Prieteni Pescari

prut-arie protejata-pp

Miercuri 28 Iunie 2017, 08:21:41 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: prut-arie protejata-pp  (Citit de 25112 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Duminică 13 Noiembrie 2011, 22:24:36 »

Pai eu daca mi-am petrecut 6 ani din viata zi si noapte facind carari pe malul prutului ca ar trebui sa fac? Ideea e ca sunt niste reguli....ma repet...care ar trebui respectate de toti
Art. 55. - Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 800.000 lei la 1.500.000 lei următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
a) pescuitul recreativ în timpul nopții;
b).....
Si ceva de pe verso ul avizului: HG1207/2003 art7-8
« Ultima modificare: Duminică 13 Noiembrie 2011, 22:40:32 de către lsnaper » Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #21 : Luni 14 Noiembrie 2011, 06:55:11 »

De unde dreak sa scoata un om fie el si bogat 800.000 cash?Te-a tras curentul de cate carari ai facut,baga-te in pat si tine p.c-ul inchis o vreme,poate iti revii
Memorat
stoica stefan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Luni 14 Noiembrie 2011, 10:05:07 »

cataline, hai sa incercam sa folosim un limbaj mai adecvat si controlat, nu crezi ca ar fi nevoie?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #23 : Luni 14 Noiembrie 2011, 10:16:30 »

Pai eu daca mi-am petrecut 6 ani din viata zi si noapte facind carari pe malul prutului ca ar trebui sa fac? Ideea e ca sunt niste reguli....ma repet...care ar trebui respectate de toti
Art. 55. - Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 800.000 lei la 1.500.000 lei următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
a) pescuitul recreativ în timpul nopții;
b).....
Si ceva de pe verso ul avizului: HG1207/2003 art7-8
stând 6 ani în pădure nu ai sesizat că Legea 192/2001 e abrogată. acum în vigoare este OUG 23/2008 aprobată prin Legea 317/2009. porcăria aia pe care o invoci de HG 1207/2003 este de fapt un protocol între România și Rep. Moldova, iar noi între timp suntem membri UE. deci pe malul Prutului singurele legi valabile sunt OUG 105/2001 privind frontiera de stat și OUG 23/2008, exact ca pe Tisa, Dunăre, Siret.
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Luni 14 Noiembrie 2011, 18:41:50 »

Ati aparut si voi imediat...somitatile pescuitului la bolo....daca tot va dati destepti de ce nu veniti la iasi si incercati(direct,nu cu pile si relatii)sa pescuiti noaptea...sa vedem ce va spun domnii de la pf.
Iar dl.lucian sv-HG 1207 este o hotarire a guvernului de aprobare a normelor de aplicare a unui acord ,care  la iasi este invocat de pf.
Cit despre "dl"Cata 60...daca te pui cu........no coment
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #25 : Miercuri 16 Noiembrie 2011, 11:44:46 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #26 : Miercuri 16 Noiembrie 2011, 12:05:04 »

Deci ROSCI0213 .
Date gasiti aici:
- [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
- [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Miercuri 16 Noiembrie 2011, 15:46:04 »

domnilor nu vă mai lamentați cu aria protejată pe Prut de la Bivolari la vale că există legislație specifică prevăzută de Ord. MADR 159/2011 și Ord. MMP 1266/2011 privind aprobarea condițiilor de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentului de practicare a pescuitului recreativ/sportiv și modelelor permiselor de pescuit recreativ/sportiv în ariile naturale protejate. spor la citit!

Iar dl.lucian sv-HG 1207 este o hotarire a guvernului de aprobare a normelor de aplicare a unui acord ,care  la iasi este invocat de pf.
domnu isnaper și dacă tot ai panarama aia de hotărâre la-ndemână de ce nu o citești până la capăt în care spune că eventualele încălcări se sancționează conform legislației din fiecare stat? în care lege, ordonață, ordonanță de urgență, hg sau ordin al ministrului (ți le-am scris în ordinea importanței) scrie că pescuitul sportiv noaptea este sancționabil în România?
tare mi se pare că PF de la Bivolari la vale nu are nevoie de ochi indiscreți pe malul Prutului noaptea ca să poată fuma în liniște!
« Ultima modificare: Miercuri 16 Noiembrie 2011, 16:00:25 de către Lucian SV » Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Miercuri 16 Noiembrie 2011, 20:36:40 »

@Lucian SV-vad iti place sa te dai "lebada in lighean"asa ca reiau....de ce nu veniti la iasi si incercati(direct,nu cu pile si relatii)sa pescuiti noaptea...sa vedem ce va spun domnii de la pf.
si inca o itrebare:cum de doar unii pot pescui la BT noaptea,daca tot e permis?
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 17 Noiembrie 2011, 08:36:04 »

păi tocmai asta e: stați în poziția ghiocelului când vine organul. nu luați atitudine, nu sunteți în stare să vă cereți drepturile. vă smiorcăiți pe forum!
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 17 Noiembrie 2011, 09:43:32 »

va dau si o veste buna Rinjet facem tot posibilul ca pe 2 ianuarie 2012 sa avem permisele pentru Prut,atat la Iasi cat si la Suceava....acum facem demersurile colaterale Rinjet anuntam ANPA,PF,AVPS....

Postat pe:: Joi 17 Noiembrie 2011, 08:48:40

si ceva de lecturat Rinjet
REGULAMENT
    de practicare a pescuitului recreativ/sportiv în ariile naturale protejate

ART. 1
    Pescuitul oricãror specii de pești și al altor viețuitoare acvatice vii se realizeazã în conformitate cu prevederile ordinului ministrului agriculturii și dezvoltãrii rurale și al ministrului mediului și pãdurilor privind prohibiția anualã a pescuitului, cu respectarea prevederilor planurilor de management și/sau al regulamentelor ariilor naturale protejate, aprobate conform Ordonanței de urgențã a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sãlbatice, aprobatã cu modificãri și completãri prin Legea nr. 49/2011.
    ART. 2
    Pescuitul recreativ/sportiv este permis cu respectarea prevederilor Ordonanței de urgențã a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul și acvacultura, aprobatã cu modificãri și completãri prin Legea nr. 317/2009, cu modificãrile și completãrile ulterioare, și ale Ordonanței de urgențã a Guvernului nr. 57/2007, aprobatã cu modificãri și completãri prin Legea nr. 49/2011.
    ART. 3
    Asociațiile de pescari sportivi autorizate în condițiile legii sã desfãșoare activitatea de pescuit sportiv în perimetrul ariilor naturale protejate au obligația:
    - sã colaboreze cu administratorul/custodele ariei naturale protejate în vederea stabilirii condițiilor și restricțiilor privind desfãșurarea pescuitului recreativ/sportiv, a condițiilor privind accesul și a zonelor de campare în perimetrul ariei naturale protejate;
    - sã elaboreze și sã actualizeze baza de date cu membrii asociației;
    - sã monitorizeze permisele de pescuit eliberate și sã raporteze lunar administratorului resursei acvatice vii numãrul permiselor de pescuit recreativ/sportiv eliberate și zonele pentru care au fost emise;
    - sã afișeze în locuri vizibile la sediul asociației și pe teren regulamentul propriu de pescuit;
    - sã popularizeze condițiile de practicare a pescuitului sportiv și restricțiile stabilite pentru zone, perioade, specii, precum și organele abilitate pentru controlul activitãții de pescuit recreativ/sportiv;
    - sã popularizeze condițiile de acces și zonele în care este permisã camparea, pentru a se evita producerea modificãrilor în structura naturalã a zonei, a zgomotelor care sã perturbe liniștea acesteia (efecte negative asupra faunei din zonã);
    - sã asigure condiții optime pentru desfãșurarea activitãții de pescuit recreativ/sportiv, precum și salubrizarea zonelor de pescuit;
    - sã solicite sprijinul autoritãților cu atribuții de control în cazul semnalãrii actelor de braconaj și al încãlcãrii prevederilor planurilor și/sau ale regulamentelor ariilor naturale protejate;
    - sã respecte orice alte obligații prevãzute de legislația în vigoare în domeniul pescuitului recreativ/sportiv, precum și în domeniul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sãlbatice.
    ART. 4
    (1) Pentru protejarea resurselor acvatice vii din ariile naturale protejate, asociațiile de pescari sportivi pot propune administratorului resursei acvatice vii stabilirea unor zone de protecție piscicolã/zone de refacere biologicã sau regiuni de cruțare și programe de redresare a populațiilor unor specii de pești valoroase sau periclitate, cu avizul administratorului/custodelui ariei naturale protejate.
    (2) Acțiunile de populare cu material biologic în zonele de pescuit recreativ/sportiv din ariile naturale protejate, aprobate conform reglementãrilor în vigoare, se efectueazã în prezența reprezentanților administratorului/custodelui ariei naturale protejate și a administratorului resursei acvatice vii.
    ART. 5
    Deținãtorii de permise de pescuit recreativ/sportiv au urmãtoarele obligații:
    - sã respecte legislația privind desfãșurarea pescuitului recreativ/sportiv;
    - sã respecte legislația de mediu și prevederile planurilor de management și ale regulamentelor ariilor naturale protejate/setului de mãsuri minime de conservare pânã la aprobarea planurilor de management și a regulamentelor ariilor naturale protejate;
    - sã se legitimeze și sã prezinte documentele solicitate de organele de control abilitate;
    - pe teritoriul Rezervației Biosferei "Delta Dunãrii", sã deținã permis de acces eliberat de Administrația Rezervației Biosferei "Delta Dunãrii";
    - sã pãstreze curãțenia în zona de pescuit, iar depozitarea și deversarea de deșeuri de orice tip pe sol, în apã, pe maluri, plajã sunt strict interzise.
    ART. 6
    (1) Dimensiunile minime în centimetri ale exemplarelor de pești sunt cele prevãzute în reglementãrile legale în vigoare.
    (2) Lungimea peștelui stabilitã pentru pescuit este determinatã prin mãsurarea distanței de la vârful botului pânã la baza înotãtoarei caudale.
    (3) Puietul și exemplarele de pești capturate sub dimensiunile minime prevãzute la alin. (1) sau exemplarele de specii strict protejate vor fi deversate în mod obligatoriu în apã, în stare vie.
    (4) Se interzice pescuitul sturionilor. Exemplarele capturate din aceastã specie vor fi deversate în mod obligatoriu în apã, în stare vie.
    ART. 7
    Prezentul regulament se completeazã cu prevederile Ordonanței de urgențã a Guvernului nr. 23/2008, aprobatã cu modificãri și completãri prin Legea nr. 317/2009, cu modificãrile și completãrile ulterioare, și ale legislației secundare aprobate prin ordin al autoritãților competente din domeniul pescuitului și din domeniul protecției mediului.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Joi 17 Noiembrie 2011, 11:42:39 »

aha, bună dimineața! adică numai eu să umblu cu legislația în rucsac?
încă o chestie interesantă pe care unii o ignoră: chiar și în cuprinsul HG 1207/2003 nu scrie nicăieri că nu ai voie să campezi noaptea după fâșie!
« Ultima modificare: Joi 17 Noiembrie 2011, 12:54:43 de către Lucian SV » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Joi 17 Noiembrie 2011, 12:22:43 »

tu ai fost cu ideia Rinjet eu raman dator  Bere

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
« Ultima modificare: Joi 17 Noiembrie 2011, 13:06:32 de către Teodor » Memorat
lmihailescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Joi 17 Noiembrie 2011, 17:23:41 »

Asociațiile de pescari sportivi autorizate în condițiile legii sã desfãșoare activitatea de pescuit sportiv în perimetrul ariilor naturale protejate au obligația:
    - sã colaboreze cu administratorul/custodele ariei naturale protejate în vederea stabilirii condițiilor și restricțiilor privind desfãșurarea pescuitului recreativ/sportiv, a condițiilor privind accesul și a zonelor de campare în perimetrul ariei naturale protejate;

Eu din ce citesc aici imi reiese: ajvps care e asociatia de pescuit sportiv autorizata o sa ceara voie de la pp care-i custode. Mie-mi miroase a scandal si nu a motiv de bucurie.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Joi 17 Noiembrie 2011, 19:46:13 »

de ce scandal?....daca respecta legislatia ,avizarea de la noi nu va fi o problema Rinjet 
« Ultima modificare: Joi 17 Noiembrie 2011, 19:52:50 de către petru » Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Joi 17 Noiembrie 2011, 21:07:58 »

@Lucian SV-vad iti place sa te dai "lebada in lighean"asa ca reiau....de ce nu veniti la iasi si incercati(direct,nu cu pile si relatii)sa pescuiti noaptea...sa vedem ce va spun domnii de la pf.
si inca o itrebare:cum de doar unii pot pescui la BT noaptea,daca tot e permis?

La BT pescuieste oricine legal peste noapte...la Iasi numai pilosii pescuiesc...culmea e ca unii se lauda aici pe forum cum pescuiesc la Iasi noaptea....eu cand ma duc sa intreb: nu ca nu e voie ca bla bla bla...
La Bt nici o treaba ..se poate...super de treaba omuletii

Iti spun eu ca iti fac astia pe fasie la Iasi sau Vaslui, ca mi s-a explicat indeajuns incat sa imi taie elanul. Dau alarma vin peste tine si iti dau amenda ca nu ai stat in regula peste fasie si iti baga o amenda de vreo 20-30 milioane (si iti mai fac si dosar penal) pentru alarma falsa, daca nu si mai mult. Nici localnicii nu au curaj sa pescuiasca noaptea..probabil tot numai unii...carausii.Nu degeaba in zona BT sunt mult mai multe rezultate in prinderea traficantilor decat dincoace. La Vs cand vine un supercontrol prind in fiecare zi intr-o saptamana. Cum e liniste cum nu mai prind pe nimeni.
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Joi 17 Noiembrie 2011, 22:29:16 »

Ce alarma frate...tu daca pescuiesti noaptea nu anunti unde te duci? Nu au cum sa te amendeze daca ti-au permis sa intri la pescuit!Intradevar la iasi intretin astia fisia destul de des.....cred ca ar trebui cerut un raspuns oficial printr-o petitie pt ca la astea sunt oblig sa raspunda.La iasi dl inspector sef daca ar putea nu ar permite nici ziua pescuitul(de altfel se vehicula ideea in primavara)asa ca...cit despre smiorcait pe forum ...sa numaram post-urile
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Joi 17 Noiembrie 2011, 23:10:34 »

Pai numai tu te plangi ca nu te lasa la BT noaptea pe Prut pe altu nu am auzit sau vazut. Pe cand la Iasi am vazut ca unii se dau cocosi cu PCR-urile lor cum ca pescuiesi la Iasi pe Prut...da un search si ii gasesti.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Vineri 18 Noiembrie 2011, 08:54:10 »

domnu' isnaper poate ai fața mai dubioasă de ai necazuri cu accesul. lucrează și tu la carismă, ia-ți un bișon cu tine,  dute pe la biserică, fă și tu ceva dacă tot nu vrei să urmezi sfatul lui cata_60  sugubat.
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Vineri 18 Noiembrie 2011, 09:34:39 »

nu mai bine vrei sa fii tu bisonul meu........hai ca mai plictisit
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.086 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 16 Mai 2017, 01:17:58
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.