Prieteni Pescari

Avize acces arie protejata

Luni 24 Iulie 2017, 03:44:48 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Avize acces arie protejata  (Citit de 14365 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Luni 16 Ianuarie 2012, 12:09:23 »

Am primit mai multe telefoane pentru lamuriri  Wink rugamintea mea e sa cititi bine http://www.prietenipescari.ro/pescuit/vizualizare/legislatie/ordinul-159-or-1266-din-24-iunie-2011-privind-pescuitului-in-ariile-naturale-protejate-/
avizele sunt pentru 2012 si nu sunt provizorii,pentru cei care nu au avut permise de pescuit pe 2011 si vor avizul de la PF,trebuie sa faca dovada achitarii permisului pe 2012 si vor primi unul provizoriu,urmand ca in momentul in care vine permisul ANPA pe 2012 sa depuna cerere pentru unul definitiv
« Ultima modificare: Luni 16 Ianuarie 2012, 12:18:21 de către petru » Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 16 Ianuarie 2012, 12:23:24 »

Poate imi explicati si mie cum sa achit ceva ce nu exista ?

Va rog sa detaliati un pic conditiile de eliberare a acestui aviz, daca se face pe baza legala , si va rog sa citati exact ce este specificat in lege.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 16 Ianuarie 2012, 16:07:54 »

pentru cei care sunt membrii la alte asociatii s-au si-au la luat permisul direct de la ANPA,primesc GRATUIT avizul,doar prin prezentarea permisului vechi anpa, membrii PP  achita contravaloarea permisului si a cotizatiei in cazul in care vor avizul de pescuit la PF (acordul bilateral)
PS ne cerem scuze dar in noul ordin nu se specifica situatia membrilor noi(anpa mi-a sugerat ca e bine sa astepte Rinjet)si se creaza situatii neplacute.Una din ele e plimbarea membrilor AVPS Iasi pe la Agentia de mediu pentru avize acces arie protejata.....si sunt trimisi la noi

Postat pe:: Luni 16 Ianuarie 2012, 15:15:45

Tin sa va anunt ca PF confirma in baza noului ordin de pescuit,ca avizarea pentru cei care nu au permis anpa pe 2011, nu este posibila intrucat nu este specificat in ordin  Cum?
« Ultima modificare: Luni 16 Ianuarie 2012, 16:10:24 de către petru » Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

ANPA is fishy

« Răspunde #3 : Vineri 24 Februarie 2012, 15:56:36 »

am o intrebare, unde trebuie sa cer acest "Aviz acces arie protejata" si cat dureaza eliberarea lui ?
Memorat

Hooked on Fishing !!
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 24 Februarie 2012, 16:46:20 »

@Poker_fi$h
Avizul ti se da pe loc in unul din punctele enumerate aici:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,3470.msg46025/#msg46025
« Ultima modificare: Vineri 24 Februarie 2012, 16:48:14 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #5 : Sâmbătă 25 Februarie 2012, 12:49:46 »

@ Teodor
Multumesc!
Memorat

Hooked on Fishing !!
dutzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 08 Aprilie 2012, 21:09:30 »

@Poker_fi$h
tin sa te contrazic, am fost la magazinul din cug pentru eliberarea evizul si mji s-a spus ca mi se elibereaza in 30 de zile LUCRATOARE ......avand in vedere prohibitia nu am mai zis nimic dar...........
mentionez ca nu sunt membru in nici o asociatie, iar anul trecut din cauza unor probleme personale n-am facut permis , pe anul asta am achitat taxa de 30 ron la tez si am trimis chitanta la ANPA Galati pentru permis
Memorat

Oblete de de pescar dar tind spre marea captura
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 09 Aprilie 2012, 22:41:50 »

@Dutzu,
Tinind cont ca anul trecut nu ai avut permis (ANPA) nu obtii prea repede vreo hirtie.
Cei de la fontiera oricum nu-ti elibereaza PG-ul pina nu ai permisul de la ANPA in mina (iti trebuie o copie la cererea depusa)
... si cum astea se preconizeaza cam dupa 15 Mai... e cam irelevant de ceea ce te plingi.

In fapt, despre situatia celor care nu au avut permis anul trecut s-a scris deja pe aici si de asemenea despre faptul ca, pentru ei, nu exista o solutie.
Memorat

dutzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Marți 10 Aprilie 2012, 07:48:29 »

ma refeream strict la eliberarea avizelor
stiu ca , daca nu am avut anul trecut permis sunt "braconier" si tre sa suport o groaza de intarzieri dar 30 zile lucratoare mi se pare ENORM pt o hartie care se elibereaza altora doar pt ca au un carton de anul trecut, deci nu se face nici un fel de verificare sau ceva...
Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Marți 10 Aprilie 2012, 08:29:57 »

...
Pentru cei care sunt membrii la alte asociatii s-au si-au la luat permisul direct de la ANPA,primesc GRATUIT avizul,doar prin prezentarea permisului vechi anpa, ...
PS ne cerem scuze dar in noul ordin nu se specifica situatia membrilor noi (anpa mi-a sugerat ca e bine sa astepte ) si se creaza situatii neplacute.

Tin sa va anunt ca PF confirma in baza noului ordin de pescuit,ca avizarea pentru cei care nu au permis anpa pe 2011, nu este posibila intrucat nu este specificat in ordin

Expresia "membrilor noi" te rog s-o interpretezi in cazul tau prin "celor care n-au avut permis in 2011".

Memorat

Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 20 Aprilie 2012, 11:11:50 »

ANPA a anuntat pe site-ul propriu ca permisele de anul trecut si-au incetat valabilitatea. PG-urile erau provizorii si aveau la baza permisul din 2011. Nu stiu care e situatia la PF in acest moment.
De aceea v-as recomanda ca inainte sa plecati pe Prut sa sunati la PF si sa va interesati cum vad si ei situatia.

Citat din mesajul lui: ANPA
Marți, 17 Aprilie 2012 10:40
A N U N Ț

Începând cu data de 20.04.2012 Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură va începe eliberarea permiselor de pescuit pe anul 2012. Permisele eliberate in anul 2011 nu mai sunt valabile in anul 2012 conform ordinului 15 cu modificările si completările ulterioare.
Memorat

dan_rotaru
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 20 Aprilie 2012, 15:44:49 »

ANPA a anuntat pe site-ul propriu ca permisele de anul trecut si-au incetat valabilitatea. PG-urile erau provizorii si aveau la baza permisul din 2011. Nu stiu care e situatia la PF in acest moment.
De aceea v-as recomanda ca inainte sa plecati pe Prut sa sunati la PF si sa va interesati cum vad si ei situatia.

Citat din mesajul lui: ANPA
Marți, 17 Aprilie 2012 10:40
A N U N Ț

Începând cu data de 20.04.2012 Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură va începe eliberarea permiselor de pescuit pe anul 2012. Permisele eliberate in anul 2011 nu mai sunt valabile in anul 2012 conform ordinului 15 cu modificările si completările ulterioare.
Mai sunt valabile permisele, pentru ca in ordin zice ca alea de pe 2011 nu mai sunt valabile dupa eliberarea permiselor noi. La prieteni pescari permisele noi vor fi luate de la ANPA abia dupa 15 mai.
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #12 : Vineri 20 Aprilie 2012, 17:08:11 »

la banca cind te cheama sa-ti schimbe cardul te asteapta deja cu ala nou acolo. ca sa nu fie probleme mai bine nu mai sun la pf inainte sa ma duc la pescuit si daca da de mine zic :am crezut ca n-am stiut Cum? ce poate sa-mi faca?
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #13 : Joi 03 Mai 2012, 10:28:49 »

@Poker_fi$h

Am fost astazi dimineata la Cuibul Pescarilor - Cartier CUG cu permisul Anpa 2012 in mana.
Am primit pe loc o cerere catre domnul director, pe care sa o las completata + copie dupa buletin urmand ca in 30 de zile sa ridic hartiuta magica.

Deci nu am primit avizul pe loc cum ma asteptam.

Mi se pare incredibil ca trebuie sa astept atat de mult.
Se poate ridica mai repede din alta parte?
Credeam ca Prieteni pescari inseamna prietenii pescarilor si nu alta piedica pusa in calea noastra.  

Off topic: Am platit 2 ani cotizatia la PP, anul acesta am ales sa nu o mai fac si sa iau permisul direct de la ANPA.  
Sper ca actiunile lor de anul acesta sa ma faca sa le platesc de buna voie cotizatie in 2013.
« Ultima modificare: Joi 03 Mai 2012, 10:32:16 de către Poker_fi$h » Memorat

Hooked on Fishing !!
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #14 : Vineri 04 Mai 2012, 14:28:45 »

Depun astazi cererea pt aviz.
Sa vedem cat dureaza.
« Ultima modificare: Vineri 04 Mai 2012, 16:42:25 de către Poker_fi$h » Memorat

Hooked on Fishing !!
dutzu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 05 Mai 2012, 15:39:18 »

...
Pentru cei care sunt membrii la alte asociatii s-au si-au la luat permisul direct de la ANPA,primesc GRATUIT avizul,doar prin prezentarea permisului vechi anpa, ...
PS ne cerem scuze dar in noul ordin nu se specifica situatia membrilor noi (anpa mi-a sugerat ca e bine sa astepte ) si se creaza situatii neplacute.

Tin sa va anunt ca PF confirma in baza noului ordin de pescuit,ca avizarea pentru cei care nu au permis anpa pe 2011, nu este posibila intrucat nu este specificat in ordin

Expresia "membrilor noi" te rog s-o interpretezi in cazul tau prin "celor care n-au avut permis in 2011".

ok, am depus cererea pe 24 martie 2012
au trecut 30 zile lucratoare si inca nu am primit cererea
am sunat acu 10 min la Cuibul Pescarilor (locul unde am depus cererea )si nimic....
aveti idee cat mai dureaza?
multumesc
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 08 Mai 2012, 08:26:03 »

cum adica nimic? nu cred ca nu ai luat avizul tocmai de acolo,am sa te rog sa-mi dai datele sa pot verifica

Postat pe:: Marți 08 Mai 2012, 08:22:39

@Poker_fi$h

Am fost astazi dimineata la Cuibul Pescarilor - Cartier CUG cu permisul Anpa 2012 in mana.
Am primit pe loc o cerere catre domnul director, pe care sa o las completata + copie dupa buletin urmand ca in 30 de zile sa ridic hartiuta magica.

Deci nu am primit avizul pe loc cum ma asteptam.

Mi se pare incredibil ca trebuie sa astept atat de mult.
Se poate ridica mai repede din alta parte?
Credeam ca Prieteni pescari inseamna prietenii pescarilor si nu alta piedica pusa in calea noastra.  

Off topic: Am platit 2 ani cotizatia la PP, anul acesta am ales sa nu o mai fac si sa iau permisul direct de la ANPA.  
Sper ca actiunile lor de anul acesta sa ma faca sa le platesc de buna voie cotizatie in 2013.
acum imi dau seama ca m-ai sunat pentru aceasta problema ....sau ma insel
Memorat
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #17 : Marți 08 Mai 2012, 09:36:58 »

acum imi dau seama ca m-ai sunat pentru aceasta problema ....sau ma insel
Nu va inselati, v-am sunat iar explicatiile dumneavostra m-au lamurit. multumesc.
Asta nu inseamna ca sunt de acord cu ele  Smiley
Am depus vinerea trecuta , pe 4 Mai cererea pt aviz la magazinul din CUG. Acum astept.
« Ultima modificare: Marți 08 Mai 2012, 13:03:08 de către Poker_fi$h » Memorat

Hooked on Fishing !!
Poker_fi$h
Oblete
**
Deconectat Deconectat

ANPA is fishy

« Răspunde #18 : Miercuri 23 Mai 2012, 11:33:00 »

Se pare ca avizele sunt gata. Acum  sa asteptam sa treaca prohibitia !
Memorat

Hooked on Fishing !!
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 07 Iunie 2017, 08:22:01
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.