Prieteni Pescari

Group-buy pentru sarma inox

Luni 22 Octombrie 2018, 01:41:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 6 7 [8] 9   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Group-buy pentru sarma inox  (Citit de 67460 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #140 : Luni 06 Februarie 2012, 17:18:47 »

nu stiu ce calcule a facut Tiberiu, eu folosesc calculele din tabelul de calcul specific produselor metalurgice, nu de alta dar de vreo 8 ani din asta imi mananc painea, iar bara de 5 cm, adica de 50 mm, are intradevar 15,4 kg.

PS sectiunea la fi 5 mm = 0,2 cmp, iar la fi 50 mm = 19,6cmp
« Ultima modificare: Luni 06 Februarie 2012, 17:34:29 de către Ghenadie » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #141 : Luni 06 Februarie 2012, 17:31:33 »

nu se poate aplica regula de 3 simpla pe volum/greutate in cazul asta  Wink

Postat pe:: Luni 06 Februarie 2012, 17:30:50

adica o bara de 1 cm diametru nu este de 5 ori mai usoara decat un de 5 cm diametru la aceeasi lungime
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #142 : Luni 06 Februarie 2012, 17:36:54 »

nu se poate aplica regula de 3 simpla pe volum/greutate in cazul asta  Wink

Postat pe:: Luni 06 Februarie 2012, 17:30:50

adica o bara de 1 cm diametru nu este de 5 ori mai usoara decat un de 5 cm diametru la aceeasi lungime

adica o bara de 10 mm diametru si 1 m lungime nu are un volum de 5 ori mai mic decat o bara de 50 mm diametru si 1 metru lungime? interesanta trigonometrie ... sau poate greutatea specifica a otelului difera in functie de grosimea sarmei  sugubat hai sa o lasam balta Plictisit  am mai observat ca voi aici stiti totul si oricine ar veni e tratat cu "ete si asta a venit sa ne spuna noua ce si cum".

« Ultima modificare: Luni 06 Februarie 2012, 17:41:46 de către Ghenadie » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #143 : Luni 06 Februarie 2012, 17:47:59 »

hai na, ia sa calculam

V = pi * r^2 * h

nush ce trigonometrie trebuie ca sa realizezi ca daca raza e 1 raza la patrat e tot unu si daca raza e 5 raza la patrat e 25 , propabil raporturile volumelor la tine vor fi 1 la 5 nu?

Postat pe:: Luni 06 Februarie 2012, 17:42:57

plus ca eu nu te-am luat la misto am scris frumos ca nu se poate aplica, sincer nu inteleg cine este artagosul din ecuatie Wink

Postat pe:: Luni 06 Februarie 2012, 17:44:07

Citat
hai sa o lasam balta Plictisit  am mai observat ca voi aici stiti totul si oricine ar veni e tratat cu "ete si asta a venit sa ne spuna noua ce si cum".

nush ce dreq m-a pus pe mine sa incep sa scriu iar pe forum, data viitoare shad in banca mea
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #144 : Luni 06 Februarie 2012, 17:58:43 »

...e clar ca in cazul nostru , variabila este patratul razei si pentru calculul proportiei volumelor nu se aplica regula de trei , fie ea si simpla
...eu zic sa ne "canalizam energiile" in sprijinul lui Dreamer
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #145 : Luni 06 Februarie 2012, 20:33:40 »

volumul ciclindrului cu inaltime 1 m= 1000 mm si cu diametru :

a) 0,5 mm => 3,14159 * (0,25*0,25) * 1000=3,14159 * 0,0625*1000= 196,349
b) 5 mm => 3,14159 * ( 2,5*2,5) * 1000 = 3,14159 * 6,25 * 1000 = 19 634, 937
c) 50 mm => 3,14159 *(25*25) * 1000 = 3,14159* 625 * 1000 = 1 963 493,75

Am gresit la calculul volumului? poate...

densitatea specifica a fierului, poate fi luata aici in calcul, e 7850 kg/m cub si e o constanta in ecuatie. Calculati voi mai departe greutatea specifica pe metru liniar
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #146 : Luni 06 Februarie 2012, 20:59:00 »

s-ar putea ca sarma sa aiba o densitate mai mica, nu stiu sigur mie asa imi pare cea de 0.8 care am mai luat de la Dreamer, e facuta din ceva aliaje, oricum intra metri buni la 500gr fie ei si 74 daca ar fi
problema e ca dreamer nu are timpul si tehnologia prelucrarii materialului si a solicitat daca cineva din cei care au cumparat sarma poate face operatia sau are instrumente mai la indemana pentru asta, in caz contrar cred ca ne vom primi banii inapoi  Cum?
Memorat

Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #147 : Luni 06 Februarie 2012, 21:08:48 »

Ca sa tragem linie si sa ne treaca dracii, regula de trei simple se aplica aici, am gresit cu un zero la calculul initial si sarma de 0,45 are greutatea specifica de 0,001248 kg/ml, prin urmare sunt vreo 800 m la ochi in 1 kg. 
Sarma poate fi rebobinata numai pe role, altfel e nevoie de masina cu tambur cu bacuri si pretensionare, a mea dupa cum am mai scris a fost vanduta la fier vechi.
Singura solutie posibila, daca exista role pe care ar putea fi bobinata, e sa fie montata pe un ax in bormasina cu turatii controlabile, dar oricum e o nebunie pentru ca si colacul de pe care se deruleaza trebuie montat  pe un tambur, altfel sarma se rasuceste in jurul axului si se torsioneaza.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #148 : Luni 06 Februarie 2012, 21:19:54 »

.... dar oricum e o nebunie pentru ca si colacul de pe care se deruleaza trebuie montat  pe un tambur, altfel sarma se rasuceste in jurul axului si se torsioneaza.

Sarma acum e pe rola, dar a fost probabil torsionata pentru ca daca incerc sa scot spire se rasucesc.

Trebuie un sistem de tensionare in genul masinariilor de tras monofilament pe tamburii mulinetelor de mai folosesc craparii.
Memorat

Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #149 : Luni 06 Februarie 2012, 21:25:13 »

presupun ca sarma e colac sau cand scoti nu o derulezi ci o desfasori pe ax cam cum se desfasoara firul de pe mulineta inertiala, doar in cazul asta se rasuceste, de asta am si zis ca e nevoie sa fie pusa pe tambur sau ax, desfasurarea sa fie prin tragere, derulare..
da, sistemul e ceva de genul masinei de bobinare tamburi, numai ca la alta scara, tensionarea poate fi facuta trecand sarma printre doua tevi formand un S.
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #150 : Luni 06 Februarie 2012, 21:44:13 »

...imi dau si eu cu parerea:
...prin gaura rolei pe care este momentan sarma se poate baga o bara de fier  (fier beton)
...prin gaura rolei pe care urmeaza transferarea sarmei se baga un surub si se fixeaza rola cu piulita , surubul fiind axul ce se fxeaza in bormasina
...in locul rolelor de tensionare , ma gandesc ca ar merge o pereche de manusi de protectie si asa se poate coordona firul (sper ca nu trebuie foarte strans firul in manusa , eventual intre 2 bucati de lemn...)
...oricum , are neaparat nevoie de inca o persoana

Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ghenadie
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #151 : Marți 07 Februarie 2012, 08:46:40 »

@ radu - manusa va fi taiata de firul atat de subtire, lemnul la fel, mai practic e printre doua tevi, astfel are loc si schimbul de caldura, teava fiind goala la interior.
Bineinteles ca e nevoie de doua persoane.
Memorat
petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #152 : Marți 07 Februarie 2012, 17:15:06 »

la fiecare varianta gasit nod in papura
lasati l pe dreamer macar sa incerce una una dintre ele
sa primim si noi sirma sa terminam voblerele din comenzi
oricare....lasati legile fizicii...lasati volul lasati ......orice varianta merge incercata macar...
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #153 : Marți 07 Februarie 2012, 20:48:17 »

Sarma de 0.8 a plecat spre cei 4.
Sarma de 0.45 doar spre Adrian25. A trecut pe la mine si isi ia singur de pe rola.
In cazul celor care nu sunt in Bucuresti, nu stiu cum sa va ajut.
Repet, nu ma mai bag la impartit.
Intrebati-l si pe Adrian ca a vazut rola, nu e de facut manual, oricata rabdare as avea.
Petru_horia, niciuna din solutii nu este viabila.
Daca te incumeti si ceilalti sunt de acord, iti trimit tie sarma sa aplici oricare din ele.

Adrian imi aduce inapoi rola sambata.
In caz ca pana sambata nu o ia cineva sa o imparta am sa va rog sa imi trimiteti pe MP contul unde sa va returnez banii.

Spor!
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #154 : Marți 07 Februarie 2012, 22:18:13 »

Dream, eu o sa fiu in bucuresti luni si marti, nu o mai ti o sara sa ma servesc si eu, asta cu conditiile sa shad pe capu tau vro 2 ore  Rinjet
Memorat

salmo
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Pitesti

« Răspunde #155 : Marți 07 Februarie 2012, 23:07:58 »

sa imi dau si eu o parere: ma gandesc ca daca se scoate cate un metru, si se taie metru cu metru, si tot asa, se poate calcula cel mai simplu cati metrii are 100 grame, fara alte calcule matematice. apoi se scoate sarma metru cu metru si se taie la nimereala, dupa care se indoaie si se incadreaza in plic A4 sau alt pachet din carton, apoi fiecare se serveste de ea. desigur ca taierea se face cu ceva care sa reziste, si clestele se va uza (poate o dalta, dar e munca de sisif), iar operatia e mai grea, ca cere munca si timp. cine trece prin bucuresti si isi ia singur sarma de pe bobina, daca are timp, sa-mi taie si mie cativa metrii, functie de chef si disponibilitate, deocamdata ma descurc si cu 2-3 metrii si stau in pitesti, in caz ca treceti prin pitesti cumva.
eu nu am trimis banii, fiindca nu stiu unde si cat, dreamer, cand ai timp, te rog trimite un mesaj privat sa stiu unde sa trimit banii si cat, vreau sa-ti trimit banii pentru ca ai dat bani pe sarma aia, si cand o sa am eu timp, trec prin bucuresti si imi tai singur din ea, manual, asta daca nu apare intre timp alta solutie. nu conteaza cand va fi asta, eu vreau sa ma achit de datorie si astfel sarma mea poate astepta. nu e nici o problema din partea mea, este riscul fiecaruia dintre noi la ce situatie neprevazuta a aparut. intre timp, poate mai gasim si alte solutii.
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #156 : Miercuri 08 Februarie 2012, 09:52:36 »

Pike, ne auzim la tel la inceputul sapt viitoare  Wink

Salmo, din calculele facute mai sus intr-un kg intra  cel putin 800 m; eu nu am rabdare sa masor sau sa fac atatea taieturi.
Si...vezi ca ai casuta de mesaje plina si nu iti pot trimite MP!

Spor!
Memorat

petru_horia
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #157 : Miercuri 08 Februarie 2012, 10:13:30 »

nu se poate
ti am trimis numarul meu de cont iban
pune mi banii inapoi
asta e situatie incurcata
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #158 : Miercuri 08 Februarie 2012, 12:17:37 »

Update:

- Adi Popa, Alecs, MCD - trebuie sa va returnez integral banii, va rog sa imi lasati nr de cont pe MP;
 - Kid Vicious, Graal - trebuie sa va returnez banii pentru sarma de 0.45; sarma de 0.8 e pe drum;
 - Petru_horia - ai banii in cont;
 - Pikeman si Adrian iau sarma direct; poate vrea si StateF cat mai e disponibila;
 - Mihalache, Salmo - imi pare rau, dar nu am cum sa va trimit!

Spor!

Memorat

adrian25
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: bucuresti

« Răspunde #159 : Miercuri 08 Februarie 2012, 17:41:19 »

e destul de dificil de scos sarma de pe rola, daca nu o tenionezi ff bine intra spirele una sub alta si se incurca, fara ceva mecanizat e aproape imposibil sa puteti scoate 0.5kg..... mai mult de 20-30m nu cred ca am putut scoate fara sa ma plictisesc...... Cum?
Memorat
Pagini: 1 ... 6 7 [8] 9   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.149 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 11 Iulie 2018, 01:46:06
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.