Prieteni Pescari

Vobler 10-12 cm ...

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:37:10 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Vobler 10-12 cm ...  (Citit de 7751 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Modena

« : Vineri 20 Ianuarie 2012, 12:54:37 »

Salutari …

mi-a venit sa deschid topicul cu speranta ca poate cineva mai imi da vreo idee in plus de a realiza ceea ce urmaresc.

OK, trebuie sa imi fac un vobler de vreo 10-12 cm cu profil intre shad si minnow care sa aibe o miscare FOARTE FOARTE agresiva si obligatoriu sa fie floating si sa nu se scufunde mai jos de maxim 1 metru adancime. Sa inceapa sa bata bine de la o viteza de tractiune mica si fara bile in el sau alte minuni care sa produca sunete. Si as prefera sa nu fie jointed dar nu strica nici o idee de jointed.  Cum?

Ideeile care m-ar interesa ar trebui sa contina macar o mica schema unde sa fie desenata forma corpului, lestarea, pozitia barbetei si evident forma ei.

Intreb de alte idei pentru ca sunt in lucru cu mai multe tipuri de voblere care intrunesc specificatiile de mai sus (vreo 6 diferite) dar parca nu reusesc sa fac si altele complet noi pentru ca tot timpul preiau ideea de la unul deja facut si de fapt modific ceea ce am cand de fapt pe mine m-ar interesa ceva complet nou si diferit fata de ceea ce am.

Sper sa veniti cu idei.

Multumesc.  Bere

Ps : si voblerul care rezulta din schema sa fie functional ...  Risete
« Ultima modificare: Vineri 20 Ianuarie 2012, 13:05:59 de către d4md3od » Memorat

Eliberati tot ...
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #1 : Vineri 20 Ianuarie 2012, 15:29:48 »

Doar de barbeta imi vine in minte acum,sa fie sub forma de picatura si foarte mare.
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Vineri 20 Ianuarie 2012, 16:21:35 »

multam in privinta barbetei ... astept si alte idei atat la forma cat si lestare, pozitionarea barbetei, dimensiunile barbetei si alte precizari de genul asta ...

in poza de mai jos e un exemplu de cum ar cam trebui sa arate pana la urma ... in poza sunt 2 care sunt diferite de la forma pana la miscare dar caut ceva care sa fie mult mai diferit ...  Cum?

Memorat

Eliberati tot ...
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #3 : Vineri 20 Ianuarie 2012, 17:29:44 »

Ce zici de a lui Mark Twain,ultimele creatii pt. clean capital,dar ceva mai usoare.
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 22 Ianuarie 2012, 13:31:06 »

Ce zici de a lui Mark Twain,ultimele creatii pt. clean capital,dar ceva mai usoare.

multam de recomandare, problema e ca nu stiu care ar fi voblerele alea ... Cum?

chiar nu mai vine nimeni altcineva cu vreo recomandare, ma asteptam la altceva ...  Shocked
Memorat

Eliberati tot ...
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #5 : Duminică 22 Ianuarie 2012, 14:20:36 »

d4md3ondule , nu prea am timp in perioada asta,
dar ca o scurta recomandare, pentru ceea ce vrei tu, fa un vobler jointed , cu rattle in coada  Evil
acu daca vrei scheme si alte treburi, mai complicat, insa pentru un deranj mai mare in apa poti sa ii faci o coada de shad, dificil de reusit raportul barbeta, coada, deoarece shadul are coada lata, insa pentru a deranja mai tare apa e o idee  Evil, bun, si fiindca vei avea nevoie de sarma de 1, iti recomand sa faci profilul mai subtirel si mai inalt, astfel incat sa poti pune rattle in coada, deasupra sau sub sarma. Partea 1 a corpului sa fie mai lata, pentru a impinge puternic stanga dreapta si sa invinga rezistenta de inaintare a cozii care are un capat bombat(ca la shad - o forma putin mai greu de cioplit)
si pentru ca, coada sa nu se rastoarne trebuie sa o prinzi in 2 balamale - un sant pe spate si unu pe burta, intre ele, rattleul

spor!
p.s. rattleul e optional, insa un vobler cu rattle in coada, mai rar  Tac
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 22 Ianuarie 2012, 15:03:12 »

asta vreau eu sa fac pentru pescuitul stiucii pe ape mici de maxim 1 metru ! pe ala de care face referire Ork daca-i faci barbeta la 45 grade in loc de una la 0 grade ... te-ai scos !
pun mai putin plumb in el cat sa ma asigura ca e floating, modific barbeta cum am spus si o rupi pe stiuca ! te asigur ca e ffffffffffff violent ;

nu vei reusi cu un minnow sa faci ce zici tu ! nu are cum .... poate daca-i faci barbeta mult mai mare si -l lestezi mai mult pe spate decat pe fata 

Postat pe:: Duminică 22 Ianuarie 2012, 15:01:00

ps, am facut ieri o emisiune pentru fishing and hunting exact pe tema asta ! urmareste-o si o sa ai toate raspunsurile
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #7 : Duminică 22 Ianuarie 2012, 19:19:39 »

stiu ca de regula voblerele mai de suprafata trebuie sa fie putin mai late(cel putin pe burta) pt stiuk. voblerele mai slim se preteaza undeva mai jos. dar cred ca 1cm minim e suficient ca si grosime. mai stiu ca stiucii ii place miscarea in S , atunci ar mergeun lestaj in 2 pucte adica deoparte si de alta a ochetului de pe burta (vreo 2 cm distanta intre ele). barbeta la un 40-45gr la vreo 8-9mm de ochetul de prindere. parerea mea .daca coada o faci mai lata (mai inalta)si nu ingusta ,cum observ ca obisnuiesc majoritatea , va disloca mai multa apa. cu cit va fi mai plat cu atat va vibra mai bine decat unu rotund. Noroc
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 23 Ianuarie 2012, 11:11:43 »

merci fain de recomandari ...  Bere

o singura precizare, nu vreau sa fac voblerul respectiv pentru stiuca ... pestele tinta este somnul si intr-un loc anume somnii vaneaza la suprafata intr-un loc cu apa destul de lina, curent foarte slab cu mici varteje si destul de aproape de mal. pentru asta am nevoie de un vobler suficient de mare incat sa fie "remarcat" care sa nu se scufunde mai mult de 1 metru, care sa aibe o bataie agresiva si care sa inceapa sa se miste la o recuperare cat mai inceata pentru a il tine aproape pe loc in curentul ala lin dar el sa lucreze.

cel din schema de mai jos, cel putin teoretic se incadreaza in parametrii pe care ii caut ... zic cel putin teoretic pentru ca sunt in lucru momentan cu el.

atat ca eu as cauta ceva mai diferit decat chestia asta ... si preferabil ar fi sa nu fie jointed pentru ca dintr-alea am in lucru deja niste chestii care anul trecut au functionat OK plus ca mi se pare putin cam prea migalos sa lucrez cu jointed-uri  Rinjet ...

multam ...

ps : stiu ca voblerul de mai jos o sa se lanseze ca naiba, dar nu caut nu stiu ce distante cu el ... ma intereseaza mai mult functionalitatea lui ...

* anem_110SR.jpg (25.52 KB, 780x350 - văzut 264 ori.)
« Ultima modificare: Luni 23 Ianuarie 2012, 11:49:57 de către d4md3od » Memorat

Eliberati tot ...
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #9 : Luni 23 Ianuarie 2012, 13:19:11 »

eu as muta lestul ceva mai spre dreapta adica ochetul de de sub burta sa fie pe mijlocul plumbului
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 23 Ianuarie 2012, 13:52:56 »

eu as lesta 50/50 sau mai mult spre dreapta!  chiar in 3 puncte m-as gandi la o lestare ! barbeta ar trebui sa fie mult mai mare si concava ca sa tina mai multa apa !
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Luni 23 Ianuarie 2012, 14:53:06 »

interesante chestii ... sustineti ca ati lesta totul mai in spate sau in dreptul inelului de pe burta ...

din experienta am observat ca un lest mai greu in partea din spate face ca voblerul sa inoate ceva mai haotic (nu imi doresc asa ceva) si il face sa inceapa sa se miste la viteze de recuperari mai mari (nici asta nu imi doresc) ...

tipul de lestare pomenit de voi eu o folosesc atunci cand fac anumite voblere de avat care vreau sa funcioneze bine la o recuperare foarte rapida ... si voblerele respective daca le trag incet prin apa nu functioneaza, adica nu bat ...

stiu ca ar fi mult mai OK o barbeta concava si poate voi incerca sa fac si asa ceva, problema e ca momentan imi lipsesc sculele pentru a o realiza ... deci inca mai caut solutii cu o barbeta plata ...

o alta varianta la care m-am gandit ar fi sa las plumbul exact unde e in figura si sa ii bag inelul de tractiune "in barbeta" ... in felul asta cel putin teoretic ar trebui sa bata la o tractiune si mai mica ...

orice idee in plus e mai mult decat bine venita ...  Rinjet
Memorat

Eliberati tot ...
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 23 Ianuarie 2012, 15:46:25 »

daca il faci in varianta respectiva va bate marunt de tot ! tie iti trebuie o bataie larga, cu dizlocare mare de apa !

faci cum vrei pana la urma
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 23 Ianuarie 2012, 16:12:02 »

daca il faci in varianta respectiva va bate marunt de tot ! tie iti trebuie o bataie larga, cu dizlocare mare de apa !

faci cum vrei pana la urma

multam de indicatii ...

nu stiu ce sa zic in privinta bataii foarte marunte, aia intr-adevar se obtine avand lestul in partea din fata dar cu o barbeta diferita ... poate gresesc dar mie asa mi-a iesit pana acum ...

daca pozitionez lestul prea in spate imi iese ceva haotic pe care de obicei il foloseam la voblerele pe care le faceam sa fie top water sau cele care se scufundau doar 5-10 cm ...

eu urmaresc o miscare de genul voblerului alb din filmuletul de mai jos  (ala de jos din dreapta) dar as prefera sa fie mai larga ...

Memorat

Eliberati tot ...
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 23 Ianuarie 2012, 19:20:26 »

nu regasesc niciun filmulet ! ideea e ca tu ceri o opinie, dar o impui pe a ta ! ti-am spus ca faci cum vrei ... eu nu ma mai bag ;

Postat pe:: Luni 23 Ianuarie 2012, 18:59:25

acum s-a deschis filmuletul ! il stiu de mult ! acest filmulet iti spune exact ce am spus eu ! nu poti face un minnow sa faca ce vrei tu  .... doar sa incerci ce ti-am sugerat !
daca iti folosesti imaginatia si  in loc de minnow folosesti un corp flat atunci ai alt efect ;

stii ce am impresia ? ca te "joci" pe tema asta si ca deja ai niste raspunsuri, dar nu gasesti finetea care face diferenta ; ori ..... o stii si faci pe niznaiul
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #15 : Luni 23 Ianuarie 2012, 20:57:22 »

@ d4md3od

...ma bag si eu in seama :

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

...pune-i o barbeta la 45 de grade , la 10 mm de bot
...poate nu e chiar ce iti doresti tu , dar s-ar putea ca somnii aia sa fie interesati
 sugubat
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
alecs
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: caransebes

Keep it simple.

« Răspunde #16 : Luni 23 Ianuarie 2012, 21:31:19 »

eu am observat o bataie mai puternica cand am folosit o barbeta f subtire.
fa voblerul si incearca-l cu barbeta normala si cu una sa zicem din inox de 0.5mm,eu am taiat dintr-un castronel de inox si avea si o curbura...
Memorat
d4md3od
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 23 Ianuarie 2012, 21:40:11 »

stii ce am impresia ? ca te "joci" pe tema asta si ca deja ai niste raspunsuri, dar nu gasesti finetea care face diferenta ; ori ..... o stii si faci pe niznaiul

deci chiar nu ma "joc" sau alte chestii de genul asta si in cazul in care as avea raspunsul nu ma puneam sub nici o forma sa intreb aiurea pe un forum ...

ideea e ca eu urmaresc sa obtin o anumita chestie dintr-un vobler si nu are rost sa folosesc solutii care stiu din start ca nu sunt ceea ce caut, ideea cu lestajul in partea din spate e OK si din cate am vazut e foarte functionala in mod special la avat pentru ca obtii niste voblere care se lanseaza foarte bine, sunt foarte stabile pe curent si nu sar afara din apa in momentul in care recuperezi in viteza ... dar repet, nu asta e solutia de care am nevoie ...

@ d4md3od

...ma bag si eu in seama :

...pune-i o barbeta la 45 de grade , la 10 mm de bot
...poate nu e chiar ce iti doresti tu , dar s-ar putea ca somnii aia sa fie interesati
 sugubat

multam fain de idee, am deja in lucru si un set de jointed-uri tot de 13 cm, e voblerul care anul trecut mi-a adus cel mai mare somn si evident ca trebuia sa incerc sa vad ce reusesc sa fac si eu ... problema cu jointedurile e ca ti iau mai mult timp sa le faci si incerc sa le evit pe cat de mult pot ...

deci serios, inca mai caut solutii la problema mea ... o bataie asemanatoare voblerului alb din filmulet dar mult mai ampla si la viteze de recuperare cat mai mici ...

eventual o sa incerc sa pun o barbeta supradimensionata pe voblerul din schema de mai sus si poate obtin o miscare cat mai agresiva ....

multam inca o data ...
Memorat

Eliberati tot ...
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.1 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 06:40:05
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.