Prieteni Pescari

Group-buy pentru sarma inox

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:30:48 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Group-buy pentru sarma inox  (Citit de 57353 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Blaj

« Răspunde #120 : Joi 26 Ianuarie 2012, 10:21:23 »

Salut,
Manual ar dura pana la Paste.

Ceva de genul asta e rola, ceva mai inalta, cam la 30 cm, si diametru aprox 20 si o greutate de 10 kg.

De cantarit, nici eu nu am cantar de precizie, am cantarit cu unul pentru persoane Smiley)
dar...rolele de 0.8 au iesit cat de cat egale...si cred ca au intre 480-520 g..

Am vorbit cu Adrian25 si daca nu gasesc o alta solutie o sa ne intalnim intr-o seara si o impartim cumva...

Salut!

Din surplusul de sarma de 0,45 vreau si eu cam 150 de gr., cam mult jumatate de kil dar merge si atat, la colac, n-am nevoie de rola. Sarma de 0,8 am inteles ca s-a impartit deja... mi-ar fi trebuit si din aia vreo 200 de gr.

Am facut niste socoteli 100 de metri de sarma de 0,45 cantaresc 125 de gr., 100 de metri de sarma de 0,8 cantaresc 395 de gr.

Bye!

STM
Memorat

sTm
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #121 : Joi 26 Ianuarie 2012, 10:53:57 »

Daca reusim sa o impartim...o sa fie si pentru tine..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
StateF
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #122 : Joi 26 Ianuarie 2012, 12:20:36 »

Dreamer, o solutie ar fi cu o bormasina, sa-i pui un miz din lemn in mandrina si sa tragi pe el sarma din bobina mare. Altfel nu vad, decat manual, facuta colaci pe mana..
Ganditi-va si voi cum ar fi mai bine. Eu ma ofer in continuare sa va ajut.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #123 : Joi 26 Ianuarie 2012, 12:28:59 »

Da, la asta m-am gandit si eu, de prins un tambur sau ceva in mandrina...
Solutia care a gasit-o Adrian nu o dezvalui inca, trebuie intai brevetata pentru a nu pierde drepturile de autor  Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #124 : Joi 26 Ianuarie 2012, 18:16:42 »

daca aparem la striri incalciti in sarma de inox din cap pana-n picioare renunt la patent, il dau moka Jamaica
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #125 : Sâmbătă 28 Ianuarie 2012, 13:10:45 »

-Adi,pt.noi ar trebui taiate la 20-30cm. Tongue
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
KiD Vicious
Oblete
**
Deconectat Deconectat

G.Loomis - Fear no fish!

« Răspunde #126 : Sâmbătă 04 Februarie 2012, 16:58:23 »

Nici un fel de noutati? ....Dreamer, esti bine...? Care sunteti mai aproape de el, verificati...poate a ramas imobilizat de spirele de sarma...si nu ajunge la telefon sa poata cere ajutor ...Rinjet ...glumeam.. Tongue
Memorat

G.Loomis - Fear no fish!

petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #127 : Sâmbătă 04 Februarie 2012, 18:56:23 »

asteptam in continuare cu nerabdare mult laudata sirma
dc aveti vesti spuneti ne si noua
Memorat
salmo
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Pitesti

« Răspunde #128 : Duminică 05 Februarie 2012, 22:17:24 »

da, si eu astept, cu nerabdare dar si cu rabdare, fiindca mi-am inchipuit ca este f greu sa faca munca asta o persoana, fara scule. cred ca se gandeste ca mai bine nu se baga, eu astept si ii multumesc, altceva nu stiu cu ce sa ajut. eventual ma gandesc ca se poate calcula cati metri de sarma fac 100 grame si astfel sa se calculeze greutatea functie de lungime. din pacate sunt prea prins ca sa ajung la bucuresti acum, as fi venit personal sa ajut cumva...tineti-ma si pe mine la curent cand trimiteti, eventual as putea sa trimit banii inainte, daca e important sau ajuta la ceva. pentru mine deci, colacul nu trebuie sa fie estetic, si nici unic, se poate si din mai multe bucati. candva puneam ata de montaj de legat muste pe role mici de pe rola mare, si-mi amintesc ce greu mi-era, se faceau peruci si nu numai, ajungeam sa se rupa.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #129 : Luni 06 Februarie 2012, 09:54:59 »

Salut,
Situatia cu sarma a ramas la fel ca acum o saptamana.
Nu am apucat sa fac nimic cu ea si tot pe rola e.  Cum?
In continuare astept pe cineva care dispune de scule sa o poata imparti pentru ca mie imi e peste mana. Daca nu se gaseste nimeni, sunt nevoit sa va trimit banii inapoi; nu e normal nici voi sa ma asteptati atat fara sa am eu o solutie.

Spor!

Postat pe:: Luni 06 Februarie 2012, 09:54:01

Cei care au comandata sarma de 0.8, maine dimineata va pun coletele.

P.S. salmo, ai casuta de mesaje plina!
« Ultima modificare: Luni 06 Februarie 2012, 10:15:41 de către Dreamer » Memorat

petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #130 : Luni 06 Februarie 2012, 10:47:01 »

AUZI
daca pui 2 sipci de lemn in cruce si pe fiecare capat un surub sau un cui obtii ca moristile alea vechi
si apoi sa incerci sa ocolesti fiecare cui in parte?
iese ca un cerc sirma astfel grupata
si apoi cu un cantar iti dai seama cam cate spiere vin la un kg
iar la sfarsit le legi cu scotch ceva?
e o idee poate merge
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #131 : Luni 06 Februarie 2012, 10:48:05 »

incearca sa vb la fabrica de unde ai luato poate au o solutie , macar sa o dea in 4-5-10 si de acolo o fi mai usor Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #132 : Luni 06 Februarie 2012, 10:54:26 »

@ Dreamer

...fa cumva cu sarma aia... Cum?
...stiu ca nu e chiar simplu , dar imparte-o cumva ca nu prea cred ca intereseaza pe careva aspectul comercial si nici nu va comenta careva la gramaj...ca doar nu-i farmacie  sugubat
...eu unul , astept in continuare sarma.
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #133 : Luni 06 Februarie 2012, 11:08:06 »

@Horia - asa as putea sa o fac colaci dand dupa umar...etc, cum se fac colacii de sfoara, e acelasi lucru. Dar cred ca nu va dati seama ce lungime are sarma la diametrul ala.  Tac
@Pike, aia la fabrica au zis ca nu se complica sa o traga pe role mai mici.
@Radu, colacii de 0.8 i-am rezolvat, maine iti trimit, deci tu ai scapat...

Memorat

petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #134 : Luni 06 Februarie 2012, 11:11:40 »

era o idee
imi inchipui ca e munca de titan si tot greul a picat pe tine
sincer imi pare rau
si pe mine tot sarma ma intereseaza si nu ma intereseaza cum ar fi colac sul....mi e indiferent dc o poti pune la mana ca pe sfoara
sirma sa fie
acum sa ti fie si tie usor........tu decizi
estetic mi e indiferent...sirma ma intereseaza....
Memorat
GRAAL
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: ARAD

« Răspunde #135 : Luni 06 Februarie 2012, 11:35:25 »

La mine nu ii chiar asa de urgent poti trimite si 0.8 cand ii gata aia subtire .
 Sunt sigur ca ii foarte multa munca cu ea si ca inca odata nu o sa te mai complici cu sarma pentru atata lume dar eu fiind Ardelean am radare si mie poti sa i-mi trimiti mai tarziu sarma, cand reusesti sa faci ceva suluri mai mici trimite la cine ii mai urgent eu pana atunci mai lucrez la lemne si cred ca  o sa fortez si eu cativa ochii 3D .
Memorat
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #136 : Luni 06 Februarie 2012, 15:31:02 »

sarma de 0,45 are greutatea specifica de 0,0135 kg/ml, un kg are cam 74 metri liniari... e ceva munca pentru a rebobina aproape un km de sarma. In productie colacii se formeaza pe rola cu bacuri, acestea se retrag si poate fi extras, acasa orice metoda va presupune tensionarea suportului si implicit extragerea cu greutate a colacului, chiar de juma de kg, daca nu este conic. Cel mai practic ar fi direct pe vreo rola, poate fi si de la fir de pescuit, eventual de la crapari, eu cumpara role mari ( 300 - 500 m).
@ Dreamer - ti-ai gasit belea pe cap, imi pare rau, sincer.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #137 : Luni 06 Februarie 2012, 16:05:04 »

sarma de 0,45 are greutatea specifica de 0,0135 kg/ml, un kg are cam 74 metri liniari....
Eu cred ca intra mai mult de 74 m intr-un kg; muuult mai mult. Din ce zici tu rezulta ca 1m are cam 13.5 grame.. Sigur nu ai pierdut un "0" pe undeva?

@ Dreamer - ti-ai gasit belea pe cap, imi pare rau, sincer.

Si mie imi cam pare rau. Am tot primit solutii, dar nimeni nu se ofera sa le aplice.
Memorat

Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #138 : Luni 06 Februarie 2012, 16:14:46 »

sarma de 5 mm diametru are 0,15 kg/ml... regula de 3 simple, imi da 0,0135 kg/ml ( daca nu am gresit aici), iar 1 kg = 74 ml. Din pacate pot incerca sa va ajut numai daca aveti role si asta dupa 14 februarie. I-am mai zis cate ceva lui Adrian, dar tot e munca manuala si nasoala. Masina de rebobinat sarma, la care aveam acces a fost desfacuta bucati si vanduta la fier vechi, altfel de la prima solicitare va rebobinam.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #139 : Luni 06 Februarie 2012, 16:45:52 »

Sigur nu merge cu regula de 3 simple. Asa ar reiesi ca 1 ml de sarma de 5 cm diametru (deja e bara la diametrul asta) are doar 1.5 kg? !!!
Imparte suprafata sectiunii sarmei de 5 mm diametru la suprafata sectiunii sarmei de 0.45 mm.
Asta e raportarea care trebuie sa o faci.
Parca calculase Simon Tiberiu ca 100 m au cam 125 g, varianta care e mai plauzibila. (nu am rabdare sa calculez).

In fine, daca ne intalnim sa iti predau "proiectul" ai sa te minunezi Smiley

Memorat

Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 02 Noiembrie 2017, 06:56:05
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.