Prieteni Pescari

o poveste

Marți 21 Noiembrie 2017, 00:52:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: o poveste  (Citit de 8352 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
bodo79
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« : Luni 13 Iunie 2011, 17:13:38 »

azi,13/06/2011,  ora 4,00, suna telefonu, in vis eram intr un club si dansam, dupe vreo 2 palme da te de sotia mea...."ba vezi ca te suna gabi"....,ma trezesc. AHA STIAM IO CA TRE SA MERG LA PESCUIT!!!!!!!!!!!!!fac repede o cafeluta,servim, mai da m un telefon si tusti in masina.   vine gabi ,"unde mergem?"....io zic hai mai repede ca mergem la banesti( pt necunoscatori acolo a fost o data un iaz cu peste(eu am crescut acolo), acum este un iaz in care daca ai 2m de ochi sigur sint 3m de setca),.......dupa vreo 7 ani de cind n am mai dat pe la iazu respectiv,ajung in coda lui,unde odata am prins ceva caras si lin frumos, ehhhhhh acuma nu mai este loc sa te apropii de pe mal deloc(papura, stuf...)zic io "hai sa mergem pe la mijlocu iazului, ca acolo e apa mai adinca si poate om gasi ceva loc de peste") canci! un singur loc intre stufarisu de pe mal numai bun de intrat cu camera de la tractor sa verifici betele itite din apa involburata de vint ,de care erau prinse frumuseti de setci mono.....(ca i mai ieftin asa).ok hai mergem in capatul iazului ,daca om gasi vreun loc ne om intinde si noi betele daca nu vom merge pe siret,   doar asa numa sa vedem ce mai e pe acolo(acu vreo doi ani ,un om nu dau nume ,imi zice :ba bodo tu de ce nu mai vii pe la noi la peste?, ce hai sa ti arat ce am prins ......si mi arata pe telefon o poza cu un salau la vre un kil,...zic super a aparut salau in zona asta?la care el i mi zice DA si vreo 80 kg de peste pe linga salau ala);(bineinteles  ,prins cu plasa) am fost azi pe siret ,era mare si tulbure asa ca am zis hai sa mergem la un iaz privat din zona sa vedem ce mai rup e m pe acolo....,decit vreo doua crengi dintr o salcie de pe mal.Dupa toate dicstractiile astea,prietenu meu gabi zice"hai nenea la Lipoveni, ca acolo face m treaba",zis si facut!...ajungem noi pe lipoveni(in partea dreapta a digului),baga rpd o rimoasca in cirlig si lanseu......pleosc, una ii in apa ,iar rima in cirlig si...........pleosc,2 in  apa(un soare afara si o adiere de vint , de mai ca te dadeau jos din picioare).....nik.......nik.......nik  BA NENEA HAI SA NE MUTAM!!!!!! unde?
pe partea ailaita ca acolo poate e mai cald!
k zis si facut
ne mutam in coada lipoveniului,.... ce fain ,tine masina un pic de paravan contra vintului(pardon ,contra soarelui), doua bete n balta RPD, si stam, ne mai uscam(pardon ne mai bronzam oleak"),si hop 2 carasei(catche doua ,catche doua)cine stie cunoaste,....,la un moment dat vine un nea omu pe linga noi si zice "ba da voi dati la mamaliga?, nu asa bre ca aici sa mere la rima, am fost io si ieri si alaltaieri, cu barca, s am prins caras la kil,   acolo linga stuf" , nah, ok noi nu avem barca si nici nu da m liga stuf ca e soarele asta din stinga si te cam rupe; FRAMINTIND O MAMALIGA CU CEVA COLORANT GALBEN in mina :mergem in masina pina trece ploaia si dupe care iesim cu barca,...(sa va dam o pompa de evacuare )"gabi" , ah nu ca avem
trece ploaia si baietii se avinta cu barcuta lor dupe "moby dick"  .....,lansat barcuta la apa, vint din pupa, la care io zic "ba vezi ca i ia vintu pe astia sii duce peste betele noastre"; lasa ma ca au ei forta si isi ancoreaza barca colea intre stuf,........,cam vreo sfert de ora oamenii si au tot ancorat barcuta(numa nu ziceai ca au iesit ca indragostitii la plimbare, pe un lac de 2m cu o barca de 3m)si dupe ce tot au terminat oamenii de ancorat barcutza,vintu dragostii venii si asa de bine du se o setcuta MICA,mica,pina n malu celalalt,   S atunci, ca sa nu i deranjam pe "porumboi" sa sunam la 112,   tzrr,tzrr,hello sint io , da o dai la misto
nu la 112 ca ...ce gagica mi a zis stai asa...
am preluat apelu si l da m mai departe
s a venit un domn de la politia MITOC
 am sunat si am vb si la PP
intr adevar au venit dup'o juma de an
m au sunat si mi au zis ca ce am vazut
nu i adevarat si s a mai intimplat
ca ce ai vazut ,doar ti s a parut
a primit amenda ,doar unu din ei
dar nu acuma,ci acu vreothree day;
in sfirsit , am vb si cu politia sa ne sune ,
despre ce s a intimplat,
n am primit nici o veste,
nu m am suparat;
dar copii nostrii, va jur ......
ca o sa zica ce i aia PESTE...
MA DOARE N C..!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Memorat
Gaby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 13 Iunie 2011, 17:47:06 »

Cel mai deranjant este faptul ca astfel de asociatii care cred ca au drept de gestionarea fondului piscicol si care ar trebui sa faca controale pe apele aflate pe " teritoriul" lor, iar aici ma refer strict la PP caci cu ei am discutat la telefon, facand o mica paranteza...unul era somnoros iar altul posibil mahmur, cer bani pentru permise, bani multi de altfel(30 ron permisul ANPA+50 ron taxa de membru) si ne mai spun ca doar ni s-a parut...culmea nu numai noua ci si unui "vecin" aflat pe malul de vis-a-vis! posibil ca noi sa fi bagat ceva etnobotanice daca nu sigur am betivanit pana la o bucata de noapte...dar si cel de pe malul de  dincolo sa fi avut creierul incetosat?
Domnilor care cereti bani sa ne inscriem intr-o asociatie de tot.......respectul, daca tot va platim va rugam macar sa fiti corecti nu vreau sa cred ca ati ajuns sa inchideti deja ochii pentru un kil de caras! Cel mai rau imi pare ca astazi nu am mai putut sta pana la sosirea reprezentantilor PP pentru a merge cu ei si sa le dam de cap setca de 1KM despre care d-lor cred ca a fost doar in imaginatia noastra! Bogata imaginatie mai avem si nici macar nu stiam! Copiii nostri vor sti numai din poze cum arata un peste iar la treaba asta ar trebui sa se gandeasca fiecare pescar(mai ales pensionari care iau de pe apa Sucevei zeci de kg de scobar pe zi) si mai ales, fiecare fomist care trag peste cu setca, navod ecran...etc pe o juma' de vodka! Rusinicaaaa!!!!
Oricum ar fi macar am mai invatat ceva, ne-am dat seama cat de implicate si interesate sunt institutiile pe care noi le platim in combaterea infractionalitatii si mai ales cat de competenti sunt oamenii(anagjatii acestor institutii) pe care noi ca si contribuabili ii platim pentru a ne apara drepturile intr-o tara democratica!
Cu stima,
Gabi din povestea de mai sus Wink
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 13 Iunie 2011, 19:59:50 »

pacat ca n-ai mai stat
 te plimbai si tu cu barca de pe un mal pe celalat, cu emotii bineinteles din cauza vantului.

si daca vedeai ce era in apa , adica setca inchipuita , nu mai inchideau aia de la pp cu politie cu tot ochii la  carasul mult visat de tine.

eram pe malul celalat si-am vazut toata faza asa ca mucles , nu mai baga zanzanie.

alea erau sticle cu saci de pietre la fund sa se lege aia cand dau la pluta.

si de curiozitate au ramas tot acolo asa ca poti sa le vizitezi si tu.
 da tot pe un vant din asta.

Postat pe:: Luni 13 Iunie 2011, 19:43:20

la betie poti sa scrii ce vrei si unde vrei !!!!!!!
Memorat
bodo79
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #3 : Luni 13 Iunie 2011, 21:48:27 »

atunci sint in mare masura sa mi CER SCUZE TUTUROR OAMENILOR CARE AU PARTICIPAT LA ACEASTA ACTIUNE,inclusiv numarului asta de tel 0754973xxx, care mi a transmis direct ca balta va fi inchisa pt mine,:MULTUMESC!!!!....sa mai zic,ca pute?!!!!!!

Postat pe:: Luni 13 Iunie 2011, 20:38:51

inca o chestie AM PERMIS PLATIT LA PRIETENI PESCARI !!!!!!!!si inca odata VA MULTUMESC CA VA PLATESC SA MA FURATI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Postat pe:: Luni 13 Iunie 2011, 20:47:15

cum adica nici un telefon da amenintare , nici un mesaj pe forum, nik?ma face ti sa cred ca am dreptate(smell"s like SHEET!!!!!!!!) poate se simte cineva......

Postat pe:: Luni 13 Iunie 2011, 21:24:28

ia zi frate de ce mi dai refuz cind te sun?
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 13 Iunie 2011, 22:48:00 »

bravo baieti , se incinge treaba

i-am vazut si pe aia de la PP , v-am vazut si pe voi.

acu CARE PE CARE ?
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #5 : Marți 14 Iunie 2011, 08:32:25 »

Duminica 12.06 am fost cu un prieten cu barca in coada la Lipoveni. Erau sticle in apa, initial am crezut si eu ca sunt setci, si am trecut cu barca pe langa ele...erau doar semne, sau poate ancore pt barci, dupa cum spun altii...
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
RazvanSV
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Marți 14 Iunie 2011, 11:09:29 »

Povesti  de adormit copiii,situatia este alta cei doi oligofreni care mai se cred si mari scriitori,s-au gandit sa sune la 112,dupa care m-au sunat si pe mine spunamdu-mi citez din oligofreni "se pun km de setca in coada " mi-au spus ca sunt cu o masina de la DHL si ca vad  cum pun setca dupa apel in 20 de min a ajuns politia mitoc dupa care in 30 de min au ajuns reprzentantii nostrii insotiti de politia judiciara iar cei doi betivi au fugit ca niste lasi, de pe iaz,dupa ce am controlat toata coada cu barca am ajuns la concluzia ca 'braconierii' erau 2 pescari care pescuiau din barca,vizati la zi.
  Cei doi reclamanti vor fi exclusi din asociatie daca sunt membrii iar politia ia identificat si vor fi amendati pentru apelul la 112.
  Din cauza acestor nenorociti politia nu mai actioneaza cum trebuie,la 112,iar noi dizlocam oameni si masini ,cu cheltuiala pentru niste betivi care se joaca de-a pescarul amator. 
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #7 : Marți 14 Iunie 2011, 11:56:55 »

acum sa judecati si voi; baietii de la PP isi pun pielea in bat(cauciucuri taiate,prelate la masini taiate ,amenintari.....)din partea braconerilor si mai primesc si mistouri de 2 lei de la asa zisi membrii ,care pentru glume de acest gen ,vor zbura cu siguranta din asociatie........ma repet cu "relitatea din fata monitorului" Rinjet Wink
PS de ce nu a-ti ramas cand a venit politia cu cei de la PP?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 15 Iunie 2011, 17:31:35 »

Este usor sa arunci cu rahat din spatele monitorului in munca lui Razvan si a celorlalti baieti , dar noi cei care-i cunoastem si stim cat s-au implicat si cat se implica in starpirea branconajului piscicol din zona Sucevei ,chiar ii consideram pe cei 2 ''povestitori'' rau intentionati ,poate chiar sub influenta bauturilor alcoolice, cum spune si Razvan.
Domnilor, unde va aflati in zilele de Pasti anul acesta, cand Razvan si baietii din asociatie  au pazit  non-stop, apa Sucevei, 7 zile  in zona baraj Mall(IFA), cand se batea scobarul? Oare ei n-aveau sarbatori, ca tot romanul?
Asa ca lasati-o mai moale cu ''povestile '' voastre pescaresti si fair-play ar fi sa va cereti scuze, fiecare mai bea un pahar ..... Smiley
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #9 : Vineri 17 Iunie 2011, 21:13:40 »

o alta poveste  Rinjet  e controlul de joi a celor de la AJVPS ,in zona Luncusoara  Rinjet felicit toti pescarii care au avut spirit de initiativa si au cerut socoteala paznicilor(legitimare,prezenta politiei si a jandarmeriei la controale).Am fost la fata locului ,la solicitarea unor pescari,dar baietii nu au mai revenit cu politia cum au promis Risete
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #10 : Sâmbătă 18 Iunie 2011, 03:51:35 »

betivanii aia doi sa zica mersi ca s-au dus acasa. da cu prima ocazie ii fac jucatori de table. adica eu imi frec ims-ul toata prohibitia, noptile si nervi si doi betivi imi spun cum se braconeaza pe Lipoveni. Gut! astia nu trebuie exclusi din asociatie, dimpotriva trebuie pusi sa plateasca cotizatie suplimentara pentru ca sunt foarte destepti iar ceilalti sunt niste prostoi!
Memorat
77spin
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Duminică 19 Iunie 2011, 13:34:07 »

bun si asa , trebuie sa fie si cateva uscaturi intr-o asociatie.
 peste noapte nu se pot rezolva toate

e buna povestea , creeaza un precedent sau mai bine zis o lectie !
Memorat
filica
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 24 Iunie 2011, 22:48:38 »

Muzica--treaba-i din sticluta!!asa cum nu-i balta lu' mama lor,, ci a asociatiei,,statului sau a cui o mai fi acu' Lipoveniul......................era de datoria lor sa ia sticluta cu ei dupa ancorare,,si sacul de pietre--in caz ca nu era de canepa sau materiale auto degradabile!!!
degeaba ne cacam peste noi   ,daca mizeria o lasam la fata locului!!ce-ar fi 200 barci sa pescuiasca simultan,,un concurs ceva si apoi sa lase fiecare cate un bidon legat de-o sfoara--asa,,ca  poate s-or mai intoarce ei candva????e pur romanesc !!!scuze!!! Aplauze Plictisit
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 14 Noiembrie 2017, 03:53:04
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.