Prieteni Pescari

Tehnici de pescuit specifice pentru Prut

Marți 21 Noiembrie 2017, 00:43:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Tehnici de pescuit specifice pentru Prut  (Citit de 38340 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #20 : Vineri 17 Februarie 2012, 15:45:16 »

pt tehnica feeder, (ET Power Feeder 3.60) la Prut, batul de feeder se tine vertical sau orizontal?
Memorat
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Vineri 17 Februarie 2012, 20:48:24 »

emil la Prut de  obicei betele  se tin cat mai vertical posibil...de  ce?
cat  mai putin  fir  sa  intre  in  contact  cu  apa astfel  montura  nu  mai  este  adusa  la  mal
se agata  mai  putine   gunoaie  de  fir ....luminoforul pus  pe  varf  se vede  mai  bine...etc   etc.
Memorat
lmihailescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Luni 20 Februarie 2012, 17:13:31 »

Depinzand de la un loc de pescuit la altul, daca montura ta sta unde vrei tu nu-i musai sa tii batul la 90 de grade. Eu cu feederul de cele mai multe ori undeva la 45 - 60 de grade il tin. Firul subtire iti permite sa tii montura si-n curent.
Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #23 : Marți 21 Februarie 2012, 12:15:36 »

Ca idee:
- lanseta se pozitioneaza astfel incit sa faca cu firul un unghi in jurul a 90-110 de grade, astfel incit in cazul unei trasaturi violente sa preia cit mai mult din tensiunea la care este supus firul.
- trasatura este cu atit mai vizibila cu cit unghiul dintre fir si lanseta se apropie de 90 de grade, la 90 obtinindu-se maximul.
- pe linga astea trebuie avut in vedere si curentul apei: cu cit curentul este mai puternic cu atit este mai de dorit ca lungimea firului ce este supus presiunii apei sa fie mai mica.

Sper ca ati observat ca m-am referit la unghiul intre fir si lanseta si nu la cel in care il face lanseta fata de planul orizontal.

Folosind aceeasi lanseta, acelasi fir, acelasi plumb si in acelasi curent al apei, din unghiul ce il face lanseta cu planul orizontal se poate controla zona in care se pescuieste: in mal, in marginea curentului sau pe curent.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Marți 21 Februarie 2012, 19:09:07 »

.......si cosinusul unghiului cit tre sa fie........glumesc tata Relu Wink
Problema este si de substrat....in prund ai sanse sa se mai opreasca cosul, plus ca daca pescuiesti in malul opus si ai nisip pe fund iarasi ai sanse sa se aseze cosul , dar decisiva este  zona pe unde trece curentul principal peste care tre sa treci cu firul.
« Ultima modificare: Marți 21 Februarie 2012, 19:15:33 de către lsnaper » Memorat
striker
Alevin
*
Deconectat Deconectat

feederstyle

« Răspunde #25 : Sâmbătă 17 Martie 2012, 22:10:14 »

salut.sunt nou pe forum si practic pescuitul la feeder in special pe prut.folosesc 2 lansete energoteam zoom feeder 3,6-4,20 cu care ma inteleg foarte bine.imi place tare stilul si as dori sa cunosc pasionati ai acestui stil pentru schimburi de impresii,si eventual iesiri la pescuit.
Memorat

incerc sa ma las....
sollo
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Sâmbătă 17 Martie 2012, 22:17:44 »

din ce zona  esti striker  ?
Memorat
striker
Alevin
*
Deconectat Deconectat

feederstyle

« Răspunde #27 : Sâmbătă 17 Martie 2012, 22:20:38 »

iasi
Memorat

incerc sa ma las....
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Sâmbătă 19 Mai 2012, 16:37:59 »

salut pescari. pacat ca avem Prutul asa aproape si nu stim sa profitam de asta. foarte multi dintre noi nu stiu sa pescuiasca...sa nu mai zic ca majoritatea nu sunt educati(ca pescari). de ce spun asta, pt ca m-am intalnit de nenumarate ori pe prut cu pescari care aveau cel putin 5-6 lansete de om, unii chiar si mai multe, care erau puse "clasic"(infipte in mal la unghi de 90 grade cu clopotel pe varf) carlige fara numar si sa fie cat mai mari, fir cat mai gros, frana la mulineta stransa la maxim si lanseta puternica...iar ca nada mamaliga, sacul de graunte sau deloc + bautura de rigoare. am intrat aici pe forum la rugamintea unui prieten cu care si pescuiesc si sincer is cam dezamagit, dar asta nu inseamna ca nu ma asteptam. foarte putini se dau cu parerea si mai toti is secretosi (ca nu cumva sa de-a din casa si sa prinda vecinul mai mult), sa nu mai zic ca ce am citit pana acum pe pagina deschisa cu tehnicile specifice pt prut e evaziv. intrati fratilor pe forumurile din zona ardealului si vedeti cat sunt de activi si cum se sfatuiesc, daca aici nu puteti.. Aici, noi moldovenii, nu putem..nu vrem..nu stim.. si ce e mai grav nu vrem sa invatam.

eu pescuiesc la feeder, cu 2 lansete (cateodata din cauza trasaturilor frecvente nu pot nici cu 2), cu maxim 2 carlige pe lanseta(unde la un moment dat renunt si raman doar cu unul) si cu cosulete de diferite gramaje depinzand de curent..iar prietenul meu pescuieste la bolognieza la maxim 10 m in aval de mine. sincer sa va spun chiar avem succes. atat eu cat si colegul meu suntem pescari de finete si nu tindem sa prindem pesti de peste 10 kg..dar asta nu inseamna ca nu am avut asemenea pesti in lansete. cert e ca prin "stilurile" aplicate prindem peste si avem placerea unor driluri frumoase. Smiley

fire intinse !
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Sâmbătă 19 Mai 2012, 21:57:43 »

La somnul mare , dai tot la feeder? Risete
Memorat
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Sâmbătă 19 Mai 2012, 22:35:23 »

La somnul mare , dai tot la feeder? Risete

nu inteleg ironia
Memorat
anicu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Duminică 20 Mai 2012, 14:40:22 »

nu inteleg ironia
Sunt convins ca intelegi la ce s-a referit dorint, nefiind vorba de nicio ironie. In ultimii ani afacerea care intr-un mod sau altul produce profit de pe urma pasiunii pentru pescuit, dar si a snobismului pescarilor (in special cei tineri si ,,nelinistiti'') are nevoie de o sustinere pe masura. Ca urmare toate publicatiile de profil (autointitulate de ,,specialitate'')au devenit un fel de reviste ,,Tehnium'', ia forumurile pentru pescari sunt gen ,,Electronistul''.ro.  Sigur ca este laudabil ca pescarii cu undita sa aiba cunostinte de ihtiologie , ecologie , sa fie la curent cu ultimele noutati din domeniul tehnicilor si ustensilelor de pescuit , dar pana la urma pescuitul cu undita este o pasiune mai mult romantica decat o ,,stiinta'' academica. Asa gandesc eu cel putin fiind moldovean , pescar pe Prut , iubitor de povesti pescaresti si nu de reclama pentru comertul de profil.

Memorat
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Duminică 20 Mai 2012, 17:52:20 »

anicu, chiar nu am inteles la ce s-a referit ca altfel nu mai raspundeam. adevarul este ca orice hobby ai avea nu ai sa-ti scoti banii pe care i-ai "investit" niciodata. dar asta e pasinunea si nu ai ce face si nu tine de cat esti de batran, tanar sau nelinistit esti + ca nu te pune nimeni sa iti iei scule de zeci de milioane... in ce am scris eu mai sus nu m-am referit la nici o afacere cu profit de pe urma pescuitului..ci despre cum foarte multi dintre noi nu suntem educati..am mers cu fel de fel de "pescari" care cand prindeau un bibanel, sau mai stiu eu ce peste care nu corespundea cerintelelor lui .. il aruncau pe mal ca is prea multi si exemplele pot continua..de la cei care lasa pe noapte monturi cu ancore... pana la braconieri. si iar ajungem la aceleasi contraziceri despre cu totul altceva decat la ce se refera aceasta pagina si anume "tehnici de pescuit pe prut". si eu sunt moldovean si sunt pescar pe prut, dar sunt si receptiv la ce e nou si inca invat. si cred-ma ca chiar nu ma deranjeaza sa stiu cat mai multe.asa gandesc eu.
Cu respect, Bogdan.
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Duminică 20 Mai 2012, 20:29:35 »

Lasa-l Bogdan pe Dorint.......sunt multi ce nu se ridica la "nivelul" lui, nu ajung la turnul de fides!
Memorat
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Duminică 20 Mai 2012, 21:13:49 »

Smiley dar eu nu am nimic cu nimeni, fiecare le stie pe-ale lui(in materie de pescuit). dar eu zic ca de asta suntem pe un forum de pescuit ca sa putem discuta deschis, sa ne dam cu parerea, poate invatam ceva din toate "anunturile" astea...iar nivelul lui se poate vedea doar pe malul apei si tare as` fi curios de o partida Cheesy
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Luni 21 Mai 2012, 22:16:28 »

Scuze Bogdane daca nu mi-ai inteles gluma, ma refeream la faptul ca sunt pescari care vin la pescuit pe Prut pentru capturi si nu pentru a prinde peste, peste pot prinde pe Suceava,Siret,Moldova etc,dar pe Prut te poti bucura de capturi capitale, dar si de peisaje exceptionale, care in ultimii 15-20 ani au fost invadate de pseudopescari, manelisti etc, care nu au nici cel mai mic respect fata de natura, pesti,semenii lor,etc.
Ori aceste capturi capitale, de somni,in cazul de fata nu le vei putea avea niciodata cu un echipament de finete, cum este feeder-ul. Nu inteleg de ce a deranjat aceasta gluma.....   Trist
Memorat
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Marți 22 Mai 2012, 21:01:04 »

Salut Dorint. nu m-a deranjat, ci doar nu am inteles "gluma" ta. daca citeai atent ce am zis eu, ai fi vazut ca am scris ca sunt pescar de finete...asta la mine inseamna lansete sensibile, fire subtiri, ace mici si asa mai departe, adica in mare, nu tind spre capturi capitale. nu sunt pescar de crap sau in cazul tau, banuiesc ca de somn. cum pescuiesc eu, e alt stil care pe mine m-a atras si imi face placere sa il practic si il practic pe prut cu succes..de asta am postat aici pt ca am vazut titlul acestei pagini. sincer tare as vrea sa ai o astfel de lanseta cu un fir principal de 0.18, inaintas(forfac) 0.14, carlig de 16 si sa te vad pe tine cum ai reactiona si ce ai simti cand ai un cteno de peste 10 kg agatat. iti spun eu ca e adrenalina pura si nu as da asta pt nimic in lume. iar eu vin la prut pt ca imi place sa fiu in natura, sa ma simt liber, sa ma destind, sa ma incarc.  Fir intins e pasiunea mea..sper sa nu fie boala  Roll Eyes . eu sunt deschis la o partida de pescuit cu oricine..pt un schimb de experienta.
Cu respect, Bogdan.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Miercuri 23 Mai 2012, 00:30:29 »

Bogdane respect oameni ca tine si pot sa-ti spun ca ,chiar stiu ce inseamna sa ai un 0,18 pe coloana la bologneza si sa  ai un cteno de 12 kg in carlig si chiar sa-l si scoti pe mal cu gafa, ca nu incape in mincioc...
Nu chiar nu am vrut sa jignesc, pescuiesc de fiecare data cand merg la Prut la bologneza, dar vizez si capturile capitale, pe care chiar le-am gasit si le-am avut in decursul celor ani de cand bat malurile Prutului.Somni capitali,cteno la peste 15 kg, crapi oglinda in jur de 20 kg, chiar am avut capturi , se pot vedea in revistele de specialitate, dar ma enerveaza cumplit afluxul asta de ,,afafici,, din ultimii ani, care ocupa locurile cele mai bune(pe care te vad pescuind pe tine), ca ei oricum nu sunt in stare sa recunoasca un loc, dau nada ca tampitii, strica acel loc si se dau mari pescari, sa nu mai vorbim de ce lasa in urma....
Inca o data scuze si sper sa ne intalnim pe apa, sa prinzi si tu gustul capturilor capitale de pe Prut...... Noroc
Memorat
bogdan_h
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Miercuri 23 Mai 2012, 11:28:50 »

apropo de de "afafici" (eu si colegul meu le zicem reptile), am vazut cum o data au venit 3 baieti, la pescuit pe prut, cu jdemii de lansete si un sac de graunte ca nada pe care l-au aruncat, rasfirandu-l tot in apa. la farsitul zilei au plecat nemultumiti ca nu au prins nimic, injurand si spunand ca nu mai vin niciodata acolo...sa nu mai zic de maldarul de gunoi pe care l-au lasat..evident ca m-am dus eu si l-am strans. mi-e greu sa vad asemenea reptiliene si ma repet...NU suntem educati. in mare nu prea vorbesc cu astfel de "pescari" , dar am ajuns la concluzia ca de undeva trebuie inceput si am inceput cu mine..iar eu la randul meu vreau si sper sa pot ajuta, invata, sfatui, oameni care chiar vor sa pescuiasca si sa respecte acesta pasiune. iar ca o paranteza..eu nu caut si nici nu stiu care sunt "locurile cele mai bune" ... consider ca pe tot prutul este peste in egala masura...dar ce-i drept ma duc in locurile care nu prea sunt frecventate de pescari si mai salbatice.
Spune-mi te rog in ce revista pot vedea capturile tale, si ce lanseta/lansete de bologneza ai?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Miercuri 23 Mai 2012, 19:32:02 »

Am publicat in decursul anilor in revista lui Tarus,dar acum in ultimii ani nu i-am mai trimis nimic ca e neserios,isi facea reclama prin capturile mele ,firmelor de la care primea spaga mai mare.
Ca bologneza merg pe Shimano speed master de 7 m si 6 m ptr. Siret,Suceava,etc.
Nu e cel mai bun bat posibil, dar nu cred niciodata ca batul sau mulineta face diferenta, ci stiinta celui de la capatul mai gros al batului ,in materie de pescuit.Eu sunt multumit de betele mele, mai putin de chestia cu service-ul Shimano pe Romania, care e muci, la fel si distributia.In Spania un Shimano Speed Master T-7 costa 120 eur ,in Romania e 250,iar daca ai rupt un tronson, te costa cat 1/3 din bat si trebuie sa astepti 1/ 2 an, cu banii dati anticipat. Nu e norma,dar de fapt ce mai e normal in tara asta....... Pling
Memorat
Pagini: 1 [2] 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 19 Noiembrie 2017, 17:21:04
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.