Prieteni Pescari

Prut

Miercuri 21 Noiembrie 2018, 14:46:47 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 94   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prut  (Citit de 788804 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #820 : Miercuri 08 August 2007, 21:12:19 »

mah Gelu tu esti un adevarat organ de ancheta! propun sa te facem sef la Garda de Mediu Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #821 : Miercuri 08 August 2007, 22:33:42 »

o nu ,pur si simplu am vrut sa vad cum arata prutul si sa -mi dau seama de urmarile catastrofei
Memorat
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #822 : Miercuri 08 August 2007, 22:37:43 »

sunt curios daca dupa aceste ploi o sa mearga aval de confluenta.
eu sper ca nu a fost foarte mare aceasta poluare si populatia de baza isi revine.totusi suntem pe un rau mare care a fost poluat cu un debit f mic(cred ca e vorba de 2/3 mc/s fata de 40 mc/s).
 chiar o sa incerc si eu un drum la moreni sau prisecani ca sa incerc un pescuit de control
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #823 : Miercuri 08 August 2007, 22:44:40 »

daca nu mai merge ne mutam la larga pe balta de 800 ca acolo sunt pescari mai instruiti
Memorat
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #824 : Miercuri 08 August 2007, 22:47:30 »

eu nu prea cred ca un prutist da prutul pe larga  jijia.
 tu ai de gand Cum?
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #825 : Miercuri 08 August 2007, 22:48:50 »

ei! glumeam doar.
Memorat
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #826 : Miercuri 08 August 2007, 22:50:50 »

la cat porumb si mamaligi au aruncat unii in prut........
 trebuie recuperata investitia.... Risete
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #827 : Miercuri 08 August 2007, 22:53:52 »

da dar de gunoaie ai uitat ca si ele sunt multe
Memorat
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #828 : Vineri 10 August 2007, 19:27:42 »

n/am uitat.e plin de manelisti si de bautori de bere la pet(bine ca a aparut la 2,5 l si chiar 3 l)
 tocmai injuram pe un forum cativa manelisti care s/au luat de Pittis.sunt cam de acelasi calibru ca cei care lasa toate gunoaiele pe mal si mai ales deranjeaza natura.ei nu pot pricepe ce sistem special exista in toata zona prutului(poate unic prin zona romaniei).inca mai e in echilibru dar instabil.depinde si de noi sa mai existe si in viitor

Postat pe:: Miercuri 08 August 2007, 23:11:55

azi doream sa ajung pana la sculeni dar vad ca ploaia e mult prea serioasa.mai bine mergeam dimineata.
 a avut cineva curaj sa ajunga azi la prut???

Postat pe:: Joi 09 August 2007, 16:40:24

ma uit pe geam si vad cat de tare a crescut nicolina.
 in acest an nu a avut nicicand acest nivel.in dreptul meu avea cam 30/40 cm.acum are sigur peste  100cm daca nu mai mult.
 cred ca prin propagare si prin ploile din alte regiuni va creste si bahluiul,jijia  etc
 cred ca prutul va creste cu macar 5 cm in zona ungheni(doar ca cei de la apeprut au adormit pe 2 august).
 aceste ploi,temp scazuta vor duce la o mai buna oxigenare a apei deci pestele se va hrani mult mai bine.

Postat pe:: Joi 09 August 2007, 19:08:52

am fost la prut (intre 14 si 19) in zona sculeni.prutul s/a tulburat destul de bine dar nivelul nu a crescut in mod vizibil.am vazut cele mai multe atacuri de avat.pur si simplu ataca aproape in continuu.dar iarasi nu i/a placut nimic.am incercat aproape tot in afara de momeala vie.tin sa precizez ca zona era arhiplina cu obleti (mari si f vizibili).
 tot incercand sa gasesc artificiala potrivita,am dat cu un shad verde.cam la 3 m de mal(adancime peste 2.5 m) am agatat ceva.frana era f moale.am agatat cea mai mare platica pescuita de mine(avea bine peste 2 kg poate chiar 3).a plecat ca din pusca.pur si simplu nu stiam ce e.am crezut ca am dat peste un somn mai marisor.platica era agatata de dorsala.am reusit sa o aduc pe mal dupa care am eliberat/o.imi pare rau ca nu am avut aparatul foto la mine.era atat de frumoasa si da sanatoasa.rar am vazut asa peste frumos.
 cam asta a fost azi.
 am inteles de la p.f ca aval de podul de la sculeni s/a prins azi crap mare si f mare.sper sa fie adev informatia.
 oare in cate zile se va limpezi??nivelul e ok si e constant.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #829 : Vineri 10 August 2007, 23:19:31 »

maine trag si eu o fuga pe Prut...jos dupa Gorban...cica apa e mai bunicica...spre limpezire...in fine o sa ma lamuresc cu asta maine...activitate multa avat si somotei
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #830 : Sâmbătă 11 August 2007, 07:34:44 »

maine trag si eu o fuga pe Prut...jos dupa Gorban...cica apa e mai bunicica...spre limpezire...in fine o sa ma lamuresc cu asta maine...activitate multa avat si somotei

am citit undeva ca pe curgatoare mari crapii capitali se hranesc intens pe apa tulbure si crescuta.  cred ca era un articol al lui Townley. so...crapistii...bring it on!
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #831 : Sâmbătă 11 August 2007, 15:29:18 »

Noah am fost...dimineata...sarituri avat si alte chestii...nu pot sa cred ca era numai avat...mi s-a parut si stiuca chiar...in fine, pana in ora 8 vreo 3 somotei, o platica , si un caras...in 2 persoane...ne gandeam ca o sa apara si taticul lor nu se poate...pana la 12 de abia daca a mai fost vreun tac...si la mamaliga nimic nimic...ciudat ca nu a mers mreana.Eh o lasam pe altadata...in schimb sunt dezamagit de efectul omului pe Prut.Mi s-a parut ca m-am dus departe de lume, insa in afara ca mai intalnesti pescari, se vad intens urmele lasate de altii...in judetul Vaslui nu e chiar asa...mai sunt si de astea insa in locurile mai izolate e curatenie.
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #832 : Sâmbătă 11 August 2007, 15:32:38 »

Locul ala de la borna de frontiera inainte de statia de pompare Opriseni, unde isi tin salupele politia de frontiera. Foarte productiv, se prinde si crap mare acolo, cateodata e chiar nadit. E usor de gasit, te descurci tu Dane!
Memorat
pcn1960
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #833 : Sâmbătă 18 August 2007, 00:45:46 »

A mai fost cineva pe Prut in zona Gorban? Am fost Duminica trecuta in zona, activitate zero.S-ar parea ca poluarea care a avut loc acum citeva saptamani incepe sa-si faca efectul.Zona a fost buna pina la marea poluare.Este clar Armaghedon-ul este aproape. Trist
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #834 : Joi 23 August 2007, 08:42:43 »

Pentru a nu deturna discutia despre pescuitul pe Prut si mai ales pentru ca o actiune de genul celei care se intrevede merita un topic propriu, subiectul a fost impartit in doua.
Discutiile referitoare la actiunea de ecologizare pe Prut au fost mutate in
Actiune de ecologizare pe Prut ( http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,764.0/ )

LE:
EugenM,
mesajul tau a fost mutat & lipit tot acolo.
 Wink
« Ultima modificare: Joi 23 August 2007, 08:47:11 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
cris36
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #835 : Vineri 24 August 2007, 20:23:17 »

3 ore f frumoase la prut(zona sculeni)
  apa f mica si f limpede.
 multi copii in apa.am vazut o zona in care la 30 de m de mal era apa maxim 50 cm.un copil din zona  mi/a spus ca a trecut pana dincolo in picioare.data trecuta era plin cu avati in acea zona(care atacau toata ziua).azi am avut "sansa" sa prind un avat la porumb.era prea mic sa fie retinut.
 in rest a fost o zi ciudata(nu am vazut nici un atac de avat).

Postat pe:: Vineri 24 August 2007, 20:19:39

si inca o observatie: a fost teribil de cald.cand am ajuns in sculeni,term masinii arata temp de 39 de grade.
 catre seara s/a innourat putin si poate asta e cauza ca nu am remarcat nici o activitate a avatului.
  sunt curios daca in alte zone au fost clasicele atacuri de seara
Memorat
constantin57
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #836 : Sâmbătă 25 August 2007, 17:23:09 »

Vineri de la 8,30-19,00 aval de P.T.F. Sculeni 3 scule in apa cub de mamaliga,
  buchet de rime, coropisnita. Din cele 3 a tras doar la una,un biban de 50gr. In rest nimic.
 Oblete foarte mult la mal.Spre seara doua atacuri la 3m de mal.Asta-i tot. Nu va luati dupa mine ! Sunt alevin ! La intoarcere acasa m-am oprit sa cumpar niste pepeni galbeni. Cum omul ma cunostea (am mai cumparat si altadata) m-a intrebat daca am prins ceva.Bineinteles i-am raspuns ca nu si mi-a vindut urmatorul pont:Zice: am un fost coleg de serviciu  un tip din Sculeni, si-l vedeam in fiecare zi ca trece catre Cotul Morii. Lam intrebat ce face si mi-a spus ca prinde chisoaga in Jijia si apoi merge la Prut. Prinde peste zilnic pe care apoi il vinde. Minciuni mi-a spus minciuni va zic.
    Ginduri bune si fire intinse!
   P.S.  Invatati-ma si pe mine ce rost are nada in apa curgatoare ? Si plumbul se duce 20m mai la vale de unde cade !!!
« Ultima modificare: Sâmbătă 25 August 2007, 17:45:23 de către constantin57 » Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #837 : Sâmbătă 25 August 2007, 17:27:55 »

in afara de d-l constantin  a mai fost cineva ? adica nu la stationar Wink..? cum mai e apa? activitate ceva? vreau sa am duc sa incerc niste voblerase  Rinjet
Memorat
jonah
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #838 : Sâmbătă 25 August 2007, 18:13:46 »

Gene voblerasele se pot incerca si in cada  Wink Wink.
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
EugenM
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Pescar Hoinar

« Răspunde #839 : Sâmbătă 25 August 2007, 20:01:10 »

domnu constantin..acu depinde si ce peste vindea omu..ca nu cred ca dadea la pestisor viu si vindea ten...daca dadea la pestisor viu ar trebui sa prinda ceva rapitor..stiuca..salau..sau somn  Wink Peste
sa aveti fir..si poate facem sapt asta o iesire pe prut..lasati-mi un nr de tel
Memorat

Musei Eugen, museieugen@yahoo.com
Tel:0745955292;
Pagini: 1 ... 40 41 [42] 43 44 ... 94   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 11 Noiembrie 2018, 00:55:41
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.