Prieteni Pescari

Voblere care bat pe cădere

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:50:29 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Voblere care bat pe cădere  (Citit de 10666 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
jonutz2000
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Cluj-Napoca

...be wise, not smart!

« : Marți 13 Decembrie 2011, 13:06:58 »

Se stie ca multi dințoși atacă pe caderea nălucii.
Ce ați spune de o discuție deschisă despre planuir de construcție sau de lestaj astfel încaât voblerele să bată pe cădere?
Memorat

...be wise, not smart!
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1 : Marți 13 Decembrie 2011, 13:29:54 »

super idee . sunt numai ochi si urechi  Muzica
Memorat
jonutz2000
Alevin
*
Deconectat Deconectat

...be wise, not smart!

« Răspunde #2 : Marți 13 Decembrie 2011, 14:29:36 »

Binenînțeles că vorbim de voblere sinking, poate suspending. Deși orice vobler recuperat prin apă are tendința de coborâre până la un anumit nivel determinat de lestaj sau de parametrii de construcție.
Eu cred ca este necesar ca intreaga constructie a voblerului sa îi permită pe cădere un balans lateral destul de mare. Sau lestajul sa fie combiunat. Un lestaj fix, cât mai jos pe chilă, combinat cu bile de plumb ce se pot deplasa. Trebuie sa încercăm.

Primul care reușește un vobler care bate pe cădere si ne spune și schema de construcție și lestaj are de la mine cadou o sticlă de whisky. Hai să excludem construcțiile norocoase. Ce părere aveți?
Memorat

...be wise, not smart!
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Modena

« Răspunde #3 : Marți 13 Decembrie 2011, 14:52:48 »

voblere care bat pe cadere ar fi Jig-Vobler-ul ala cu capul de plumb   Rinjet Risete

lasand gluma la o parte ... mi-au iesit din greseala si mie niste voblere care bat pe cadere. zic din greseala pentru ca niciodata nu m-a interesat sa obtin miscarea respectiva pentru pestii pe care ii pescuiesc eu ...

am observat ca toate voblere care bateau pe cadere aveau in comun:

-   au un corp cu flancurile oarecum paralele, deci nu au spatele mai lat si burta mai subtire sau invers.
-   sunt foarte grele si le-am facut pentru aruncari la distanta si recuperari rapide, un vobler de 10cm are mai bine de 25 de grame
-   toate au forma de minnow
-   toate sunt lestate foarte foarte jos, pe burta, plumbul fiind ascuns doar de un strat subtire de kit de mai putin de 1mm grosime.

sunt de parere ca lestajul mai masiv si punerea lui foarte foarte jos influenteaza balansul voblerului in timpul scufundarii ...

astept si eu cu interes si alte pareri ...

si tocmai mi-a mai trecut prin minte o alta varianta ... FOARTE mult plumb bagat in cap, daca s-ar putea intregul cap sa fie facut din plumb care in combinatie cu barbeta ar trebui cel putin teoretic sa imprime voblerului o oarecare miscare pe coborare, voblerul ducandu-se in jos cu capul inainte ... in cazul asta vorbim strict doar despre barbete tip SSR (in Z) sau Shallow Runner (drepte dar la un unghi destul de mare) pentru ca ipoteza nu functioneaza cu siguranta la barbete tip SDR ...
« Ultima modificare: Marți 13 Decembrie 2011, 14:59:15 de către d4md3od » Memorat

Eliberati tot ...
jonutz2000
Alevin
*
Deconectat Deconectat

...be wise, not smart!

« Răspunde #4 : Marți 13 Decembrie 2011, 17:52:18 »

Eu cred ca un canal transversal, perpendicular pe axul voblerului, cu o bila inauntru, poate ar rezolva problema. Si totusi cred ca acest canal ar trebui plasat deasupra liniei de lestaj fix.
Memorat

...be wise, not smart!
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #5 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 10:29:47 »

Numai sinking,cum zice-a d4md3od inspiratia vine numai de la jig-vobler,asa ca spor la treaba si cine reuseste primul noteaza parametri si ''vomita'' tot aici. Rinjet Risete sugubat
« Ultima modificare: Miercuri 14 Decembrie 2011, 10:31:23 de către ORKA » Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #6 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 11:00:56 »

eu nu inteleg despre ce bataie vorbiti, cea verticala(pe flancuri) aceea e interesanta
dar sunt posibile 3 tipuri, insa 1 e greu de realizat

- bataie pe cadere in plan vertical
- bataie pe cadere cu voblerul coborand inainte (asta mi se pare aproape imposibil de realizat)
eventual ca la jigvobler unde defapt este un vobler jointed iar barbeta este pe segmentul din spate, insa un vobler clasic ar fi greu de realizat pentru ca barbeta ar trebui sa invinga greutatea mare din botul voblerului
- bataie pe cadere cu voblerul lestat in spate, defapt aici vorbim de un vobler care lasat sa cada in apa se departeaza de pescar. daca ne imaginam niste crengi in apa, lansezi la limita lor, apoi voblerul incepe sa se duca - cu spatele inspre ele , totodata barbeta (nefiind lestat in fata) va genera o miscare de roling a capului pana spre coada

pfiu, cam atat am vrut sa zic  Risete

Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #7 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 12:31:13 »

bravo pike , cred ca iei sampania   Bere. balansul asta pe cadere mi se pare folositor doar pe lacuri cind cleanul sau bibi sau stiuk se hranesc f. apatic. in schimb trebuie avut grija ca viteza de coborare sa nu fie nici prea mare pt ca voblerul va trezi suspiciuni. un fast sink cu bataie pe cadere cred ca ar fi cam suspicios , as prefera un sink spre slow sink.
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 12:39:38 »

bravo pike , cred ca iei sampania   Bere. balansul asta pe cadere mi se pare folositor doar pe lacuri cind cleanul sau bibi sau stiuk se hranesc f. apatic. in schimb trebuie avut grija ca viteza de coborare sa nu fie nici prea mare pt ca voblerul va trezi suspiciuni. un fast sink cu bataie pe cadere cred ca ar fi cam suspicios , as prefera un sink spre slow sink.

foarte adevarat, un fast sink nu e very util, doar daca pescui la 10-12 m si nu vrei sa te plictisesti, sau daca dai intr-un banc de bibani hulpavi care nu ar lasa nimic sa treaca printre ei  Risete

cea m-ai mare problema o reprezinta barbeta, am constatat ca pentru bataia pe verticala , la voblere micro dimensiunea si materialul din care e facuta barbeta poate strica treaba. Astfel cu voblerul lestat pe centru din cauza barbetei el cadea pe spate si se roatea in jurul axei, barbeta avand rol de elice de elicopter  Risete
iar o barbeta mai grea poate trage voblerul in fata  Rinjet si cade in cap
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #9 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 12:51:10 »

ca sa nu mai zic ca si firul intervine aici , infraneaza botul si astfel la adancimi mai mari se va duce cu fundul in jos daca la adancime mica coboara orizontal. is multe variabile, nici nu-mi bat capul .
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Modena

« Răspunde #10 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 13:14:55 »

cred ca miscarea despre care se vorbeste e cea de oscilatie ... adica balans pe axa orizontala ...

respectiva chestie mie mi-a iesit atunci cand am lestat voblerul ca in figura de mai jos.

in felul asta voblerul teoretic coboara putin cu capul in jos si oscileaza ... dar voblerul in cauza e destul de fast sinking ...  Rinjet

ps : dar nu cu barbeta de tipul asta, una tip SR care formeaza un unghi mai mare fata de axa orizontala si care nu distruge balansul ala ... pur si simplu nu aveam un model aici cu barbeta tip SR si l-am folosit pe asta neavand chef sa modific acum ...

Postat pe:: Miercuri 14 Decembrie 2011, 13:03:44

cealalta "bataie pe cadere" tip jig-vobler, adica scufundare cu capul in jos si bataie, intr-adevar e greu de obtinut de la un vobler non-jointed (  Cum?  ) pentru ca barbeta ar trebui sa fie mare de tot pentru a imprima miscarea respectiva voblerului iar in cazul in care am pune o barbeta mare nu stiu cum ar functiona la o recuperare normala  Shocked ... ar merita incercat dar mie unul mi lene sa fac teste  Rinjet

* minnow.jpg (57.33 KB, 800x494 - văzut 227 ori.)
Memorat

Eliberati tot ...
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #11 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 14:08:20 »

Slow sinking,cu bataie pe cadere cu voblerul coborand inainte, balans pe axa verticala,asta da provocare. Rinjet
« Ultima modificare: Miercuri 14 Decembrie 2011, 14:10:16 de către ORKA » Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
jonutz2000
Alevin
*
Deconectat Deconectat

...be wise, not smart!

« Răspunde #12 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 19:15:20 »

Daca ați observat o oscilantă cum pică pe cădere, cred că asta ar fi o mișcare acceptabilă. Poate că forma voblerului trebuie sa fie concavă sau convexă. Întrebare este: dacă e concavă cum mai voblează în plan linir când este recuperat?
Memorat

...be wise, not smart!
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 20:59:07 »

Smiley salmo slider, varianta sinking are bataie pe cadere(cel putin cel de 5cm), si are evolutie si pe recuperare liniara, si pe "jerkuiala". Pe langa asta nu are nici barbeta care sa va incurce  Smiley
Din cate stiu mai are Radu niste facaturi care au o astfel de bataie, dar secretul e secret, si cum ziceau si altii pe aici, ca sa ajunga la asta, a muncit ceva  Rinjet
Eu personal inca nu am cautat o astfel de evolutie(decat la imitatii de jigwobler), dar am nimerit cateva care bat si pe cadere. Asta e  Rinjet Noroc
Memorat
jonutz2000
Alevin
*
Deconectat Deconectat

...be wise, not smart!

« Răspunde #14 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 21:50:25 »

Ideea era tocmai sa schimbam secrete intre noi. Nu cred ca face careva avere din voblere. Eu unul sunt dispus sa schimb opinii cu oricine. daca pot am sa-l ajut. Tema e interesanta. Provocarea la fel. Hai sa facem impreuna un vobler care bate pe cadere. Cu o schema de lestaj si un design clar. Pe cine tentează propunerea?
Memorat

...be wise, not smart!
iovys
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 22:06:48 »

Daca ați observat o oscilantă cum pică pe cădere, cred că asta ar fi o mișcare acceptabilă. Poate că forma voblerului trebuie sa fie concavă sau convexă. Întrebare este: dacă e concavă cum mai voblează în plan linir când este recuperat?

Exista si astfel de voblere, parca de la dorado, ceva death sau asa ceva. Forma e care zici tu, dar nu stiu cum evolueaza

pe langa asta, cel care a reusit sa ajunga la un model cu evolutia pe care o cauti, daca posteaza o schema, aia deja e o schema a lui, si nu mai poate fi vorba de un parteneriat Rinjet
Memorat
jonutz2000
Alevin
*
Deconectat Deconectat

...be wise, not smart!

« Răspunde #16 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 22:13:29 »

Eu va pun la dispozitie orice schema doriti.
Lucrurile sunt extrem de simple si de clare.
Oriucm, fiecare e liber  sa faca ce vrea.
Topicul asta ar trebui sa ajute pe cei avansati.
Si nici o schema nu cred ca e proprie.
Toate nsunt copii dupa copii. Asa si e normal.
Imitam voblerele de serie, dar le aducem o parte din pasiunea si personalitatea noastră.
Memorat

...be wise, not smart!
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #17 : Miercuri 14 Decembrie 2011, 23:56:39 »

Smiley salmo slider, varianta sinking are bataie pe cadere(cel putin cel de 5cm), si are evolutie si pe recuperare liniara, si pe "jerkuiala". Pe langa asta nu are nici barbeta care sa va incurce  Smiley
Din cate stiu mai are Radu niste facaturi care au o astfel de bataie, dar secretul e secret, si cum ziceau si altii pe aici, ca sa ajunga la asta, a muncit ceva  Rinjet
Eu personal inca nu am cautat o astfel de evolutie(decat la imitatii de jigwobler), dar am nimerit cateva care bat si pe cadere. Asta e  Rinjet Noroc
poate ca ar putea iesi o schema dar is multe variabile: materialul  folosit, grosimea lui, greutatea lestului , pozitia si grosimea barbetei , grosimea sarmei , a inelelor despicate , greutatea ancorelor , nr de straturi de lac , etc . recunosc ca dupa multa bataie de cap mi-a iesit si cu fuma si balsa si din plastic , chiar si la ratling de 4cm , dar totdeauna intamplator  Rinjet-deci nu se pune . sticla de whisky se reporteaza  Fir intins
« Ultima modificare: Joi 15 Decembrie 2011, 00:03:10 de către radu_bug » Memorat
jonutz2000
Alevin
*
Deconectat Deconectat

...be wise, not smart!

« Răspunde #18 : Vineri 16 Decembrie 2011, 08:57:44 »

Eu aș merge pe lemn de tei, grosime 10 mm, flancuri paralele, greutatea pe față, lestaj pe chilă, cât mai lung. O să încerc să postez o schemă.
Memorat

...be wise, not smart!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 16 Decembrie 2011, 12:10:41 »

vorbiti cu d4md3ond sa caute pe forumul de autoconstruzzioni niste voblere pentru pescuitul la clean se numesc filibustere sau filibustieri  Wink

p.s. toate  Bere sa apeleze la mine

asta e filmul de pe forumul respectiv , acolo sunt mai multe detalii si ceva cleni la 2-3kg  Risete

Test di un filibustiere autocostruito.

a dreq chelea pe voi, numa la pomana shadeti  Risete altii or haladuit pe multe forumuri pentru informatiile astea
« Ultima modificare: Vineri 16 Decembrie 2011, 12:13:37 de către Pikeman » Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 13:42:47
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.