Prieteni Pescari

Permise Pescuit 2012

Marți 27 Iunie 2017, 06:32:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 7   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Permise Pescuit 2012  (Citit de 70842 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
flubber33
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #20 : Marți 10 Ianuarie 2012, 17:32:57 »

Ordin nr. 297 din 28/12/2011
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 10 din 05/01/2012
Intrare in vigoare: 05/01/2012

Având în vedere:
- consultările cu forurile de reprezentare ale asociațiilor de pescari sportivi legal constituite la nivel național din domeniul pescuitului recreativ/sportiv;
- Referatul de aprobare al Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură nr. 10.132 din 15 decembrie 2011,
în temeiul:
- Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 23/2008 privind pescuitul și acvacultura, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 317/2009, cu modificările și completările ulterioare;
- art. 7 lit. A.b) și A.e) din Hotărârea Guvernului nr. 545/2010 privind organizarea, structura și funcționarea Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură, cu modificările ulterioare;
- art. 7 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 725/2010 privind reorganizarea și funcționarea Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale, precum și a unor structuri aflate în subordinea acestuia, cu modificările și completările ulterioare;
- art. 4 din Hotărârea Guvernului nr. 1.016/2008 privind cuantumul taxelor de licențiere și autorizare în pescuit și acvacultură;
- Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice, aprobată cu modificări și completări prin Legea nr. 49/2011,

ministrul agriculturii și dezvoltării rurale emite următorul ordin:

Art. I. - Ordinul ministrului agriculturii și dezvoltării rurale nr. 15/2011 privind condițiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, regulamentul de practicare a pescuitului recreativ/sportiv, precum și modelele permiselor de pescuit recreativ/sportiv, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 74 din 28 ianuarie 2011, se modifică și se completează după cum urmează:
1. La articolul 2, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(2) Asociațiile de pescari sportivi pot elibera permise de pescuit recreativ/sportiv numai după obținerea autorizației de pescuit recreativ/sportiv, pe baza listelor nominale depuse la ANPA și a documentelor prevăzute la art. 5 alin. (3)."
2. La articolul 3, alineatul (2) se modifică și va avea următorul cuprins:
"(2) Permisul de pescuit recreativ/sportiv este un document cu regim special, înseriat, nominal, netransmisibil, tip card plastifiat, valabil în toate habitatele piscicole naturale, cu excepția Rezervației Biosferei «Delta Dunării»."
3. La articolul 3, după alineatul (2) se introduce un nou alineat, alineatul (3), cu următorul cuprins:
"(3) Până la emiterea noilor modele de permise, permisele de pescuit recreativ/sportiv eliberate în anul 2011 sunt valabile și în anul 2012."
4. Articolul 4 se modifică și va avea următorul cuprins:
"Art. 4. - Permisele de pescuit recreativ/sportiv se vizează anual, cu condiția achitării anuale a taxei stabilite prin Hotărârea Guvernului nr. 1.016/2008 privind cuantumul taxelor de licențiere și autorizare în pescuit și acvacultură. Modelul permisului de pescuit recreativ/sportiv este prevăzut în anexa nr. 1
5. La articolul 5 alineatul (3), după ultima liniuță se introduce o nouă liniuță, cu următorul cuprins:
" - acordul administratorului/custodelui ariei naturale protejate, după caz."
6. Anexa nr. 1 se modifică și se înlocuiește cu anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. II. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Ministrul agriculturii și dezvoltării rurale,
Valeriu Tabără

am dat copy de pe un alt site si am inteles ca aparut azi si la ANPA pe site
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #21 : Marți 10 Ianuarie 2012, 20:57:52 »

am citit toate comentariile si pina la urma nu am inteles . e voie pe prut sau nu.
e voie
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #22 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 10:42:10 »

deocamdata nu  e voie. am fost eu si inca nu s-au limpezit "apele prutului". mai dureaza ceva
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #23 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 14:14:29 »

Pentru Prut in zona Iasi, se aplica din Decembrie 2011 acest ordin:

Ordinul 159/1266 din 24 iunie 2011 privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv in ariile naturale protejate

Pentru a obtine aprobarea de la PF veti avea nevoie si de acest aviz:

Avizul il puteti obtine completind cererea ce este disponibila in documentul de aici:
http://www.prietenipescari.ro/docs/cerere_avizare_pescuit_arie_protejata_2012_1.pdf
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 20:15:07 »

@ Radu bug- lasa ca la el e voie..... Cool
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #25 : Miercuri 11 Ianuarie 2012, 20:50:12 »

la completarea cererii pentru avizare va rugam sa nu completati cu nr de inregistrare(il punem noi)
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Joi 12 Ianuarie 2012, 10:24:37 »

uite o treabă bună cu aria protejată. acest lucru dă posibilitatea verificării pescarilor de către PP și de ai elimina pe cei care intră în această zonă și nu respectă legea. nu ai aviz PP sau ți-a fost anulat nu ai nici aviz de la PF și pa Prut! și iar ajungem la vechea problemă cu organizarea controalelor!

Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Joi 12 Ianuarie 2012, 13:21:45 »

deocamdata nu  e voie. am fost eu si inca nu s-au limpezit "apele prutului". mai dureaza ceva
n-o să-ți vină a crede, dar ieri mi-a venit avizul de la STPF BT.  Tongue
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #28 : Joi 12 Ianuarie 2012, 14:04:58 »

posibil . BT nu e IS . acolo tot timpul au fost avantajati pescarii de prut
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Joi 12 Ianuarie 2012, 15:39:19 »

și încă o chestie. pe verso-ul avizului este scrisă o poezie cu privire la accesul după fâșie, adică noaptea trebuie să-ți iei calabalâcul și să te retragi la 100m în interior. referitor la prevederea asta am sunat la STPF BT și am întrebat. mi s-a răspuns că nu există un act normativ care să prevadă această obligație (asta știam și eu), însă așa s-a hotărât în mod intern. nu voi avea probleme dacă voi anunța la sectorul din zona în care pescuiesc. totuși dacă se fac "legi" după ureche în birourile PF ceva nu e în regulă. și dacă la IS vă place să fiți călcați pe moacă, adică să fiți tratați ca niște milogi când cereți ceva în mod legitim, înseamnă că vă place. anul acesta voi cere și de la IS aviz numai să-mi vină avizul pt. zona protejată. fii sigur că în cererea pe care o voi depune la IS le voi pune și un pachet cu extrase din legea română, că poate nu le merge eurolex-ul.
Memorat
CRISTI IBANESCU
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Joi 12 Ianuarie 2012, 17:54:42 »

Felicitari celor implicati in acest proiect.Succes in tot ceea ce faceti pentru pescuitul sportiv.

CLUB PLANET CARP
   Cristi Ibanescu.
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Joi 12 Ianuarie 2012, 21:16:13 »

și încă o chestie. pe verso-ul avizului este scrisă o poezie cu privire la accesul după fâșie, adică noaptea trebuie să-ți iei calabalâcul și să te retragi la 100m în interior. referitor la prevederea asta am sunat la STPF BT și am întrebat. mi s-a răspuns că nu există un act normativ care să prevadă această obligație (asta știam și eu), însă așa s-a hotărât în mod intern. nu voi avea probleme dacă voi anunța la sectorul din zona în care pescuiesc. totuși dacă se fac "legi" după ureche în birourile PF ceva nu e în regulă. și dacă la IS vă place să fiți călcați pe moacă, adică să fiți tratați ca niște milogi când cereți ceva în mod legitim, înseamnă că vă place. anul acesta voi cere și de la IS aviz numai să-mi vină avizul pt. zona protejată. fii sigur că în cererea pe care o voi depune la IS le voi pune și un pachet cu extrase din legea română, că poate nu le merge eurolex-ul.
Nu toata lumea are valoarea ta... Aplauze..de asta ai ajuns unde ai ajuns....... Aplauze
« Ultima modificare: Joi 12 Ianuarie 2012, 21:17:49 de către lsnaper » Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 15:52:20 »

Nu toata lumea are valoarea ta... Aplauze..de asta ai ajuns unde ai ajuns....... Aplauze
[/quote]
domnu' gradu, la școala de poliție nu te-a învățat să nu te bagi în discuție dacă ești pe lângă subiect, cumva? sau ești făcut la apelul bocancilor? ori simți nevoia să te bagi în seamă când vii de la pădure? nu e nevoie să-mi răspunzi.
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 16:08:25 »

Buna ziua.
 Pentru a obtine avizul de acces in zona administrata de Prieteni Pescari, ce documente sunt necesare in afara documentului de identitate si a permisului de pescuit. Mentionez ca nu sunt membru in asociatia dumneavoastra nici al ajvps. Anul care a trecut am obtinut permisul direct de la ANPA prin virament in contul de la trezorerie.

Multumesc anticipat.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 16:45:08 »

ce documente sunt necesare in afara documentului de identitate si a permisului de pescuit.

(sper sa nu gresesc)
permis de pescuit valabil + copie dupa CI/BI + cererea de mai jos completata (mai putin "numarul" si 'din" situate in parte de sus )
http://www.prietenipescari.ro/docs/cerere_avizare_pescuit_arie_protejata_2012_1.pdf

Centrele de la care se pot ridica avizele si/sau permisele de pescuit (permisele pe 2012 cind or sa existe) in Iasi sunt:
Planet Baits - Centru, Sediul administrativ APP Iasi
Magazinul L&H - Alexandru
Magazinul ColtAlb - Pacurari
Cuibul Pescarilor - Cartier CUG

« Ultima modificare: Vineri 13 Ianuarie 2012, 16:51:18 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 16:50:50 »

Buna ziua.
 Pentru a obtine avizul de acces in zona administrata de Prieteni Pescari, ce documente sunt necesare in afara documentului de identitate si a permisului de pescuit. Mentionez ca nu sunt membru in asociatia dumneavoastra nici al ajvps. Anul care a trecut am obtinut permisul direct de la ANPA prin virament in contul de la trezorerie.

Multumesc anticipat.
Te rog sa nu te superi pe mine, dar te intreb cum vezi tu administrarea zonei protejate daca procedeaza toti ca tine Rinjet
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #36 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 17:19:06 »

s-au stabilit cotizatiile pentru membrii PP de anul acesta?
Memorat

Hooked on Fishing !!
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 17:46:21 »

Vi se pare ca am comis o ilegalitate stimate domn Petru?
Eu cred ca am devenit un om liber in data de 22 dec 1989, si vreau sa raman liber. Inscrierea in asociatii nu poate fi facuta cu forta ca pe timpul UGSR-ului si altor organizatii de trista amintire.

In ceea ce priveste administrarea zonei protejate eu nu ma pot pronunta si ma implic doar in masura in care respect legile , in speta cele referitoare la pescuitul pe Raul Prut.
Va rog sa nu va suparati pe mine, dar va rog sa aveti in vedere ca deja protejam aria Prutului incepand de la 1 ianuarie . La inceputul perioadei cu ajutorul politiei de frontiera care a refuzat accesul la Prut pt ca eu ma aflam in imposibilitate de a-mi procura permisul de pescuit pt 2012, si in ultimile zile si cu ajutorul vostru al Prieteni Pescari care schimbati regulile in timpul jocului.
Dupa mintea mea de platitor de impozite in aceasta tara, eu cred ca m-am implicat deja in protectia Prutului.
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 18:00:29 »

Cu ce protejati aZu aria protejata Prut ca nu se prea intelege din mesaj Cum?
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Vineri 13 Ianuarie 2012, 18:06:18 »

mai iarta si el puii de salau, mreana si somn perioada asta Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 7   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 23 Iunie 2017, 01:56:16
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.