Prieteni Pescari

LA CRAP

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 00:25:39 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: LA CRAP  (Citit de 11892 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Duminică 25 Februarie 2007, 21:49:03 »

era o zi de duminica cind m-am hotarat pe la 7 dimineata sa plec la pescuit .deobicei imi iau trei lansete la mine care deja erau in husa .fac repede o mamaliga de cub imi iau un pic de material de nada si gata eram pe drum,aproape sa jung am sunat pe cineva care frecventeaza locurile respective ca sa aflu ce loc ar fi liber sa-mi pot face un plan de bataie pina ajung la locul cu pricina cind sa ajung ma suna altcineva care mi-a transmis ca vine la pescuit si unde ar vrea sa stea.din pacate dorinta lui era la fel cu a mea si avantajul meu era ca eu deja ajunsesem.mi-am pus doua lansete mai la vale pe cub mare si una in fata mea cu un cub mai mic.nu dupa mult timp sosi si celalat pretendent la loc.vazindu-ma s-a asezat mai la deal de mine.nu dupa mult timp incepuse sa pluteasca crengi de salcie si ma deranjau enorm ca veneau in firele mele.respectivul taia salcii si le arunca probabil de ciuda ca ma asezasem in acel loc.la un moment dat am vrut sa ma mut  dar o trasatura veni pe neasteptate probabil rodul la nada scurta pe care o facusem.intep si un crap de vreo 2 kg isi facuse aparitia in urma unui dril de scurta durata.asta m-a tinut pe loc . la ceilalti nu vazusem miscare am zis sa ramin.nu a trecut mult si alta trasatura ,dril de vreo 30 min crap de  vreo 9 kg .bucurie nevoie mare deoarece nu prea erau conditii.doua trei ore pauza dupa care o alta trasatura mia adus un crap de cam 6kg.am mai stat putin si am considerat ca era destul pt o zi si gata spre casa.capturile au fost facute la o singura lanseta un shimano de 5 m telescopic actiune 10 -30 mulineta shimano de 0,20 fir trabuco de o,17 plumb de 15 gr,ac gamakatsu de 6.cam asta a fost una din multele zile petrecute pe prut.
.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Luni 26 Februarie 2007, 21:32:30 »

fir de 0,17 crap de 9 RESPECT
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Lostrita
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 02 Martie 2007, 21:37:15 »

Gelu abia astept si sunt convins ca nu sunt singurul, sa vad ceva poze cu capturile de care ne vorbesti Smiley(galeria foto)
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Sâmbătă 03 Martie 2007, 07:42:47 »

din pacate nu detin vreun aparat foto iar in bucatarie nu imi place sa ma pozez.in schimb am citeva filmulete cu imagini din dril dar nustiu cum le pot posta pe forum
Memorat
legio1083
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Sâmbătă 10 Martie 2007, 18:19:00 »

Lanseu la 120m (doar de curiozitate, poate iti mai amintesti cat fir incape pe tamburul mulinetelor pe care le folosesti si mai ales cate role de fir  mai mari de 100m  tii de rezerva in trusa in mod constant) cu tot cu montura si momeala , [...]
ce plumb foloseai care sa poata fi aruncat  cu 0.17 fara sa fie luat pe sus de curent ?
[...]

[editat:o parte a mesajului fara legatura cu subiectul si atac la persoana]
« Ultima modificare: Marți 13 Martie 2007, 16:53:45 de către Teodor » Memorat

Legio -Patria Nostra !
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 13 Martie 2007, 19:25:32 »

pentru amatori luati o lanseta de actiune pina in 30 de gr. 5m, un plumb de 15 gr.fir de la 0,16pina la 0,20 cirlig (de obicei leg cirligul cu textil subtire)si in cercati sa pescuiti la prut veti vedea rezultatele la trasaturi ca de scos voi sunteti responsabili si atunci stam de vorba cu adevarat.multi dintre voi o sa-mi multumiti.
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #6 : Marți 13 Martie 2007, 19:43:29 »

din pacate nu detin vreun aparat foto iar in bucatarie nu imi place sa ma pozez.in schimb am citeva filmulete cu imagini din dril dar nustiu cum le pot posta pe forum

Gelu, uite aici un link unde poti sa uploadezi cate filme vrei in limita a 100 Mb/film:
  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], iti faci cont aici si apoi urci filme la greuceanu.
  Nu de alta dar suntem toti curiosi sa vedem ceva actiune, nu-i asa bajeti?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
chimy22
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 27 August 2007, 22:15:03 »

din cate vad gelu tu esti cam cel mai experimentat dintre toti de pe forum(nu vreau sa jignesc pe nimeni)dar tare mult mi-ar placea, daca tu esti de acord ,sa te insotesc la o partida de pescuit.poate sunt cam indraznet ,dar sunt la inceput si tare mult as vrea sa invat de la cineva cat mai multe despre pescuit
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 27 August 2007, 23:01:25 »

asa e !Gelu are experienta si nu pot sa zic decit respekt batrine Jamaica muahahahahahaahaha
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 27 August 2007, 23:32:53 »

nu sunt cel mai experimentat dar probabil ca merg mai des ca altii la pescuit si intrucit am fost perseverent am invatat cit mai multe locuri de pescuit si ce este cel mai important ca am invatat si ce sa fac in acele locuri.probabil ca daca merg pe o balta noua o sa am multi pescari in fata mea pina deslusesc ce si cum
Memorat
chimy22
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 28 August 2007, 19:45:47 »

si pana la urma gelu cum ramane cu partida de pescuit?am vreo sansa sa te insotesc la o partida?poate asa am sa ajung cel putin la 5 la suta din experienta ta
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 28 August 2007, 20:36:38 »

depinde unde ai vrea sa mergi si cind
Memorat
chimy22
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 28 August 2007, 23:39:10 »

pai nu stiu .unde vrei tu e ok.numai sa fie intr-o duminica.ca atunci pot merge .sau chiar de sambata dupa-amiaza.sau mai bine zi tu un loc unde sa ne intalnim zilele astea sa stabilim.ok?
Memorat
boghiu80
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Sâmbătă 28 Ianuarie 2012, 22:10:23 »

ADEVARUL E CA PRUTUL NU STII CE-TI OFERA  Aplauze

Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Miercuri 01 Februarie 2012, 03:57:35 »

geluiasi, interesant ce spui!

1. Totusi, nu mi-e clar ce tip de lanseta ar merge, te referi cumva la bologneza? Bologneza nu e doar pt pluta?

2. Dupa ce lansezi, lanseta o pui in suport sa stea vertical sau orizontal? 

3. Spui ca legi carligul cu fir textil subtire . Cat de subtire? Folosesti fir de par?

Plumb de doar 15g? Wow! Trebuie sa incerc si eu neaparat! Te asteptam cu detalii! Thanks!
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Duminică 05 Februarie 2012, 14:49:41 »

acum am vazut ca subiectul e din 2007, dar e interesant ce spunea geluiasi. A incercat cineva ce spune?

Daca imi cumpar bologneza, merge sa pescuiesc la prut cu ea? Cu pluta cralusso banuiesc.
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.039 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 23 Noiembrie 2017, 03:46:59
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.