har ,dar un lucru e sigur:instinctul "dicteaza "de multe ori  Rinjet
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #473 : Marți 27 Februarie 2007, 22:44:21 »

Un exemplu e ce am postat aici:
http://www.prietenipescari.ro/index.php?option=com_smf&Itemid=44&topic=33.msg774#msg774

Pai voua cum va suna:  intr-o zi in care nu a mers nimic, te apuci si faci baie, iar in final, dupa toata tevatura, exact pe locul unde ai facut baie, dupa 10-20 minute mai prinzi si peste.
(Eu nu m-am ales nici cu scaldatul si nici cu peste.  Trist )
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #474 : Marți 27 Februarie 2007, 23:09:07 »

vetriga este o momeala cautata in general de toti pestii .probabil te referi la locul de vetriga de la borna 95.acolo este o zona de pamint propice pescuitului de caras sau mreana altceva se ia mai rar .zona respectiva este o zona de tranzit pt anumiti pesti mai la vale in piatra sunt niste locuri adinci iar mai la deal la fel loc unde cind eram adeptul somnului am facut citeva capturi frumoase.se stie ca atunci cind scade si creste apa se produc niste fenomene trebuie tinut cont de ele .oricum faptul ca s-a facut baie era destul de cald si deci nu era util scosul de vetriga ,probabil mai la vale undeva niste crapi tinjeau dupa niste cuburi delicioase .
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #475 : Joi 01 Martie 2007, 16:05:14 »

ok,cu vetrica am inteles....  dar a mai fost cineva zilele astea la prut? cum se prezinta? ceva atacuri?  capturi?
 tare secretosi mai sunteti.... Cum?
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #476 : Joi 01 Martie 2007, 16:08:35 »

Rinjet In schimb am vazut ca tu nu te mai opresti in a descrie in amanuntime locurile in care pescuiesti.Fiecare isi protejeaza locurile,daca tu o faci,altii crezi ca sunt mai generosi? Wink
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #477 : Joi 01 Martie 2007, 16:18:20 »

nu e vorba de locuri...cand am intrebat de locuri?? nu vreau sa imi spui nici un loc... sunt destule pe malul  Prutului.....  eu am intrebat daca ati mai fost si daca ati mai   avut ceva capturi ,activitate,bla,bla....  de locuri  chiar te rog sa nu-mi spui nimic...
 e belea cu locurile astea.... ultima  data am intrebat de un loc acu vreo doi ani parca..(sau ceva de genul...adica demuuult).pe privat am primit cateva indicatii in schimb pe  forum  am primit si eu asa cum primesc  cam toti care intreba ceva de genul: de la stanca pana la gorban.... merci frumos oricum.....decat sa nimeresc in alt judet!
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #478 : Joi 01 Martie 2007, 16:27:12 »

Cheesy Eu chiar m-am fript cu locurile si le tin ptr mine.Cta despre activitate pe Prut am fost acum o saptamana,colegul meu a luat un salau la kil,iar eu vre-o 5 cleni.Cam atata,slaba activitatea. Trist
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #479 : Joi 01 Martie 2007, 16:30:53 »

merci frumos... clenii ma interesau...daca misca sau nu..am niste voblere  proaspete  (hand made) pt ei Rinjet.acuma sa vad daca or sa le placa sau nu Roll Eyes
eu nu am reusit sa ajung pe mal de vreo 2 saptamani Pling
Memorat
Pagini: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.08 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 06 Martie 2018, 03:44:33
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.