Prieteni Pescari

prut-arie protejata-pp

Duminică 22 Octombrie 2017, 16:55:43 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: prut-arie protejata-pp  (Citit de 26566 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Miercuri 09 Noiembrie 2011, 20:03:27 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
stiti ceva?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Miercuri 09 Noiembrie 2011, 21:33:25 »

Fii mai explicit.
Din parcursul Prutului pe jud. Iasi, 60-70% (daca nu mai mult) din el face parte din arii protejate.
Ca nu tine nimeni cont de ele e alta poveste.
Am un post mai vechi (nu dau de el acu') unde am scris de ele. (Apar in anexa unei legi cu privire la ariile protejate.)

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 09 Noiembrie 2011, 21:52:08 »

scrie la articol
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Joi 10 Noiembrie 2011, 10:19:15 »

stiti ceva?
ai uitat de ordinea de zi de la AGA Rinjet ?
normal ca stiu fiindca m-am ocupat de dosar..pe aceasta cale multumesc tuturor celor implicati la intocmirea dosarului....a fost putina bataie de cap(Stef poate sa va spuna mai multe)
suntem 3 asociatii care au depus dosarul si vom forma un consortiu care se ocupa de tot....detalii la timpul potrivit Wink
Prutul e considerat arie protejata pe tot cuprinsul jud Iasi....s-a pus problema daca e bine ca anumite zone sa fie oprite de la pescuit...pentru refacere biologica....face parte din planul management al custodelui
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Joi 10 Noiembrie 2011, 10:59:34 »

PP participa la acest proect, care va avea ca efect (printre altele) protejarea chestilor, adica nu se va mai putea pescui?
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 10 Noiembrie 2011, 14:01:38 »

in ariile protejate custodele stabileste regulamentul de pescuit si acces,adica elibereaza autorizatii de acces si permise de pescuit  Rinjet se poate pescui dar anumite zone ar putea fi restrictionate pescuitului (asta hotaraste comisia stiintifica in urma unui raport)cel mai bine e sa ne vedem la o sedinta pentru mai multe lamuriri
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 10 Noiembrie 2011, 15:10:19 »

Petru, vor sa instituie zona protejata ca sa nu mai putem pescui noi si sa-i incurcam-exemplu concludent:
 sugubat
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 10 Noiembrie 2011, 15:40:23 »

nu cred ca pescarii sportivi vor avea de suferit Rinjet
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 10 Noiembrie 2011, 15:53:52 »

Eu propun ca membrii AJVPS sa achite in plus o taxa de 3lei (taxa de « smeceher » asa cum au avut-o ei anul acesta), asta dupa ce au asteptat pe langa usa mimim o ora.  sugubat
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 10 Noiembrie 2011, 17:20:57 »

oricum s-ar parea ca vom avea de suferit, se aude ca ar desfiinta comandamentul de la BT si am trece si noi sub jurisdictia IS,ceea ce nu e un lucru prea roz, stim prea bine ce pretentii au cei de la IS vis-a-vis de pescuitul noaptea pe Prut.... Trist
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 11 Noiembrie 2011, 21:56:14 »

Ce facatura de articol !
Se incearca denigrarea Politiei de Frontiera.
Nu pot sa cred ca exista braconieri in aceasta institutie de baza a statului roman. Mai asta-primavara aparusera insinuari ca s-ar lua spaga in vama Albita si Sculeni. Ce nemernicie... !

NU exista domnule braconieri sau spagari la Politia de Frontiera!

Sa va intre bine in cap !
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 11 Noiembrie 2011, 22:14:39 »

@ Dorint Voi astia de prin botosani nu pricepeti sau va prefaceti....pretentiile nu sunt a celor de la iasi ci ale legii  ....crezi ca eu nu vreau sa pescuiesc noaptea dar asta e....nu am noroc...nu sunt de prin bt unde e stat in stat si unde "pila" face legea.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 11 Noiembrie 2011, 23:25:10 »

Tinere inasper,se vede ca nu prea stii ce vorbesti, cei din Botosani sunt mai cu capul pe umeri fata de ''suratii'' lor din Iasi si respecta legea, dar deocamdata, atata timp cat nu sunt fasii , pe care primariile din zona de frontiera nu binevoiesc sa le intretina, cum ar putea aplica ''legea'' aceasta?
...dar stai , mi-am amintit : pare-mi-se ca discut cu un politist de frontiera, care se simte lezat in amorul propriu, scuza-ma- aplicati voi legea acolo la voi la Iasi si fi-ti mai catolici decat Papa !
Oamenii care lucreaza la pol. frontiera BT sunt constienti ca , cu pescari pe malul apei , acea zona este super pazita, pe cand altfel ar fi expusa, dat fiind faptul ca cei cativa politisti ce patruleaza nu vor putea acoperi niciodata toata zona, cu toate dispozitivele lui ''ue''....si cu superjeep-urile Iveco ce stau in curtea PF, ca statul roman n-are bani ptr. combustibil.... Risete
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 13 Noiembrie 2011, 19:42:09 »

Si uite asa incepe panarama.....frate "capos" cu capul pe umeri...legea zice ca pescuitul pe timp de noapte e permis in zone special amenajate(pe riul prut) si nu pomeneste nimic de fisie(intretinuta sau nu).Daca cei de la BT  de la pol. vor  sa isi lase "combinatiile " sa pazeasca nu au decit. Sa nu spui ca voi la Boston aveti locuri special amenajate ....cit despre calitatea mea de  pol de front. te cam inseli.....si despre vorbit.........las ca stii tu........ Cum?
Memorat
stoica stefan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Duminică 13 Noiembrie 2011, 19:51:19 »

d-le isnaper...nu-ti mai bate capul...daca n-ai cu cine...gandeste-te ce fire tre sa cumparam mai bine... Rinjet ...
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Duminică 13 Noiembrie 2011, 19:54:50 »

berkeley xwr...e pe vine
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Duminică 13 Noiembrie 2011, 21:16:37 »

Chiar  nu ma intereseaza  panarama, dar cand vad oameni creduli, care mai cred in respectarea si aplicarea  legilor in Romania, chiar imi vine sa rad! Risete
Cu tine chiar n-are rost sa mai continui, am mai avut acu ceva timp o discutie asemanatoare si n-am ajuns la nici un rezultat.
La anul am sa vin la Iasi, la PF sa-mi iau aprobare si pe Iasi, am sa te caut.... sa bem o bere.... si poate ''dam la pace'' si ma lasi sa pescuiesc noaptea in zona ta, chiar daca legea(tampa!) spune altceva, ei ce zici? sugubat
In primul rand eu consider , ca inainte de a fi fiecare ce suntem , ca functii si ca grad , suntem oameni si trebuie sa ne comportam ca atare, chiar n-are rost sa ne jignim unii pe ceilalti, nu asta este rolul discutiilor noastre Trist
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Duminică 13 Noiembrie 2011, 21:39:31 »

Frate ....poti sa rizi,dar e ciudat ca normalul a deveni anormal...asa sunt eu mai credul.Problema era ca la Bt se pescuia noaptea dar tot preferential...pe baza de ochi dulci si sincer imi era ciuda pt ca si eu ,cum am postat mai sus ,as vrea sa pot pescui noaptea dar ,.desi am avut ocazia nu am facut-o.Cit despre activ mea la pf e un capitol incheiat.....zona nu e a mea , e a tuturor dar am pretentii sa jucam dupa aceleasi reguli Bere
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Duminică 13 Noiembrie 2011, 21:52:36 »

Ai impresia ca pe ochi dulci...eu fara nici o relatie nimic nimic...chiar ultima data se legase unu de mine...si tot m-au lasat sa stau noapte...pe dupa baraj e mai greu acuma (desi am vazut ca nu-i bai)"..insa la deal nici o problema...si pana anul acesta era destul de legal din putinele mele cunostinte.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Duminică 13 Noiembrie 2011, 22:16:49 »

in viata nimic nu e la fel pentru toti....nici macar femeile!
Si sa stii ca nu e vorba de pile, dar atata timp cat pescuiesc de-un sfert de secol pe acele locuri si nu le-am creat oamenilor de la PF niciodata greutati, din contra i-am ajutat , predandu-le transfugi, sunt si ei mai indulgenti si tot respectul pentru ei.
Am patit si eu sa dau peste vreun tanar, plin de zel, dar discutand omeneste cu el , omul mi-a dat dreptate si ......''traim in armonie deplina'' , eu pescarul(bolnavul Cool ), natura Noroc si PF! Police
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 07 Iulie 2017, 17:22:18
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.